FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și atâtea moduri de a o iubi

«12»
THE RADICAL24.11.2008 11:28

Echipa provinciei cu cei mai multi garoi din Romania, avand binecunoscutul stil arhitectonic cu minareturi si turnulete, a mai castigat un campionat fraudulos in defavoarea Stelei in 1990-91 .( cu cel din 80 ,se fac 2 din totalul de 4 ale lor ).

Razultatele directe au fost 1-1 la Craiova ( cu un penalti scandalos inventat pentru tarani ) si 1-0 in Ghencea ( gol Marian Popa, intr-un meci cu zapada) . Era perioada post-revolutionara in care toti frustratii pozau in dizidenti anti-comunisti , iar Steaua era pusa la stalpul infamiei de presa nemernica inca de pe atunci,si de federatia bosorogului Angelescu. Asa s-a ajuns la eliminarea din Cupa Romaniei ( 0-3 la masa verde cu Alba Iulia ) , iar taranoii erau ajutati de majoritatea echipelor (sub obladuirea FRF , desigur ) sa le incarce portile, asltfel ca ei sa aiba golaveraj cat mai bun . De neuitat ramane si blatul oltenilor cu 2-3 etape inainte de final , un sec 2-0 la Hunedoara , cu Corvinul ( ah, ce echipa blestemata, se vede ca a fost pastorita de Tigan ) , pe un teren pe care se castiga foarte greu . A fost insa 2-0 la pauza, ca sa nu mai fie nici o emotie. In fine ,a m impresia ca dupa acel campionat de circ, s-a renuntat la criteriul departajarii prin golaveraj.

 

In acest context , nu ma doare atat declaratia acelui tractorist care foloseste prazul pe post de deodorant, ci pasivitatea imbecila a conducerii noastre . Toate echipele au cate un "ultras" in frunte, capabil oricand sa sara in foc pentru a apara traditia (atata cat este) gruparilor lor minuscule in raport cu a noastra. Tiganii il au pe manea si pe "gandacul de colorado", spurcatii pe borc , Craiova pe mititelu, Poli-bragadiru pe jakie flescaitu' , etc.

Noi l-am avut pe "Simbolu' " , pe "Fiara" ,care insa niciodata nu i-a pus la colt pe trepadusii care ne atacau ( nici din postura de antrenor, nici de presedinte ), dovedind ca dupa ce a pus ghetele in cui a devenit un personaj umil al fotbalului romanesc, dornic de a nu se contra cu nimeni pentru onoarea Stelei, pe principiul "sa lasam loc de buna-ziua ca nu se stie niciodata cine ma angajeaza intr-o buna zi" .

In prezent, portavocea noastra oficiala este Argaseala, acest soarece de biblioteca, necunoscator o iota a istoriei steliste si incapabil sa apere acest urias tezaur pe care Steaua il duce in spate.

Adrians24.11.2008 12:26
Echipa anilor 70, o generatie formidabila, numai valori: Iordache, Vigu, Sames, Iordanescu, Dumitru, Marcel, C Zamfir, Troi, Tudorel Stoica (preferatul meu din toate timpurile), era foarte prost platita. Castigau in jur de 7 000 pe luna intr-o perioada in care cluburile din provincie plateau cel putin dublu iar cei de la Dinamo triplu. La un meci era sa intram peste ei in teren, la un moment dat, nu-mi mai amintesc cu cine jucam, cu Targoviste?!? Dar nu cred ca vindeau meciurile cu Dinamo, cu exceptia lui Dumitru dadeau tot ce puteau. De altfel dupa 75 nici nu ne-au mai batut cativa ani buni, cel putin asa imi amintesc, puteti controla, ne-au dat un 5-2 pe 23, o vanzare pe fata a lui Dumitru, in 75, a luat un rosu tembel/benevol, a dat Nastase un gol cand eram in 10, parca... in fine... Deci, de atunci si pana prin 80... si ceva, nu-mi amintesc infrangere. Nici noi nu i-am prea batut dar imi amintesc un 4-1 dat in groapa, in Cupa, fenomenal, un 1-0 in 78, gol Iordanescu, un 2-0 cu un Marcel incredibil pe 23...

