FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Criza mai mult sau mai putin financiara a Stelei

«12»
DanStan09.01.2009 13:39
p.s.

Am cautat un pic pe net si am gasit ca, pt accederea in grupe, primesti:

3 mil de la UEFA

si 400de mii de euro pt fiecare meci jucat.

Asta inseamna 4,2 mil euro pt simpla participare in grupele CL.

600 de mii e victoria si 300 de mii e egalul.

Asta inseamna ca Steaua a luat cel putin 4,5 mil euro din CL in acest an.

 

sezon 2007-2008

Adrian09.01.2009 13:45

Dan Stan

 

Perfect!

 

Deci, de la UEFA, Steaua a incasat 7,84 milioane euro pt sezonul 2007-2008.

Macar inca un milion a scos din bilete, nu?

 

Deci cel putin 10 milioane a luat din participarea in CL in acel sezon.

mad7909.01.2009 17:18

Adriane...sa stii ca desi stam inca relativ bine fata de alte tari comparand sistemul bancar,totusi suntem intr-o criza mai puternica decat e criza la altii,pentru ca majoritatea lucrurilor pe care le producem se vand la export,iar acolo criza e groasa si nu mai au bani cu ce sa ne cumpere marfurile,degeaba avem noi mana dde lucru ieftina daca nu ai la "piata"cumparatori care au bani lichizi:)

In orice caz la cati bani s-a castigat in ultimii 3 ani,din Liga,televizari,sponsori,liga1 si bilete soma ar trebui sa fie dupa calculele mele pe undeva intre 36 si 46 de milioane de euro,cheltuielile in acesti ani nedepasind 30 de milioane(aici intra transferuri de jucatori,salarii,chirie la stadion,baza,turnee de pregatire si extra),deco bani ar mai trebui sa fie in "cont",dar cum ciobanul foloseste creion si hartie,se mai scurg din bani si pe ceva oi.mioare sau carlani:))

Marius09.01.2009 19:27
Dan Stan

 

Perfect!

 

Deci, de la UEFA, Steaua a incasat 7,84 milioane euro pt sezonul 2007-2008.

Macar inca un milion a scos din bilete, nu?

 

Deci cel putin 10 milioane a luat din participarea in CL in acel sezon.

 

Perfect, din 10 milioane, cam cat crezi ca a fost impozitat? Estimarea mea complet neprofesionista si total pe langa subiect e ca impozitul celor 10 milioane a fost undeva intre 25%-40%

 

pac-pac, m-ai inteles? :D

Adrian09.01.2009 19:52

Mad79

 

La noi, desi se va resimti mai tarziu, criza va dura mai mult si va fi mult mai puternica decat la altii.

Nu am zis ca nu se resimte si la noi criza. Se resimte.

Dar mai e pana sa vina asa cum trebuie.

 

 

Marius

Sau poate au intrat banii in offshoreuri :D

 

Oricum ar fi, Steaua a castigat clar mult mai mult decat a cheltuit.

Marius09.01.2009 19:55

Mi-e greu sa cred asta. in primul rand, Steaua e detinuta de o societate pe actiuni in ale carei conturi sunt virati banii de la UEFA. Or, cum intra in cont, banii astia sunt supusi codului fiscal romanesc deci impozitati. Dupa aia unde sunt transferati e irelevant pentru discutia noastra.

DanStan09.01.2009 20:21

Numai microintreprinderile platesc impozit pe venit (daca vor). Societatile comerciale platesc impozit pe profit. Si daca profit nu e ...

In Romania se taxeaza urat iesirile (TVA, salarizare), nu intrarile. Dar prin presa s-au tot batut apropouri referitor la diversele modalitati utilizate de unele cluburi pentru a reduce nivelul taxelor platite catre stat in ceea ce priveste 'iesirile'.

kosm1n09.01.2009 20:31

Cluburile in ziua de astazi sunt ca niste saci fara fund, dar nu asta este problema la Steaua in momentul de fatza!

 

Becali a bagat multi bani in politica si nu a reusit nimik si cum Steaua era principala lui sursa de popularitate ii convenea sa investeasca! Acum politica i s-a terminat si nu mai are rost sa bage bani in Steaua!

 

Cred ca daca i s-ar oferi o buna cantitate de bani ar pleca in prima secunda dar nui convine sa dea clubul pe cateva milioane!

 

Becali o sa bage bani de aici incolo exact cati mai trebuie nu o s ail mai vedem petipicul taran care se cerde bogat!

