Marius Lacatus....cica antrenor........fara valoare si fara caracter.....din pacate un mare lingau
Marius Lacatus....cica antrenor........fara valoare si fara caracter.....din pacate un mare lingau
Ce legatura au stenogramele astea cu coruptia?
Ar trebui dati in judecata cei care publica astfel de mizerii.Chiar nu ma intereseaza ce vorbesc oamenii de fotbal intre ei,cu atat mai putin daca nu reiese nimic ilegal din asta...
Nu vad absolut nicio legatura intre medietizarea acestei stenograme si restul. Unde e legatura cu "valiza"? E o discutie intre patronul Stelei si antrenorul Stelei. Nu se vorbeste de blaturi, de premieri, etc., se vorbeste despre jucatori. De ce a fost facuta publica? Mariuse, de unde ai luat-o? Daca a aparut intr-un ziar e o crasa incalcare a deotologiei jurnalistice, un act de o imoralitate fantastica.
axl, din adevarul preluata apoi de gsp.
Ma, acum doar presupun. Cei de la Aderul au facut rost, ramane de vazut in ce fel, de toate inregistrarile telefonice in care apare Becali din perioada aprilie-mai 2008. Oamenii nu sunt idioti, asa ca nu le-au dat pe toate odata. Au aruncat pe piata ce era mai interesant la inceput, iar acum rascolesc si truncheaza ce-a mai ramas.
Surprinzatoare e insa lipsa de reactie din partea DNA. Cum stenogramele nu-s facute publice de ei (nu apar la ei pe sait) si la proces nu aveau cand sa fie prezentate (a fost o singura infatisare, in care s-a dat amanare), e clar ca interiorul institutiei exista o severa scurgere de informatii. Si totusi, nimeni nu reactioneaza. Nici macar celebra "societate civila", prea ocupa probabil cu protestul impotriva masurilor "profund antisociale si care incalca toate drepturile omului" din legea 298/2008.
Cei de la Aderul au facut rost,..., nimeni nu reactioneaza. Nici macar celebra "societate civila", prea ocupa probabil cu protestul impotriva masurilor "profund antisociale si care incalca toate drepturile omului" din legea 298/2008.
Pt unul obisnuit sa-i corectezi mereu pe altii,cam multe "greseli" pt un text atat de scurt.
Ideea,mai putin ultima afirmatie,este in regula.Tocmai cei ce incalca toate legile striga "HOTII".
Ar trebui intrebati cei de la Adevarul de unde au acele stenograme si cu ce drept le publica.Dar cine sa-i intrebe?Ei nu fac decat sa execute ordinele de sus,mana in mana cu dna-ul si toti cei implicati in mascarada asta.
Referitor la ultima afirmatie,cred ca paranoia (sau isteria in masa,dupa cam iti place sa o numesti)s-a mutat in tabara cealalta.Ce treaba ar putea avea "societatea civila" cu numitul Jiji Becali?Sau cu mizeriile din fotbalul romanesc?Cine si-ar asocia numele cu mizeria de Jiji Becali,si cu murdariile facute de el,cine sa-i sara in ajutor?
Ce au discutat Becali si Teia Sponte inainte de meciul Univ. Cluj - CFR Cluj.
Teia Sponte: Da.
Gigi Becali: Teia?
Sponte: Ã?
Becali: Îi spui lui: "Bã! Vezi cã le dãm la bãieți câte o bucatã (câte o sutã de mii de euro - n.r.) și ție…îți dãm și ție o bucatã, din aia mare!". Înțelegi?
Sponte: Aha!
Becali: Zi-i! Sunã-l acuma și zi-i: "Bã, vezi cã…ããã…vrem (?) sã dãm la bãieți!", zi-i!
Sponte: Da, da, da.
Becali: Zi-i cã le zicem noi!
Sponte: Da.
Becali: Sã vedem ce zice el, vezi ce zice el! Înțelegi?
Sponte: Îhî, îhî.
Becali: Ia lasã! Cã sun eu.
Sponte: Pe cine sã suni?
Becali: Ca sã nu mai…sã vãd… cã nu are rost acum, mai bine atunci…ne salveazã aia, ailaltã…Buzãu, înțelegi?
Sponte: Da, normal.
Becali: Pãi ce rost are? Dacã el…adicã ei poa' sã joace la vrãjealã, știi?
Sponte: ªi el ce ți-a zis?
Becali: Nu știu, acum sã vedem…îl sun eu acum, lasã! Vedem….sã vãd ce zice. Pa!
5 mai 2008, ora 00.01
Gigi Becali: Da' ãla, Goga, ãla, ai...putem sã-l gãsim pe Goga?
Teia Sponte: Pãi sã vedem!
Becali: Ã!
