Acum se spune mereu ca un Dica e sub Raducanu,un Dayro e sub Iordanescu,un Goian e sub Bumbescu,un Zapata sub Voinescu s.a.m.d. Atunci prieteni era un fotbal mai usor,romantic.Eu sunt din Craiova,iar tata e un mare fan al Craiovei Maxima si e inutil sa-i explic ca Steaua actuala ar bate ipotetic si Craiova Maxima si Steaua 86,datorita in primul rand evolutiei fotbalului (marcaje, 2 inchizatori,viteza superioara de joc,presing agresiv,concurenta foarte mare pe posturi s.a.). Deci eu am senzatia ca atunci cand spui ceea ce spui diminuezi din meritele actualilor fotbalisti
mai baietas, esti de pe alta lume. mai uitat-te o data la seara campionilor, la golul marcat de Tudorel Stoica la cincizeci si de ani lui toldo, portar in activitate si ultimul portar campion mondial la ora aia, la jocul lui Belodedici!
daca ar juca Steaua 86 contra Steaua de azi, aia de 50 sau macar 45 de ani, si astia de 20-30, chiar cu diferenta asta de varsta, nu sunt sigur ca ar bate astia de acum. daca ii comparam pe ei cum jucau la 20-30 de ani, cu ce joaca astia la 20-30 de ani, pe astia ar trebui sa ii trimitem la bowling sau la table!
Dica nu stie fotbal nici cat Majearu incaltat invers in ghete cu trei numere mai mari sau mai mici, de Belodedici nu se va apropia ca valoare nici un fotbalist roman in urmatoarele 500 de ani (stii ca juca in copilarie fotbal pana se intuneca, si atunci isi luau fiecare o lanterna in mana pentru a continua!?), Goian e adevarat ca este apropiat de valoarea lui Bumbescu, iar zapata se poate compara cu cei mai buni portari ai lumii, dar asta pentru ca pe posturile lor jocul de echipa conteaza mai putin decat mai putin decat cel individual!
Marcel Raducanu si azi la varsta lui i-ar ascunde mingea lui Radoi pentru cel putin 10 minute, cat ar avea suflu! ti-l amintesti pe Iordanescu la sevilla? la ora aia Tudorel Stoica si Boloni erau cei mai buni mijlocasi din lume, si doar faptul ca traiau intr-o tara de becakat i-a impiedicat sa ajunga la real sau Milan pentru sume pe care Mutu sau Chivu nu le-ar atinge nici macar azi!
se spune ca cine nu cunoaste istoria este condamnat sa o repete. asta nu se aplica in cazul becakatului, el habar nu are de istoria Stelei, dar asta nu inseamna ca aceasta istorie se va repeta!
Ideea era ca Raducanu a fost doar un fotbalist normal al Borussiei,nu unul care i-a scos din anonimat.
ideea e ca habar nu ai de ce vorbesti. Raducanu a fost pentru borussia exact ceea ce a fost Hagi pentru galatasaray. cu exceptia faptului ca Raducanu la dortmund nu a avut coechipieri cum a avut Hagi, de acolo si diferenta de rezultate. poti sa intrebi orice amator de fotbal din germania, nu doar din dortmund, si vei auzi o multime de laude si aprecieri la adresa celui ignorat in tara lui. sa-l condamnam pentru ca a fugit din tara? trebuie decorat pentru asta! jigneste tara asta? sau tara asta ne jigneste pe noi, batandu-si joc de singura viata pe care o avem?
Marcel Raducanu are locul lui in istoria fotbalului, la capitolul magicieni, in schimb in aceeasi istorie unul ca Becali va ocupa tot capitolul "prostia infinita in fotbal"
