FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De ce, Lãcã? De ce, Gicã?

«12»
fcsteaua.ro14.11.2008 18:26

Nici nu am apucat sã ne obișnuim bine cu ideea cã Dorinel Munteanu este antrenorul Stelei, cã au început și primele atacuri la adresa lui. Dacã ar fi fost vorba de diverși "analiști", "jurnaliști" sau alte personaje de asemenea uriaș calibru șobolãnesc, nu ar fi surprins pe nimeni.

 

Dar, când numele celor care fac analize asupra jocului echipei noastre, la atât de puțin timp de la numirea lui Munti pe banca tehnicã este Lãcãtuș și Hagi, lucrurile par ciudate.

 

Evident cã discuția nu poate porni decât de la tratamentul incalificabil pe care l-a suportat Hagi de la creditor. Cu siguranțã, aceasta este o ranã pe care Gicanul nu și-o va putea vindeca prea curând. De asemenea, este clar cã și Lãcã suferã în continuare cã nu se mai aflã în Ghencea. Rana "Fiarei" este cu atât mai dureroasã, cu cât el a fost și ultimul antrenor înainte de Munteanu.

 

Nu poate fi trecutã cu vederea nici strânsa legãturã de prietenie dintre cei doi. Atunci când alãtur cele douã nume în aceeași propoziție, îmi vine în minte incredibilul gol de la Eindhoven: pasã uluitoare, în cross, a lui Hagi, de vreo 40 de metri, iar Lãcã înscrie cu capul, în diagonalã, peste portar, de la aproximativ 10 metri lateral dreapta!

 

Personal, încã refuz sã cred cã Regele fotbalului românesc poate fi invidios pe Dorinel Munteanu pentru cele zece selecții în plus la Naționalã.

 

În primul rând, și Lãcã și Gicã au susținut, la preluarea mandatului, cã au nevoie de timp pentru a-și impune ideile. Ei s-au declarat deranjați cã, dupã primele meciuri, toatã lumea își dã cu pãrerea, cã nu sunt lãsați sã lucreze în liniște. Amândoi au acuzat în termeni destul de duri presiunea la care sunt supuși.

 

Tocmai de aceea este greu de înțeles de ce Hagi și Lãcã se lasã atât de ușor ademeniți într-o discuție care momentan nu poate depãși stadiul de speculație: jocul Stelei sub bagheta lui Dorinel Munteanu. Aceasta întrucât este evident cã noul tehnician nu s-a edificat încã asupra calitãților și defectelor noilor sãi elevi. Este clar cã acesta se aflã încã în cãutãri pentru alinierea celui mai bun "unsprezece" la fiecare partidã. Este clar cã Munti nu a apucat încã sã se ținã de cuvânt și sã le permitã tuturor jucãtorilor din lot sã demonstreze de ce sunt în stare.

 

ªi atunci intreb: de ce, Lãcã? de ce, Gicã?

 

Lari

mountytoma14.11.2008 18:51

un posibil raspuns ar fi ca sunt impinsi in discutii de acest gen de ziaristi. intr-o perioada ca asta de criza economica, toti zmangalitorii astia de hartie care se dau drept jurnalisti sunt doar o sleahta de disperati ca nu-si mai pot plati ratele la masini si vile. trebuie cu orice pret sa fabrice niste stiri, sa iasa cumva in fata, sa faca audienta... au fost invatati la "facultate" ca un om muscat de caine nu e o stire, dar ca un caine muscat de om este. si atunci, cand spectrul foametei se abate asupra lor, fac ce fac si pun cate un tampit sa muste un caine, ca sa aiba subiect de presa. daca urmaresti intrebarile puse de ziaristi la conferintele de presa, nu se poate sa nu te minunezi cata prostie emana dobitocii aia. unii sunt ceva mai smecheri, si ii dirijeaza pe interlocutori in zone nedorite initial, urmand ca apoi sa le rastalmaceasca spusele dupa interesul lor, comercial.