 

Chestia cu salariile s-a rezolvat odata cu venirea lui nea Ion Alexandrescu si a lui Valentin.

 

 

Imi amintesc si eu de meciul cu Dinamo 2-0.Daca acela este,cred ca te referi la meciul de dupa o calificare european pierduta de noi in fata lui Nantes sau Bruges ,cred

In acel meci de pe 23 August,in a doua repriza Marcel a luat o minge pe dreapta dupa care l-a driblat pe Ghita,dar a fost un dribling senzational,dupa care acesta pus si simplu a luat o mina de gazon.Apoi,Marcel a mai insirat vreo 2-3 dinamovisti si a sutat in gol.Aceasta faza,plus cea de la meciul cu Grashopers Zurich,cind Marcel a driblat cred ca 5-6 elvetieni,apoi portarul dupa care se uita inapoi de parca ar fi vrut sa continue,mi le voi reamintii pina la sf.vietii.In ce priveste Puiu Iordanescu,poate ca nu a trintit meciuri cu Dinamo,dar a trindit multe altele.Dl.Ardeleanu ne-ar putea spune mult mai multe.As dori sa va pun 2 intrebari :

- mai stie cineva ce mai face Dl.Alin Savu,fostul mare baschetbalist si redactor la al fostei reviste Steaua ?

- stie cineva daca CSA Steaua prin Dl.Boroi se gindeste sa-si lanseze un site pentrutoate sporturile ? Este de necrezut ca un astfel de club inca nu are un site.

Gica Chioru24.11.2008 14:12
nu numai Dumitru vindea meciuri, ci si Sames, Iordanescu, Iordache si ceilalti fotbalisti mari din lot; nu am probe, nu imi place sa cred o asa chestie, dar hai sa fim seriosi: poate un singur fotbalist - si mijlocas pe deasupra - sa vanda un meci?

Stiu ca vindeau meciuri, am si spus mai sus, dar in afara de Dumitru vanzatorul toti ceilalti dadeau tot ce puteau cu spurcatii. La asta ma refeream, la meciurile cu spurcaciunile.

De neuitat ramane si blatul oltenilor cu 2-3 etape inainte de final , un sec 2-0 la Hunedoara , cu Corvinul ( ah, ce echipa blestemata, se vede ca a fost pastorita de Tigan ) , pe un teren pe care se castiga foarte greu . A fost insa 2-0 la pauza, ca sa nu mai fie nici o emotie. In fine ,a m impresia ca dupa acel campionat de circ, s-a renuntat la criteriul departajarii prin golaveraj.

Blat dovedit. Initial au fost penalizate ambele echipe cu 0-3 dar s-a revenit si a fost penalizata numai Corvinul!!!

 

Virgil24.11.2008 14:34
va somez sa cereti scuze generalilor pe care i-ati acuzat fara sa-i cunoasteti si mai ales fara sa le respectati munca. din acest moment pentru mine cel putin, desigur nu e important, sunteti un venetic nu un stelist, unul care conform propriei teorii, detine cateva cuvinte, si trecem la primul aspect, si le manevreaza inselator, considerandu-se ales si calcand in picioare bunul simt. daca nu doriti dialog pe acest site, preferand monologul, iesiti si cautati-va unul demn, unde sa primiti numai osanale si sa fiti lingusit permanent. daca m-am bucurat de unele scrieri ale d-voastra, acum sunt profund mahnit; imi aduc aminte ca in urma unui articol care ne trata precum in fraza cu proprietatea v-am rugat sa va dati jos de pe piedestal si sa veniti intre noi. de data asta ati intrat in mocirla, sunteti sub noi si ma tem ca nimeni nu va ridica! unde-i multa minte e si multa prostie, nu?

 

enjoy, am avut o parere frumoasa despre tine, incepand cu primele tale comentarii pe acest forum. Cu timpul mi-am revizuit aceasta parere. Ceea ce faci in fiecare post, nu este decat sa cauti nod in papura celor care scriu articole si sa-i jignesti.

