Echipa provinciei cu cei mai multi garoi din Romania, avand binecunoscutul stil arhitectonic cu minareturi si turnulete, a mai castigat un campionat fraudulos in defavoarea Stelei in 1990-91 .( cu cel din 80 ,se fac 2 din totalul de 4 ale lor ).
Razultatele directe au fost 1-1 la Craiova ( cu un penalti scandalos inventat pentru tarani ) si 1-0 in Ghencea ( gol Marian Popa, intr-un meci cu zapada) . Era perioada post-revolutionara in care toti frustratii pozau in dizidenti anti-comunisti , iar Steaua era pusa la stalpul infamiei de presa nemernica inca de pe atunci,si de federatia bosorogului Angelescu. Asa s-a ajuns la eliminarea din Cupa Romaniei ( 0-3 la masa verde cu Alba Iulia ) , iar taranoii erau ajutati de majoritatea echipelor (sub obladuirea FRF , desigur ) sa le incarce portile, asltfel ca ei sa aiba golaveraj cat mai bun . De neuitat ramane si blatul oltenilor cu 2-3 etape inainte de final , un sec 2-0 la Hunedoara , cu Corvinul ( ah, ce echipa blestemata, se vede ca a fost pastorita de Tigan ) , pe un teren pe care se castiga foarte greu . A fost insa 2-0 la pauza, ca sa nu mai fie nici o emotie. In fine ,a m impresia ca dupa acel campionat de circ, s-a renuntat la criteriul departajarii prin golaveraj.
In acest context , nu ma doare atat declaratia acelui tractorist care foloseste prazul pe post de deodorant, ci pasivitatea imbecila a conducerii noastre . Toate echipele au cate un "ultras" in frunte, capabil oricand sa sara in foc pentru a apara traditia (atata cat este) gruparilor lor minuscule in raport cu a noastra. Tiganii il au pe manea si pe "gandacul de colorado", spurcatii pe borc , Craiova pe mititelu, Poli-bragadiru pe jakie flescaitu' , etc.
Noi l-am avut pe "Simbolu' " , pe "Fiara" ,care insa niciodata nu i-a pus la colt pe trepadusii care ne atacau ( nici din postura de antrenor, nici de presedinte ), dovedind ca dupa ce a pus ghetele in cui a devenit un personaj umil al fotbalului romanesc, dornic de a nu se contra cu nimeni pentru onoarea Stelei, pe principiul "sa lasam loc de buna-ziua ca nu se stie niciodata cine ma angajeaza intr-o buna zi" .
In prezent, portavocea noastra oficiala este Argaseala, acest soarece de biblioteca, necunoscator o iota a istoriei steliste si incapabil sa apere acest urias tezaur pe care Steaua il duce in spate.
