FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Boloni: Ma gandesc tot mai des la Steaua (ziare.com)!

«12»
MoWeed02.02.2009 17:23
Nu ma intereseaza daca Transilvania a fost teritoriu unguresc. Sincer? M-as bucura sa se fi fost asa, sa se anexeze la Ungaria, pe bune. Nu sunt ungur dar locuiesc in Transivania si cred, ca om care duce o viata pe pamantul asta, trecatoare de altfel, ca as realiza mult mai multe cu nume de Zoltan... or something... decat Vasile, George sau... Ion. :) asta asa ca gand utopic. Belive me... asta-i ultima mea problema pe lumea asta, ultima alegere la premiile "drama vietii mele", si anume: a cui e Romania? a ungurilor sau a romanilor. Putin imi pasa. Probabil si ungurii sunt de tot rahatul, pot doar sa speculez, pe cand romanii ii cunosc foarte bine si mi-au demonstrat-o pana acum, de cand am dat si eu pe lumea asta, de ce sunt instare. Sunt sau nu patriot, totul se rezuma la posibilitatile oferite de tara in care locuiesti. Nu-mi dati replici de genul "du-te frate altundeva, daca nu-ti convine", ca o sa va intreb daca voua, cei care sunteti pe aici, va convine, si nu v-ati baga picioru-n ea Romania, la o oferta mai atractiva. Ehhh!?

Ia intereseaza-te ce s-a intamplat ultima data cand o parte din Ardeal a apartinut ungurilor. De epurarile etnice si masacrele care au avut loc in 1940. Abia apoi sa spui cate ai fi realizat tu, etnic roman, daca Transilvania ar fi fost a ungurilor. Sute de ani stramosii nostri au fost ca niste sclavi pe pamantul lor, nu au avut voie sa aiba scoli in limba lor, biserici in limba lor si tu vii si zici cu nonsalalta ca ar fi mai bine ca Transilvania sa fie a ungurilor?

Asta nu inseamna ca toti ungurii sunt rai(am si prieteni de origini maghiare), dar istoria ne-a invatat ca in Transilvania condusa de unguri romanii au fost discriminati incontinuu(spre deosebire de ungurii din Romania care, dupa parerea mea, au prea multe drepturi; sunt chiar favorizati).

Si, oricare ar fi oferta, NICIODATA nu o sa-mi "bag picioru" in Romania. Indiferent unde o sa ajung in lume, nu o sa fiu niciodata rusinat de originile mele.

1on02.02.2009 17:44

@MoWeed

 

În mare parte sunt de acord cu tine, da' comparând mondul de a gândi și de a acționa al ardelenilor cu cel al moldovenilor sau al oltenilor/muntenilor cred cã în România ar fi fost azi altceva (în bine), dacã și Moldova și Muntenia ar fi fost 1000 de ani sub unguri, nu doar Transilvania.

MoWeed02.02.2009 17:52

@1on

 

Din punct de vedere al mentalitatii, cred ca mai nocivi au fost cei 40 si ceva de ani de comunistm decat mia de ani precedenta.

Romanii din Ardeal si-au pastrat mai bine gandirea si traditiile tocmai pentru ca timp de 1000 de ani au fost obinsnuiti sa le pastreze desi se facea tot posibilul sa fie anihilate.

CaTaLiNsm StElIsTu04.02.2009 15:19

@MoWeed Ai perfecta dreptate!

Cat despre ceea ce spune AndyQ...partial adevarat privit dintr-o nota negativista in ceea ce insemna Romania,doar ca,atat tu cat si ceilalti ati inteles altceva din ceea ce am vrut eu sa remarc in posturile mele...si anume:caracterul unui om,ipocrizia lui,dubla lui fata...

Cum am spus,nu-mi pasa ca e ungur,tigan,jid,marocan,etc...aici e vb de om in sine,de personalitatea lui.

