FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Mustata: "Argaseala va fi o tinta" (ProSport)!

«12»
onlySteaua15.03.2009 16:12

Cum adica e zero? Hai sa fim seriosi!

Mai gandeste-te!

Aseara era un mielusel jenant. Si atat.

diamond_man15.03.2009 16:36
V-as ruga sa nu stergeti postul acesta, m-am uitat acuma pe calendarul Stelei sa vad ce meci are si am sa vin!

 

eu nu stau in peluza, sunt "cetatean", nu sunt din Bucuresti, nu ma duc la fel de des ca tine la meciurile Stelei, mai mult la deplasarile din provincie (din Ardeal). Daca continua sa dea, desi ma indoiesc, e vai si amar de el dupa... ca nu scapa el, imi achit intotdeauna politele. Cunosc si eu destui interlopi, insa si persoane din justitie, deci, nu o sa scape nepedepsit.

 

dar crezi ca un lider nu-si doreste sa reprezinte niste oameni de care sa nu-i fie rusine?

 

De fapt, n-are sens sa discutam, vin sa vad cu ochii mei si dupa o sa spun ce am de spus !!!

 

Nu are nici o legatura asta cu "cetateanul", cum nu are legatura cu Ardealul, Moldova, Bucuresti, etc. Asta e o problema de educatie si mentalitate de suporter. Toti ne dorim sa aratam ca si KOP, dar nu ne dam seama ca nu avem nici o legatura.

OK, tu ai dreptate intr-o lume utopica. Adica, un om civilizat poate discuta cu o aglomerare haotica de celule. S-ar putea sa te inseli. As fi chiar curios sa asist la conversatia respectiva.

Asta cu liderul care sa fie mandru de mine...ce sa zic ...suna cam a "The Patriot" amestecat cu "Fight Club".

Daca vrei, da-mi un pv. si ne intalnim si asistam impreuna la meci, asa, just for fun.

O seara buna !

 

Ciobane, mori in chinuri.

dee15.03.2009 16:41
OK, tu ai dreptate intr-o lume utopica. Adica, un om civilizat poate discuta cu o aglomerare haotica de celule. S-ar putea sa te inseli. As fi chiar curios sa asist la conversatia respectiva.

 

dar cine a zis ca o sa vorbesc civilizat? am spus doar ca o sa ma inteleg cu ei, deci, o sa le vorbesc pe limba lor. Te anunt cand o sa vin si o sa stam in aglomeratia aia haotica ... si poti sa stai linistit, nimeni n-a patit inca nimic, atata timp cat am stat langa el. Oricat de vinovati sunt "aia" si voi sunteti vinovati, ca nu puteti trece peste prejudecati macar pana il dati jos pe Gigi.

 

Ok, discutam mai incolo ( Steaua-CFR sau Steaua-Otelul, o sa te anunt)

 