Sponte: Sã vedem, cã-i scot acum! De mâine cred cã o bagã…mâine ce-i? Îi bagã în cantonament, naibii!
6 mai 2008, ora 10.16
Gigi Becali: Teia, hai la palat! Hai, ca sã vedem…sã vedem cum facem!
Teia Sponte: Hai!
Becali: ªi sã mergi acolo, așa, sã vedem, iei vreo doi bodyguarzi și sã mergi acolo….
Sponte: Da, da, da.
Becali: Sã te întâlnești cu ãla (Toni Doboș - n.r.) acolo, și sã vedem cum o sã dea un…un om care-s de-ãștia, știi?
Sponte: Da, da. Care sã stea…
Becali: Da, da.
Sponte: Îhm. Pãi, cred cã o sã vinã cu ãla (Traian Bendorfean n.r.), pe care îl știu și eu, știi? Care stã cu el.
6 mai 2008, ora 19: 20
Gigi Becali: Ce faci, Teia?
Teia Sponte: Mai avem o juma' de orã.
Becali: Vezi, ia noteazã numãrul lui Gigel Coman.
Sponte: Da, zi!
Becali: ªi mâine, când sunteți, sã stea și el cu voi! Ca sã-ți zicã...sunã acum....
Sponte:.....
Becali: Sunã-l, sã le zicã jucãtorilor cã tu o sã stai cu el, o sã stea și el cu...cu...tine la meci! (meciul "U" Cluj – Steaua – n.r.)
Sponte: Da. Zi!
Becali: ªi cã bãieții o sã ia câte o bucatã!
Sponte: Da.
Becali: Sã le zicã bãieților: "Bã, o sã luați câte o bucatã, uite, eu merg", Mã înțelegi? "ªi stau cu...", cã stã cu tine la...la meci, la hotel, da?
...
Sponte: Da. ªi sã-l sun, da?
Becali: ªi zi-i...zi-i: "Bã, vezi cã eu acum....", cutare, "vin zi-le bãieților cã eu vin..."
Sponte: Da.
Becali: "ªi o sã stai cu ei la hotel, banii sunt toți la mine și tu o sã stai cu mine!". ªi zi-i sã nu-și facã griji, bãieții sã nu...sã nu-și facã nicio grijã, cã o sã ia toți câte o bucatã!.
Sponte: Da, da, da.
Becali: Da.
Sponte: Acum mã întâlnesc și cu ãl mare (Toni Doboș n.r.)...
Becali: Da, bineînțeles, întâlnește-te cu îl mare, zi-i ãstuia mare: "Bã, uite!", cutare.
Sponte: Bine.
Becali: Pãi zi-i cã o sã stai cu prietenul ãla al lui...
Sponte: Da, da. ªi cu ãsta micu' (Gigel Coman n.r.).
Becali: Nu mai zice de ãsta micu' tu!
Sponte: Oricum o sã-l vadã prietenul lui!
7 mai 2008, ora 11:19
Gigi Becali: Ce faci, Teia?
Teia Sponte: Totul e în regulã. A fost cel mare (Anton Doboș n.r.) azi-noapte la mine, o sã-l trimitã pe prietenul ãla (Traian Bendorfean n.r.) și o sã stea cu mine…
Becali: Așa.
Sponte: Celãlalt… cel mic (Gigel Coman n.r.), a spus cã o sã vinã și el încoace
Becali: Ce a spus?
Sponte: I-am arãtat (valiza cu bani n.r.)…ce aveam, i-a vãzut, am zis: "Aici sunt, depinde de voi acum! Dacã…așa, o sã-i ia prietenul, dacã nu, o sã plec eu acasã!", știi?
Becali: Așa, da.
bani și pentru galerie
Sponte: El era încântat. Toatã lumea este hotãrâtã sã nu se facã de râs cã e nebunie! S-au dus ãștia, șefii de galerie, peste ei, în vestiare…
Becali: Ã!
Sponte: Le-am trimis și ãlora, știi, ãia…știi?
Becali: Aha, aha, aha!
Sponte: "O! Le rupem gâtul!"
Sponte: Înțelegi? Acuma, cu Dumnezeu înainte! Ce sã zicem?
Becali: Așa, ce p…mea! Mãi, Teia, nu poa' sã-i batã, sã-mi bag p...dacã poa' sã-i batã!
Sponte: Sã dea Dumnezeu sã fie așa!
Becali: Ce vrea Dumnezeu acum! Cã se poate întâmpla...
Sponte: Pãi da' binențeles, da.
Becali: Depinde acum ce vrea Dumnezeu. Scapã ãia, dau un gol, la revedere! Înțelegi?
Sponte: Da, da.
Becali: Da'… "Cinci ani vor trãi..."