Si inca o singura remarca am,care sper sa nu te supere AndyQ....poti sa dai mana cu Loty!!!Sunt oameni care intr-adevar cred in ceva si simt intr-adevar ceva pt anumite lucruri…aceia suntem noi,cei care am alege oricand,in orice moment greu sa ramanem in tara,sa ducem crucea noastra strabuna,injurandu-i pe cei care ne aduc in situatia asta pe romaneste,ei intelegandu-ne dar prefacandu-se ca nu ne aud.Datorita acestui gen de oameni cimitirele de eroi exista si datorita acestor sentimente mii de morti martiri ai neamului nostru se rasucesc in mormant citindu-ti postul….

Nu vrea nici pe departe sa ma aseman lor,caci nu sunt vrednic de aceasta cinste,insa traiesc cu aceleasi sentimente in sange cu care ei au pornit spre campurile de lupta.Eu am sora casatorita in Verona-Italia,sora realizata,patroana a unei mare firma de structuri din zona,la care in orice moment as putea sa merg sa muncesc intr-un post bun,cu aer conditionat,n facilitati si bine platit…dar uite ca in incapatanarea mea am ales sa raman in Romania,pe un salariu de8mil jumãtate ca si operator la o statie de benzina,cu un program care imi permite sa-mi termin studiile la zi si sa vreau sa raman in tara asta buna-rea,cum o fi si sa incerc sa-mi cladesc un viitor aici.

 

mountytoma04.02.2009 16:17
doar ca,atat tu cat si ceilalti ati inteles altceva din ceea ce am vrut eu sa remarc in posturile mele...si anume:caracterul unui om,ipocrizia lui,dubla lui fata...

Cum am spus,nu-mi pasa ca e ungur,tigan,jid,marocan,etc...aici e vb de om in sine,de personalitatea lui.

 

pai e ipocrizie cand omul recunoaste ca e ungur? dace se dadea mare roman, aia era ipocrizie, dar omul a recunoscut ca l-a crescut mama ungur si el ungur se considera. asta nu e ipocrizie. mi-ar fi placut sa fie oltean, ah ce exemplu prost am ales!, dar omul s-a nascut si a fost crescut ca ungur.

 

ipocritii sunt in alta parte.

 

@redondo

esti tu sigur ca nu a simtit ca Sandu ii pregateste debarcarea pentru ca nu asculta de impresarii becakati? iar faptul ca a refuzat pana la urma contractul cu rapid nu dovedeste ca ar fi mare stelist, ci ca este destept. a mirosit ce rahat mare e in giulesti si s-a ferit! ce fler a avut!

 

@AndyQ

fiecare vede sensul lui, asta e farmecul unui forum. daca vedem toti la fel, ne plictisim si moare forumul!

AndyQ06.02.2009 14:09
Si inca o singura remarca am,care sper sa nu te supere AndyQ....poti sa dai mana cu Loty!!!Sunt oameni care intr-adevar cred in ceva si simt intr-adevar ceva pt anumite lucruri…aceia suntem noi,cei care am alege oricand,in orice moment greu sa ramanem in tara,sa ducem crucea noastra strabuna,injurandu-i pe cei care ne aduc in situatia asta pe romaneste,ei intelegandu-ne dar prefacandu-se ca nu ne aud.Datorita acestui gen de oameni cimitirele de eroi exista si datorita acestor sentimente mii de morti martiri ai neamului nostru se rasucesc in mormant citindu-ti postul….

 

Nu ma supara remarca. As da oricand mana cu Boloni, pentru ce-a fost ca fotbalist al Stelei, si altele.

 

Cat despre statul aici... sunt prezent, dar nu iau parte la injuraturi, sau injur singur, nu in cor cu altii. De 19 ani tot injuram in toate partile, fara rost. Cred ca ar trebui sa schimbam tactica, pentru ca injuraturile nu-i afecteaza pe nimic pe cei care sugruma tara asta de atata vreme. Nu vreau sa dau idei, dar in momentul in care bagi la puscarie vreo 5-6 insi de la putere, si aici ma refer la puscarii ca Gherla, Jilava, etc. nu in luxul arestului la domiciliu sau a permisiunilor din penitenciar, o sa se schimbe treaba.