In articolul de fata ti-ai arogat dreptul de a contrazice un om care a trait zeci de ani in mijlocul Stelei. Printre sportivi, antrenori si conducatori. Care a cunoscut sau macar a fost in tema cu aproape tot ce s-a petrecut la clubul Steaua. Eu insumi stiu cativa conducatori care au facut inginerii financiare in interes propriu. Unul e generalul Otelea, iar al doilea Ion Alecsandrescu, care la scurt timp dupa declansarea scandalului privind banii bagati in propriile buzunare, ne-a parasit pe vecie.

 

In alta ordine de idei, te-ai exprimat mai grav decat un derbedeu oarecare cand l-ai somat pe maestru sa ceara scuze. Dar stiu ca ai un tupeu vecin cu nesimtirea. Apoi mintea ta ciudata l-a varat in noroiul imaginatiei tale. O imaginatie bolnava, as zice.

 

Te somez la randul meu sa-ti revezi atitudinea si sa ceri scuze acestui om, acestui mare stelist. Nu stiu daca o vei face, dar daca nu o vei face, pentru mine nu vei mai valora nici cat o ceapa degerata. M-ai deranjat profund. Oamenilor ca tine nu le este locul aici. O spun cat se poate de ferm.

 

Gica Chioru24.11.2008 14:59

Enjoy, spre deosebire de Virgil eu iti apreciez mesajul. Vehementa, sinceritatea, se vede ca faci parte dintre cei care iubesc Steaua, asa cum a fost. Dar te inseli, dl Ardeleanu spune:

 

Iubirea interesatã E cazul a contingente de generali, obligați a fi onești, dar cucerind ranguri și medalii pe succesele istorice ale sportivilor steliști. ªi al lui Gigi Becali, singurul câștigãtor al dictaturii haosului. La ei se adaugã falanga fotbaliștilor mercenari,

Si are, evident, dreptate. Caci au fost multi generali interesati, mincinosi, ipocriti, parveniti. Te asigur ca dl Ardeleanu nu s-a referit nicio clipa la cei asemenea generalului Coman, oameni care au iubit si iubesc Steaua. Ne-o spune chiar dansul, uite:

1.-Iubirea clasicã. Sunt oameni care au deschis ochii în ziua în care cerul arãta în zori roșu iar în amiazã nepãmântean de albastru. Din curcubeul Sorții ei sunt atrași doar de roșu și albastru. Mulți dintre ei au cotizat "benevol-obligatoriu", prin reținerea din solde, la strãlucirea unui club sportiv, propulsat în mitologie.

Nu ai inteles, se intampla.

Tupac Amaru24.11.2008 15:25
Enjoy, spre deosebire de Virgil eu iti apreciez mesajul. Vehementa, sinceritatea, se vede ca faci parte dintre cei care iubesc Steaua, asa cum a fost. Dar te inseli, dl Ardeleanu spune:

 

 

Si are, evident, dreptate. Caci au fost multi generali interesati, mincinosi, ipocriti, parveniti. Te asigur ca dl Ardeleanu nu s-a referit nicio clipa la cei asemenea generalului Coman, oameni care au iubit si iubesc Steaua. Ne-o spune chiar dansul, uite:

 

Nu ai inteles, se intampla.

 

 

Eu unul respect parerea fiecaruia, fiind constient ca nimeni (deci nici eu) nu detine adevarul absolut.

Legat de subiectul acesta al generalilor, iata ce ma deranjeaza pe mine: in perioada comunista, neputand fi platiti ca sportivi profesionisti, fotbalistii erau trecuti pe statele de plata ale MApN, avand grade de ofiteri (chiar daca onorifici). Hai sa zicem ca, pentru acea perioada, era o rezolvare normala.

Ceea ce nu inteleg este inversunarea unui Iordanescu de a dori sa fie general in perioada de dupa lovitura de stat din 1989 (bineinteles cu asentimentul unui kominternist ca Iliescu si a altora ca el), dar mai ales tacerea suporterilor care chiar au ceva in cap - si care vad ca sunt destui pe site.

Oare nu ne dam seama ca un general ca Iordanescu (pe care il respect enorm, dar exclusiv ca fotbalist - jucator si antrenor) este o palma pe obrazul Armatei Romane?

