FELICITARI faci parte din turma!Stelist adevarat inseamna un om care iubeste Steaua si-si manifesta atasamentul fata de echipa, club in maniera in care poate si simte ( merge la meciuri, deplasari,participa la coregrafii, isi incurajeaza echipa etc., merge la alte sporturi, nu doar la fotbal, in masura in care poate sau pur si simplu se uita la televizor la meciurile Stelei... orice face, are legatura cu Steaua, pune suflet, participa in mod direct sau indirect la tot ceea ce se intampla, investeste sentimente, bani, timp etc), insa este si un om care apara intotdeauna numele Stelei, nu permite niciodata ca acest nume sa fie murdarit, sa fie luat in deradere de catre altii, pentru ca Steaua reprezinta o valoare superioara absoluta. Cand spun "numele Stelei" ma gandesc la marca Steaua, la ceea ce reprezinta ea, adica SUPERIORITATE.
Tu Piturca poti face cea mai frumoasa atmosfera pe un stadion, poti sa te bati cu pumnul in piept cat de stelist esti si esti, insa atata timp cat prin ceea ce faci in numele Stelei, aparand-o de atacurile celorlalti, contribui si tu in mod direct la murdarirea acestui "nume" in ochii celorlalti,
tot nu esti stelist adevarat. Daca esti adevarat ar trebui sa-ti pese si de ceea ce gandesc altii despre clubul tau! L-am dat exemplu pe Ion Alexandrescu pt ca din cate stiu eu si-mi aduc aminte, omul acesta intotdeauna a aparat Steaua, insa intotdeauna a facut-o in sensul bun, demonstrandu-si superioritatea, ca de aceea e stelist. Nu tin minte sa fi ripostat vreunui atac prin jigniri si acuze aduse celorlalti, ci le-a demonstrat intotdeauna ca se inseala, ca Steaua e intotdeauna mai buna. Indiferent care jucator stelist era condamnat de altii, indiferent de motivele lor (de multe ori obiective), el reusea ca pornind de la acele declaratii defaimatoare, fara a le nega, sa gaseasca in jucatorul ala blamat o calitate, care sa fie superioara acuzei aduse, iar aceasta era unanim acceptata de ceilalti. Asta mi-a placut la Sfinx! Stia cum sa apare numele Stelei si pe toti cei care se identificau cu Steaua ( echipa, jucatori, antrenori) astfel incat sa nu decada de pe piedestalul pe care lumea l-a pus, unul superior, fiind stelist si era mereu constient ca Steaua e intr-adevar in centrul Universului, insa nu al universului propriu al stelistilor, ci al tuturor. "Rufele murdare se spala in familie", in public aperi pe oricine, orice care are legatura cu Steaua, pentru ca doar asa poti conserva "superioritatea" acestei marci unice. Nu trebuie sa lauzi pe nimeni sau sa minti, spui doar adevarul ca e imposibil ca cineva care are legatura cu Steaua sa nu fi facut si un bine pt club. Pornind de la binele ala infim, le demonstrezi ca se inseala si nu au niciun drept sa critice in sens negativ pe cineva,ceva ce apartine Stelei.
Asta ar fi trebuit tu sa intelegi din ceea ce am spus si nu aberatii legate de nato, uniunea europeana,atmosfera pe stadioane etc. Atmosfera pe stadion trebuie facuta, ca doar de aia iubesti Steaua, traiesti la intensitate maxima fiecare meci, iti ajuti echipa cum poti, insa, in afara stadionului trebuie sa stii si cum sa-ti aperi "credinta" (Steaua) astfel incat numele Stelei sa fie mereu asociat cu superioritatea, ca asta-i deosebirea intre Steaua si oricare alta echipa. Asa cum spunea si alexblaja, Steaua e in centrul Universului! ( insa nu doar al stelistilor, al tuturor)
Te-a durut declaratia lui Balaci, insa tu, la fel ca altii care cica formuleaza raspunsuri pentru presa, ati preferat sa ripostati printr-un atac murdar, plin de epitete, care nu-si aveau rostul in loc sa accepti ceea ce a spus el ca fiind adevarat si sa-i demonstrezi contrariul. "Da, dle Balaci, aveti dreptate, momentan suntem pe locul 8, deci, am avut o evolutie inconstanta, insa nu uitati ca Steaua s-a mobilizat intotdeauna in momentele de criza, cand aveau un obiectiv de atins. Asa a fost si anul trecut, cand s-au recuperat punctele pierdute. De data aceasta, tinand cont ca meciul cu Serbia e crucial, Piturca ar trebui mai degraba sa selectioneze jucatori cu experienta, care au trecut prin situatii de criza, decat tinere sperante, care chiar daca joaca la echipe bune prin Europa, n-au simtit inca presiunea enorma a mizei. Tocmai pt ca jucatorii Stelei au cunoscut si victoriile dar si esecurile, pot face fata mult mai bine unui meci cu miza decat niste jucatori care au cunoscut numai "gloria", care au facut numai meciuri bune, deci, este obligatoriu ca stelistii sa fie pe teren, ca sa-l ajute pe Nicu. Stelistii sunt superiori la acest capitol oricaror jucatori si doar cu ei pe teren se poate schimba soarta unui meci. " ( poti abera orice, fara a jigni,ci doar ati apara echipa demonstrand ca aceasta, in orice situatie, indiferent de locul ocupat in clasament e superioara oricarei alte echipe. La fel poti sa aperi oriare jucator al Stelei care-i denigrat, demonstrand ca acesta este superior! ).
Fii tu marele stelist, eu una nu ma pot considera stelist adevarat si nici n-am pretins vreodata ca as fi.
Am o repulsie fata de oameni care gandesc ca si tine, deci, nici nu-mi pot imagina ceea ce tu imi ceri sa gandesc. Numai bine!
daca cineva intelege ceva din ce s-a scris mai sus inseamna ca este cea mai inteligenta persoana din lume