 

Pana atunci... vrajeala ieftina, chestia cu injuratul.

 

mdionis17.02.2009 19:22
"Am trãit în România, am jucat peste 100 de meciuri pentru naționala României,dar pãrinții mei m-au crescut ca pe un maghiar, și așa mã simt. Sunt maghiar, punct". Asta suna exact ca si cum sotia ti-ar spune ca sa casatorit cu tine, are copii frumosi cu tine,dar ea nu a incetat niciodata sa-l iubeasca pe predecesorul tau...Pai nu-ti vine sa-i f*ti una si sa-i dai drumul de la etaj????

 

Nu.

 

Daca nu interpretezi aiurea, nu iti vine nimic.

"Dacã deranjeazã pe cineva cã sunt maghiar, este treaba lui. De foarte multe ori am demonstrat cã sunt un cetãțean român care își iubește țara și care nu uitã de unde a plecat. În același timp, am arãtat cã sunt și etnic maghiar și cã nu mã ascund de asta. Din punct de vedere sentimental, pot sã mã consider norocos, pentru cã țara pe care am reprezentat-o și pe care o reprezint, România, înseamnã mult pentru mine", a spus Boloni pentru EVZ.

 

Nu exista contradictie intre a te simti etnic maghiar (cu sau fara punct) si a fi cetatean roman.

CaTaLiNsm StElIsTu17.02.2009 21:52
Nu.

 

Daca nu interpretezi aiurea, nu iti vine nimic.

"Dacã deranjeazã pe cineva cã sunt maghiar, este treaba lui. De foarte multe ori am demonstrat cã sunt un cetãțean român care își iubește țara și care nu uitã de unde a plecat. În același timp, am arãtat cã sunt și etnic maghiar și cã nu mã ascund de asta. Din punct de vedere sentimental, pot sã mã consider norocos, pentru cã țara pe care am reprezentat-o și pe care o reprezint, România, înseamnã mult pentru mine", a spus Boloni pentru EVZ.

 

Nu exista contradictie intre a te simti etnic maghiar (cu sau fara punct) si a fi cetatean roman.

:))...rad,dar nu e rasul meu,e un ras trist pt ca inca o data acest idivid a dovedit ca este un ipocrit.Ce declaratii da in presa romana si ce declaratii(cu ce sens,pt cei care sunt straini)da in presa de peste hotare.N-am cu nimeni nimic,dar nici nu-mi doresc un selectioner,antrenor sau orice altceva,care de cate ori intra in competitie cu"originile"lui si iese castigator plange constrans de remuscari.Eu nu-l condamn pt asta,ca este un"mercenar",ci pt faptul ca este ipocrit sustinand una,insa adevarul are o alta conotatie.

MoWeed17.02.2009 21:58
N-am cu nimeni nimic,dar nici nu-mi doresc un selectioner,antrenor sau orice altceva,care de cate ori intra in competitie cu"originile"lui si iese castigator plange constrans de remuscari.

Chiar daca plange(eu, unul nu l-am vazut) macar joaca cinstit cu ei si ii bate

E mai bun actuatualul selectioner care ne mai face o bucurie si mai ataca si el cand jucam cu Luxembourg. E foarte bine cand il auzi zicand cu o seninatate dezarmanta "Noi suntem Romania, cum sa ne asteptam sa batem acasa pe Lituania?"(nu acestea au fost cuvintele lui exacte, dar asta a zis).

 

mdionis18.02.2009 10:57
:))...rad,dar nu e rasul meu,e un ras trist pt ca inca o data acest idivid a dovedit ca este un ipocrit. Ce declaratii da in presa romana si ce declaratii (cu ce sens, pt cei care sunt straini) da in presa de peste hotare.

