Vai de zilele noastre. Chiar credeti ca romanii in sine, ii urasc pe Becali? Inca nu ati inteles ca noi l-am facut pe Becali? Becali este imaginea noastra, reflectul nostru. Cu toti avem un Gigi in noi. Nu mai ne reprezinta oameni ca Eminescu, Liviu Rebreanu, Amza Pellea, Richard Wurmbrand, HERTHA MULLER, ci Gigi Becali - (fiindca nu mai exista oameni valorosi in Romanica). El reprezinta Romania, ca persoana. Nu ma credeti? Uita-te la vecinul tau, ce mananca si ce bea: Branza de oaie si o pahar de palinca.
Din pacate ai dreptate. Romania, in genere, are pe ultimul punct in lista de prioritati (daca il are!) pe Becali si framantarile clubului Steaua.
Sunt mai multe "Romanii":
1) Romania "scapatata"(middle class), in plina criza, este framantata de somaj, de salarii injumatatite prin cursul de schimb, prin cresterea preturilor si prin ordonante. Romania de azi tremura pentru case, apartamente, masini, obiecte casnice, etc. luate pe credite si pe care risca sa le piarda ca pentru ca nu le mai poate achita. Idem cei cu mici/medii afaceri. E masa de "Je m'en fish"-isti in raport cu Suporteri vs Becali, pentru ca lupta pentru existenta este prioritatea number one! Sportul a devenit si el un lux chiar la privit si nu o supapa de defulare a stresului sau de mentinere.
2) Romania subnutrita, suburbana si la limita inculturii il admira pe Becali in majoritatea ei pt ca in el vad un model ... omul plecat de la coada oii si a ajuns "mare domn", cu avere, care se ia in gura (la propriu si la figurat) cu puterea si "domnii certificati". Un om de-al lor, incult si rudimentar care a ajuns unde viseaza ei. Deci se poate, isi spun! Nu-l vad conducator de tara, dar vad in el un exemplu de urmat in implinirea unui vis. Ca la jocurile de noroc, unde saracul spera ce soarta i-a harazit bogatului: bani castigati din nimic. Sunt aceiasi care-i pupau Maybach-ul, cand statea calare pe capota fluturand triumfator steagul Stelei in Piata Universitatii sau pe unde se ducea.
Dar ambele "Romanii", lumea stelista sau nestelista, in proportie ingrijoratoare, consuma cu nesatz, cel mai ieftin spectacol, la propriu si la figurat: Balacareala TV, indiferent de domeniu sau subiect!
E un mod de-a defula seara in fata TV-ului propria violenta acumulta in neajunsuri, de care nu a avut timp sau curaj ziua.
Ai dreptate. Dupa '89 s-a sters un sistem de valori si s-a inlocuit cu...nimic. Romania de azi nu are promovat un sistem de valori la care sa se raporteze de la sugar pana la pensionar. In lupta pentru rating, mai exact pt bani, mass media a indus subliminal valori indoielnice. "Valori", care pe sticla ofera circul asteptat de romanul ostenit dupa o zi de munca in care si-a dat sufletul pentru o bucata de paine! Seara, romanul vrea TV-circ.
Din pacate, fotbalul a intrat si el tot in sfera circului. Asa ca Romaniei de azi aproape ii este indiferent cine plateste circul, dar circ sa fie! De ce? Pentru ca romanul de azi, nu mai are timp pentru intrebari filozofice, pentru patrunderea sensurilor din sublimul culturii si savurarea lor prin sinapsele intelectului. Romanul de azi are gandirea ocupata cu instinctul primar de supravietuire in ziua de maine.
Romanul de azi este exact ca un PC in care sistemul de operare(sufletul unui PC) ocupa, la incarcare, aproape tot RAM-ul din dotare. Nu mai poti rula programe sofisticate sau jocuri elaborate, ca te ia somnul pana se muta mouse-ul:))Doar mizilicuri: solitaire, tic-tac-toe, etc. Jocuri mici si...ieftine!
Doar bunastarea va rezolva aceasta problema-drama. Sau in termen de IT, simplificarea SO-ului(viata mai usoara), pentru a lasa frau liber RAM-ului pentru adevarata destindere. Omul nu poate fi up-gradat hardaware, doar software:) Omul este fiinta umana atat timp cat nu ii este foame. Cand ii este foame, redevine animal si singura lege care-l guverneaza este instinctul de autoconservare.
Din pacate, sperantele romanului de azi sunt legate numai de "Steaua lui norocoasa" si mai putin, spre deloc, de cine finanteza si conduce Steaua noastra! Intr-o societate fara un sistem de valori autentice, simbolurile nu mai tin de foame si nici de respect. Un exemplu este Lacatus. Un simbol, balacarit de unii, pe soclu lui in Ghencea.
PS. Pe cei super avuti, care nu au nicio grija nu i-am luat in calcul. Ei sunt si putini si nici nu mai traiesc in Romania reala, ci sunt "cetateni" universali, extraterestrii in cerul lor fara nori:) Cei "de carton" stau cu funia pregatita. Se gandesc mai mult la ziua judecatii de apoi, decat la ziua de maine:)) Printre ei este si Becali. Un miliardar de carton ... asfaltat:) Cu funia legii deasupra capului, dar inca negru in cerul gurii din bruma ce i-a mai ramas pe ciulinii Piperei:))Nu se stie pana cand!