In situatii d-astea (cand un adversar se pregateste sa tragade la distanta medie pe atac pozitional) apararea trebuia sa faca urmatoarele: 1) sa iasa imediat la ofside, sau 2) daca nu mai este timp sa urmareasca balonul pentru a-si proteja portarul. La sutul jucatorului de la Arges se observa cum aprarea Stelei doarme, nu iese nici la ofside si nu urmareste nici balonul. In schimb mingea este urmarita nu de unul ci de DOI jucatori pitesteni. In conditiile in care jucatorul Argesului a reusit sa traga printre exact 8 jucatori stelisti si pitesteni (am urmarit si reurmarit faza) care se aflau pe traiectoria balonului, eu nu pot sa-i acord lui Zapata decat un maxim de 10% vina la golul egalizator. A fost mascat pana in ultimele momente. E greu sa prinzi sau sa respingi un balon in conditiile astea. Alta data da. Acum nu a fost vina lui