Un semidoct (ca sa nu zic analfabet) ca el, care face trei greseli gramaticale la fiecare doua cuvinte rostite ar fi trebuit pus la punct de urgenta de cineva capabil sa inteleaga gravitatea situatiei, daca el insusi nu si-a dat seama de acest lucru. In fond, Iliescu a inventat arma "fotbal" in cadrul Armatei, dovedind inca o data ca, la orice nivel, nimeni nu de poate intrece in a fi penibili!

 

Parerea mea!

Lari24.11.2008 15:46
Ceea ce nu inteleg este inversunarea unui Iordanescu de a dori sa fie general in perioada de dupa lovitura de stat din 1989 (bineinteles cu asentimentul unui kominternist ca Iliescu si a altora ca el), dar mai ales tacerea suporterilor care chiar au ceva in cap - si care vad ca sunt destui pe site. [...] Oare nu ne dam seama ca un general ca Iordanescu (pe care il respect enorm, dar exclusiv ca fotbalist - jucator si antrenor) este o palma pe obrazul Armatei Romane?

 

Pai acum chiar ai ocazia sa spui o groaza dintre lucrurile pe care le stii referitoare la aceste aspecte: oameni din Armata care au profitat (si continua sa profite) de (ex-) statutul lor in cadrul Armatei Romane.

 

Suntem multi destul de tineri pe acest site, care nu au aflat decat din auzite de istoria acestui club dinainte de '89. Tu, Virgil, Gica Chioru, Constantin Ardeleanu, Victor, MDionis si ceilalti (imi cer iertare celor pe care i-am uitat sau pe care nu ii stiu) ne pot dezvalui foarte, foarte multe lucruri care nu se stiu si care sunt trecute in umbra in carti/reviste/ziare, din diverse motive.

 

De exemplu, si eu stiam ca multi sefi din Armata s-au facut oameni pe spinarea sportivilor de la Steaua. Exodul fotbalistilor de la clubul nostru, in 1990, nu a fost nici pe departe legal, in sensul ca s-au trecut mult mai putini bani in acte decat cei care s-au dat publicitatii. Numai ca la atat se reduc cunostintele mele despre astfel de aspecte.

 

Sunt de parere ca cei mai in varsta de pe acest site au sansa de a educa, in spirit ros-albastru, foarte multi tineri. Sunt ferm convins ca ar fi pacat sa se rateze ocazia.

 

Pe de alta parte, imi cer scuze daca imi permit prea multe la adresa timpului vostru liber si/sau la disponibilitatea de a ne impartasi informatii/impresii din istoria Stelei.

Gica Chioru24.11.2008 15:49

Atat timp cat exista in continuare "meritul sportiv militar" discutia nu are niciun sens, Iordanescu merita, cu varf si indesat, zic eu, sa fie General. Greselile sale nu au nicio legatura cu meritul sportiv.

 

ps.sa stii ca foarte putini au fost ofiteri.

Tupac Amaru24.11.2008 16:14
Atat timp cat exista in continuare "meritul sportiv militar" discutia nu are niciun sens, Iordanescu merita, cu varf si indesat, zic eu, sa fie General. Greselile sale nu au nicio legatura cu meritul sportiv.

 

ps.sa stii ca foarte putini au fost ofiteri.

 

 

Gica, tu realizezi ca unui astfel de om i s-ar da, Doamne fereste, pe timp de razboi, sarcini la nivel de tara?

Ce stie Iordanescu? E vreun specialist in tactica si strategie militara?

 

Iarta-ma, dar orice ai spune nu il vad pe Iordanescu coleg la o adica cu Prezan, Averescu, Antonescu, Mardarescu: ia uitati-va la lista urmatoare http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eefii_Ma...tei_Rom%C3%A2ne.

Il vedeti pe Iordanescu acolo?

 

Ce treaba are fotbalul cu Armata, frate? Iarasi vrem sa fim originali cu orice pret! Mai exista in vreo tara de pe acest pamant asemenea enormitati?

 

Sa nu fiu gresit inteles, sa i se dea lui Iordanescu toate meritele sportive din lumea asta! Sa i se faca statui in fiecare oras, sa i se aduca ofrande, orice doresc fanii lui.

