Vad ca sunt multi stelisti care traiesc in confuzie. Traiesc cu mentalitatea in anii '60-'70 ai anului trecut si acuza. Daca unii sunt de inteles, din cauza varstei, nu este de inteles acest lucru la oameni tineri, cu acces la informatie, din toate sursele.
Despre ce e vorba: exista oameni care acuza peluzele pentru comportamentul lor josnic de la meciul cu FC Vaslui. Ca, vezi Doamne, nu au incurajat echipa, concentrandu-se sa curete mizeria becali din Ghencea. Acesti oameni sustin ca, un astfel de comportament, afecteaza ECHIPA!
Dar, acesti oameni, fac o confuzie, uneori voita, intre Steaua si echipa de fotbal de pe teren. Oameni buni, un club ca Steaua ASTAZI, in zilele noastre, este format din doua parti: partea SOCIETARA( management, imagine, conducere, decizii, sponsorizari) si partea SPORTIVA, adica ECHIPA.
Acei 11 jucatori si antrenorii lor reprezinta doar partea SPORTIVA a SOCIETATII! Or Steaua, daca este ceea ce credem noi ca este, este pentru ca cele doua parti, SOCIETARE si SPORTIVE s-au completat destul de bine. Adica?
Adica deciziile luate de cei care au condus clubul au fost cele corecte si au ajutat ECHIPA SA SE EXPRIME CAT MAI BINE. Normal, reactiile suporterilor au fost pe masura. Am fost al 12-lea jucator, etc. Steaua a devenit starea de spirit care ne-a facut temuti si iubiti, Steaua a devenit Steaua...
Ceea ce trebuie sa inteleaga cei care spun ca deratizarea Stelei de mizeria becali afecteaza echipa, trebuie sa inteleaga ca ECHIPA de fotbal nu poate functiona la maxim, atata vreme cat partea SOCIETARA este la pamant. Cu alte cuvinte, daca conducerea ia decizii discretionare, fara fundamente reale decat "pohta ce-am pohtit", daca imaginea clubului este la pamant, daca antrenorii se pun doar pentru a inchide gura unora, NICIO ECHIPA nu va putea juca bine.
Paradoxul este ca o societate poate functiona bine si echipa sa mearga prost. Din diferite motive: alte echipe au fost mai bune, niste decizii au fost importriva clubului, un jucator de baza s-a accidentat etc. Dar daca SOCIETATEA este sanatoasa, ECHIPA va avea rezultate. FARA INDOIALA.
La Steaua noastra a fost exact pe dos. De la inceput s-a inconjurat de lingai si pacalici. Cu cat i-a eliminat pe cei care mai asigurau un mediu sanatos in club, SOCIETATEA a devenit din in ce mai bolnava. Chiar daca nu s-a repercutat imediat asupra echipei, care juca din reflex (ce dreptate avea MM...), la un moment dat, echipa a devenit reflexia SOCIETATII bolnave care o reprezinta. Adica fara personalitate, nervoasa, fara identitate, fricoasa si slaba...
Atata vreme cat partea SOCIETARA nu va fi sanatoasa, ceea ce inseamna indepartarea lui Becali, ECHIPA nu se va exprima niciodata la MAXIM.
Daca in anii '70, un club era reprezentat de jucatori, antrenori si un presedinte, acum situatia este altfel. Conducatorii clubului sunt in stare sa jure ca e alba, chiar daca e neagra, sa spuna ca Banel e valoros, chiar daca nu stie sa centreze. Insultand suporterii, dispretuind bunul simt, calcand in picioare orgoliul jucatorilor, angajand numai sclavi pe banca tehnica, ECHIPA va fi bolnava si in final, CLUBUL va muri.
Treziti-va din somnul cel de moarte, pana nu e prea tarziu!
Mihai ªomãnescu