 

Declaratiile sunt de obicei facute intr-un anumit context. E mult prea usor sa le rupi de acolo, sa le deformezi atat cat e nevoie si sa le interpretezi tendentios. Tipii din presa practica sportul acesta in mod constant fiindca isi cresc audienta. De la niste persoane cu un minim de simt critic (asa cum ar trebui sa fie suporterii stelisti mereu superiori) e de asteptat sa nu cada in plasa acestui joc puturos. Am explicat de ce si in ce context, Boloni da acele declaratii: nu exista contradictie intre ce spune el "afara" si ce spune presei din tara, difera doar intepretarile ziaristilor si mintilor infierbantate.

 

N-am cu nimeni nimic, dar nici nu-mi doresc un selectioner, antrenor sau orice altceva, care de cate ori intra in competitie cu "originile" lui si iese castigator plange constrans de remuscari.

 

Sa facem un Gedankenexperiment: sa presupunem ca domnia ta esti un etnic roman din Cernauti care apuca sa joace de 100 de ori in nationala Ucrainei, apoi ajungi selectionerul Ucrainei si trebuie sa joci impotriva Romaniei, tara a carei etnie o ai in sange si de care te leaga o identitate culturala indiscutabila (eventual putem contempla tabloul cu niste mici sicane pe care statul ucrainean ti le-a facut de-a lungul timpului tocmai fiindca esti membru al unei minoritati nationale considerate aprioric drept potential iredentista - de exemplu ti-a schimbat numele de botez din Sergiu in Serhii sau a pus pe cineva sa iti supravegheze miscarile - mici neplaceri care ti-ai dat de inteles ca, desi tu esti un cetatean in regula, exista o suma de concetateni pentru care tu ver ramane un etern suspect si un paria; putem insa face abstractie de aceste detalii). Daca, in aceste conditii, nu simti intr-o anumita masura un conflict interior, inseamna ca iti negi propria identitate si ca, in ultima instanta, nu esti roman.

Boloni este etnic maghiar din Romania si accepta acest statut. Mai mult, are bunul simt sa recunoasca existenta acelui conflict interior, absolut firesc pentru o persoana cu demnitate nationala. Noi, etnicii romani din Romania, nu putem fi pusi intr-o astfel de situatie conflictuala (cel mult ne putem gandi cu haz la conflictul national intr-o confruntare Romania-Moldova) insa putem sa avem si noi bunul simt de a recunoaste ca, daca ne-am fi aflat intr-o situatie similara, sufletul nu ar fi fost prea usor de pus la punct.

 

Recomand calduros tuturor celor care continua sa sustina ca Boloni ar fi ipocrit, analiza comparata a solutiilor propuse de Liviu Rebreanu pentru o situatie similara dusa la extrem:

1. Personajul David Pop din nuvela "Catastrofa"

2. Personajul Apostol Bologa din "Padurea Spanzuratilor"

Dupa aceea, mai vorbim.

 

Eu nu-l condamn pt asta, ca este un"mercenar", ci pt faptul ca este ipocrit sustinand una, insa adevarul are o alta conotatie.

 

Adevarul despre ce are in suflet Boloni il stie doar el insusi. Noi (inclusiv domnia ta) putem sa ne dam cu presupusul pe baza de argumente insa trebuie sa fim constienti ca reprezentarile noastre nu coincid cu realitatea. Este absurd sa vorbesti despre ipocrizie in conditiile in care accesul la adevarul lui Boloni il avem numai prin declaratii deformate si tendentios interpretate anume pentru a il face sa para stramb. Eu pot sa imi explic usor toate declaratiile sale pe baza considerentelor expuse mai sus, fara contradictii interne: nu exista motive pentru a il banui aprioric de ipocrizie, omul a spus mereu ceea ce gandeste.

 

«12»