Banii de la UEFA nu au fost impozitati, pentru ca impozitul se aplica la profit, nu la venituri. Ceea ce doare mai tare sunt impozitele care trebuie virate la stat pentru salariile platite jucatorilor. Cheltuielile salariale se ridica la mai mult de 6 milioane pe an. Uite un calcul bazat pe informatiile despre salariile jucatorilor nostri aparute in presa:
Zapata 240.000
Cernea 80.000
Vatca 100.000
Golanski 180.000
Ogararu 275.000
Goian 180.000
Radoi 230.000
Ghionea 150.000
Rada 180.000
Baciu 90.000
P. Marin 120.000
Emeghara 170.000
Szekely 200.000
Toja 250.000
Nicolita 180.000
Plesan 250.000
A. Moreno 200.000
A. Ionescu 120.000
Lovin 150.000
O. Petre 200.000
Tiago 150.000
Semedo 250.000
Croitoru 120.000
Cristocea 100.000
D. Moreno 230.000
Neaga 150.000
Arthuro 300.000
Kapetanos 225.000
B. Stancu 150.000
Pedriel 150.000
Total: 5.370.000
Daca adaugi salariile staff-ului (numai Lacatus are 250.000), plus jucatorii de la echipa a doua, plus conducerea, ajungi lejer la 6 milioane. Daca se platesc legal impozitele pentru aceste salarii, acestea inseamna alte 3 milioane.
De aceea zic ca de data asta Becali chiar n-a mintit.
Ai dreptate. E mai mult. Nu cuprind si ogligatiile de plata ale angajatorului. Un exemplu simplicatotor: ca un salariat sa ia un salariu brut de 500 E/luna pe angajator il costa in total 630 E/luna. 500 merg la salariat ca venit brut (din care apoi plateste impozit, CAS, etc) si 130 E le plateste suplimentar angajatorul statului (CAS,etc). Deci, daca Becali da unui jucator 200.000 E/an brut pe baza de contract(din care jucatorul isi plateste ogligatiile catre stat), mai da si statului suplimentar ~ 60.000 E/an. In total il costa 260.000 E.
La calcul cat il costa salariile, mai trebuie adaugate si primele de joc, care nu sunt cuprinse in salariul negociat in coontract. De exemplu, campionatul trecut, Steaua a avut 23 victorii ori 3.000 euro/jucator ori 11 jucatori/meci=~800.000 Euro plus 240.000 obligatia de plata a angajatorului ... vine cam 1 milion/an prime din campionat.
Mai mult, in ultimii 3 ani, jucatorii au mai luat suplimentar si ~2-3 milioane/an prime de calificare in CL plus cheltuielile de deplasare in CL, care nu au fost mici. Deci, din cei 10 milioane incasati din CL/editie, s-au cam dus pe salarii, prime si deplasari.
Referitor la impozitul pe banii UEFA, asa este, impozitul este pe profit, dar el se plateste la 3 lun(trimestrial), nu la sfarsitul anului si se calculeaza ca diferenta dintre venit si cheltuieli pe ultimile 3 luni.
Daca in ianuarie, sa zicem, ai incasat 10 mil Euro, in aprilie se plateste impozitul pe profit pe ultimile 3 luni. Daca nu ai avut cheltuieli de 10 milioane in 3 luni (si era imposibil sa aiba), Steaua a platit impozit de 16 % cam pe 90% din suma primita.