FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pentru cã meritã

«123»
xray_rom12.12.2008 12:27
@ xray rom

 

Spuneai ca ii plangi pe cei care injura si ca asta ar fi apanajul celor slabi si fara mijloace. Solutia ta care ar fi? Solutia care tine de noi,suporterii nu de vise scrise pe ziduri si de generali pensionati aserviti unor dubiosi. Ce ne ramane de facut decat sa ii aratam ce ne doare,sa ii raspundem de fapt cu aceeiasi moneda,atata doar ca noi nu batem si gazam pe nimeni. Chestii de genul sa fim intelepti si sa fim mai inteligenti am debitat si eu odata pana m-am convins ca pe dobitoc il bati doar pe limba lui si pe intelesul lui.

 

p.s Oare Arhimede era?

Mai, ce naiba! Am ajuns sa ma suspectez?Unde ai vazut, frate ca ii plang pe cei care il injura? Arata-mi si mie sa nu ma prinda ziua, prost ca noapte!

 

Referitor la solutie, am scris undeva mai detaliat, aici doar am reamintit!

Daca nu ai priceput ce trebuie facut din ceea ce am scris si l-ai retinut doar pe Arhimede, mea culpa! Dar am si eu o scuza!E mai usoara injuratura la priceput:)))

Ok!Ce trebuie sa faca suporterii? Simplu!

Sa faca demers scris, prin AISS, catre Armata(proprietara stadionului) prin care sa solicite rezilierea contractul de inchiriere sau neprelungirea lui, pe motivele enumerate de Ovidiu!Punct!

 

PS. Daca nici acum nu m-am facut inteles, atunci ai ghicit! Doar de la Arhimede mai poate veni salvarea:))

Stanici12.12.2008 12:34
Sa faca demers scris, prin AISS, catre Armata(proprietara stadionului) prin care sa solicite reziliera contractul de inchiriere sau neprelungirea lui, pe motivele enumerate de Ovidiu!Punc!

 

Da' de ce nu faceti dumneavoastra, ca vad ca sunteti in posesia adevarului absolut? Astia din AISS sunt ocupati cu alte chestiuni momentan - chestiuni care nu suporta amanare - plus ca nu ar avea in niciun caz succes demersul asta. Io, unul, m-am cam saturat sa scuip impotriva vantului.

 

On Topic: pentru ca injuratura este cea mai la indemana "arma", accesibila si celor care poseda o inteligenta fina si omului care nu a facut atat de multa scoala. Eu, unul, ma gandeam sa il batem cu armele lui: sa mearga toti stelistii - sau mai bine doar AISS-ul si sa dea acatiste sa plece. Sau sa speram in tacere ca ii va veni mintea la cap. Va dati seama ce ar fi, o multime de oameni strangand din dinti, toti tacuti si preocupati? Rezultatele - pun pariu ca or sa apara aproape instantaneu.

bhuttu12.12.2008 12:37

Cel mai bun articol de multa vreme de pe siteul asta. Argumentatie solida, bine construita si f convingatoare. Cinste autorului.

 

Eu unul ma numar printre contestatarii pasivi ai lui Becali. Cred cu tarie in proverbul care spune ca pe caine il omori cu bata si pe prost cu nebagarea in seama. Sunt convins, adica, de faptul ca Becali ar fi mult mai deranjat daca nu i s-ar mai auzi numele nicaieri in spatiul public decat de injuraturile la adresa lui.

 

Sunt, in schimb, adept al protestelor active atunci cand acestea au efecte. Cand unicul efect sunt gazele si bataia, nu, multumesc. Ati auzit de Gandhi?

 

Vreau sa moara Becali. Ma invioreaza gandul ca, mai devreme sau mai tarziu, asta se va intampla. Becali o sa moara, iar Steaua o sa-i supravietuiasca. Poate nici lui nu i-ar strica gandul asta.

 

Iar cea mai buna solutie de administrare a Stelei acum, cu toate riscurile care le implica, eu cred ca e listarea la bursa. Daca clubul valoreaza 50 de milioane de euro, asta inseamna 1 milion de oameni X 50 de euro. Mai mult decat posibil.

RedStar12.12.2008 12:58

Cum l-au convins suporterii Newcastle pe patronul clubului sa renunte la echipa:

 

"But now, it seems that they have decided that the best form of protest would be to turn up A FEW MINUTES LATE, singing songs - notably the recent smash hit, "Ashley Out!"."