 

Dar sa nu il mai vad imbracat in general, ca zau ca imi vine greata, mai ales cand il vad facand campanie electorala cu uniforma pe el.

Marius24.11.2008 16:22

Tupac, esti intr-o grava eroare.

 

1. Lista cu sefii SMG nu are legatura. In acea functie sunt promovati doar militarii de cariera, intotdeauna extrem de competenti.

2. In timp de razboi, structura oricarei armate este foarte bine organizata, astfel incat nu se va apela la cadre de comanda rezerviste si slab pregatite.

 

Deci, te asigur, ca n-o sa-l vezi vreodata pe Iordanescu in vreo functie de comanda. Gradul de general este pur onorific.

Adrian24.11.2008 16:24

Nici eu nu sunt de acord cu faptul ca Puiu face campanie electorala dar nu ma deranjeaza faptul ca e general.

Pana la urma e doar un merit sportiv.

Nu cred ca daca ar fi razboi el ar fi chemat sa participe.

 

(Desi ar fi interesant sa vedem cum procedeaza.Probabil ca l-ar inrola pe Soava si l-ar pune sa se ocupe de retragerea trupelor :)) )

 

p.s.S-ar putea sa ma insel dar cred ca si Cornel Otelea si Emeric Jenei au tot grade de General.Nu?

Tupac Amaru24.11.2008 16:27
Pai acum chiar ai ocazia sa spui o groaza dintre lucrurile pe care le stii referitoare la aceste aspecte: oameni din Armata care au profitat (si continua sa profite) de (ex-) statutul lor in cadrul Armatei Romane.

 

Suntem multi destul de tineri pe acest site, care nu au aflat decat din auzite de istoria acestui club dinainte de '89. Tu, Virgil, Gica Chioru, Constantin Ardeleanu, Victor, MDionis si ceilalti (imi cer iertare celor pe care i-am uitat sau pe care nu ii stiu) ne pot dezvalui foarte, foarte multe lucruri care nu se stiu si care sunt trecute in umbra in carti/reviste/ziare, din diverse motive.

 

De exemplu, si eu stiam ca multi sefi din Armata s-au facut oameni pe spinarea sportivilor de la Steaua. Exodul fotbalistilor de la clubul nostru, in 1990, nu a fost nici pe departe legal, in sensul ca s-au trecut mult mai putini bani in acte decat cei care s-au dat publicitatii. Numai ca la atat se reduc cunostintele mele despre astfel de aspecte.

 

Sunt de parere ca cei mai in varsta de pe acest site au sansa de a educa, in spirit ros-albastru, foarte multi tineri. Sunt ferm convins ca ar fi pacat sa se rateze ocazia.

 

Pe de alta parte, imi cer scuze daca imi permit prea multe la adresa timpului vostru liber si/sau la disponibilitatea de a ne impartasi informatii/impresii din istoria Stelei.

 

 

Uite, o sa iti spun cate ceva despre Ion Coman: pe vremea cand el era sef al MStM-ului a fost inaugurat Templul; omul asta s-a zbatut incredibil pentru Steaua, va dati seama ca pana in 1974 jucam pe unde apucam? Nu l-am cunoscut direct pe Ion Coman, ca doar nu eram vreun potentat al vremii, dar l-am cunoscut pe fratele sau, nea Nae Coman, la UM 02372, unde lucra tatal meu. Omul era maistru militar: un tip modest - niciodata nu a facut caz de faptul ca era fratele lui Ion Coman, mai mult, a facut numai bine in jur - inclusiv mie imi procura mereu legitimatii de suporter, ca si pe vremea aia exista asa ceva.

Marele merit al celor de tipul lui Ion Coman este ca, fiind constienti de faptul ca nu se pricepeau la fenomen, dar fiind beneficiarii unei anumite imunitati date de functiile mari pe care le ocupau in stat, ii lasau pe antrenori si pe jucatori sa isi vada de treaba.

Si demulte ori isi vedeau bine de treaba!

