Dan Petrescu este pentru a treia oară la rind antrenorul anului
După victoriile din 2008 si 2009, tehnicianul roman care a reusit promovarea si calificarea in play-offul primei ligi din Rusia, cu Kuban Krasnodar, a fost desemnat si in 2011 cel mai bun antrenor al anului, devansindu-i pe Mircea Lucescu si pe Dorinel Munteanu.
Cind l-am anuntat că a cîștigat pentru a treia oară titlul de "Antrenorul anului" in Ancheta Gazetei, Dan Petrescu s-a bucurat in viteza Era prins cu pregatirile pentru a-și organiza plecarea in Dubai, unde va petrece impreună cu familia prima parte a Sarbatorilor. Inclusiv ziua de astazi, cind implineste 44 de ani. Ne-am intilnit la Trattoria Il Calcio, din Herestrau. Întimplator sau nu, s-a asezat chiar in coltul dedicat lui Mourinho. Telefoanele ii sună intruna. Comandă un ceai si apă plata
- Dane, ca jucator n-ai reusit nici o victorie in Ancheta Gazetei, dar esti primul antrenor care cîștigă de trei ori trofeul.
- Îți dai seama că sunt extrem de magulit. E cea mai veche anchetă de acest gen din Romania, unde votul publicului are o mare pondere. Am tras destul ca jucator, atîția ani, in care am fost pe aproape, dar niciodată n-am reusit să cîștig. Am avut si ghinion. (Face iar cu ochiul)
- Ghinion?
- Am fost contemporan cu Gicanii, prietenii mei, Hagi si Popescu. Nu aveai cum, ei au luat cam tot. Eu nu eram atacant, nu eram capitan de echipa la gol mă lipeam mai greu, deh, fundaș dreapta. Uite asa, Hagi a strins sapte trofee, Popescu sase, eu zero. Dar mi-a venit si mie rindul! (Ride)
- Chiar stii cite trofee are fiecare?
- Doar in cazul lor, că sunt cei mai galonati in Ancheta Gazetei. În plus, nu cu ei mă cert eu mereu? (Ride iar). Dar am de gind să-i depășesc, să string si eu peste 13 reusite ca antrenor. Chiar vreau să-i intrec, nu glumesc! Competitia asta intre noi, Dorinta de a fi cel mai bun, a ramas, chiar dacă am pus ghetele in cui. Să vedeti ce meciuri ies intre noi la tenis!
- Și cine cîștiga
- De obicei, eu. Macar la altele să mă scot dacă atunci cind eram fotbalist nu reuseam să-i intrec, nu? Mi se pare normal. (Zimbeste)
"Spectacol, goluri, promovare"
- Kuban e la prima promovare in Premier League din Rusia?
- Nu, a mai promovat de alte cinci ori, dar de fiecare dată cadea imediat in Liga a doua. Echipa era poreclită "Liftul". Acum sper ca suporterii să schimbe, să ne spună "Ascensorul" sau ceva de genul asta.
- A fost bucurie mare după promovare?
- Nu prea. Le era teamă să nu retrogradam iar. Desi facuseram un record, cu 80 de goluri marcate si doar 20 primite, in Liga a doua. Încă unul a fost că am promovat de pe primul loc.
- Cum a fost la inceput?
- Cind am venit la ei, mi s-a spus că am să gasesc jucatori experimentati, o bază nouă de pregatire. Cind am ajuns, totul era invers: jucatori putini, foarte multi tineri. Iar baza cea nouă incă n-au inceput s-o construiască! Nu credeam eu că o să promovez. Primul cantonament de iarnă a fost mai mult un trial. Am rulat o gramadă de jucatori, am adus multi liberi de contract. La Kuban sunt bani, dar nu se aruncă oricum cu ei. Singurul pe care l-am cumparat cu bani mai multi a fost Gigel Bucur. Am tinut neaparat să mi-l aduca
- Primul lucru pe care l-ai facut la echipa
- Ca peste tot pe unde am fost, am inceput cu organizarea jocului. Trebuia să-mi asigur baza, defensiva, apoi să dezvolt jocul. Fanii sunt si acolo pretentiosi, vor spectacol, goluri. În Liga a doua a fost mult mai greu ca in Premier League. Se juca tare, la rupere, echipele se aparau, nu-ți dadeau spatii. Pină la urmă am reusit, am facut si spectacol, am dat si multe goluri, am si promovat.