 

Fara injuraturi, civilizat si mai ales cantand cantece. Asta e pana la urma diferenta dintre civilizatie si mahala. Romania e toata o mahala. Si nu se va schimba de la sine ci toti trebuie sa participe.

 

 

David_Steaua200712.12.2008 13:00

Din cauza unui cioban incult a decazut un Imperiu! Trist...

Cu Steaua pana la moarte!

Lari12.12.2008 13:01
Fara injuraturi, civilizat si mai ales cantand cantece. Asta e pana la urma diferenta dintre civilizatie si mahala. Romania e toata o mahala. Si nu se va schimba de la sine ci toti trebuie sa participe.

Arata-mi, te rog, o jignire adresata de acel patron suporterilor echipei sale.

Arata-mi, te rog, orice alta manifestare de mahala a acestui patron la adresa oricui.

DanStan12.12.2008 13:04

@ Redstar

 

Asta e diferenta dintre Oaie si 'betivul' de la Newcastle. Betivul a inteles ca nu mai are rost sa se bage in seama, desi era clubul pe care daduse peste 150 miliane de euro dar care nu l-a propulsat in politica si nu i-a facilitat aparitii zilnice in ziare si la televiziune. Oaie insa, desi a platit mult mai putin, desi a facut cariera politica si a aparut in presa zilnic beneficiind de imaginea Stelei NU va pleca. Betivul ala englez e cu 3 clase peste Oaie. Ce motive am avea sa acceptam un individ pe langa care un betiv englez e un domn ?

 

Repet intrebarea : cum si-au permis englezii sa conteste PATRONUL unui club ? E clubul lui, sunt banii lui si face ce vrea, nu ?

MoWeed12.12.2008 13:06
Sa faca demers scris, prin AISS, catre Armata(proprietara stadionului) prin care sa solicite rezilierea contractul de inchiriere sau neprelungirea lui, pe motivele enumerate de Ovidiu!Punct!

Ce imi place ca tu mereu critici orice legat de AISS(cred ca ultimele 3 comunicate le-ai criticat), dar de fiecare data sustii ca AISS trebuie sa faca totul. Pai daca AISS nu a facut nimic bine in viziunea ta, de ce nu faci tu? Sau e mai bine sa stai acasa si sa faca altii demersurile, ca apoi sa ii critici daca nu iese bine?

Daca tu nu esti pregatit sa faci un astfel de demers, nu le cere altora sa il faca. E o dovada de ipocrizie...

 

@RedStar

 

Anglia e cu totul alta tara; sunt sigur ca un om de inteligenta lui Becali nu ar intelege un protest pasnic. Sigur, ar fi mai bine pentru opinia publica, dar singurul care-l poate da pe Becali afara de la Steaua este el insisi. Asa ca protestul trebuie facut pe intelesul lui...

RedStar12.12.2008 13:12
Arata-mi, te rog, o jignire adresata de acel patron suporterilor echipei sale.

Arata-mi, te rog, orice alta manifestare de mahala a acestui patron la adresa oricui.

 

Daca stau bine si ma gandesc voi l-ati injurat primii pe Becali. Iar Becali nu i-a injurat nici pe Hagi, nici pe Lacatus. Doar pe Hagi si cativa jucatori i-a jignit. Dar nu i-a injurat.

 

Eu vorbesc de principii. Vrei sa ne comportam ca intr-o tara banaiera sau sa ne comportam ca intr-o tara europeana?

Vrei sa-i demonstrezi lui Becali ca nu e frumos sa jigneasca, dar o faci jignind-ul pe el?

Unde e logica?

 

MoWeed12.12.2008 13:16
Vrei sa-i demonstrezi lui Becali ca nu e frumos sa jigneasca, dar o faci jignind-ul pe el?

Unde e logica?

Eu vreau sa plece Becali. De jignit ne-a jignit destul.

Sa stii ca nu numai injuraturile pot fi jigniri. Eu consider jignitor si termenii: "vagabond", "Drogat", "huligan". Eu consider jignire ce i-a facut lui Andrey(n-o fi fost jucator bun, dar nici nu a fost tratat omeneste), Neaga, Elton, Hagi si lista poate continua. Jignire a fost sa puna carpa aia spurcata la gat, desi era reprezentatul Stelei...