 

intr-o tara normala, stirile dureaza 10 minute, inclusiv meteo si sport. la noi dintr-o stire se face un film cu speranta ca vor castiga oscarul presei...

 

de la astfel de oameni sa astepti stiri de interes national, gen: presedintele i-o trage elenei udrea numai la vara-sa acasa, primul ministru isi primeste amantele pe rand la palatul victoria, masina lui Paunescu scoate fum mai ceva ca o locomotiva pe carbuni dar politia nu indrazneste sa il opreasca, vacaroiu a plecat la curtea de conturi ca sa aiba si el pensie 300 de milioane pe luna... hai sa nu mai visam.

 

si eu ma intrebam zilele trecute de ce Tudorel Stoica, pentru mine cel mai complet fotbalist din lume, din toate timpurile, tot da declaratii despre ce merge si ce nu merge la Steaua?! bineinteles ca s-au prins jurnalistii ca pot scoate si ei ceva subiecte...

 

Dorinel ar trebui sa isi vada linistit de treaba, sa ignore presa si jurnalistii, nu este platit sa dea interviuri, nu e mai apreciat daca vorbeste bine la conferintele de presa. sa faca din Steaua o echipa, si atunci nu conteaza ce spun x sau Y sau ce spune presa ca au zis x si y!

Adrian14.11.2008 19:14

Ce e intre Dorinel si Hagi, e intre Dorinel si Hagi.

Acum s-a vazut ca Generatia de Aur nu era asa de unita cum se credea.

Mai sunt multi ca cei 2.

 

Dar nu are rost sa ne bagam noi in asta.Nici nu merita sa discutam.

 

"Razboaiele" astea sunt intre OAMENII Hagi si Munteanu sau Lacatus si Munteanu sau Lupescu si Popescu.

 

Pe teren FOTBALISTII se intelegeau foarte bine.

 

Nu are rost sa ne bagam noi si sa discutam prostiile astea.Ca nu cred ca suntem pe siteul unei reviste de scandal.

 

Ce e intre ei, e intre ei si ei trebuie sa vada ce si cum e de facut.

Lari14.11.2008 19:18

@Adrian

Nici pe mine nu m-ar fi interesat discutiile dintre ei, numai ca nu mi se pare corect din partea lor sa puna presiune pe echipa, in conditiile in care ei au facut destul de des somatii publice pentru personajele care isi permiteau sa-si dea cu parerea despre jocul Stelei.

 

Nu caut scandal, dar aveam alte pretentii de la ei.

Adrian14.11.2008 19:22

La cata nesimtire exista in baietii astia de la Steaua, nu cred ca pun ei prea mult la suflet scandalurile astea.

c.ronaldo1714.11.2008 19:23

Daca tot a fost adus in discutie acest subiect, mi-e nu imi place deloc nici ce face Emerich Ienei. Mereu apare prin presa cu cate o declaratie in care surprinde un aspect neplacut al jocului tactic practicat de Steaua, indiferent ca antrenor este Lacatus, Hagi sau Munteanu.

Adrian14.11.2008 19:26

Ronaldo

 

Omul ala a petrecut la Steaua cea mai mare parte din viata lui.Daca el zice ceva, noi ascultam.PUNCT.

 

Daca el nu are dreptul sa isi spuna parerea, atunci cine?

 

Plus ca nu vorbeste prostii.

c.ronaldo1714.11.2008 19:33

Nu e vorba ca vorbeste prostii, nu am spus niciodata asa ceva. A obtinut o performanta uriasa la Steaua si este foarte normal sa vorbeasca despre aceasta echipa. Dar sunt sigur ca pentru Lacatus/Hagi/Munteanu nu ii este foarte usor cand vede in presa declaratii de la E.Ienei gen "Eu as juca cu Arthuro si Kapetanos titulari", "Ochirosii in locul lui Semedo", "Eu as juca cu Radoi fundas central si Stancu titular" etc. etc. Daca declaratiile astea veneau de la altcineva, nici-o problema, dar tocmai asta este problema, ca vin de la E.Ienei, fost mare antrenor. Cand tu ai pregatita o tactica, si vezi in presa ca apare o astfel de declaratie care nu se potriveste cu tactica ta, iti pui semne de intrebare si astfel se acumuleaza o presiune mai mare. Daca intentiile domnului Ienei sunt de a da doar sfaturi (si cred ca astea si sunt), parerea mea este ca prin presa nu e deloc cea mai buna solutie. Aceste declaratii nu aduc decat presiune pe umerii antrenorului.

bruno castellano14.11.2008 19:41

De ce contrele intre Hagi , Lacatus si Dorinel!?