"E ca si cum am luat campionatul cu Kuban"
- Iar acum esti direct in play-off, te bati cu cei mari.
- Și asta a fost o mare surpriză pentru mine! Nu mă asteptam. Pentru ca la inceput, obiectivul nostru era doar să nu retrogradam. Hai să-ți spun ceva! Am terminat campionatul regulat pe 6, iar acum, după un egal si o infringere in play-off, sintem pe 8. Toate cele 7 de peste noi ne sunt cu mult superioare. Financiar, ca experiență in Premier League. Le tot spun si patronilor că nu avem pe cine să depășim. Sincer? Eu mă simt ca si cum aș fi luat campionatul prin această clasare in play-off! Acum nu mai avem grijile retrogradarii, avem timp să mai acumulam.
- Și, te ascultă patronii?
- Mă ascultă si nu prea. După promovare ne-am facut un plan de trei ani. În primul să rezistam in prima divizie, in al doilea an să ne consolidam locul si in al treilea să atacam o calificare in cupele europene. După vreo 15-20 de etape, cind au vazut că sintem pe 4-5, au schimbat obiectivul: calificarea in play-off. Acum, că sintem in play-off, in primele opt, vor cupele europene! Eu le-am zis că e prea repede, să faci intr-un an ce ti-ai propus pentru trei. Eu am o vorbă: faci pasi mari, poti să cazi in cap, faci pasi mici, ai viață lunga E bună presiunea, dar prea multă strica
- Deci ai si tu probleme cu finatatorii.
- Am spus eu asa ceva? Chiar dimpotrivă! Ei mi-au spus: "Dane, tu să nu te superi că noi spunem cite ceva. Spui si tu, vorbim!". Și chiar asa este. Patronul, Mkrtsian, stă la Donetk, ne vedem rar. Asociatul sau, Tkacev, guvernatorul provinciei Krasnodar, la fel, nu-mi face probleme. N-au iesit o dată in public să comenteze ceva, nu mi-au reprosat nimic, nici chiar cind, la sfirsitul turului, am pierdut trei meciuri consecutiv. Nu, ei au spus mereu că "Dan Petrescu va fi Ferguson al Kubanului"! A, că vorbesc intre ei, e altceva. Dar niciodată n-au trimis pe nimeni la mine să-mi transmită ceva.
- Înseamnă că nu sunt genul lui Ciobanul.
- Nu mă provoca, nu vreau să intru in polemici! Știu cum faceti voi, ziaristii, in Romania. M-a intrebat unul cine cred că o să ia campionatul. Eu, sincer, i-am spus că Rapid. S-a dus imediat la Gigi: "Ia uite ce a spus Petrescu!". Gigi a zis că sunt "tralala". Apoi au venit la mine. "Uite ce a zis Gigi!". Și tot asa. În Rusia nu se intimplă d-astea. Se scrie numai de fotbal.
"«Nationala»? Ar fi incununarea carierei!"
- Jucatori romani mai ai de gind să iei?
- Normal, dar nu-ți spun despre cine e vorba, pentru că dacă anunț că-l vreau eu pe unul, imediat creste pretul. Nu avem buget de sute de milioane de euro, cum au cele mai mari 7 echipe din Rusia. Pai, ele iși permit să ia jucatori de 10, de 13 milioane de euro.
- Și, pe viitor, ce-ți propui?
- Să devenim tot mai puternici, normal. Să incercam să surmontam decalajul financiar si de valoare dintre noi si Rubin, Zenit, Lokomotiv, Mahacikala si ceilalti. Eu tot nu cred că anul asta se poate, dar cine stie? Încercam!
