FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua - SK Slovan Bratislava 1 - 1 (1 - 0)

«12»
Virgil29.01.2009 08:00

In primul meci din al doilea cantonament, Steaua Bucuresti va intalni marti, 3 februarie, multipla campioana a Slovaciei si actuala ocupanta a locului 1, ©K Slovan Bratislava.

 

Slovan a câștigat de opt ori titlul în Cehoslovacia, și tot de opt ori în Slovacia. Arena clubului este stadionul Tehelné pole. Rivalul din Bratislava al lui Slovan este echipa Inter Bratislava. Inițial cele douã formau o singurã echipã, dar s-au despãrțit la scurt timp dupã 1965. Împreunã cu Spartak Trnava, Slovan Bratislava a fost singura echipã slovacã care a participat în lupta pentru titlu în campionatul cehoslovac. De aici s-a nãscut o rivalitate acerbã, și partidele Slovan-Spartak sunt considerate cele mai prestigioase din calendarul intern slovac.

 

l31299938590_2.jpg

 

Clubul a primit o loviturã durã în Corgoò Liga 2004, fiind retrogradat în a doua divizie. Clubul l-a angajat pe Jozef Jankech, fostul antrenor al naționalei slovace de fotbal, și a reușit sã se întoarcã în prima divizie. Acolo Slovan s-a comportat bine, terminând primul sezon de la revenire pe locul 3 și calificându-se în Cupa Intertoto. Dupã sezonul 2006-2007 antrenorul Jankech a pãrãsit clubul, fiind înlocuit cu fostul jucãtor al clubului Boris Kitka. [2]

 

În anii recenți mai mulți jucãtori de la Slovan au fost achiziționați de echipe importante din Europa, precum Szilárd Németh de Middlesbrough sau Peter Dubovský de Real Madrid. Cel mai recent tânãr promițãtor format la Slovan a fost Robert Vittek, care joacã în naționala Slovaciei și care s-a transferat la echipa germanã 1.FC Nürnberg dupã retrogradarea lui Slovan.

(conform wikipedia)

 

Slovan a castigat Cupa Cupelor in 1969 si de 6 ori Cupa Intertoto, in anii 1968, 1970, 1972, 1973, 1974, 1977.

 

Constatam asadar ca primul meci al Stelei se va disputa in compania unei echipe puternice, bine cotata in Europa.

 

Steaua va folosi probabil intregul lotul, in asa fel ca fiecare jucator sa joace cel putin o repriza. Marius Lacatus va miza in continuare pe asezarea 4-1-4-1, cu care se pare ca echipa s-a obisnuit. O alta preocupare a antrenorului va fi intarirea apararii, "calcaiul lui Ahile" in precedentul cantonament.

 

E posibil ca meciul sa fie televizat de GSP TV, urmand ca in acest caz, ora de disputare a jocului sa fie comunicata ulterior.

Daniel-Ionut29.01.2009 15:14

Cred ca Steaua se va impune fara probleme... :thumbsup:

Marius29.01.2009 15:36
E posibil ca meciul sa fie televizat de GSP TV, urmand ca in acest caz, ora de disputare a jocului sa fie comunicata ulterior.

 

Toate amicalele Stelei vor fi televizate de gesepe

Guardian29.01.2009 15:38

de la 3 în sus trebuie sã le dãm lu' ãstia :D

Robinson Rufay Zapata29.01.2009 15:41

ce entuziasm , 3-4 boabe si cand incepe campionatul iar ne chinuie otopeniul sau buzaul

axl29.01.2009 15:47
l31299938590_2.jpg

Interesanta stema. Poate-i da idei stim noi cui, celui al carui nume nu poate fi rostit (fara scarba).

Daniel-Ionut29.01.2009 17:59
Interesanta stema. Poate-i da idei stim noi cui, celui al carui nume nu poate fi rostit (fara scarba).

 

E de ajuns sa pui crucea pe tricou... si oricum nu ai voie cu insemne bisericesti... (slava Domunului :D ) ca ii venea idei...

cornisa5829.01.2009 18:17
E de ajuns sa pui crucea pe tricou... si oricum nu ai voie cu insemne bisericesti... (slava Domunului :D ) ca ii venea idei...

Se pare cã scãpãm :thumbsup: fãrã însemne bisericești dar poate ne pune în loc de stea un cap de oaie

 

 

D4v1dstelist30.01.2009 08:40

Cand se joaca? :steag_sah_mic: in ce data?

Robinson Rufay Zapata30.01.2009 10:35
Cand se joaca? :steag_sah_mic: in ce data?