E treaba lor...

Presa face prea mult tam-tam pe aceste declaratii.

Hagi are scotelile lui mai vechi cu Dorinel iar, Lacatus erra normal sa reactioneze asa...

Cineva trebuia sa-i dea peste nas oierului. Poate ca multi se asteptau de la un refuz din parte lui Dorinel...

Sa nu se fi dus nimeni sa antreneze Steaua. Sa vada si el in ceasul al 12-lea cit rau face el citeodata clubului si fotbalului romanesc in general...

Dorinel a pornit cu stingul si va vedea pe propria piele ce inseamna sa fi subalternul lui Jiji...

Pe linga faptul ca nu respecta pe nimeni a mai distrus si cariera unur fotbalisti precum Badoi, Elton, Rada, Nesu, Thereau (nu stiu daca am scris bine?), si multi altii. Daca tot se pricepe el la toate de ce nu l-a oprit pe Mendosa?!

sau pe Moreno? sa nu uitam ca Steaua a terminat pe locul doi si datorita lor. Mendosa a dat peste 10 pase de gol...

A dar, nu putea sa ia altcineva un salariu mai mare decit Radoi....

 

 

Va rog frumos daca, aveti putin timp liber cititi si urmatoarele rinduri:

 

Au inebunit stelistii

De atita bucurie;

Umbla despuiati prin tara

Cu echipa campioana.

 

Au plecat de dimineata

Sa imprastie dulceata;

Cu miresme de victorii

Smulse dintr-o era noua.

 

Au inebunit stelistii...

Si cu goana lor nebuna

Fericesc pe toata lumea;

- O iubire ros-albastra!

 

Rivalele aiurite

Isi sterg lacrimile grele

Si suspina dupa cupe

Confiscate de stelisti!

...............................

 

Au inebunit stelistii...

Si cu goana lor nebuna

Fericesc pe toata lumea;

C-o iubire ros-albastra!

 

Uite-i cum apar pe "scena"!

Dau si sufeletul din ei,

Si-au propus o noua tema:

"Campionii Europei"

 

Au inebunit stelistii

De atita bucurie;

Noi sintem extraterestii

Campionii pe vecie!

 

HAI Steaua!

Mihai Somanescu14.11.2008 19:47

Lacatus, Hagi pot sa vorbeasca oricand de jocul Stelei, sa spuna ce vad, pentru ca asa se practica peste tot in lume. Numai la noi, cei in cauza sunt prea sensibili la orice cuvant. Orice parere critica nu inseamna rea vointa.

Joga Bonito14.11.2008 19:48

Am cazut intr-o capcana bine intinsa de ziarele de sport. Cateodata stelistii pot fi atat de naivi. Divide Et Impera.

enjoy14.11.2008 19:50

o intrebare buna, raspunsurile putand fi ori lamuritoare, ori pline de ceata din cauza brandurilor uriase pe care le insumeaza subiectii. anterior cineva arata foarte bine un palier implicat in discutie- jurnalistii fara de mama si fara de patrie. la asemenea nivele toti cei implicati pot deveni, la un moment dat, fara de mama si fara de patrie. ar fi important ca cei trei sa nu ajunga la acest nivel, indiferent de supararile mai noi sau mai vechi existente intre ei ori generate de orgolii nemasurate vizavi de postul de antrenor la Steaua. personal cred ca aici sta chestiunea si invidia roade uneori pe nesimtite. Steaua, cu Dorinel, s-a schimbat relativ repede, spre deosebire de era predecesorilor sai Gica si Laca; se cunoaste, deja, mana antrenorului si asta nu se iarta, prin comparatie.eu sper ca lucrurile sa se opreasca aici si cei doi uriasi stelisti sa nu dezamageasca pistonand asupra subiectului. cunoasterea de sine e foarte importanta si daca ar continua m-ar dezamagi. succes Dorinele!