 

Alt detaliu pe care nu il stie toata lumea: sa stiti ca Iordanescu si Dumitru erau prieteni si mi se pare ca se si inrudisera - parca o relatie nas-fin - , dar prietenia a durat cat timp au avut acelasi grad! La un moment dat Iordanescu (mort dupa grade, ca tot olteanul) a devenit maior, iar Dumitru a ramas pe loc si de-atunci s-au cam suparat cei doi!

Tupac Amaru24.11.2008 16:32
Tupac, esti intr-o grava eroare.

 

1. Lista cu sefii SMG nu are legatura. In acea functie sunt promovati doar militarii de cariera, intotdeauna extrem de competenti.

2. In timp de razboi, structura oricarei armate este foarte bine organizata, astfel incat nu se va apela la cadre de comanda rezerviste si slab pregatite.

 

Deci, te asigur, ca n-o sa-l vezi vreodata pe Iordanescu in vreo functie de comanda. Gradul de general este pur onorific.

 

1. Ba are legatura, iarta-ma, chiar daca nu va place sa credeti. Nu cred ca mai exista in vreo tara gradul de "general onorific", care traieste tot din dividende ca si orice alt general. Adica Romania are "generali extrem de competenti" si "generali incompetenti" adica onorifici.

Dar n-ar fi fost mai bine sa fi avut doar generali, pe de o parte si fosti sportivi, pe de alta parte, care sa fie maestri ai sportului?

 

2. Te referi la Armata altei tari, banuiesc: noi nu mai avem asa ceva - avem in schimb Armata de fotbalisti, LOL!

 

Cand vad cum ganditi, imi dau seama ca nu avem nici o sansa! Va rog sa nu va suparati pe mine. Ganditi-va in ce locuri de pe glob se mai intampla asemenea grozavii? Prin Azerbaidjan? Prin Darfur? Prin Rwanda? Pai alea sunt modelele noastre, inseamna. Astept cu emotie sa aud de generalul Roberto Baggio (fie si onorific!). Sau de amiralul Tiger Woods!

 

 

Tupac Amaru24.11.2008 16:42
p.s.S-ar putea sa ma insel dar cred ca si Cornel Otelea si Emeric Jenei au tot grade de General.Nu?

 

Ai dreptate. Si Dinu si multi altii. Este esecul unei politici care a ramas anchilozata, la nivel de gandire, in perioada comunista.

Politicienii nu sunt capabili sa le creeze un trai linistit performerilor din sport de la Steaua si Dinamo decat lovind in seriozitatea institutiilor pe care le reprezinta.

 

Auzi tu....generalul Iordanescu...si onorific pe deasupra.....cum spuneam: Congo, Somalia, Ingusetia....

Marius24.11.2008 17:19
1. Ba are legatura, iarta-ma, chiar daca nu va place sa credeti. Nu cred ca mai exista in vreo tara gradul de "general onorific", care traieste tot din dividende ca si orice alt general. Adica Romania are "generali extrem de competenti" si "generali incompetenti" adica onorifici.

Dar n-ar fi fost mai bine sa fi avut doar generali, pe de o parte si fosti sportivi, pe de alta parte, care sa fie maestri ai sportului?

 

2. Te referi la Armata altei tari, banuiesc: noi nu mai avem asa ceva - avem in schimb Armata de fotbalisti, LOL!

 

Cand vad cum ganditi, imi dau seama ca nu avem nici o sansa! Va rog sa nu va suparati pe mine. Ganditi-va in ce locuri de pe glob se mai intampla asemenea grozavii? Prin Azerbaidjan? Prin Darfur? Prin Rwanda? Pai alea sunt modelele noastre, inseamna. Astept cu emotie sa aud de generalul Roberto Baggio (fie si onorific!). Sau de amiralul Tiger Woods!

Tupac,

 

cum spuneam, pentru a fi seful SMG trebuie sa fii militar de cariera. E una din putinele functii care nu prea are legatura cu politicul. Faptul ca Iordanescu traieste din dividende (desi e mult exagerat) nu are legatura cu functia de comanda.

 

Am inteles ce spui tu, dar nu compara Romania cu Anglia si Franta. Incearca sa vezi daca jucatorii reprezentativi ai cluburilor departamentale din fostul bloc comunist au functii similare. O sa fii surprins.

