Sunt absolut de acord cu acest articol, vreau doar sa reamintesc ( in special naivilor care-l vad pe banciu ?doar? un pamfletar si atat ) ca aceasta maimuta , dupa meciul Steaua-Valencia, a scris un editorial in care EFECTIV facea spume , explicand ca eliminarea spaniolilor s-a datorat faptilui ca ?Ranieri este un tampit, unul dintre cei mai slabi antrenori pe care i-am vazut? . Chiar ii rog pe cei care-l pot gasi sa-l posteze, este un articol ?document?, despre ura fata de Steaua in stare pura, nedisimulata. Toate astea se petreceau in niste zile cand insusi Borcea a ales sa plece din tara nemaisuportand explozia mediatica a Stelei .El a declarat atunci : ?noi, adversarii Stelei, trebuie sa facem acum ciocul mic, asta-i viata??. Uite ca un cimpanzeu cu butetin , continua sa zbiere , macar un Lucescu ,un Borcea se fac mici sau aruncau cateva laude de complezenta in astfel de momente san nu devina penibili.
Apoi, vreau sa rog pe toti cei care il admira pe gunoiul uman, sa citeasca TOATE editorialele din ultimul timp ale jegosului ,atat de pe prosport cat si de pe sport.ro. Cate subiecte sunt in sportul intern si mondial , el alege in vreo 10 articole CONSECUTIVE, sa injure doar Steaua, fara perdea cum fac altii (invocand popolisme gen ?opinia suporterului stelist de rand este aceeasi ?) , de parca alde mihnea ionescu (un individ care nu stie nici cu tine tine, el vrea doar ca Steaua sa piarda) si-a tras un pseudonim si acum e publicat peste tot.
In fine, daca adaugam si mizeriile orale pe care suntem condamnati sa le ascultam de la acest cretinopat la radio si la sport.ro avem imaginea unui individ bolnav psihic pentru care Steaua e centrul universului multiplelor sale depresii si neimpliniri . Imi vine in minte doar un episod, in care dinamovistul Terzian, incerca sa-l domoleasca si sa-I explice imbecilului ca in ultimii 3 ani Steaua a facut niste performante europene ,insa el avea o parere de neclintit, de mult conturata : ? haide dom?ne alea-s performante ??
Chiar daca unii ma vor crede ,altii nu , va spun ca un bun prieten ,ziarist de dinainte de 89 in presa centrala, coleg cu jegosul ani de-a randul la prosport (erau amandoi specialisti in fotbalul francez), mi la prezentat intocmai pe babuin : un om sincer, care uraste Steaua ?in mod natural? si pentru care nici o performanta, din orce vreme (inclusiv Sevilla) , a Stelei, practic nu exista .Imi mai spunea ca, stelist fiind, trebuia sa fi foarte calm atunci cand porneai o discutie cu el , altfel dupa 10 minute de polemica, "argumentele" anti-Steaua ale jegului cereu rapid un pumn in fatza.
Eu , desi nu-i suport, accept idea ca exist ape lume si indivizi care nu ne iubesc sau pur si simplu ne urasc . Dar de ce li se permite sa apara in media, de ce sunt promonati intr-o presa care macar de forma se pretinde onesta, echidistanta ? Daca mizerabilul ar aparea doar in revista clubului militiei de exemplu, zau daca as vedea ceva rau in asta .
In aceste conditii, ca membru (inca ) al AISS , propun un protest clar al asociatiei la adresa tuturor publicatiilor ce-l gazduiesc pe acest nemernic. Ele isi asuma aceasta situatie , desi vad clar ca replicile stelistilor de pe bloguri sunt din ce in ce mai vehemente, mai violente. Trebuie conditionata aparitia acestui avorton de boicotearea stelistilor in mod oficial a acestor publicatii. Cand o sa intelegem ca suporterul stelist este cel mai important consummator de media, si doar lipsa noastra de unitate si de coerneta in idei si perceptii , permite mediatizarea in exces a unor asemenea indivizi scarbrosi ?
Asa cum AISS si site-ul fcsteaua.ro au inteles sa condamne public derapajele unui patron dement si iresponsabil mergand chiar pana la actionarea in judecata, trebuie sa-I combatem cat se poate de clar si asemenea specimene care n-au nimic in comun cu jurnalismul. Unul care ne face lichele e cu ceva mai presus decat ciobanul care ne-a numit vagabonzi si derbedei ?
Iar pentru cei care inca mai cred ca raducu e doar un hatru cu limba ascutita, care la fel carcoteste si la alte echipe ,ii rog sa vina cu dovezi clare , din fericire arhiva netului o permite . Evident ca n-are cum sa se intample asta , banciul , pe langa antipatia oribila ce-o nutreste fata de noi , se pare ca i s-a lipit sufletul mai mult decat era cazul de ardelenii sai neaosi