FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

SuperSteaua - Dinamo 2 - 3 (2 - 1) ?!

«123»
Bisquit31.07.2005 18:08

Am pierdut pe mana noastra, debutul jucatorilor tineri nu se fac in astfel de partide!! Domnule Protasov unde ai invatat tu sa faci toate schimbarile deodata??!!!

Se simte lipsa jucatorilor importanti cum ar fi Dumitru, Radoi, Marin...

 

Ma intreba mai sus REDDOG care sunt jucatorii tineri.....Nicolita, Nesu, Lovin, Cristea, Simion...

 

Tu, mare voievod, Stefan cel mare, te bucuri dar nu prea ai de ce... Ati castigat, e adevarat, dar cand ati dat voi cele doua goluri!!??..iti spun eu....... cand noi eram in 10 oameni dintre care un debut, un jucator de juniori, si un jucator care a fost mereu rezerva rezervei!! Bucura-te dar gandeste-te cum ar fi fost daca noi aveam si ceilalti jucatori disponibili....asta doar asa pentru binele echipei tale... "o mare campanie de achizitii si deabia bat, pe final de joc si in inferioritate numerica, rezervele rezervelor de la Steaua"!!!!

 

Sunt suparat dar totusi daca ma gandesc cu ce formula am jucat noi azi si ca n-am jucat deloc rau,cred ca avem o echipa destul de competitiva pentru campionatul nostru!! Jucatorul meciului fara indoiala a fost Nicolita...tine-o tot asa!!!!

Keca ne-a mancat meciul...cu ajutorul lui Ghionea...

Liga Campionilor.....venim!!!!!!!!!

alex ripper31.07.2005 18:15
Avem un lot alcatuit din jucatori de diferente incomensurabile:  

-avem un singur portar pe care ne putem bizui la greu

-3 fundasi de o valoare incontestabila: Radoi, Ghionea, Ogararu si parca incepe sa mai miste si nesu dar oricum e destul departe de trioul sus mentionat

-mijlocasi pe care ne putem baza: Nicolita si ar mai fi florentin si Paraschiv dar din pacate primul e mai mult accidentat si al doile cu destule fluctuatii de forma, ar mai fi si oprita dar si el vine dupa o accidentare

-atacanti: Dica si cam atat ca restul sunt doar de decor, asteapta mingea dc se poate direct pe linia portii

-antrenor: prima impresie, foarte lipsit de experienta, cum sa faci 3 schimbari atat de repede  :?:  

 

Oricum mi se pare ca sutem foarte departe de ceea ce ne-am dori si de ceea ce se vrea;

cu durere in suflet tbuie sa spun NU AVEM FATA DE CH.LG.

Si acum ma mai uit peste echipa care ne ducea in Liga 3 ani consecutiv :( , ce JUCATORI, acum doar un grup de maxim 7 jucatori care sa faca fata la crema europei.

Suntem departe :cry: ................................................................................

............despre resturi nu merita sa mai vbim.

 

PS: un vechi proverb usor adaptat pt aceasta situatie spune: Fiecare echipa isi are conducatorii pe care ii merita.......in acest caz inseamna ca mai avem mult de munca.......sa avem si noi niste conducatori care sa nu ne mai faca de rusine prin declaratiile lor belicoase.

 

FORZA Steaua(Campioana Romaniei 2005) !!!

 

in primul rand Ghionea a comis-o azi in stil mare.

in al doilea rand Dica nu e atacant...el e mijlocas,ca poate sa joace ca atacant asta e alta treaba,dar atacant pur sange nu e.

in al III-lea rand ataacant bun e si Iacob...

Protasov a fost nevoit sa il schimbe pe nesu ca s-a accidentat. dupa care s-a accindetat si Paraschiv si nu a mai avut ce sa faca.

si cam atat

SteauaToronto31.07.2005 18:51

Mai am eu o completare lui Ghionea nu i se poate reprosa nimic el a dat contribuit la golul lui Iacob si a fost destul de bun intreg campionatul trecut!

Nu mai pot eu de SuperCupa pe mine ma intereseaza CL!

 

Sa-i rupem pe Shelbourne!

ADRIAN PACURAR31.07.2005 19:02

daca nu mi-l trezeste cineva pe Protasov si daca mai vine cu o declaratie de genul asta ca aici a fost meci de pregatire :evil: poate sa ... M-A ENERVAT LA CULME din partea mea sa isi taie capul.

