@Norbert
Ai punctat bine! Ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni care vad mai departe de virful bocancilor cu care DNA intra in vietile private ca paparazzi CANCAN-ului.
Nu pot decat sa-i deplang pe cei(stelisti sau nestelisti) care aplauda DNA-ul cum au aplaudat altii minerii in Piata Universitatii.
Minerii dateau cu bata in numele unei false dreptatii, iar procurorii DNA "inarmati" cu ceea ce au tras cu urechea, dau stenograme in numele unei dreptati excluse din perimetrul legal si al bunului simt in orice colt al lumii.
Si minerii si procurorii au fost si sunt niste papushi manipulate pentru ... manipularea noastra.
Astazi, maestrii papushari mizeaza pe faptul ca suporterii(si nu numai ei) ii vor capul lui Becali. De aceea, sub girul "e pe placul multimii", nu se dau in laturi de la nicio mizerie! Pe asta s-a bazat si Iliescu cand a adus minerii.
Extrapoland si pastrand proportiile, toti marii dictatori ai indobitocirii umane: Hitler, Stalin, Ceausescu, etc. au avut "binecuvantarea" multimii in tot ceea ce au facut, pana cand "infometarea" a adus-o in pragul dezumanizarii. Ca si acum, toti au avut si talibani, dar si aplaudacii "prostimii".
Cum au inceput?
Prin gasirea unui "dusman al poporului" vinovat de toate relele (evrei, chiaburi, etc), ca Becali in fotbal. Populatia era in extaz! In sfarsit va fi dreptate, egalitate si libertate! Se insela amarnic. In numele acelei lupte contra unui "dusman" definit, a inceput vanatoarea "dusmanului", dar si a incomozilor, acuzati ipotetic ca ar fi simpatizat sau pactizat cu "dusmanul", anihiland orice urma de opozitie.
Ce a urmat?
Ingradirea treptata a libertatilor fundamentale ale "prostimii": libertatea de expresie, violarea corespondentei, etc. Pe masura ce primeau mai multe aplauze, strangeau tot mai mult laztul, convinsi ca poporul e deja la picioarele lor.
Cum dominau?
Prin teroare psihologica, ca tot ceea ce gandesti, faci si spui "se stie"!
Principala arma: delatiunea si "ascultare" puse in mana Gestapoului, KGB-ului, Securitatii ...
Oare prin ceea ce face DNA-ul acum nu induce aceeasi teroare psihologica in masa??? Cine mai spune ceva STRCT PRIVAT la telefon? Ne vom intoarce la era comunicatiei prin ... semne de teama de a nu fi "auziti"? E ca si cum am trai intr-o casa perfect transparenta, cu pereti si mobilier din sticla. Incercati sa va imaginati cum v-ati comporta intr-o astfel de locuinta, cand toti vecinii te vad ce faci in propria casa!
Cum au sfarsit?
Din pacate, abia dupa zeci de ani de "traiasca!", foamea a umplut paharul "prostimii".Nu constiinta! Dar cu ce pret???Si cine l-a platit?Tot "prostimea"!
In fine ...
Ce legatura are cu prezentul? Are!
1) Intentia de a modifica Constitutia si a concentra puterea in mana unui presedinte ("nu spui cine"). Actuala majoritate nu mai are nici o frana legala in acest demes.
2) Legea monitorizarii corespondentei...stiti si voi care...
3) Turul de forta pe care il face DNA-ul cu incalcarea pe fata a drepturilor, menit sa pregateasca terenul pentru urmatorii "incomozi".
Sunt doar cateva premize pt o dictatura, aruncate in fuga, pentru a vedea ca fenomenul stenogramelor depaseste aria care s-ar limita numai la Becali sau Steaua. Crearea unui precendent asumat si nesanctionat este un punct de plecare si de ingrijorare!
Becali nu merita sa fie aparat de noi, dar Steaua, libertatea si inviolabilitatea corespondentei DA!
Nu uitati! Nu numai Becali este lovit, ci toti cei cu care tembelul a intrat in dialog pe telefon! De la antrenori, jucatori, pana la idolii nostri(Lacatus, Radoi, Adi Ilie, etc) si lista poate continua si cu toti nestelistii "dezbracati" intr-un viol mediatic in care DNA-ul tine lumanarea presei!