Adrians15.03.2009 19:36

Am 55 de ani si sunt unul din suporterii care au fost alaturi de echipa atit pe " Republicii " cit si pe " 23 August ".Am prins perioada cind echipa inota prin jumatatea inferioara a clasamentului iar in galerie eram doar citiva liceeni mindrii de steagul furat din Lic.M.Sadoveanu ( actualul V.Magearu ).Am prins si perioada virfului pe care-l poate atinge un suporter,cistigarea CCE/CL sau a celor 6 titluri cistigate consecutiv.Pot sa spun ca sub ochii mei am vazut evolutia unei galerii de la grupul de 20-30 liceeni la miile care formeaza acum PN si PS.Mi-au dat lacrimi de bucurie la coregarfia de la meciul cu Poli Timisoara cind am cistigat 22 sau la incredibila dovada de atasament din seara de pomina de la meciul cu Villareal.Pentru a clarifica in totalitate profilul personal,clarific inca de la inceput ca nu sunt printre admiratorii lui Becali dar in acelasi timp am sa recunoasc mereu rolul pozitiv pe care acesta l-a avut in viata echipei ns.din momentul cind a preluat Steaua.Doresc doar sa-mi spun un punct de vedere privind situatia actuala a relatiei dintre GB si factiunile ce formeza PN si PS.Se spune despre GB ca este un incult parvenit peste noapte si sunt de acord cu acest lucru,dar cu regret observ ca nici majoritatea membrilor galeriei nu sunt departe de acesta.Se spune despre GB ca are comportamentul unui taliban absurd,dar aceasi rigiditate,acelasi comportament il observ si la galerie.GB isi umileste jucatorii in vazul tuturor dar acelasi lucru l-am constatat si la galerie.Tratamentul oribil la care a fost supus Dica,cuvintele mizerabile scrise pe gardul stadionului la adresa lui Mirel dupa meciul pierdut de Zenga pe National acum 3 ani imi sunt inca in memorie.Nu am sa uita tratamentul la care a fost supus Rica Neaga in primul sau an la Steaua sau faptul,unic in analele fotbalului de pe Ghencea,cind in perioada Piturca,Claudiu Raducanu a fost huiduit de PN la executarea unui penalty.Se spune despre GB ca ar avea legaturi cu lumea intelopa si cred in aceasta varianta,dar iata ca apare din nou in calitate de lider al galeriei un interlop notoriu pe care l-am vazut acum 3 ani urcat in dupa politiei cu miinile incatusate.Se spune despre GB ca este un tip violent care si-a trimis gorilele in PN dar printre membrii acestei galerii vedem tineri care sar sa loveasca portarul echipei adverse la un meci amical international sau care lovesc cameramanii posturilor de televiziune.Se spune despre GB ca este indragostit de aparitiile TV dar inaintea meciurilor importante vad ca siteurile devin loc de pregatire a razboaielor dintre diverse grupuri de ultrasi dornici de publicitate sau de a-si dovedi superioritatea in fata oponentilor de la echipa adversa.

Un razboi intre un patron de echipa si un grup de suporteri cu un comportament nu prea diferit de al acestuia,de pe urma caruia au de suferit jucatorii,antrenorii si implicit rezultatele.Daca v-ati iubi echipa cu adevarat si nu ati pune egoul pe primul plan,ati renunta la acest razboi prostesc,eventual mergind chiar pe idea ca cel mai destept cedeaza primul.Pentru binele Stelei,faceti acest lucru pina nu este prea tirziu.

puyol15.03.2009 19:52

pt dvs ce inseamna "binele" Stelei? cateva rezultate bune umbrite de comportamentul lui Jiji sau o Stea ceva mai curata?

 

si apropo, interesante asemanarile pe care le-ati facut dar ati cam generalizat.Poate o fi interlopi, dar cu siguranta nu sunt toti. Si nu e acelasi lucru sa injure un om pe strada,pe stadion si sa injure un presedintele unui club de talia Stelei.

diamond_man15.03.2009 19:55
Daca v-ati iubi echipa cu adevarat si nu ati pune egoul pe primul plan,ati renunta la acest razboi prostesc,eventual mergind chiar pe idea ca cel mai destept cedeaza primul.Pentru binele Stelei,faceti acest lucru pina nu este prea tirziu.

Draga domnule Adrian, va respect opinia, si sunt partial de acord. Dar, totusi, vrem sa scapam de blestemul asta care a cazut pe capul nostru. Cum bine zicea cineva in alt articol, cu GB nu poti avea un dialog civilizat, pentru ca la asa ceva nu face fata, si incepe sa improaste cu noroi. Daca galeria ar inceta protestele, nu cred ca va intelege ce ati presupus dumneavoastra. Noi stim ca suntem mai destepti ca el :), iar el nu va intelege si accepta niciodata chestia asta. Nu are eleganta, educatia si bunul-simt care l-ar putea conduce catre o renuntare onorabila. De aceea, din pacate, ne coboram la nivelul lui (din pacate, aveti dreptate cand spuneti ca unii dintre noi sunt deja acolo...), pentru ca numai asa il putem face sa inteleaga ca nu mai este dorit. Problema noastra acum este sa facem si tribunele si sustinatorii de pe stadioanele pe care le vizitam sa fie alaturi de noi. Atunci, va fi pusa o imensa presiune pe Gibon, din partea suporterilor, mass-mediei, etc. si poate avem o sansa. Altfel, din pacate, nu avem sorti de izbanda.