SteauaToronto31.07.2005 19:57

Bine a facut Prostatov ca l-a schimbat pe Dica! Tu nu gandesti Adriane, Dica e omul decisiv si vorba aia durerea cainilor o sa fie dubla daca o sa intram in grupele CL!

Bisquit01.08.2005 02:41

Toronto....de ce a facut bine ca la schimbat pe Dica??!! sau mai bine zis ..cu cine l-a schimbat pe Dica??!!.....putea fi Dinita, Oprita sau eu stiu..dar nu Simion!!! Ala e un copil....

florinzamfir01.08.2005 03:05

L-a bagat pe Simion gandind probabil ca acesta va alerga mai mult si va face presing (caci de la Dica spre finalul meciului numai la presing nu te astepti) intrucat la acel moment nu trebuia sa mai inscriem. Insa a avut proasta inspiratie sa-l bage in teren pe albanez ... (abia acum realizez de ce sarbii au ceva cu albanezii astia :lol: ).

timaru01.08.2005 03:32

singurul lucru bun din meciul cu Dinamo a fost ca am castigat un jucator. cred ca unii o sa ma faca nebun dar eu credeam si aseara m-am convins ca nesu va ajunge unul din cei mai mari jucatori de la Steaua si ii va fi greu lui Petre Marin sa-l scoata di echipa. ma uitam aseara cum joaca, o singura data a trecut fl Petre de el in rest sare la cap se bate pt orice minge nu ca Dica..... ala daca ii vine mingea la picior bine daca nu el nu alearga dupa ea. incep sa vad progrese in jocul lui Lovin(la modul cel mai serios). oricum daca nu-i batem pe irlandezi sa nu avem nici o pretentie anul asta...

ADRIAN PACURAR01.08.2005 03:45
Tu nu gandesti Adriane, Dica e omul decisiv si vorba aia durerea cainilor o sa fie dubla daca o sa intram in grupele CL!
asculta mister a spus cineva ceva de Dica pe viitor sper sa ai o formulare mai politicoasa pentru mine e mai importanta victoria impotriva cainilor decat meciurile chinuite din alte competitii
sorin_77701.08.2005 03:50
singurul lucru bun din meciul cu Dinamo a fost ca am castigat un jucator. cred ca unii o sa ma faca nebun dar eu credeam si aseara m-am convins ca nesu va ajunge unul din cei mai mari jucatori de la Steaua(Campioana Romaniei 2005)  si ii va fi greu lui Petre Marin sa-l scoata di echipa. ma uitam aseara cum joaca, o singura data a trecut fl Petre de el in rest sare la cap se bate pt orice minge nu ca Dica..... ala daca ii vine mingea la picior bine daca nu el nu alearga dupa ea. incep sa vad progrese in jocul lui Lovin(la modul cel mai serios). oricum daca nu-i batem pe irlandezi sa nu avem nici o pretentie anul asta...

 

Nesu a fost cel mai slab jucator... F.Petre trecea pe langa el ca trenu, Mai ales ca a gresit mingi in terenul lui Dinamo lasand toata partea stanga descoperita si permitand niste contraatacuri fulger.

Nu are ce cauta asa un dezordonat la Steaua!!!

Nu are cum sa creasca si sa ajunga la un nivel bun ca atat poate...

Nesu nu va ajunge departe. Ca sa il depaseasca pe P.Marin (acesta stie cel putin sa stea in teren si nu greseste mingi importante!!! chiar daca e depasit si el la viteza) ii mai trebuiesc cel putin 5 ani!!! de MUNCA!!!

 

Una peste alta poti sa spui ca am castigat un jucator, dar nu pe Nesu, Spune de Iacob, el a fost castigat atat la propriu cat si la figurat.

timaru01.08.2005 04:28
singurul lucru bun din meciul cu Dinamo a fost ca am castigat un jucator. cred ca unii o sa ma faca nebun dar eu credeam si aseara m-am convins ca nesu va ajunge unul din cei mai mari jucatori de la Steaua(Campioana Romaniei 2005)(Campioana Romaniei 2005)  si ii va fi greu lui Petre Marin sa-l scoata di echipa. ma uitam aseara cum joaca, o singura data a trecut fl Petre de el in rest sare la cap se bate pt orice minge nu ca Dica..... ala daca ii vine mingea la picior bine daca nu el nu alearga dupa ea. incep sa vad progrese in jocul lui Lovin(la modul cel mai serios). oricum daca nu-i batem pe irlandezi sa nu avem nici o pretentie anul asta...