Lari14.11.2008 19:57
Cateodata stelistii pot fi atat de naivi. Divide Et Impera.

 

Noi suntem naivi? Pai si ei ce sunt, atunci, ca intra in speculatii la prima ocazie invita?

 

Demult n-am mai auzit o reactie gen: "E prea devreme sa vorbim, sa tragem concluzii. Stati sa-l lasam sa lucreze macar cateva etape".

 

ThereauRistul14.11.2008 20:20

l-am criticat dur si des pe antrenorul Marius Lacatus ..dar atunci cand Marius Lacatus sau Gica Hagi vorbesc despre Steaua desi nu mai au nici o functie oficiala in cadrul clubului nu mai poti spune nimic. Ei pot vorbi oricand despre clubul asta!

Joga Bonito14.11.2008 20:27
Noi suntem naivi? Pai si ei ce sunt, atunci, ca intra in speculatii la prima ocazie invita?

 

Tot stelisti. Pana la urma toti ne lasam cufundati in mizeria asta intinsa meticulos de "Ioanitoaia's boys" fara sa vrem.

 

Singurul personaj care are intentia sa distruga Steaua in mod direct este Gheorghe Becali. Ceilalti incearca in mod indirect prin intermediul presei sau prin alti factori.

sorinf14.11.2008 20:32
Ronaldo

 

Omul ala a petrecut la Steaua cea mai mare parte din viata lui.Daca el zice ceva, noi ascultam.PUNCT.

 

Daca el nu are dreptul sa isi spuna parerea, atunci cine?

 

Plus ca nu vorbeste prostii.

Cu 90 la suta din posturile tale nu sunt de acord, mai ales cele legate de termenii de ultras, suporter, cetatean. Eu sunt peluzist (poate cei de peste 35 ani sa si aduca aminte de articolul "la peluza" din vremurile Stelei vitezistilor.

INsa acum 1000000000% iti dau dreptate. Nea Emi are tot dreptul sa vorbeasca despre Steaua.Mai ales cand e vorba de chestiuni tehnice.E creatorul lui 4 4 2 cu presing si viteza.Nimeni nu a mai jucat asa ceva in Romania.Deci daca vorbeste nea EMI pe langa faptul ca trebuie sa tacea ,ar trebui sa si ascultam.Intotdeauna spune lucruri corecte, si se pricepe, domnilor.

 

Lari14.11.2008 20:37
Ceilalti incearca in mod indirect prin intermediul presei sau prin alti factori.

 

Si nu te-apuca dracii cand vezi ca Hagi si Laca ii ajuta? Mai ales ca reactioneaza exact asa cum ei nu-si doreau atunci cand antrenau Steaua.

 

 

kosm1n14.11.2008 20:38
Cu 90 la suta din posturile tale nu sunt de acord, mai ales cele legate de termenii de ultras, suporter, cetatean. Eu sunt peluzist (poate cei de peste 35 ani sa si aduca aminte de articolul "la peluza" din vremurile Stelei vitezistilor.

INsa acum 1000000000% iti dau dreptate. Nea Emi are tot dreptul sa vorbeasca despre Steaua.Mai ales cand e vorba de chestiuni tehnice.E creatorul lui 4 4 2 cu presing si viteza.Nimeni nu a mai jucat asa ceva in Romania.Deci daca vorbeste nea EMI pe langa faptul ca trebuie sa tacea ,ar trebui sa si ascultam.Intotdeauna spune lucruri corecte, si se pricepe, domnilor.

 

 

Daca exista un antrenor care a facut performanta acela este cu siguranta Nea Imi!