DanStan12.12.2008 13:16

@ Redstar

 

Deci intr-o tara europeana patronul NU poate spune "sunt banii mei, e clubul meu, fac ce vreau". Daca nu mai e dorit va pleca. Asa e ?

noname_fu12.12.2008 13:17

- pentru ca trage cocaina

dragos_ghinea12.12.2008 13:19

@RedStar: cum l-au convins fanii lui Dinamo Zagreb pe patron sa anuleze schimbarea numelui echipei: i-au pus o bonba in loja ;)

 

crezi ca iese ceva cu vorba buna la Becali ????

 

e totusi pacat ca sunt foarte putini care gandesc ca noi. din cei 60% de romani care tin cu Steaua nici jumate nu gandesc ca noi. Cei inchuiati la minte nu il contesta.

 

cel mai mult mi-as dori sa plece el de la Steaua si sa isi faca alta echipa (daca il mai tine buzunarul) ca se tot lauda ca poate investi la orice echipa... sa vedem atunci cine sunt stelisti si cine sunt becalizati.

Lari12.12.2008 13:23
Daca stau bine si ma gandesc voi l-ati injurat primii pe Becali.

 

Nu noi l-am injurat primii pe Becali. Ba chiar o mare parte a galeriei l-a sustinut pe vremea conflictului cu Paunescu. Cand Becali a preluat clubul, majoritatea dintre noi am crezut ca este de bun augur. Imi permiti o intrebare, te rog? Cam de cand vii pe Ghencea?

 

Atunci cand Becali a inceput sa se dea in stamba la Pro TV (sper ca stii si cum a facut-o si ce discurs avea!), nimanui nu-i trecea prin cap sa-i doreasca plecarea.

 

Iar Becali nu i-a injurat nici pe Hagi, nici pe Lacatus. Doar pe Hagi si cativa jucatori i-a jignit. Dar nu i-a injurat.

 

Cand un patron care recunoaste ca nu stie nici macar cine a dat golurile de la Sevilla jigneste un fost mare sportiv al acestui club, este un motiv suficient de proteste de amploare. De exemplu, gandeste-te ce-ar fi patit americanii care au preluat Manchester daca s-ar fi apucat sa-l vorbeasca de rau pe Cantona.

Azazello12.12.2008 13:27
Cum l-au convins suporterii Newcastle pe patronul clubului sa renunte la echipa:

 

"But now, it seems that they have decided that the best form of protest would be to turn up A FEW MINUTES LATE, singing songs - notably the recent smash hit, "Ashley Out!"."

 

Fara injuraturi, civilizat si mai ales cantand cantece. Asta e pana la urma diferenta dintre civilizatie si mahala. Romania e toata o mahala. Si nu se va schimba de la sine ci toti trebuie sa participe.

 

 

Asta incerc si eu sa subliniez de mult pe aici dar sunt catalogat imediat drept pro Becali. Ce sa-i faci... De aia suntem la sute de ani de civilizatia fotbalistica. E simplu.

 

Poate ca pe Becali l-ar durea de zeci de ori mai mult ca meci de meci sa auda din tribune numele lui Lacatus, MM, Hagi, Balint, Boloni, Iordanescu...si toti ceilalti.

 

Am vazut ca multi pe aici vorbesc de Ion Alecsandrescu, se invoca spiritul grandios al Stelei dar nu i-am auzit macar odata numele strigat de galerie.

 

 

 

 

 

ebonyc12.12.2008 13:37
Am vazut ca multi pe aici vorbesc de Ion Alecsandrescu, se invoca spiritul grandios al Stelei dar nu i-am auzit macar odata numele strigat de galerie.

 

 

Buna idee! Dar sa-l puna si pe Jiji cineva in tema ca altfel nu cred ca se va simti in vreun fel.

 

 

Lari12.12.2008 13:42
Poate ca pe Becali l-ar durea de zeci de ori mai mult ca meci de meci sa auda din tribune numele lui Lacatus, MM, Hagi, Balint, Boloni, Iordanescu...si toti ceilalti.

Mai stii ce a declarat jegali cand, la primul meci dupa demiterea lui Lacatus, tribuna i-a scandat numele Fiarei?

 

Azazello12.12.2008 13:58
Mai stii ce a declarat jegali cand, la primul meci dupa demiterea lui Lacatus, tribuna i-a scandat numele Fiarei?