 

da' citeste frate articolul despre meci si vei afla , citeste doar primul rand , atat

Deliric130.01.2009 13:11
Cand se joaca? :steag_sah_mic: in ce data?

 

lasa un nr de tel si te sun eu daca te sila sa citesti mai sus ....

razvan2830.01.2009 19:28

in primul meci trebuie sa definitivam lotul...in celalaltem meciuri trebuie ca nea Marius sa bage in mare titularii pentru a creea omogenitate.

The Game31.01.2009 02:52

Nu avem meci greu cu Slovan Bratislava,mai mult ca sigur ne vom impune fara probleme,nu ma hazardez sa spun ca vom bate cu 4,5-0,dar cel mult cu un 2-0 ii batem pe slovaci.

 

Daca Litu din nou va arata o forma buna si in meciul acesta cu Slovan cred ca va lua o optiune importanta in lupta pentru un loc de titular in afara Stelei,chiar sunt curios cum ar arata un cuplu de atacanti Litu & Kapetanos,desi Lacatus a spus clar ca va folosi din nou acel 4-1-4-1 stresant.

Padrese02.02.2009 10:58
GspTv anunta meciul pt ora 17, cel putin asa e in toate programele TV.
gio_stgloria03.02.2009 10:44

Rupem baraca !

redondo03.02.2009 13:40

Important este sa se lege jocul.Dar cred ca Lacatus ar trebui sa se hotarasca asupra unei formule de echipa si sa joace doar cu titularii....nu iar cu doua echipe diferite in doua reprize.

gio_stgloria03.02.2009 15:18

care te uiti pe net ? da nu pe cool TV ca merge prost .

Lari03.02.2009 15:39

Un meci penibil, in care nu suntem capabili de mai mult de 3 pase inainte.

 

Ogararu a deschis din penalty, de ziua lui. Kapetanos cica a fost faultat in careu. Faza discutabila.

 

Inca o data, LA MULTI ANI!

 

LE: Toja, cel mai activ jucator al nostru, a ratat din pozitie de singur cu portarul. Parca ne-am mai dat drumul la joc. Sut foarte bun al lui Pantelis, deviat in corner. Bara a lui Ovidel, din acea lovitura de colt, executat neasteptat de bine de Banel.

Fan FC Steaua03.02.2009 15:51

Chiar ca e penibil meciul pana acum... se vede ca a revenit Lacatus... jucam la fel de "ofensiv" ca in prima parte a campionatului (ofensiv crede Lacatus ca jucam, ba chiar a declarat ca Steaua a jucat ofensiv si ca a mers bine cat a fost el)... deci sa nu ne facem sperante anul acesta...

 

PS: La multi Ani, George! Ai dat si un gol, ce-i drept dat cadou de arbitriu, dar macar suntem la conducere...

 

LE: Foarte ineficient actualul sistem de joc. Unii jucatori ating foarte rar mingea... e ca si cum am juca 5 vs 11. Ne punem cu curu-n poarta, si cand prindem mingea o dam in fata sa scapam de ea, si poate o prinde kapetanos sa bage gol... toja ce mai misca, ca restul... de laudat prestatia lui Cernea in prima repriza

 

LE2: E clar ca e de partea noastra arbitru....tocmai a dat un rosu pentru adversari cam pentru nimic... cred ca i-a lipit Gigi euroiul de frunte si i-a promis un kg de branza becaliana

Khalid03.02.2009 15:55

1. Dayro trebuie urecheat.

2. Semedo trebuie sa dispara total.

gio_stgloria03.02.2009 15:59

1-0 pauza, joc slabutz

axl03.02.2009 16:01

Frumos gestul lui Kapetanos la faza eliminarii aluia. Mi s-a parut c-a vorbit cu arbitrul sa nu-l elimine, deoarece aia intentionau sa-l schimbe.

 

In rest meci anost, Toja mai misca ceva, si comentatorii au dreptate, ies combinatii frumoase intre Toja si Dayro.

Allyylla03.02.2009 16:14

urat meci facut de Steaua :-j Sper ca din repriza a2a sa isi revina

Faina executia lu Ogararu

Lari03.02.2009 16:17

Baaaaaaaa, a dat Nicolita o PASA BUNA cu... CALCAIUL!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fan FC Steaua03.02.2009 16:28

Multe schimbari...mijlocasi, fundasi, si buzaul (cei de la gloria buzau)

 

Printre care si "noul balaci", "noul Adrian Ilie", "noul Radoi", "noul Hagi", "noul Lacatus" ETC numai viitoare vedete daca e sa ne luam dupa ce spunea presa mai demult... dar realitatea e total diferita

«12»