spune-mi si mie cate suturi pe poarta a avut Dinamo in meciul de aseara? iti spun eu , in afara de goluri, au mai avut un sut a lui bratu si bara lui cl nic. ma refer la suturi adevarate nu chifle gen Munteanu. cum poti spune ca fl Petre trecea de nesu . o singura data a trecut si a doua oara a trecut dar l-a prins Mihaita din urma. ai sa vezi ca peste 3 ani o sa zici ce jucator a crescut Steaua. eu am scris mai sus ca unii ma vor considera nebun dar si cu Radoi am avut dreptate cand juca la electroputere si l-a luat piti toti au zis ca cei cu asta ca nu merita sa joace la Steaua . nu am cum sa-ti dovedesc dar cei care ma cunosc stiu ca de cand a venit Radoi la Steaua am zis ca va ajunge mare. nu cum e dar cel putin aproape

Nesu a fost cel mai slab jucator... F.Petre trecea pe langa el ca trenu, Mai ales ca a gresit mingi in terenul lui Dinamo lasand toata partea stanga descoperita si permitand niste contraatacuri fulger.

Nu are ce cauta asa un dezordonat la Steaua(Campioana Romaniei 2005)!!!

Nu are cum sa creasca si sa ajunga la un nivel bun ca atat poate...

Nesu nu va ajunge departe. Ca sa il depaseasca pe P.Marin (acesta stie cel putin sa stea in teren si nu greseste mingi importante!!! chiar daca e depasit si el la viteza) ii mai trebuiesc cel putin 5 ani!!! de MUNCA!!!

 

Una peste alta poti sa spui ca am castigat un jucator, dar nu pe Nesu, Spune de Iacob, el a fost castigat atat la propriu cat si la figurat.

Bisquit01.08.2005 04:50

Dupa jocul prestat aseara eu zic ca Nicolita e surpriza!! Alearga, face presing, era la final la fel ca la inceput!!

ockiu01.08.2005 05:52
Jocul in sine al Stelei nu m-a impresionat.Ii lipseste ceva.

De cand nu a mai primit Steaua(Campioana Romaniei 2005) 3 goluri intr-un meci?

cred ca`i lipseste 2-3 jucatori de valoare ...

pe langa Radoi, Dica si mai sunt 2-3 care se pot lauda ca pot juca la Steaua restu sunt nijte anonimi ... care nici macar NU VOR SA IASA din anonimat ... :( (cred ca asta supara cel mai mult)

sper intr-un joc mai bun(si mai eficient) miercuri. aseara Dinamo era o echipa de batut (cel putin 4-5 goluri). asta e cred ca atat am putut :(

timaru01.08.2005 07:08

Jocul in sine al Stelei nu m-a impresionat.Ii lipseste ceva.

De cand nu a mai primit Steaua(Campioana Romaniei 2005)(Campioana Romaniei 2005) 3 goluri intr-un meci?

cred ca`i lipseste 2-3 jucatori de valoare ...

pe langa Radoi, Dica si mai sunt 2-3 care se pot lauda ca pot juca la Steaua(Campioana Romaniei 2005) restu sunt nijte anonimi ... care nici macar NU VOR SA IASA din anonimat ... :( (cred ca asta supara cel mai mult)

sper intr-un joc mai bun(si mai eficient) miercuri. aseara Dinamo era o echipa de batut (cel putin 4-5 goluri). asta e cred ca atat am putut :(

cred ca-i LIPSESTE doar 2. unul la inchidere si unul la costructie. atat . eu nu vad ce ne mai lipseste. bine in meciul de aseara s-a vazut ca Radoi nu poate fi inlocuit de un jucator rudimentar ca Baciu.poate era bun la el la tara acolo, dar asta nu e jucator de Steaua. bun mi s-a parut PARA. a fost de nota 12. ocky ai grija la gramatica!
Adi01.08.2005 07:23

Sa nu ne mai scuzam ca jucam miercuri cu Shelbourne, ca nu am vrut sa riscam, ca a fost o greseala nevinovata. Noi am pierdut, Dinamo a castigat, Dinamo a luat supercupa, noi nu.