 

Daca Becaliotu ar accepta sfaturi de la el ar face performanta!

clausblaus14.11.2008 20:54
Nu e vorba ca vorbeste prostii, nu am spus niciodata asa ceva. A obtinut o performanta uriasa la Steaua si este foarte normal sa vorbeasca despre aceasta echipa. Dar sunt sigur ca pentru Lacatus/Hagi/Munteanu nu ii este foarte usor cand vede in presa declaratii de la E.Ienei gen "Eu as juca cu Arthuro si Kapetanos titulari", "Ochirosii in locul lui Semedo", "Eu as juca cu Radoi fundas central si Stancu titular" etc. etc. Daca declaratiile astea veneau de la altcineva, nici-o problema, dar tocmai asta este problema, ca vin de la E.Ienei, fost mare antrenor. Cand tu ai pregatita o tactica, si vezi in presa ca apare o astfel de declaratie care nu se potriveste cu tactica ta, iti pui semne de intrebare si astfel se acumuleaza o presiune mai mare. Daca intentiile domnului Ienei sunt de a da doar sfaturi (si cred ca astea si sunt), parerea mea este ca prin presa nu e deloc cea mai buna solutie. Aceste declaratii nu aduc decat presiune pe umerii antrenorului.

De acord!Dar daca nu sunt critici si sunt sfaturi,nu ti se parea normal sai sfatuiasca in privat si nu pe toate posturile TV?Ar fi pacat ca nea Imi sa fie,oarecum,asemanat cu unul doldora de scheme de joc aplicate pe o tablita prin nu stiu ce emisiune.

w3bmaster14.11.2008 21:27

Eu zic ca porneste de la ziaristi care cauta scandalu oriunde ...

 

MoWeed14.11.2008 21:35

Ai dreptate, aici se potriveste proverbul "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face".

Normal ca acesti 2 fosti mari jucatori ai Stelei au dreptul de a-si exprima parerea, dar parerea mea este ca nu ar trebui sa o faca in presa. Mai ales ca stiu si ei cum unele personaje din presa romaneasca pot rastalmaci vorbele dupa placul lor...

Lari14.11.2008 21:43
Omul ala a petrecut la Steaua cea mai mare parte din viata lui.Daca el zice ceva, noi ascultam.PUNCT.

Daca el nu are dreptul sa isi spuna parerea, atunci cine?

Plus ca nu vorbeste prostii.

 

Cum ai reactiona daca ai auzi urmatoarele cuvinte? "Timișoara nu va avea un meci greu în Ghencea"

 

Si ce ai simti atunci cand ai afla ca ele au fost rostite de Maestrul Jenei?

 

predatorpulse714.11.2008 22:10
Cum ai reactiona daca ai auzi urmatoarele cuvinte? "Timișoara nu va avea un meci greu în Ghencea"

 

Si ce ai simti atunci cand ai afla ca ele au fost rostite de Maestrul Jenei?

 

Lari,maestrul Jenei a stiut ce spune cand a rostit acele vorbe. Omul se bazeaza pe logica,Steaua n-a reusit sa bata in Ghencea nici pe otopeni nici pe buzau asa ca nu cred ca o sa-i calcam in picioare pe timisoreni.

Emerich Jenei a zis ca nu o sa aiba meci greu in Ghencea pentru ca ei nu au nimic de pierdut. Daca pierd ei este ceva normal,ba chiar cred ca i-ar parea bine lui Iancu pentru ca cehul ar fi aproape de demitere.

Daca noi pierdem ne scade moralul si mai mult(si asa suntem aproape la pamanat din punct de vedere psihic),presa incepe sa urle cu titluri "11 meciuri fara victorie" iar bulgarele de zapada al infrangerilor si egalurilor nu se va mai opri.