 

 

A declarat, daca imi amintesc corect ca e foarte bine ca i-au strigat numele. Dar se vedea ca a fost un raspuns de fatada, dat poate si pentru ca plecarea lui Laca a fost de catifea comparativ cu Hagi.

 

Sunt de parere ca atunci cand un om inteligent ( vezi, pornesc de la premisa ca suporterii sunt inteligenti)..:) se razboiesc cu un semidoct, si folosesc chiar din armele verbale limitate ale acestuia, pierd din avantajul care l-ar putea avea daca si-ar folosi inteligenta.

 

Si Becali i-a injurat pe reporterii de la Antena 1 si GSP. Si ce folos ? Tot nu ar putea castiga un razboi cu presa.

 

Trebuie sa apelam la inteligenta, sa gasim forme de protest coerente.

morosanu'12.12.2008 14:26

am vizionat marsul de protest anti gunoi si cred ca daca s-ar mai organiza unul sau mai multe,autorizate,in timpul zilei(ceea ce cred ca e mai greu ,la circulatia din Bucuresti),ar fi ca si la revolutie,unde de la fiecare bloc se adunau mai multi,coloana se ingrosa constant. sa vada nebunul ca e urat de tot mai multi oameni!

xray_rom12.12.2008 14:33
Da' de ce nu faceti dumneavoastra, ca vad ca sunteti in posesia adevarului absolut? Astia din AISS sunt ocupati cu alte chestiuni momentan - chestiuni care nu suporta amanare - plus ca nu ar avea in niciun caz succes demersul asta. Io, unul, m-am cam saturat sa scuip impotriva vantului.

In viata pana si adevarul absolut este uneori (luat) la mijloc:)

De ce nu fac?

Hai sa-ti dau un raspuns mai putin inteligent decat o injuratura: de chichi!

Daca era sa fie mai inteligen trebuia sa sune literar: "de treci codrii de arama..."!:)

 

Lari12.12.2008 14:40
A declarat, daca imi amintesc corect ca e foarte bine ca i-au strigat numele. Dar se vedea ca a fost un raspuns de fatada, dat poate si pentru ca plecarea lui Laca a fost de catifea comparativ cu Hagi.

 

Trebuie sa apelam la inteligenta, sa gasim forme de protest coerente.

 

Plecarea lui Laca a fost de catifea pentru ca Laca a facut-o de catifea. Old Nr. 7 a vrut sa plece elegant, fara scandal, iar Becali continua sa se traga de sireturi cu el prin emisiuni. Becali a mai fost contrat elegant, de-a lungul timpului, si de Tolontan si Geambasu (pe-astia doi i-am vazut cu ochii mei cand il criticau face-to-face, in emisiuni televizate), care i-au reprosat managementul defectuos. La nici o jumatate de minut, Becali a inceput sa urle la ei ca nimeni nu dicteaza pe banii lui.

 

Si eu sunt de acord ca, daca tribunele se vor comporta "huliganeste", exista pericolul ca presa sa ne creada pe noi aia in culpa.

 

Dar prefer sa ma creada zoaieristii huligan si sa obtin efectul care a fost obtinut in ultimul timp de cand e injurat. ai observat ca, de cand cu injuraturile, Becali vorbeste tot mai des de vanzare?

 

Sunt de parere ca Becali nu intelege alta limba decat a lui: injuratura. N-as baga mana in foc ca l-ar recunoaste in vreo poza pe Seniorul Ion Alecsandrescu.

noname_fu12.12.2008 14:41

xray_rom stai calm ca se fac multe lucruri si in subsidiar, dar nu vei afla despre ele pe site, caracterul lor fiind unul ce necesita discretie.

xray_rom12.12.2008 14:47
xray_rom stai calm ca se fac multe lucruri si in subsidiar, dar nu vei afla despre ele pe site, caracterul lor fiind unul ce necesita discretie.

Sunt foarte calm!:)

Alti am vazut ca se agita in jurul propunerii mele, de parca am dat cu parul:))

Mihai Somanescu12.12.2008 16:36

De ce e Becali injurat? De ce nu se proteseteaza "finut"? Pentru ca asta intelege el, asta e nivelul lui! Asta il doare!

Batistele albe ar fi luate in deradere, n-ar intelege nimic...

 

Bravo Ovidiu!

Stanici12.12.2008 16:38

Parca il si aud : "Pai hahalerele alea cu niste batiste albe vor sa ma dea jos? E greeeeeuuu cu Becaliii!".

«123»