Mãsuri de siguranțã la Rapid - Steaua.Spectatorul și chibritul.
Speriați de un nou caz "Bricheta", rapidiștii își iau mãsuri de siguranțã stricte la partida de duminicã Conducerea rapidistã pregãtește fiecare detaliu al întîlnirii cu Steaua, de duminicã seara, în direct pe Antena 1 de la 21:30. Giuleștenii se tem cã incidentele din sezonul trecut s-ar putea repeta și au anunțat cã nici un spectator nu va intra pe stadion cu bricheta.
"Vor fi controale extrem de stricte. Nimeni nu va putea asista la meci atît timp cît va avea asupra sa brichetã sau chiar umbrelã. Fanii vor fi percheziționați și în portofel", a declarat directorul general Constantin Zotta.
Prima mãsurã pe care rapidiștii au luat-o a fost achiziționarea a 9.000 de chibrituri, care vor fi împãrțite suporterilor la intrarea în tribune. "Respectãm fumãtorii și de aceea le vom oferi cîte un chibrit. Nu vrem sã riscãm nimic pentru cã e un joc important, un derby care naște orgolii, iar tensiunea e și așa ridicatã", a explicat Zotta. De asemenea, fanii celor douã formații vor fi controlați de un numãr impresionant de jandarmi dotați cu camere video. Acestea se alãturã sistemului de supraveghere, impus de Comisia de Licențiere, montat deja pe stadion.
Teama rapidiștilor e provocatã de incidentele de la meciul din primãvarã, cînd s-a iscat cel mai mare scandal al ultimilor ani din fotbalul românesc. "Centralul" Deaconu a oprit meciul în minutul 73, la scorul de 1-0 pentru Rapid, dupã ce un suporter de la tribuna a II-a l-a lovit în cap cu o brichetã. Comisiile FRF au decis ca Steaua sã cîștige partida cu 3-0, la "masa verde".Probabil cei din Giulești nu cunosc foarte bine regulamentul. Dacã domnul Zotta ar avea cunoștințã de modul în care se organizeazã un meci important, atunci nu i-ar fi teamã de un nou caz "
Valeriu Argãsealã, președinte Steaua