Cu respect !

PS Sunt sigur ca stiti ca ne iubim echipa la fel ca si dumneavoastra ( putem spune ca ati fost initiatorii ultras in Bucuresti cu steagul acela furat).

Adrians15.03.2009 20:39

Diamond si Puyol - virsta ma obliga sa gindesc altfel decit modul cum gindesc cei mult mai tineri care alcatuiesc grosul galeriei.Vrind-nevrind,trebuie sa gindesc mai putin cu sufletul cum ginditi voi cei mai tineri.Hai sa o luam sitematic :

- GB este proprietarul lui FC Steaua si acest om nu va renunta niciodata la club si stiti pentruce ? Daca nu mai are Steaua el se reintoarce la stadiul de nulitate anonima la care a fost atunci cind a cumparat Steaua.In politica a esuat,in afaceri a esuat,nu i-a mai ramas decit Steaua si daca Steaua nu mai e,nimic nu mai e,ca sa parafrazam pe Marin Preda.Prin urmare cred ca ar cam trebui sa ne luam gindul ca acest om va pleca de aici.

- ce facem in aceasta situatie,continuam razboiul sau facem pace ? S-au impacat evreii cu arabii si americanii cu rusii,singura solutie intre galerie si GB este tot dialogul.Dialogul si concesiile se fac pentrubinele echipei,pentruLaca si pentruOga,pentruZapata si Goe,pentrucei care ne-au adus pe Real,Arsenal sau Bayer la Bucuresti.

- am mai spus,de gresit a gresit si ciobanul care a crezut ca banii cistiga totul,dar a gresit si galeria,cel putin in aceasi masura.Ce facem in aceasta situatie,incepem sa taiem firul in 4 sa vedem cine a inceput sau cine a gresit mai mult ? Realizam ca pierde echipa, pierd jucatorii,nu mai este performanta si finalmente o sa pierdem si noi ? Doriti sa ajungem din nou o echipa de pluton,doriti din nou sa ne aducem aminte cum erau amenintati jucatorii de catre suporteri la meciul de la Galati cu Zenga antrenor ? Cred ca nu ati uitat cind jucatorii erau amenintati ca daca nu cistiga 22 vor fi alergati pe strazi !

Eu sunt poate in masura mai mare sa va spun ce inseamna lipsa performantei la o echipa de talia Stelei si v-as dori sa treceti prin ce am trecut eu in anii 60-70,cind eram o modesta echipa de pluton.Poate ca dialogul nu este cea mai buna solutie in momentul de fata dar atunci sa mi spuna care ar fi o alta varianta,dar nu de genul Becali afara din Ghencea.Din nefericire voi refuzati sa intelegeti ca ne place sau nu,Societatea Comerciala Steaua Bucuresti este proprietatea lui GB si nimeni nu poate sa-l oblige sa renunte la ea.

Adrians15.03.2009 20:46

Sa va dau si o veste buna - invitat pe SportKlub,dl.C.Cirlan,pres.sectie de hochey a spus ca sunt sanse f.f.mari sa se treaca la construirea unei sali Polivalente + patinoar de care sa beneficieze toate sectiile cubului.mai mult,in CCA 1-2 luni vom avea in sfirsit si un site al CSA Steaua

rezistenta_ultras15.03.2009 21:07

nici nu stiu cu ce sa mai incep...o gramada afirmatii care mai de care mai "spectaculoase" bazate pe...nimic.

singura mai logica in expunerea ideilor e dee,care desi e fata a parut ca intelege mai mult decat "omul din peluza" care n-a fost chipurile lasat sa se exprime liber.prea multe de adaugat la ceea ce ai postat nu am...si nu pentru ca nu as avea ce,ci pentru ca nu ai cum sa intelegi daca nu esti de acolo...daca nu traiesti printre noi saptamana de saptamana.nu pot sa te acuz ca esti rau intentionata cum o sa fac cu omul diamant.tu iti faci o imagine pe baza imaginilor de la TV si comentezi pe marginea lor,povestea fiind in schimb mult mai complexa.