Dupa parerea mea acest joc a fost pierdut pentru ca nu mai suntem atat de siguri de la mijloc in jos. UNDE E APARAREA LUI Zenga? Cine e Keca? Meciul putea fi castigat si cu Simion, din moment ce aveam 2 1, am jucat si in retur cu Litu, dar nu scapam 3 goluri. Apararea nu a mai fost aceeasi, iar echipa si antrenorul s-au bazat in primul rand pe aparare, atunci cand s-au efectuat schimbarile si cand aveam nevoie de conservarea rezultatului. :idea: Dar ce fel de aparare vrem noi sa avem cu Keca???+ a lipsit si Radoi. Dar fara Radoi am mai jucat si am jucat bine, Baciu a demonstrat ca e aparatorul care nu se complica, degajeaza si nu greseste(cu unele exceptii), DAR KECA! Asta e o catastrofa de jucator :evil: Ma uitam azi la reluarea golului 2! Keca e singur pe partea stanga, nu-l ataca nimeni, iar el in loc sa degajeze, sa faca orice altceva, alege cea mai neinspirata solutie, ii trimite mingea pe sus lui Ghionea(ultimul fundas), care se afla la 6 m de poarta, plus ca mingea l-a prins cu fata la poarta......Ce a urmat cu totii stiti! Nu vreau sa-l scuz pe Ghionea( a comis o greseala de neiertat), dar Keca a contribuit si el decisiv la golul 2, la fel cum a facut-o si a golul 3, cand a stat ca un stalp si a urmarit pasa catre Niculescu si golul si habar nu am cum Bostina(mijlocas) a ajuns cu Niculescu in careul nostru, iar Keca ii urmarea de la 18 m de poarta! Asta e fundas???? :evil:

 

Dar jocul Stelei promite mult: Cu revenirile lui Radoi, Petre Marin, Dumitru, Oprita totul va reveni la normal, dar trebuie sa facem ceva la mijloc fiindca Lovin nu e mijlocas coordonator.......

Bisquit01.08.2005 07:32

Ai dreptate Adi, cu revenirea titularilor de drept vom revenii la normal!! Plecarea lui Dorinel trebuie acoperita!. Auzeam ca Becali a facut rost de bani si ar vrea sa aduca pe cineva de la Sportu'. Sa vedem..

Impresia mea generala de aseara a fost ca si cu echipa asta suntem peste Dinamo, cu toate ca am pierdut...!!!!

buyakabuyaka201.08.2005 08:03
in primul rand Ghionea a comis-o azi in stil mare.

in al doilea rand Dica nu e atacant...el e mijlocas,ca poate sa joace ca atacant asta e alta treaba,dar atacant pur sange nu e.

in al III-lea rand ataacant bun e si Iacob...

Protasov a fost nevoit sa il schimbe pe nesu ca s-a accidentat. dupa care s-a accindetat si Paraschiv si nu a mai avut ce sa faca.

si cam atat

 

Corect a comis-o Ghionea ieri dar cum a pornit faza de s-a ajuns in situatia de a o comite...respingere a fundasului nostru in careul de 11m ???(keca), asa ceva nu faci nici cand joci in curtea scolii, o dai in aut sau orinde in alta parte......si oricum vbeam de Ghionea ca este un fundas pe care ne putem baza, tot campionatul trecut + europa a facut fff multe meciuri bune.

Despre Dica...el este polivalent, cand a venit la noi juca mijlocas stanga, dar uite-te ca tot returul campionatului trecut a jucat numai atacant.

Iacob e bun...o fi dar un atacant care se respecta nu da doar un gol din 6-7 ocazii avute in 2 meciuri si ala cu ceva sansa, era destul de aproape sa fie in off-side, nu face si el un culoar pt un coechipier, si la schimbarile de traiectorii ale mingii in aer sunt cam pt nimeni...yo n-am nimic cu el, sper sa dea o caruta de goluri, dar pt mine nu poate fi considerat un atacant de valoare.

Apropo parca vad un tipar cu Cristea...o cam ia pe urmele lu` Neaga de acum cativa ani si asta numai ca il tine stim noi cine in brate.

