Pentru cei de mai sus care vad ca peste noapte s-au transformat in analizatori lexicali: cand analizezi (critici) un articol sportiv, partea gramaticala este doar un aspect de luat in considerare.
Daca tot sunteti atata de Grigore Ureche Reloaded, analizati cum trebuie articolul.
Dincolo de eventualele greseli gramaticale, articolul mai are si o idee in spatele lui. Si de multe ori, ideea aceea este mai importanta decat felul in care este prezentata.
Probabil ca nu stiti, dar exista studii care arata urmatoarele:
"Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg."
Cu alte cuvinte, sunt convins ca daca v-ar fi placut idea articolului, nu v-ati mai fi plans de gramatica ... lasati glumitele astea cu "copilas" si asa mai departe. Una peste alta, adevarul nu este numai de o parte. Desigur ca exista huligani pe stadioane si in galeriile din Romania, insa in aceiasi masura politia, jandarmeria si firmele de security au o gramada de uscaturi cu 2 clase, care abia asteapta sa imparta pumni, picioare si electrosocuri, desi acest lucru nu este chiar constitutional si incalca flagrant dreptul la libera exprimare. Legea inca spune ca fortele de ordine trebuie sa intervina proportionat cu fortele atacatorului. Nu exista justificare sa omori in bataie niste oameni care se lupta cu fulare si steaguri ...
Una peste alta, sunt destui idioti si in galerie si in jandarmerie incat sa nu putem ajunge la un consens.