Discuție între Gigi Becali și Victor Pițurcã
27 aprilie 2008, la ora 13.47
Cu o zi înainte de discuția celor doi, Steaua a urcat pe prima poziție din campionatul intern cu 72 de puncte, dupã ce a învins Universitatea Craiova (2-1), iar CFR a fãcut egal 0-0 la Dacia Mioveni și a coborât pe poziția secundã cu 70 de puncte.
Gigi Becali: Ai ceva bani pe-acasã?
Victor Pițurcã: Bani?
Becali: Ã?
Pițurcã: Nu prea. De ce?
Becali: Îmi trebuie mie!
Pițurcã: Pãi cât îți trebuie?
Becali: Vreo douã-trei sute (sute de mii de euro - n.r.).
Pițurcã: A! N-am atât!
Becali: Patru sute.
Pițurcã: Ce dracu' faci cu ei?
Becali: Ce...
Pițurcã: A! Îți trebuie ție, da!
Becali: Pãi îmi trebuie mie, nu?
Pițurcã: Da!
Becali: Ce, ești nebun la cap? Nu?
Pițurcã: Mda!
Becali: Pãi ce bã! Eu sã-mi bag p... în mã-sa, Piți, dacã nu știi.... la Craiova un milion a dat ãia, CFR-ul (cu o zi înaintea discuției, pe 26 aprilie 2008, Universitatea Craiova a jucat cu Steaua București și a pierdut cu scorul de 1 - 2- n.r.).
Pițurcã: Zãu?
Gigi : Craiova a dat un milion!
Becali: Da! Un milion le-a dat!
Pițurcã: Se poate.
Becali: Cicã la Dinamo douã milioane îi dã (n.r. pe 4 mai 2008, Steaua București juca derby-ul cu Dinamo București).
Pițurcã: Da?
Becali: Da.
Pițurcã: Se poate, da.
Becali: Pãi, bã, Piți, e logicã treaba. Oamenii iau șase. M-ai înțeles?
Pițurcã: Da!
Becali: Dacã mã bate Dinamo pe mine, ei iau șase din prima (șase milioane de euro, 5,5 milioane reprezintã banii pe care UEFA îi dã echipei calificate în grupele Ligii Campionilor, în campionatul României 2007-2008, echipa care termina pe primul loc se califica direct - n.r.).
Pițurcã: Da, da!
Becali: Bani pe care nu-i ia dacã joacã în preliminarii (echipa de pe locul 2 din campionat juca meciuri preliminarii pentru a intra în Liga Campionilor - n.r.). Nu?
Pițurcã: Nu se calificã.
Becali: Nu, n-au cum.
Pițurcã: N-au cum, da.
Becali: ªi atunci ce zice: ,,Bãgãm douã...( prime de douã milioane de euro- n.r.)". P... mea! Cicã-i dã lui Bistrița unu. Înțelegi? (pe 3 mai 2008, CFR Cluj avea meci cu Gloria Bistrița - n.r.).
Pițurcã: Îhi!
Becali: Trei milioane. P... mea! Bag p... în mã-sa! Poate cã nu mã poate bate Dinamo pe mine niciodatã în viața, nu?
,,Cu cine sã joc,Piți, fundaș dreapta?"
Becali: Închid jocul! Îmi bag p... în mã-sa, joc cu Lovin și Ovidiu Petre, închid, nici nu suflã. Joc cu Mirel Rãdoi, fundaș dreapta.
Pițurcã: Da!
Becali: Cu cine sã joc, Piți, fundaș dreapta? Cu, cu, cu ... Baciu sau cu Mirel Rãdoi? Sau cu Nicolițã?
Pițurcã: Nu, cu Mirel, mã! Ești nebun?
Becali: Mirel, nu?
Pițurcã: Pãi, bine-nțeles!
Becali: Da!
Pițurcã: Se mai pune problema, un meci, ce?
Becali: Sã joc cu Nicolițã fundaș dreapta?
Pițurcã: Nu! Nu! Bã, Nicolițã greșește!
Becali: Ã!
Pițurcã: Nicolițã greșește, mã!
Becali: Da, greșește, ai dreptate, Mirel acolo... Mirel, dacã-i vorba, ajutã și fundașii de marcaj.
Pițurcã: Pãi da, bine-nțeles! Auzi!
Becali: Nu? Dacã greșesc ãia, pac, vine el.
Pițurcã: Bine înțeles cã... Strânge acolo, știe.
Becali: Da, da.
Pițurcã: Aia nu știe sã facã Bãnel. ªtii, Bãnel, o face ca mijlocaș, vine acolo bine.
Becali: Da, da.
Pițurcã: Da, ca fundaș, nu!
Becali: Da, da, da.
Pițurcã: Înțelegi? Cu Mirel tre' sã joci!
Becali: Eu joc închis, echipa scurtã...
,,Borcea ține banii el!"
Pițurcã: Giovani tre' sã miște și el, nu?
Becali: Pãi da' bine-nțeles! Auzi!
Pițurcã: Pãi ce dracu'!
Becali: Da, da'... Pfuu! He, he! Sã vedem! Nu? Dacã le dã ãia (n.r. CFR Cluj), cã... primã mare? Cicã le dã o sutã de mii la fiecare jucãtor sã ne batã.
Pițurcã: Îhî.
Becali: Înțelegi?
Pițurcã: Nu le dã ãia, mã, ce?
Becali: Ã!
Pițurcã: Nu le dã... Nu le dã Borcea, ești nebun, nu le dã toți banii.
Becali: Nu le dã Borcea, pãi asta-i, mã, mizez cã nu le dã Borcea. Borcea ține banii el.
,,Bistrița o sã joace, cã ne ocupãm noi sã joace"
Becali: Bine, dacã-i încurcã Bistrița? Cã ei joacã sâmbãtã cu Bistrița, m-ai înțeles?
Pițurcã: Da, da, da!
Becali: A!
Pițurcã: Se poate! Ce? Se poate! Da' numai sã joace Bistrița.
Becali: Pãi da...
Pițurcã: O sã joace!
Becali: Pãi o sã joace, cã o sã ne ocupãm și noi sã joace, nu?
Pițurcã: Da'...
Becali: Bistrița o sã joace la...
Pițurcã: Ãștia, pe ãștia poa' sã-i încurce oricine, mã, cã nu joacã... ești nebun? Ce dracu'?
Becali: Da, da, da! Da' Bistrița poa' sã joace la douã capete, nu?
Pițurcã: Poate! Pãi da', bine-nțeles!
Becali: Ã, sigur joacã la douã capete, nu?
Pițurcã: Pãi da' sunt... Or fi proști sã nu joace? Ești nebun?
sursa: Adevarul.ro