Nesu este un jucator de viitor, imi place angajamentul lui dar este f lipsit de experienta si fara meciuri importante in picioare, are tendinta de a face faulturi destul de stupide care il costa...luand cartonase galbene f usor...oricum un jucator care promite sa vedem cum se dezvolta, ca la noi cam mult promit, dar nu avem nevoie de promisiuni ci de certitudini.

 

FORZA Steaua !!!

buyakabuyaka201.08.2005 08:04

Poate fac totusi ceva jucatorii si ne schimba gustul amar lasat de ei in urma partidei cu Dinamo in meciul din CH.LG.

 

FORZA Steaua !!!

buyakabuyaka201.08.2005 08:04

Poate tutusi dupa meciul asta, conducatorii nostri mult iubiti se vor mai gandi si ei la niste transferuri ceva, ca in felul asta o sa avem probleme cand avem 2-3 jucatori de valoare accidentati, macar 2 mijlocasi acolo ca tot zice Jiji ca isi ia avion (cica el amortizeaza invesitia intr-un an :lol: , nu stiu cat are anul la el :P )si de banii castigati cu o astfel de investitie sa ia si el 2 jucatori si un gazon acolo.

timaru01.08.2005 09:01

uite inca pe cineva care crede ca nesu e de viitor, si nu foarte indepartat(ce bine ca nu sunt singur). in 2 - 3 ani Mihaita va fi stanca de pe stanga atacului pt ca va veni cineva si-l va avansa in linia de mijlos. in cativa ani va mai pune carne pe el si va fi greu de scos din echipa.

andreim01.08.2005 09:01

Hamu - nimic deosebit , nici slab ,nici incantator . Golurile nu i se pot reprosa

Ogararu - Jucator de clasa . Unul dintre cei mai buni . Nu a stralucit insa e un jucator constant bun

Baciu - are o scuza pt ca a jucat usor accidentat insa nu s-a remarcat chiar cu nimic . Nu a reprezentat o problema pt atacantii adversi

Ghionea - o centrare buna la golul 2 , un luft la golul 2 a lui Dinamo , lent si imprecis , a gresit mai multe pase

Nesu - dezordonat.

Nicolita- rapid , alearga mult insa are inca probleme cu pasele si intra greu in combinatii

Lovin - in nota obisnuita ... adica slabut . Aport ofensiv 0 , bine ca mai recupereaza mingi

Para - la fel ca mai sus doar ca e ceva mai bataios

Bostina - jucator tehnic dar nu este in forma

Dica - este jucatorul cheie si cel mai bun al Stelei . stie cu mingea , nu prea are cu cine juca

V.Iacob - un jucator util echipei , nu a stralucit

Cristea - mai bine decit in alte dati dar e departe de ceea ce se asteapta de la el

Simion - Vrea multe , e destul de rapid dar se vede de la o posta ca nu are experienta

Keca - slab de tot ... un jucator de umplutura

 

In stadiul actual echipa nu poate avea pretentii sa depasesca pe Rosenborg si nici sa faca mare brinza in campionat. Jocul e inconstant , perioadele buna alterneaza cu cele mai putin bune , principala problema e la mijlocul terenului unde joaca Para si Lovin al caror aport ofensiv e cam 0 . Mai nou si apararea e cam varza ... fara Radoi si Petre Marin atacantii adversi fac ce vor . Nici in atac lucrurile nu sunt prea bune . Echipa e ceva mai agresiva si joaca mai pe poarta , face si pressing insa jucatorii nu prea se dubleaza si sunt rasfirati pe tot terenul - numai buni de jaloane pt adversari

Nu vreau sa par pesimist dar avem inca probleme serioase care nu pot fi solutionate fara transferul a 2-3 jucatori buni

Antrenorul m-a cam dezamagit , prea mult haos pt o echipa cu pretentiile Stelei . Nu prea s-a vazut cine stie ce tactica si am avut senzatia ca jucatorii joaca dupa cum ii taie capul . Desigur , echipa pare ceva mai agresiva si joaca mai pe poarta dar asta din cand in cand

Adi01.08.2005 09:39

Hai mai, pai chiar asa, criticam toata echipa de la portar pana la antrenor??????

nici sa faca mare brinza in campionat.

