Lorena Tricã: "El dã 20,30,50 de euro pe o pereche de chiloți. El are chiloți de unicã folosințã. Așa face el. E o modã luatã dupã David Beckham. Eram la o întâlnire de afaceri și el era acasã. Avea nevoie sã spele ceva la mașinã. ªi habar nu avea sã umble la mașinã. Am încercat sã îl învãț..."
"A fost o decernare de premii când el juca la echipa naționalã de tineret. Mergeam sã ridic un trofeu pentru tata. E culmea cã eram tunsã la chelie și el a fost încântat când m-a vãzut."
Tricã: "Am zis de atunci cã ea o sã fie soția mea și așa a fost. Când nu sunt eu acasã ea bate cu pumnul în masã. Am multe tatuaje: numele copiilor mei și al soției."
Tricã face treabã micã
ªi pe loc chilotu-l sTricã,
Cum nevasta tre' sã vinã,
Dã fuguța la mașinã.
Nu știe sã o porneascã,
Nevasta tre' sã soseascã,
ªi imediat ce-l gãsește,
Iarãși îl blagoslovește:
-Ce-ai facut, bã, Eugene?
Iar ai fãcut în izmene?!
Iarã cheltui zeci de mii
Pe chiloți și pe prostii?
-Ho fã, nu mai fi nebunã!
Cã-i doar zece mii pe lunã,
Nu-i așa mare avere,
ªi nici n-o fac din plãcere...
-Tu știi cât mã chinui eu?!
Fac afaceri pe traseu!
Ãștia chiar sunt bani munciți,
Doare când sunt risipiți!
-Ce țipi fã așa la mine?
Unguru' platește bine,
Nici nu trece luna, anu',
Cã a și sãrit cu banu'!
Fã, pe Beckham l-am vãzut
În chiloți, și mi-a plãcut,
Pe el l-am luat model,
Vreau și eu sã fiu ca el!
-Bã, Beckham e gentelmean
Nu-i ca tine, un meltean,
Are slugi sã îl slujeascã
În orice treabã lumeascã.
Nouã atâta ne-a fost dat:
O mașinã de spãlat!
Pui programu' de bumbac,
N-arunci chilotu' la sac!
Ai pe tine tatuaje
Parcã ai fi lucrat pe barje,
Parcã ai fi matelot,
De la crâșmele din port!
-Fã, io sunt doar fotbalist,
Nu-s vreun inginer-chimist,
Are cincizeci de butoane,
Nu-s pilot de avioane!
Nu mã fã tu fã meltean,
Io sunt șmecher, sunt oltean,
Plozii mi i-am tatuat
Sã nu-i confund când sunt beat!
Te-am tatuat și pe tine,
Da' mai mult doar din rușine,
Sã arãt în vestiar
Cât sunt de familiar!
Te-am luat când erai chealã,
Dã-te-n spume de nasoalã,
Vroia tactu' ãl netot
Musai sã-i torn un nepot!
-Bã, tu chiar nu mã iubești?!
Chiar așa de pervers ești?
M-ai luat doar pentru tata,
Sã fii titular și gata?
Când mâncam la șanț semințe
ªi mã umpleai de dorințe,
Furai flori din cimitir,
Sã mi le pui la chimir...
ªi mã duceai la cișmea,
Mai pe drum, pe-alãturea,
Sã mã spãl, sã m-aranjezi,
Acum mã abandonezi?
Ai scãpat și tu la bani,
Te-ai înhãitat cu golani,
Mã ții numai de soție
Doar sã-ți spãl chiloții ție?
Eu stau numa' pe acasã
ªi tot dau cu pumnii-n masã,
De ciudã cã ești plecat,
Nu mai pot, m-am sãturat!
-Ho fã, gata, nu mai plânge,
Cã inima mi se frânge,
Vezi și tu, m-am enervat
Pe mașina de spãlat...
Hai fã sã ieșim în lume,
Mergem la emisiune,
Acolo sã spui la toți
Câți bani dau eu pe chiloți.
Sã cunoascã țãrișoara
De la Iași la Timișoara,
Cã-s gagiu fenomenal,
Cã mi-s Beckham din Ardeal!
***
Iar cei doi s-au împãcat
Pe mașina de spãlat,
De-atunci Tricã a-nvãțat,
Chiloți nu a mai sTricat.
Ca sã nu mai aibã ceartã
Cã nevastã-sa nu-l iartã,
Nici sã nu aibã vreo vinã,
Face treaba în mașinã...
Cristian Ionuț
(LDS)
