Rãzboinicul luminii, Ciobanul din Ghencea, Ursul, Elefantul, Berbecali, Beeecali, Barbugiul mistic, Io, Piticul Pipernicit, Gigi-Inimã de Leu, Nebunul simpatic, Nebunul glumeț, Latifundiarul din Pipera, Rãzboinicul puilor de gãinã, Gigi Fâs, Gigi Þânțarul, Popa din brânzã de burduf, Ciobandante, Arhanghelul intravilanelor, Creierul de maimuțã în corp de miliardar, Piticul Mioritic, Boierul Cãcãreazã. În genere, de numele unui om public se atașeazã o singurã poreclã, menitã a-i tempera pãrerea exageratã despre sine. Lui George Becali(numele de politician) i s-au atașat zeci de porecle, care-i creioneazã clovneriile dintr-o realitate ficționalã.
Un personagiu tragico-comic, cãzut peste Olimpul din Ghencea ca o ciumã, propulsat de ospãtarul Pãunescu(fost handbalist dinamovist) și zariorul Pițurcã, pe fondul nepãsãrii unor generali inconștienți, care au lãsat de izbeliște tocmai "perla coroanei" Armatei pe mâna unor bișnițari. Când mai era încã țânțar, Gigi declara cu viclenie: "Nu mã întrebați de fotbal, eu doar finanțez". Ajungându-se la o cotã criticã a împrumutului, finanțatorul a mãturat pe jos cu "somnolentul chelner" și cu industriașul de frate-su, inventatorul expresiei "inginerie financiarã". Protestul lui Hagi la acest "hold up" (preluarea doar a activelor), socotit o ofensã a nașului fațã de inventivul fin, va fi ținut minte și rãzbunat cinic. Acest om fãrã culturã fotbalisticã, incult agresiv în genere, dar posedând o incomensurabilã culturã agricolã, devenitã intravilan, în nordul capitalei, și-a permis blasfemia istorico-istericã de a urla(modul lui de a vorbi) cã efigia Stelei fãrã banii lui "nu-i decât o tinichea".
Atunci de ce filozoful(mai ceva ca Noica-la el fiind cunoscutã doctrina paranoicã)n-o fi preluat echipa Avântul Pipera ca s-o facã jucãria lui, dupã modelul Paszkany ? ªi cum sã respecte valorile Stelei(mãcar ale cele Sevilliene, prin preajma cãrora își oferea serviciile de "pește") acest homuncul bizar, el care habar n-avea de traseul celebrei squadre și marcatorii în acel vârf de an 1986, ce ține de o minune ? Dar poți sã-i reproșezi toate relele din lume acestei fãpturi malefice, cu o singurã excepție: arta de a face bani. Generali și campioni mondiali ca Oțelea, care a trebuit sã facã gãinãria cu artificiul lire sterline/dolari la contractul lui Ilie Dumitrescu sau Gațu, nevoit sã intre în cârdãșie cu un afacerist imund ca Marcel Pușcaș(ce ne conduce la ițele dubiosului 0-5 cu PSG de la Paris), ca sã punã ceva bani la teșcherea, cu enormul risc al oprobiului public, în vreme ce Gigi Þânțarul a sãrit printre contracte și antrenori devenind primul investitor care câștigã masiv exclusiv din fotbalul pe care îl tuteleazã. I-a plãtit gras pe actorii acestui spectacol(mulți dintre fotbaliști nu s-au ridicat la nivelul acestei generozitãți "lucrative") și a reușit performanța rarã de a se califica de trei ori consecutiv în grupele CL.
Pare a fi limita sa, deocamdatã. Dupã ce și-a asigurat un minimum de 10 milioane euro pe an din accederea printre granzii Europei, a dat drumul la clovnerii și tumbe, prejudiciind imaginea Stelei pe urmãtorii o sutã de ani. Cazul "Valiza" a aruncat, artificial, în smârcul irespirabil al blaturilor pe cea mai incoruptibilã echipã din fotbalul nostru, dând apã la moarã veritabililor sforari. Piticotul cu reflexe tiranice a turnat cu zer și cãcãreze pe gazonul sanctificat de sudoarea și sângele marilor înaintași ai Ghencei. Deabia sub coroana acestui Bokassa de Pipera, Steaua a devenit o tinichea, diamantele transformându-se în gablonzuri. Succesiunea scandalurilor ne-a împiedicat sã observãm cã Steaua a intrat în deceniul celor mai mulți bani câștigați, dar al celor mai puține trofee din istoria ei(douã titluri !) Averea lui Becali crește, palmaresul Stelei scade.
S-a intrat în Becalitate(calitate B !?). Suntem înãuntrul tragediei acestui "club-națiune" (cum superb ne flateazã "Le Monde"), de asta nu-i percepem proporțiile dezastrului...
Constantin Ardeleanu

