Ce tare e postul ala de mai sus al lui xray_rom. Prea belea.
As mai adauga ca atitudinea asta duplicitara si vesnic nemultumita se intalneste predominant la romani.
La fotbal cel putin, daca primim gol si pierdem, se pune ca am primit primii gol si jucatorii au fost demoralizati, li s-a "turnat plumb in ghete" si nu au mai reusit sa revina.
Daca dam primii 2 goluri si conducem cu 2-0, ne panicam si ne debusolam si pierdem fie cu 4-2 fie cu 5-3, si dam declaratia secolului, a-la Pitzi "le-am dat doua goluri si s-au enervat, ati vazut si dvs cum au jucat francezii de la 2-0 pentru noi".
Noi facem performanta numai cand se termina 0-0 si batem la penalty sau cand tragem de un 0-0 si inscriem dupa min 80 ... aici ma refer in special la partidele cu "restu' lumii". Singuru' loc unde are farmec fotbalul romanesc este in Romania, unde toate echipele joaca, cu aceiasi mentalitate de doi lei, rezultand unul dintre cele mai proaste campionate de fotbal nascocite vreodata. Cele mai putine goluri, cele mai multe faulturi, etc. Campionatele din Africa sunt de belea pe langa Liga 1. Sunt multe campionate unde nu domneste valoarea, in schimb spectaculozitatea este la ea acasa.
De cand eram mic si jucam fotbal printre blocuri, in randul romanasilor a domnit frustrarea. Niciodata nu am putut sa joc si eu fotbal de placere. Intotdeauna se gasea unul care avea mingea lui si nu primea pe altii sa se joace, altul care tragea de timp, altii care preferau sa se certe pe un aut pana se facea intuneric afara si ii luau parintii in casa, pierzand ore bune in care se putea juca in continuare, sau pierzand prietenii si asa mai departe.
Relativ la ce am citit mai sus pe aici, am mai zis-o si mai adaug odata: tot romanu e judecator. Sta in fotoliul lui, pe strada, in autobuz sau la locul de munca si cel mai bine stie ce are de facut daca ar fi in locul altcuiva. Cel mai putin face cu viata lui. Dar cel mai bine stie ce au gresit ceilalti.
Ei poarta jeansi si beau cola, dar au ceva cu americanii. Ei sunt fani Liverpool si Manchester U, dar la o adica ii injura peste tot pe englezoi ca sunt inculti si betivi. Ei viseaza toata viata lor la un Mercedes, dar au boala pe nemti ca nu ne dau drept de munca in tara lor. Ei ar vrea ca trenurile sa circule ca in Japonia, dar nu le convine cand pierd trenul pentru ca au intarziat 5 minute la gara. Ei vor ca jucatorii de fotbal sa joace gratis pentru cluburi toata viata lor, dar ei ar pleca la primul patron care le da o prajitura pe luna in plus. Desi suntem in 2008, populatia Romaniei mi se pare idobitocita si adusa in anii 500. Se uita la fotbal ca la luptele de gladiatori, le-ar place ca Torje si Bogdan Stancu sa fie niste animale care isi rup capul pe teren spre deliciul si vuietul lor. Nu mai exista omenie, fotbalul nu mai este un joc, este unul din motivele de care au nevoie sa bata pe cineva. Saracia si foamea care troneaza prin majoritatea populatiei le aduce in creier numai violenta, dar nu si-ar misca buca sa faca ceva constructiv cu viata lor. Cand ii vezi pe romani in strainatate, pun mana pe piept si le dau lacrimile la o manea si cand vad steagul Romaniei, iar imediat dupa fura monezile de 1 euro si pe cele 50 de centi din automatul de platit parcarea, facand de ras tara si steagul.
Pacat de realele valori ale Romaniei, cu care se lauda toti terminatii natiunii ...