 

Stadionul Steaua nu mai inspira frica pentru ca Steaua nu mai joaca fotbal de vreo 3 ani de zile iar atmosfera a devenit din ce in ce mai slabuta de-a lungul acestor ani(cu exceptia anumitor meciuri cu miza) din diferite motive,fie n-au mai venit oamenii la stadion(includ aici si oameni care merg de obicei la peluze) fiind scarbiti de modul cum trateaza Becali aceasta echipa(ca sa nu mai zic modul in care se pisa pe suporteri),fie pentru ca n-au ce sa mai vada. Cei trecuti de 20 si ceva de ani care au prins meciuri in Ghencea in anii 90 stiu ce insemna pentru adversar o deplasare in Ghencea. Tribunele erau aproape,presiunea era constanta,iar jucatorii Stelei dadeau de multe ori lectii de fotbal. Daca luai punct in Ghencea dadeai chindie,iar daca bateai era ceva extraordinar pentru acel club(uitati-va la "rivalii" nostri care pana acu 2 sezoane nu mai batusera in Ghencea de 18 ani de zile).

 

Asa ca da,eu unul sunt de acord cu domnul Jenei,Timisoara nu va avea un meci greu in Ghencea insa la final va avea parte de infrangere,sunt sigur de asta.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Protasov14.11.2008 22:33

Raspunsul este oarecum simplu. Munteanu nu este stelist sadea. Vine din alta parte, sa nu ne ascundem in filozofii. Sunt convins ca la primul pas gresit va fi aspru criticat si de stelisti si de stelistii de ocazie, cu sau fara argumente. Asta este rolul unui antrenor sa stie sa raspunda criticilor prin joc. Steaua are o istorie grea, care apasa. Lacatus a facut istorie si a fost pus sub presiune chiar de contributia lui la corolarul ros-albastru. Nu se poate spune acelasi lucru despre Munteanu. El va fi criticat din toate partile, va avea misiune grea in Ghencea. Trebuie sa recunosc, eu insumi am sa-l judec mai aspru in clipele de suparare. Dar asta nu este un lucru rau, cred.

Lari14.11.2008 23:12
Omul se bazeaza pe logica,Steaua n-a reusit sa bata in Ghencea nici pe otopeni nici pe buzau asa ca nu cred ca o sa-i calcam in picioare pe timisoreni.

Emerich Jenei a zis ca nu o sa aiba meci greu in Ghencea pentru ca ei nu au nimic de pierdut. Daca pierd ei este ceva normal,ba chiar cred ca i-ar parea bine lui Iancu pentru ca cehul ar fi aproape de demitere.

Daca noi pierdem ne scade moralul si mai mult(si asa suntem aproape la pamanat din punct de vedere psihic),presa incepe sa urle cu titluri "11 meciuri fara victorie" iar bulgarele de zapada al infrangerilor si egalurilor nu se va mai opri.

 

Asa ca da,eu unul sunt de acord cu domnul Jenei,Timisoara nu va avea un meci greu in Ghencea insa la final va avea parte de infrangere,sunt sigur de asta.

 

Inseamna ca avem pareri diferite despre ce inseamna un meci greu.

 

Ca un exemplu: Steaua nu a avut un meci greu cu Gaz Metan, invingand cu 4-0. Bayern, in Ghencea, a avut un meci greu, desi a castigat cu 1-0. Steaua a controlat meciul cu Dinamo, a facut 1-1 pentru ca si-a facut singura meciul greu, nemarcand si alte goluri. Dar meciul nu a fost deloc usor. Rapid a avut un meci extraordinar de greu cu Steaua, in propriul fief, incepand si terminand jocul in corzi.

 

In opinia mea, este un nonsens sa afirmi ca "Poli nu va avea un meci greu, dar va pierde".

 

Steaua pierde foarte greu si foarte rar in Ghencea (daca excludem Liga Campionilor). Si eu cred ca vom invinge, ceea ce va insemna ca Poli va avea un joc imposibil, nu greu.

 

P.S. Steaua nu a castigat doar din cauza lipsei de inspiratie la 25 de metri de poarta si din cauza ghinionului. Meciurile cu Otopeniul si Buzaul au fost controlate de noi de la cap la coada. Ceea ce inseamna, pentru mine, ca noi ne-am facut meciul greu, nu ca au avut aia o misiune usoara. Cred ca este nu o diferenta de nuanta, ci idei complet diferite.

«12»