 

Asa era sistemul atunci, asta e. Te asteptai sa-i fie revocat gradul? Atentie, Iordanescu nu e general activ al Armatei Romane, e general in rezerva! Deci nu amesteca borcanele.

Gica Chioru24.11.2008 18:56
Gica, tu realizezi ca unui astfel de om i s-ar da, Doamne fereste, pe timp de razboi, sarcini la nivel de tara?

Ce stie Iordanescu? E vreun specialist in tactica si strategie militara?

 

Iarta-ma, dar orice ai spune nu il vad pe Iordanescu coleg la o adica cu Prezan, Averescu, Antonescu, Mardarescu: ia uitati-va la lista urmatoare http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eefii_Ma...tei_Rom%C3%A2ne.

Il vedeti pe Iordanescu acolo?

 

Ce treaba are fotbalul cu Armata, frate? Iarasi vrem sa fim originali cu orice pret! Mai exista in vreo tara de pe acest pamant asemenea enormitati?

 

Sa nu fiu gresit inteles, sa i se dea lui Iordanescu toate meritele sportive din lumea asta! Sa i se faca statui in fiecare oras, sa i se aduca ofrande, orice doresc fanii lui.

 

Dar sa nu il mai vad imbracat in general, ca zau ca imi vine greata, mai ales cand il vad facand campanie electorala cu uniforma pe el.

Discutia este de prisos atat timp cat tine de legislatie, atat militara cat si civila. Ca este anacronica sau nu asta e alta discutie.

 

ps.si vezi ca nea Puiu nu e oltean, se spune ca ar fi... bulgar.

enjoy24.11.2008 19:49

@ virgil

mai intai iti multumesc pentru parerea frumoasa de inceput. in al doilea rand tin sa-ti amintesc ca in urma unui post al meu, anterior, ai reactionat cam in genul cum ai facut-o aici, iar dupa explicatii ti-ai cerut scuze. o sa-ti dau explicatiile de rigoare si acum desi, fiind a doua oara, imi dau seama ca uneori te ia valul. sa le luam pe rand: 1. caut nod in papura si jignesc autorii- cu exceptia duritatii din raspunsul despre care vorbim, unde am fost jignit prin articol, nu ai dreptate; astept exemplele. 2. il contrazic pe dl Ardeleanu- da, il contrazic pentru ca minte cand vorbeste de iubirea interesata a "contingente de generali cucerind ranguri si medalii pe succesele istorice ale sportivilor stelisti". stii ce este contingentul? iti spun eu, sa stie si cei ce nu cunosc termenul-totalitatea cetatenilor nascuti in acelasi an si luati in evidenta organelor militare. deci de cati generali vorbeste? putea sa spuna cativa, unii, niste, etc. la clubul Steaua au fost 4 (patru) generali, din care unul (Otelea) sportiv de performanta cu patru titluri mondiale si antrenor emerit; care din cei trei ramasi reprezinta contingentele d-lui Ardeleanu? dupa cum banuiesc ca stii, Alecsandrescu a fost civil. 3. il somez pe maestu sa-si ceara scuze, exprimandu-ma, dupa parerea ta, "ca un derbedeu"- cand jignesti generalii Armatei romane cum crezi ca trebuie reactionat? stie dl precis ce spune sau e doar un "artificiu literar"? e normal sa treci la represalii in masa pentru ca ai fost odata deranjat de un "general"? si ca sa puna capac, dl iar ne face la final prosti, de parca toata inteligenta e proprietatea sa.

cred ca si tu ti-ai permis prea mult in legatura cu persoana mea. daca fcsteaua.ro iti apartine spune si renunt. ar fi bine ca fiecare sa-si vada locul lui. cat despre scuze, dupa cele ale d-lui Ardeleanu la adresa generalilor Armatei romane( nu ale sportivilor). s-auzim numai de bine si fair play please!

@Lari & Gica Chioru

despre "multi generali interesati, mincinosi, ipocriti, parveniti" si ..."multi sefi din Armata s-au facut oameni pe spinarea sportivilor de la Steaua" stiti ceva concret sau aruncati si voi piatra doar o scoate cineva? e pacat sa intrati intr-un domeniu pe care nu-l stapaniti. e vreunul care munceste pe nasturi?

