4. legat de Il Soldatino, mi s-a parut anormal, pe fcsteaua.ro, salutul noroc, stiind ca este un salut al minerilor si avand in minte ravagiile acestora prin Bucuresti; de acord, aici mi-am depasit competentele si nu-mi ramane decat sa-ti cer scuze. oricum era o parere si o cerinta pentru confortul meu psihic; salutul asta ma "zgaraie", dar o sa incerc sa-l accept gandind altfel, daca iti place asa de mult.
Te inseli ca de atatea ori si reactionezi la cald. Salutul minerilor este "noroc bun!" si poate fi citit la intrarile in mina. Ceferistii spun "hai noroc", iar oamenii obisnuiti isi ureaza adesea "noroc" si mai adauga "si sanatate". Pur si simplu. De ce te-ar deranja un cuvant care contine atata substanta?
Daca ai luat bataie de la mineri nu ar trebui sa le porti tuturor ranchiuna. Mai ales ca printre ei, se vorbea prin oras, au fost infiltrate numeroase cadre din fosta securitate.
@ robson
Ca sa nu te mai framanti, te instiintez ca maestrul Ardeleanu nu va mai scrie un timp, fiind plecat in concediu intr-o zona polara. In apropierea sau chiar in localitatea de unde Mos Craciun porneste la drum sa le daruiasca jucarii copiilor. Daca o sa-i placa foarte mult acolo, e posibil sa nu se mai intoarca.
Altfel, C. Ardeleanu nu ar fi avut dispute cu nimeni, daca nu ar fi fost atacat la modul jenant.
Intrarea in mina Praid.
