Aceastã cronicã se poate citi și de cele câteva persoane fãrã minte(care sunt proști sau fac pe proștii de dragul polemicii), doar asistate de pãrinți, autorii involuntari ai acestor specimene curioase. A fi tânãr nu înseamnã a fi imatur; dupã cum a fi vechi nu-i musai sã fii învechit: cu câtã tandrețe îi spune tânãrul macaronar celui mai în vârstã "il vecchio", "boșorogul" din mintea decelebraților de la noi). Tocmai datoritã diversitãții de trãiri, am încercat o "sistematizare" a atâtor moduri de a iubi Steaua, acest miracol dintr-un spațiu al ratãrii(nu te grãbi, superficiale enjoy sã mã corectezi, cã-i imposibilã ratarea, cã doar, logic, spectatorii nu se gãsesc în fața porții; se va crea, stai liniștit, din motive didactice, o poartã nouã numai pentru tine).
De-a lungul timpului, neînțelesul(chiar nu pricepe nimic) m-a mai "pișcat" de câteva ori, dar am ignorat mușcãturile țânțarului. Cum sã polemizezi cu un lansator de truisme de genul "unde-i minte multã e și prostie multã"? Perfid îi asmuțã pe ceilalți vizitatori ai site-ului, pe considerentuil cã aș face paradã de inteligențã, în dauna celorlalți, pe care i-aș crede proști. Oroare și eroare: eu am rãspuns concret doar la cel care m-a atacat. Ce-o fi vrând în fond râsul de enjoy, adept, chipurile, al dialogului ? Fãrã vreun patetism ieftin, steliștii îmi sunt frați de ideal, de aceea e exclus orice luare a lor în derâdere. Dar când un somalez mã someazã sã prezint scuze, când necioplitul mã considerã venetic și apeleazã la proverbe rãsuflate de caporal lãsat la vatrã, cum sã nu dai drumul la ecluza pamfletului ?
Ziceam la acel punct 5 cã la capitolul "dragoste din interes", ar intra și structura de comandã a Clubului Sportiv al Armatei(inclusiv comandanții, puțini dintre ei, generali). Un adevãr simplu, dar parcã prevestind reacția nãrodului, am și adãugat în text "onești". Pãi dacã ești plãtit cu solde, în calitate de comandant al clubului, ce figureazã drept unitate militarã, nu e dragoste din interes(mãcar interesul de a-ți încasa solda) ? Unde sã fie jignirea generalilor ? Un asemenea sfertodoct violeazã limba românã cu o logicã de ambuscat. Pune copile mâna pe carte ! Venetic al logicii, nu mai trãncãni aiurea ca ultima țațã, cu orgoliul ascuns: "cât se dã ãsta de rotund cu iubirea lui de Steaua, smartul de mine muci l-am fãcut".
ªi sã-l vezi pe tupeist: dupã ce pornește de la o premizã falsã, îmi pune în cârcã și pe generalul Coman, un uriaș al Armatei Române și un îndrãgostit perfect de Steaua, iar cititorii, împinși pe aceastã pistã, se leagã de corupția generalilor, de care eu n-am nici o intenție sã scriu (dramaturgul George Astaloș declarã cã a fi general e o demnitate, nu un grad !). Atât de mult iubea Coman Steaua, încât înainte de a se duce la serviciu, trecea pe la club sã-și facã sauna. La ieșire, Lițã and co îl așteptau cu jalba în proțap(butelii, televizoare color, servicii pentru rude etc). Ne mai concentrându-se pe antrenament, Ilie Savu i-a fãcut saunã separatã generalului la terenul de rugby, dar Coman a interpretat gestul ca o ofensã și l-a dat afarã de la club pe "Parașutã", fiindcã ar fi încercat sã-l despartã de rãsfãțații lui fotbaliști...
Sunt buni ciudații site-ului la ceva: provoacã subiecte savuroase, la care nici nu te gândeai. Am obosit. Mai am 13 cronici pânã la 100 și veneticul de mine vã va pãrãsi pentru echipa a doua. Cu satisfacția de a fi cunoscut câțiva oameni excepționali(Gicã Chioru, The Radical, Virgil și ceilalți mateloți de destin sub catarg roșu albastru, care au avut "ipocrizia" sã mã muguleascã). Dar și cu imensa surprizã de a mã fi împiedicat de câțiva bolovani neciopliți, desprinși din noroaiele suficienței, de care îmi este o greațã metafizicã. Nu-i o decizie la mânie: ce-i prea mult stricã. Trãncãnim sau trãim ? Suntem obligați sã suportãm, ca un risc al meseriei, rânjetul cinic al lui enjoy ? Ne lãsãm somați de anonimi de pluton ?
Never, jamais, jamas, nicagda, ni-cio-da-tã...
Constantin Ardeleanu