Echipa asta asa cum o vezi tu andreim, ar fi putut ieri castiga foarte lejer partida. Am condus 2 1, 15 min. din repriza a 2-a Dinamo nu a iesit din propria jumatate, dupa care am pierdut meciul din cauzele cunoscute: Schimabrile lui Protasov au redus atacul la 0 :arrow: Steaua nu a mai contat in atac; Keca jucator de divizia C; greseala lui Ghionea, accidentarea lui Paraschiv. Lipsa de inspiratie a lui Protasov si nesansa au facut ca Steaua sa nu castige ieri. In rest, din puncutl meu de vedere, echipa s-a miscat bine, a facut presig, a combinat, a verticalizat, a incercat, a marcat 2 goluri. Asa ca, nu cred ca are rost sa facem declaratii din astea

nici sa faca mare brinza in campionat.
Padrese01.08.2005 09:50

Cam asa am vazut eu evolutia jucatorilor aseara:

 

33. Hamutovski - fara greseala, ce a fost de scos a scos

20. Ogararu - si-a facut treaba nu prea a iesit in eidenta

17. Baciu - nu are fata de Steaua (deocamdata), prea static in unele faze parca se bloca la fazele mai rapide singurul lucru de remarcat despre el este sacrificiul de a se arunca in fata unor baloane, in rest daca pleaca Radoi e de rau.

24. Ghionea - in afara greselii de la gol a jucat bine, insa se vede ca nu are acea capacitate a lui Radoi de a organiza apararea

15. Nesu - a avut un meciu greu pe partea lui Petre si zic ca s-a descurcat onorabil tinand cont de experienta adversarului, are potential.

16. Nicolita - a jucat in nota lui adica a facut foarte multa risipa de efort, a alergat foarte mult,a centrat periculos, cred ca a devenit un titulr incontestabil.

28. Lovin - ca si Baciu inca mai are mult de muncit pana sa ajunga la nivelul Stelei, e pierdut la mijlocul terenului nu are capacitatea de o organiza jocul adica exact rolul pe care il are in teren.

22. Paraschiv - desi pare un jucator sters are un mare rol in angrenajul echipei, a jucat bine, pacat ca s-a accidentat si probabil va rata meciul cu Shelbourne.

11. Bostina - si-a facut treba pe partea lui fara a iesi prea mult in evidenta

10. Dica - dupa cum spunea si el nu este un jucator de viteza si de aceea pare ca nu munceste pe teren insa cred ca trebuie sa-l vedem mai degraba ca pe un jucator care are nevoie doar de o sclipire pentru a rezolva un meci, asera a facut un cuplu foarte bun cu Iacob in atac.

19. Iacob - recunosc nu am crezut in el, insa ultimele meciuri mi-au schimbat total parerea despre el, tot timpul s-a batut cu fundasii adversi, foarte bun la cap.

 

9. V Simion - prea crud pentu un asemenea meci, s-a pierdut intre fundasii adversi.

21. Cristea - a avut o lovitura de cap care putea duce meciul in prelungiri, in rest a sta mai mult pe jos, neavand sustinere din spate nu a avut sanse in fata apararii.

36. Keca - a gresit la golul doi, s-a vazut lipsa de meciuri, nu stiu daca asta e adevarata lui valoare (sa speram ca nu)asteptam alte meciuri pentru a ne face o parere clara despre el.

 

Acesta parere mi-am facut-o urmarind meciul pe viu, orice comentariu, corectura, critica e bine venita

victor01.08.2005 10:55

multe posturi, multe pareri!

 

sigur persista un gust amar dupa meci, dar e clar ca exista si destule explicatii, iar implicarea tuturor jucatorilor nu a fost la cel mai inalt nivel pe intreaga durata a partidei. cred ca majoritatea suntem oarecum dezamagiti pentru. ca a fost clar in primele 60 min. ca Steaua e de departe echipa mai buna. practic i-am avut pe caini in mana si doar lipsa de concentrare ne-a privat de o victorie clara. poate sa bea Dinamo multa apa si sa creada ca a fost echipa mai buna, dar intr-un meci oficial nu se vor mai repeta experimentele de ieri.