Daniellone10.01.2009 01:27

Banii de la UEFA nu au fost impozitati, pentru ca impozitul se aplica la profit, nu la venituri. Ceea ce doare mai tare sunt impozitele care trebuie virate la stat pentru salariile platite jucatorilor. Cheltuielile salariale se ridica la mai mult de 6 milioane pe an. Uite un calcul bazat pe informatiile despre salariile jucatorilor nostri aparute in presa:

 

Zapata 240.000

Cernea 80.000

Vatca 100.000

Golanski 180.000

Ogararu 275.000

Goian 180.000

Radoi 230.000

Ghionea 150.000

Rada 180.000

Baciu 90.000

P. Marin 120.000

Emeghara 170.000

Szekely 200.000

Toja 250.000

Nicolita 180.000

Plesan 250.000

A. Moreno 200.000

A. Ionescu 120.000

Lovin 150.000

O. Petre 200.000

Tiago 150.000

Semedo 250.000

Croitoru 120.000

Cristocea 100.000

D. Moreno 230.000

Neaga 150.000

Arthuro 300.000

Kapetanos 225.000

B. Stancu 150.000

Pedriel 150.000

 

Total: 5.370.000

 

Daca adaugi salariile staff-ului (numai Lacatus are 250.000), plus jucatorii de la echipa a doua, plus conducerea, ajungi lejer la 6 milioane. Daca se platesc legal impozitele pentru aceste salarii, acestea inseamna alte 3 milioane.

 

De aceea zic ca de data asta Becali chiar n-a mintit.

CreaTor10.01.2009 13:21

Ce a ajuns site asta , nu scrie nicaieri ca RIKY a fost dat afara de la Steaua . Aici ar fii trebuit sa gasesti stiri despre Steaua , jucatori veniri plecari si asa mai departe , in schimb numai scandal . hai ceau !

 

Ps: Riki Neaga mereu in inimile noastre !! Respect...

xray_rom14.01.2009 01:32
Banii de la UEFA nu au fost impozitati, pentru ca impozitul se aplica la profit, nu la venituri. Ceea ce doare mai tare sunt impozitele care trebuie virate la stat pentru salariile platite jucatorilor. Cheltuielile salariale se ridica la mai mult de 6 milioane pe an. Uite un calcul bazat pe informatiile despre salariile jucatorilor nostri aparute in presa:

 

Zapata 240.000

Cernea 80.000

Vatca 100.000

Golanski 180.000

Ogararu 275.000

Goian 180.000

Radoi 230.000

Ghionea 150.000

Rada 180.000

Baciu 90.000

P. Marin 120.000

Emeghara 170.000

Szekely 200.000

Toja 250.000

Nicolita 180.000

Plesan 250.000

A. Moreno 200.000

A. Ionescu 120.000

Lovin 150.000

O. Petre 200.000

Tiago 150.000

Semedo 250.000

Croitoru 120.000

Cristocea 100.000

D. Moreno 230.000

Neaga 150.000

Arthuro 300.000

Kapetanos 225.000

B. Stancu 150.000

Pedriel 150.000

 

Total: 5.370.000

 

Daca adaugi salariile staff-ului (numai Lacatus are 250.000), plus jucatorii de la echipa a doua, plus conducerea, ajungi lejer la 6 milioane. Daca se platesc legal impozitele pentru aceste salarii, acestea inseamna alte 3 milioane.

 

De aceea zic ca de data asta Becali chiar n-a mintit.

 

Ai dreptate. E mai mult. Nu cuprind si ogligatiile de plata ale angajatorului. Un exemplu simplicatotor: ca un salariat sa ia un salariu brut de 500 E/luna pe angajator il costa in total 630 E/luna. 500 merg la salariat ca venit brut (din care apoi plateste impozit, CAS, etc) si 130 E le plateste suplimentar angajatorul statului (CAS,etc). Deci, daca Becali da unui jucator 200.000 E/an brut pe baza de contract(din care jucatorul isi plateste ogligatiile catre stat), mai da si statului suplimentar ~ 60.000 E/an. In total il costa 260.000 E.

La calcul cat il costa salariile, mai trebuie adaugate si primele de joc, care nu sunt cuprinse in salariul negociat in coontract. De exemplu, campionatul trecut, Steaua a avut 23 victorii ori 3.000 euro/jucator ori 11 jucatori/meci=~800.000 Euro plus 240.000 obligatia de plata a angajatorului ... vine cam 1 milion/an prime din campionat.

Mai mult, in ultimii 3 ani, jucatorii au mai luat suplimentar si ~2-3 milioane/an prime de calificare in CL plus cheltuielile de deplasare in CL, care nu au fost mici. Deci, din cei 10 milioane incasati din CL/editie, s-au cam dus pe salarii, prime si deplasari.

 

Referitor la impozitul pe banii UEFA, asa este, impozitul este pe profit, dar el se plateste la 3 lun(trimestrial), nu la sfarsitul anului si se calculeaza ca diferenta dintre venit si cheltuieli pe ultimile 3 luni.

Daca in ianuarie, sa zicem, ai incasat 10 mil Euro, in aprilie se plateste impozitul pe profit pe ultimile 3 luni. Daca nu ai avut cheltuieli de 10 milioane in 3 luni (si era imposibil sa aiba), Steaua a platit impozit de 16 % cam pe 90% din suma primita.

w3bmaster14.01.2009 01:33

Sa dea si faliment numa sa plece jegul eu unu m-am saturat ...

«12»