Desi aceasta poveste pare a avea un sambure de adevar, mai mult ca sigur ca in esenta este menita a-l determina pe Gigi sa vanda mai ieftin.
Toata lumea vad ca face scenarii, interesant e ca nimeni nu se intreaba DACA hotararea prin care s-a privatizat clubul SE MAI POATE ATACA in instanta, dupa 7 ani!
Asta ar fi varianta pozitiva pentru Steaua , sa-l forteze pe cioban sa vanda mai ieftin ,pentru ca suma pe care o cere el e mare. Poate atat a investit , insa beneficiile materiale si cele de imagine (infinit mai mari ) ,individul uita sa le aminteasca .Si eu, daca as avea bani cu nemiluita si ar vrea sa investesc la Steaua , nu m-as arunca orbeste cu orice suma pe care o cere sarlatanul . Daca badalan e depautat PDL , e clar ca actioneaza clar la ordinul lu' Basescu ( la fel ca si DNA-ul in cazul valiza) . Carui om cu bani din Romania i-ar facilita Basescu sa acceada mai usor la Steaua ? Greu de spus , poate SOV (teoretic mai apropiat de marinar) , idee pentru care si eu as opta.
Varianta nasoala ar fi, precum cea din 97-98 , doar distrugerea clubului si atat. Se stie ca , prin instalarea lu' babiuc in decembrie 96 in fruntea Ministerului Apararii, acesta n-a avut decat un scop: ruinarea intregului club Steaua . Astfel, prima masura a fost inlocuirea eminentei cenusii, Alecsandrescu, cu apropiatul sau pe linie de partid- mafiotul Puscas (cel care impreuna cu gatu au trantit meciul cu PSG ). Babiuc nu a dorit niciodata o privatizare corecta,cu un investitor serios in interesul echipei, ci din contra una care s-o aduca la sapa de lemn . ( de aminiti faptul ca in 91-92, ca ministru de interne , a facut acelasi lucru si la spurcati) . Motivul era simpatia sa prufund gunoiereasca, plus apropierea de Copos, pentru care slabiciunea Stelei a fost atuul prin care a castigat titlul in 99. Asadar, planul cu revenirea clubului "la matca " ,adica in subordinea armatei (atat decizionala cat si financiara) "si pe urma 'om mai vedea" , ar fi un dezastru mult mai mare decat cel in care ne aflam acum, iar daca se doreste asta de catre cineva de sus (pentru ca in Romania nimic de acest gen nu e intamplator, totul are girul cuiva ,in cazul nostru al sefului statului ) e foarte grav.
In fine, pentru ca traim in aceasta superba tara, iau in calcul si varianta atat de romaneasca prin care initiatorii actiunii vor si ei o "atentie" . Nu e misto, ca atunci cannd ai posibilitatea sa lovesti pe cineva , mai bine "cazi la pace" cu respectivul !