comparatia cu jean e inutila.e ca si cum l-ai compara pe ceausescu cu basescu.la vremea respectiva jean nu avea in "subordine" ultrasi cu mentalitate si personalitate cum ne place sa ne credem astazi.eram doar o masa de oameni care stiam decat sa cantam cand el dadea tonul si cam atat.nu ne depaseam "atributiunile de seviciu" asa cum facem in prezent.in plus a avut avantajul ca a coordonat un numar mare de copii la vremea respectiva.toti il priveam ca pe un idol(si eu...si nu mi-e rusine sa o spun) prin anii '90.in timp,acei copii de 15-16 ani am ajuns la maturitate si am devenit "ultrasi experimentati" si prin urmare daca "batranul jean" ar mai incerca sa dea tonul in prezent ar fi tratat cu rasete si coate...din pacate.

in concluzie dee,nu te lasa pacalita de aceste dezinformari ale acestor revolutionari neintelesi si a caror libertate de exprimare e "ingradita" de mustata.o sa te convingi in viitor,cu sau fara camera de filmat.

@omul diamant

tu suferi de mania persecutiei prietene.

pe langa faptul ca minti si ii dezinformezi pe cei care iti citesc aberatiile,vad ca ai o problema personala cu cate cineva...ba cu mustata,ba cu Dorin...de ultimul zici ca e las,dar tu cum te definesti cand postezi din spatele unui nick fara sa iti dezvalui identitatea?

ai idee cat de greu e sa reziste "parnaiasul" asta in fata telefoanelor de amenintare primite?SI REZISTA!o sa zici ca nu il obliga nimeni sa stea in prima linie si e o raspundere ce trebuie sa si-o asume...poate ca asa e...dar cum poti sa zici ca a incercat cineva sa te cenzureze atata timp cat sute de persoane din grupurile nordului am ales calea protestului si ne manifestam meci de meci...vizibil.

la meciul asta la care faci referire s-a ales sa plecam la pauza si sa protestam in fata tribunei oficiale...cu tot cu "puscariasul" asta printre noi.probabil l-a fortat cineva sa ni se alature.nu?

pana la urma ce v-a deranjat in declaratia asta?Argaseala are un rol ff important in toata mascarada asta.nu ai habar cata putere are personajul asta la Steaua.nu e un simplu lingau.a avut un rol bine determinat in ascensiunea ciobanului si o sa isi ia portia de injuraturi pana o sa cedeze,la fel ca si patronul sau.atat.

diamond_man15.03.2009 21:09

@Adrians

 

Cum am mai spus, va respect punctul de vedere, cu cateva obiectiuni:

-Va pleca atunci cand va descoperi ca Steaua, dupa ce i-a adus un capital de imagine de neatins altfel, ii poate un capital financiar;deci asteptam oferta potrivita la momentul potrivit.

-Cu acest specimen nu se poate dialoga. Asta o stiu foarte bine toti moderatorii TV care de dragul audientei l-au invitat, si indirect au contribuit la ascensiunea lui, cum stiu si cei care au avut curajul sa se contreze cu el. Nu stiu daca v-a incalzit foarte tare ca am vazut Arsenal, Real, Bayern, dar inainte de meci se puneau pariuri privind diferenta de scor, 3 sau 4. Situatia asta ghici din cauza cui?A noastra, suporterii, sub nici o forma, ci din cauza mentalitatii : am ajuns aici, asta a fost obiectivul, daca mai pica ceva, Dumnezeu cu mila.

-Si galeria a gresit si greseste atunci cand injura ca la usa cortului jucatorii, si cand se lasa manipulata. Cu toata sinceritatea, prefer sa terminam pe locul 10-14 3 ani la rand, daca stiu ca scapam de nemernic (retrogradarea ar fi prea mult totusi, dar...).

Steaua Bucuresti NU VA FI NICIODATA PROPRIETATEA NIMANUI. SC Steaua Bucuresti SA poate.