Gica Chioru24.11.2008 22:26
@Lari & Gica Chioru

despre "multi generali interesati, mincinosi, ipocriti, parveniti" si ..."multi sefi din Armata s-au facut oameni pe spinarea sportivilor de la Steaua" stiti ceva concret sau aruncati si voi piatra doar o scoate cineva? e pacat sa intrati intr-un domeniu pe care nu-l stapaniti. e vreunul care munceste pe nasturi?

Domnul Ardeleanu nu s-a referit neaparat la cei ce au condus clubul ci la cei ce misunau pe langa echipa, inainte si dupa 89. Domnul Ardeleanu a mai scris de cateva ori despre Puscas, de exemplu, sau despre comportamentul conducerii Armatei, gata gata, sa ajute dujmanii sa ne dea la cap, in perioada aia.

 

Oricum, n-ai inteles bine articolul, te rog sa ma crezi, domnul Ardeleanu nu are de ce sa-si ceara scuze, poate ne va oferi cateva deslusiri.

dax4724.11.2008 22:45
Gica, tu realizezi ca unui astfel de om i s-ar da, Doamne fereste, pe timp de razboi, sarcini la nivel de tara?

Ce stie Iordanescu? E vreun specialist in tactica si strategie militara?

........................

 

Realitatea nu seamana cu Battlestar Galactica unde o invatatoare a ajuns presedinta coloniilor. Sa fim seriosi.

 

Oricum, in caz de razboi, cu oricine, Romania ar pierde imediat. La ce fregate avem noi, vai natiunea noastra.

tavimai25.11.2008 02:03

D-le Ardeleanu, daca tot ai "prins curaj uitandu-te in jur" , te rugam lamureste controversele iscate in comentarii ! Caci multi pascatuiesc din nestiinta iar dvs. puteti face "lamuriri interesante" vizavi de unele afirmatii din articol !Cunoscut si spus de autor adevarul nu poate decat sa aduca lamuririle dorite cu sete de multi ! Mai uitati-va inca o data-n jur si prindeti curaj domnule! Dar nu "curajul tacerii"!

 

PS Ar mai fi si "iubirea" de tip nou-"canino-stelista-manelista" afisata de cateii manelisti :)))

Lari25.11.2008 06:44
@Lari & Gica Chioru

despre "multi generali interesati, mincinosi, ipocriti, parveniti" si ..."multi sefi din Armata s-au facut oameni pe spinarea sportivilor de la Steaua" stiti ceva concret sau aruncati si voi piatra doar o scoate cineva? e pacat sa intrati intr-un domeniu pe care nu-l stapaniti. e vreunul care munceste pe nasturi?

 

Asa cum am recunoscut deja, nu sunt foarte bine documentat referitor la perioada la care am facut referire, inceputul anilor '90. Ce stiu sigur este ca presa vremii a scris in dese randuri despre transferul lui Hagi, de exemplu. In acte la noi s-a scris pretul de 4-4,5 milioane de dolari, iar jurnalistii spanioli vorbeau de aproximativ 10 milioane de dolari (aceasta ultima cifra nu am retinut-o cu exactitate, este posibil sa ma insel).

 

Ba mai mult, Lacatus a facut o declaratie foarte interesanta atunci cand Moti, Radu Stefan si Sapunaru s-au transferat "afara". Intrebat fiind ce parere are despre sumele de transfer, Laca a zis urmatoarele: "Au plecat jucatori de la Steaua, dupa Revolutie, pe sume mult mai mari, dar nu stiti voi".

 

Despre "cazul Cornel Otelea" presa a scris enorm la vremea respectiva, iar fostul urias handbalist nu a putut oferi niciodata explicatii plauzibile, desi a avut o gramada de ocazii. Ziaristii mai aveau sa-l implore sa explice cum stau treburile.

 

Ma/ne intrebi daca lucram pe nasturi. Evident ca nu. Dar sa stii ca o functie de conducere este in primul rand bine platita, iar in al doilea rand, traficul de influenta, spalalarea de bani si coruptia sunt nu numai ilegale, dar si profund imorale.

«12»