- Te mai gindesti la echipa nationala
- Normal că mă gindesc, ar fi incununarea carierei de antrenor pentru orice tehnician. Dar nu mă grabesc. Ți-am spus, pasi mici, viață lunga Mai vorbim despre "natională" peste cîțiva ani, să mai capat experiență. Pină atunci, le doresc baftă "tricolorilor"! Și tuturor romanilor un an mai bun ca 2011!
Dor de Urziceni
Dan Petrescu marturiseste că a ramas cu nostalgia timpului petrecut la Unirea Urziceni: "Ce-aș fi fost eu fară Unirea sau Unirea fară mine? Acolo am reusit să cream un spirit cum n-am mai avut la nici o altă echipă pe care am antrenat-o. Zilele trecute am trecut pe acolo, in drum spre Chisinau. Am avut fiori si voi mai avea. Totul e la fel, doar noi nu mai sintem. Dar sunt convins că Unirea va reinvia, chiar dacă nu va mai lua campionatul. Mă mai intilnesc cu baietii, tinem legatura. Poate facem o intilnire la 10 ani de la cucerirea campionatului!".
"Traore e cel mai bun jucator pe care l-am antrenat"
Antrenorul lui Kuban e entuziasmat de ivorianul Lacina Traore, pe care a reusit să-l aducă de la CFR: "E cel mai valoros jucator pe care l-am antrenat. Are supercalități. Problema lui era la mentalitate. Vorbesc saptaminal cu el. Ne-a ajutat enorm. Cind a venit, ratase pregatirea, dar chiar si asa a dat 13 goluri, a tras echipa după el! Nu l-am luat să ramină la Kuban. Va ajunge sigur la o formatie mult mai mare, are doar 21 de ani".
Ultras Steaua pe viață
"Bursucul" spune că "e posibil oricind să antrenez in Romania. Prima optiune ar fi Steaua. Am crescut acolo, de la 9 la 24 de ani. Eu sunt ultras, am fost in galerie, la handbal, la baschet, nu doar la fotbal! Cu AEK Larnaca am fost tot ultras. Ca antrenor, mi-e greu să spun că au sanse să prindă finala Europa League, trebuie să fiu realist. Dar e bine să-și dorească asta".
"Echipele mari din Rusia ar cîștiga lejer Liga I. Despre Kuban nu pot spune asta, dar ne-am bate la titlu cu sanse mari. Diferenta o fac banii, dar si mentalitatea. E mai usor cind iți poti permite să aduci valori" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)
"Tot caut acel spirit al Unirii Urziceni. Am fost aproape să-l refac la Kuban, cind eram in Liga a II-a, dar după aceea s-a mai pierdut, după ce jucatorii au inceput să fie mai cunoscuti, să fie chemati pe la echipa natională" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)
"Cind am inceput sezonul in Premier League, toti jucatorii mei nu aveau la un loc atitea meciuri in prima ligă din Rusia cit aveau, individual, cei mai multi dintre fotbalistii marilor echipe de aici" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)
"Steaua trebuie să revină in Ghencea! Dar acolo incap numai 30.000 de suporteri. Meciurile mari să le joace pe National Arena! Ati vazut ce a fost cu AEK Larnaca. Cum să lasi pe dinafară 20.000 de fani?" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)
"Cind am zis, in '98, că nu ne mai calificam la Mondiale 20 de ani, Popescu m-a dat de gol la presa Sper să fie mai putini. Avem sanse pentru 2014. Ne va fi greu, dar si adversarilor o să le fie la fel de greu cu noi" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)
"N-am nici un idol, dar pentru mine Mourinho e cel mai tare. Guardiola il tot bate, dar să-l vedem si la altă echipă si fară generatia asta de exceptie pe care o are la Barcelona" (Dan Petrescu, antrenor Kuban)
3 milioane de euro e clauza de reziliere pe care o are Dan Petrescu la Kuban, aceasta scazind de la 15 milioane de euro, cit era inainte să-și prelungească angajamentul pină in 2015
Clasament general
1. D. Petrescu 24p
2. M. Lucescu 17p
3. Grigoraș 14p
4. D. Munteanu 10p
5. Ciobotariu 8p
6. R. Lucescu 2p
Gieniala Andries