 

Va salut !

dee15.03.2009 21:26

@rezistenta_ultras

 

m-ai inteles partial. Ceea ce am dorit eu sa transmit este ca in sufletul nostru toti iubim Steaua, asta e "credinta" care ne leaga pe toti, insa, mintea noastra, judeca in mod diferit aceasta "iubire pentru Steaua" si de aceea manifestarile noastre sunt diferite.

 

Noi am devenit atat de preocupati de aspectele vizibile, exterioare ( cum vorbesc unii lideri, cum se comporta unele brigazi, ce fac pe stadion cetatenii , de ce forumistii nu merg pe stadion, ce declaratii dau sefii de galerie, ce anturaj au anumiti baieti ) incat nu mai avem timp sa ne vedem sufletul (adica "credinta" care ne uneste pe toti- iubirea fata de Steaua ), caruia ii este indiferent cum vorbesti, cum arati, cati ani ai, cu ce te ocupi sau cum te comporti pe stadion si in afara lui . Daca ne-am debarasa de toate prejudecatile ( cele vizibile) si am gandi doar cu latura noastra subiectiva (sufletul) sigur ne-am intelege cu totii. Ca doar nu trebuie sa ne schimbam noi unii pe altii, ci trebuie doar sa ne intelegem unii cu altii.

onlySteaua16.03.2009 00:58

@Adrians

eu cred ca glumesti.

Sincer!

udaradu16.03.2009 06:57
Diamond si Puyol - virsta ma obliga sa gindesc altfel decit modul cum gindesc cei mult mai tineri care alcatuiesc grosul galeriei.Vrind-nevrind,trebuie sa gindesc mai putin cu sufletul cum ginditi voi cei mai tineri.Hai sa o luam sitematic :

- GB este proprietarul lui FC Steaua si acest om nu va renunta niciodata la club si stiti pentruce ? Daca nu mai are Steaua el se reintoarce la stadiul de nulitate anonima la care a fost atunci cind a cumparat Steaua.In politica a esuat,in afaceri a esuat,nu i-a mai ramas decit Steaua si daca Steaua nu mai e,nimic nu mai e,ca sa parafrazam pe Marin Preda.Prin urmare cred ca ar cam trebui sa ne luam gindul ca acest om va pleca de aici.

- ce facem in aceasta situatie,continuam razboiul sau facem pace ? S-au impacat evreii cu arabii si americanii cu rusii,singura solutie intre galerie si GB este tot dialogul.Dialogul si concesiile se fac pentrubinele echipei,pentruLaca si pentruOga,pentruZapata si Goe,pentrucei care ne-au adus pe Real,Arsenal sau Bayer la Bucuresti.

- am mai spus,de gresit a gresit si ciobanul care a crezut ca banii cistiga totul,dar a gresit si galeria,cel putin in aceasi masura.Ce facem in aceasta situatie,incepem sa taiem firul in 4 sa vedem cine a inceput sau cine a gresit mai mult ? Realizam ca pierde echipa, pierd jucatorii,nu mai este performanta si finalmente o sa pierdem si noi ? Doriti sa ajungem din nou o echipa de pluton,doriti din nou sa ne aducem aminte cum erau amenintati jucatorii de catre suporteri la meciul de la Galati cu Zenga antrenor ? Cred ca nu ati uitat cind jucatorii erau amenintati ca daca nu cistiga 22 vor fi alergati pe strazi !

Eu sunt poate in masura mai mare sa va spun ce inseamna lipsa performantei la o echipa de talia Stelei si v-as dori sa treceti prin ce am trecut eu in anii 60-70,cind eram o modesta echipa de pluton.Poate ca dialogul nu este cea mai buna solutie in momentul de fata dar atunci sa mi spuna care ar fi o alta varianta,dar nu de genul Becali afara din Ghencea.Din nefericire voi refuzati sa intelegeti ca ne place sau nu,Societatea Comerciala Steaua Bucuresti este proprietatea lui GB si nimeni nu poate sa-l oblige sa renunte la ea.