Sponte: Dacã...ãla cu care ai vorbit tu...ãla bun...din fațã care este...i-a zis lui, știi, cã: "Uite, m-a sunat, pot sã vorbesc?". "Mã, dacã vreau sã vorbesc cu toți!"...nu știi ce, știi?
Becali: Care?
Sponte: Întreabã-l și tu! Ãla cu nume de aromân. (face referire probabil la Goga - nota SRI).
Becali: Așa, așa, așa.
Sponte: I-a zis ãstuia, șefului, cã: "Uite, m-a sunat domnu'...", nu știu ce...
Becali: Așa, așa, așa.
Sponte: "Ca sã vorbesc". "Vorbește, mã!"
Becali: Ã!
Sponte: Ei sunt încântați. Mai ales...le-am zis și eu: Cinci ani de zile...cã și ei așa știau, cinci ani de zile vor trãi de-aici încolo!
Becali: Da.
Sponte: ªtii?
Becali: Da.
Sponte: Așa ceva, unde o sã întâlneascã ei așa ceva?
Becali: Pãi da, bineînțeles.
Sponte: Dumnezeu știe, cum o da Dumnezeu!... Ca sã-i împingã spre poartã!
Sursa: Adevarul
vad ca a tampit toata tara cu stenogramele astea. nu-l iubesc pe cioban dar nu vedeti ca e ceva pornit contra lui. de ce nu se publica nimic despre cei care au furat din transferuri? toata presa asta de rahat are ceva cu Steaua si nu pierd nicio ocazie sa o atace. nu e altceva decat vrajeal. oricat de nesuferit e ciobanul asta nu e caz de coruptie. cred ca cei de la dna au dosare mult mai grele de rezolvat
da,deja e enervanta situatia.
Pentru cine nu credea ca Radoi facea (o parte din) jocuri in vestiarul Stelei:
Discuție, 5 mai 2008, ora 21.52
Becali: (...) Vând mã, 7-8 vând acum. Îl dau pe Dicã, Goian, Mirel
Rãdoi: ... out... afarã... (râde)
Rãdoi: Ce bine! (...)
Becali: Mendoza, Habibou... pe ãla... pe Neaga, Surdu. Pe Bãdoi îl țin cã ãla e recunoscãtor... îl țin numai de decor, cã a dat douã goluri, m-a calificat la Ligã. Pe ãla nu-l dau... numai dacã vrea sã plece..
Rãdoi: Vali?
Becali: Da, ãla mi-a dat douã goluri. Ãla, n-am cum... Neșu... Fac echipã nou-nouțã, mã.
Rãdoi: Pãi, Neșu, nașule chiar m-a sunat cineva, dar am zis sã nu mã bag eu. Mã sunase din Germania, cã dacã clubul acceptã un milion de euro, mâine plãtește..
Becali: (...) ªi tu spune: "Da, domnule, douã milioane de euro, acceptã". (...)
Rãdoi: Ca sã scãpãm de bezmeticul ãla nebun.
Pentru cine nu credea ca Radoi facea (o parte din) jocuri in vestiarul Stelei:...................................
Rãdoi: Ca sã scãpãm de bezmeticul ãla nebun.
Grav,foarte grav.
Fostul capitan al Stelei, Mirel Radoi, este implicat pana peste cap in cazul "Valiza".
Intr-o discutie cu Gigi Becali, Radoi ii propune acestuia sa ajute Ceahlaul sa se salveze de la retrogradare, pentru ca presedintele nemtenilor, Gheoghe Stefan, sa isi foloseasca influenta asupra arbitrilor, informeaza Adevarul.
Radoi: Da' mai e o varianta, nasule.
Becali: I?
Radoi: Care mai poate sa fie la mijloc. Ceahlaul trebuie sa faca egal la Craiova, nu?
Becali: Asa.
Radoi: Pai, si noi daca ii batem pe Buzau, ii scapam pe Ceahlaul. Ei nu poate sa intervina acolo?
Becali: Cine, ma?
Radoi: Cu arbitrul, ce? Pinalti. N-are nevoie de ajutorul nostru... sa ramana in Divizia A (...)
Becali: Sa ramana, sa cada Buzaul. Care-i problema?
Radoi: Pai, asa e, ca ar putea sa ne ajute Stefan, ca interesul lui e sa batem noi pe Buzau.
Becali: Si cu ce ne aj... A!...
Radoi: El nu-i stie pe aia, nasule? Observatorii, toti aia, da-l dracu'...
Becali: Da-l in m... m...! Du-te, ma, de aici! Hai, ma, ca nu e nimeni. Stai, ma, linistit tu. Si cu ce sa ajute pentru ca el, el si asa e cazut, Stefan, Buzaul e salvat. (...)