Fanii de la Peluza Sud au pregãtit o coregrafie specialã pentru partida cu FC Vaslui, însã oamenii de ordine le-au interzis accesul pe stadion cu imensa pânzã pe care erau desenate 3 personalitãți marcante din istoria Stelei.
Motivația oficialã a reprezentanților Jandarmeriei a fost cã suporterii urmau sã aprindã torțe sub coregrafie, însã membrii galeriei susțin cã decizia a fost luatã la presiunea lui Gigi Becali.
"Toata lumea a decis ca astãzi, la meci, sã se continue protestul început în ultimele etape din tur. Am stat de vorbã și cu Lãcãtus și cu unii jucãtori și le-am spus cã ei trebuie sã dea totul pe teren, dar le-am explicat cã nu pot avea parte de sprijinul pe care il aveau de obicei. O sã ne manifestam civilizat, nu vrem sã degenereze, dar asta e situația. O sã lasam timpul sã decidã cum se va încheia aceastã situație", a declarat Dorin Taban, liderul grupãrii Armata '47 Vest, pentru Sport Total FM.