 

 

D-le sunt un pic mai in virsta ca d-ta...vreau sa va intreb ceva:este vriun suporter stelist pe acest forum sa se multumeasca cu mediocritatea?vrea cineva scandal fara sa fie provocat?., este vriun suporter stelist care accepta sa fie pus la punct de un om care are un trecut si un prezent foarte dubios?.Ce inseamna performanta pentrud-ta?,..improscat cu noroi tot ce sa construit la Steaua de oameni competenti si care si-au daruit tineretea,sufletul si sanatatea,uni chear libertatea, pentru a duce acest club la performante de invidiat de catra unele dintre cele mai mari cluburi de fotbal din europa.Vreti in continuare sa fim umiliti si murdariti cu valize cu bani?va place capul plecat?.Vreti sa mergem la stadion imbracati in frac si papion? sa aplaudam ca la opera?sa nu putem sa ne exprimam si sa protestam la mirsaviile care se produc in birourile bosilor(bastanilor)fotbalului romanesc? va place smerenia?....la biserisa d-nule dar nu ca GB....el e diavol si zice ca e sfint.Steaua ASA CUM SPUN EI TINERI, SINTEM NOI.....Steaua FARA NOI NU POATE EXISTA,si noi o vrem performanta, cinstita si RESPECTATA.

pui de dac 11216.03.2009 19:40

ooo da ...asta asteptam frate sa ne zica marele sef de sef, Jiji moustach ce sa facem :))

chiar ma simteam debusolat, nu stiam daca sa scandez sau nu impotriva lui Argaseala.

btw..ce mama naibii cauta asta in libertate?

pui de dac 11216.03.2009 20:03
Bai fratilor, hai sa va povestesc o faza "interesanta" de la meciul de aseara. In PN, s-a cantat anti bou o repriza intreaga, da? Da! E, cum a inceput repriza a doua, gata , mucles , toata lumea ! O gra mada de baieti erau porniti pe cantat, daca tot injurasem o repriza intreaga, de ce nu si a doua, corect ? Corect ! E, lumea a mai dat semne de cantat, pana a intervenit un cretin, un oligofren, nu stiu cum sa mai spun, care a inceput cu mame violate, spanzurate si postite, la adresa celor care cantau, evident sub obladuirea lui Taban(las) si Mustata(interlop). Pai cum mortii ma-sii de infect sa sustin eu vreodata ca puroiul ala de om ma reprezinta? Aici s-a ajuns din cauza specimenelor Mustata, precedat de Marin, parnaiasi mana-n mana cu Camatarii&Co. Cine neaga chestia asta, e ipocrit. De astia suntem condusi, si nici macar nu ne dam seama. De ce acum, cand se striga vehement impotriva lui Jiji, nu sta nici un lider de galerie pe gard, acolo unde ii e locul unui lider de galerie? Va spun io: "nea Jiji, n-am fost, io nu stiu, sa vedeti sefu', n-am avut ce sa le fac...". D-aia Jean a fost mazilit asa cum a fost...Acuma stiu ca si Jean le-a avut pe ale lui, da' nici nu era colcaiala asta de parnaiasi infecti care e acum la putere. Parca daca, cantam sau nu, nu-mi dorea nimeni s-o gasesc pe mama violata, postita si spanzurata. Cedez abonament retur PN contra PS. Mi-a ajuns tigania asta...

 

frate sa iti povestesc eu cum e la PS, ca e si mai tare; meci de meci ma cracanez de ras ce fel de specimene se suie in cusca aia creata special pt un lider de galerie. la meicul cu iasiul era unu care sigur consumase ceva iarba altfel nu avea de ce sa se manifeste in halul ala; ca sa nu mai zic ca daca te duci sa te usurezi vezi pe scari o groaza de pitzipoance mai mult sau mai putin emo care nu se streseaza deloc de Steaua sau de orice alta echipa,ele vin la meci ca in parc, dar scandeaza antijiji, asta stiu si ele. asta e ..am ajuns sa regretam vremurile in care dicta Jean si se faceau coregrafii si galeria era formata din oameni care iubeau Steaua.

«12»