 

si eu cred ca Protasov a fortat un pic nota, dar oarecum era obligat. pentru. cine a fost la meci ieri era clar ca pe o caldura sufocanta era imposibil ca jucator sa continui sa te implici la max. fara sa apara urmari miercuri. tot asa, fiind nou la echipa Oleg e obligat sa dea tuturor o sansa, sa incerce diferite module, ca sa vada pe cine poate conta. sezonul e lung, meciurile sunt multe si la un moment dat poti ajunge sa fii obligat sa incepi cu Simion sau cu Keca. si rezervele sunt platite si trebuiesc aruncate in lupta in momente delicate ca sa vada toata lumea unde se gaseste fiecare jucator pe scara valorii. e bine ca toti jucatorii aflati sub contract sunt rulati in meciurile de pregatire, astfel Protasov poate evita surprizele neplacute din oficiale.

 

cred ca luam prea in serios meciul de aseara. probabil ca Oleg nu s-a asteptat ca intalnirea se va incinge intr-atat si de aceea a inceput cu titularii. si timp de o ora jocul nostru a curs multumitor. dar intrarile dure si provocatoare ale dinamovistilor, vezi atacul inadmisibil, la intimidare, al lui Niculescu la Hamu (a fost evident ulterior ca portarul nostru a fost retinut in interventii si a evitat alte plonjoane decisive), alaturi de lipsa de fermitate a lui balas si caldura infioratoare, au facut ca meciul sa devina "periculos" pentru. Steaua, in perspectiva returului cu Shelbourne. normal atunci, "rusul" a mutat fortat, scotand rapid cei doi atacanti titulari (miercuri e necesar sa inscriem) si pe Nesu, marcat de o usoara accidentare (era o eroare nepermisa sa continui cu Nesu, chiar daca el mai putea, in conditiile in care si P.Marin e lovit). si pe acest fond au aparut desincronizarile si lipsa de concentrare a unor jucatori ce probabil se gandesc numai si numai la intalnirile cu Shelbourne si cu Rosenborg.

 

in mod normal, Steaua ar fi trebuit sa joace ieri cu linia a II-a. daca tot nu pui interes pe trofeu si esti marcat de miza meciului urmator, era bine sa lasi "rezervelor" dreptul de a se exprima un meci intreg, ca sa nu existe alte discutii. asa ajungi in situatia "nici cal. nici magar"! oarecum nefamiliarizat cu istoria derby-urilor cu Dinamo si in lipsa de meciuri oficiale, Protasov a preferat sa ofere titularilor cel putin o repriza de "rulaj" in turatie max., mutand dupa pauza fortat sau voit. niciodata intr-un meci oficial nu vor fi schimbate simultan varfurile valide dupa o ora de joc. sau daca se va intampla asa ceva, din motive exceptionale, nu Simion va fi cel ales, ci Oprita sau Dinita, alaturi de Cristea. niciodata intr-un meci oficial nu vor apare astfel de "rezolvari" cum a incercat Ghionea, recunoscut pentru. lipsa de floricele in joc.

 

din pacate, asa cum m-am temut cu Dinamo nu poti juca un meci normal de pregatire, sigur cu o cupa amicala pe masa. o multime de intrari dure, vociferari si presiune permanenta pe arbitrii, lipsa de fair-play si o incrancenare "urata". ca sa poti "riposta" trebuie sa te angajezi si tu la max.. iar Steaua nu era pregatita si chiar nu isi dorea asa ceva. si astfel ne-am ales cu doi semi-accidentati (Hamu si Nesu) recuperabili si cu un jucator lovit grav, Para (pe o contra sus a lui pulhac in repriza a II-a).

 

daca meciul a adus si vesti bune, acestea sunt cresterea de forma a lui Dica si Ogararu (evident peste exprimarea din Irlanda) si jocul bun al lui Nicolita si Iacob. ultimii doi par pe un trend ascendent si e clar ca se poate conta pe ei in configuratia jocului.

 

cu regret cred ca totusi Nesu pacatuieste in defensiva prin plasament incorect si lipsa de forta. el are un control bun al balonului, dar face cu greu fata jucatorilor mai puternici si de viteza. contruntarea cu f.Petre este atipica, amandoi fiind combatanti de categorie musca.

 

Hamu sub asteptari (dupa parerea mea atat la golul I cat si la golul III a ramas tintuit pe linie si nu a iesit la sacrificiu), dar are o scuza clara in faptul ca a suferit o mini-comotie in startul partidei. e greu ca imediat sa "uiti" lovitura si sa te arunci la picioarele atacantilor adversi. Ghionea este cred la cel mai slab meci la Steaua. probabil nu s-a concentrat suficient, numai asa se explica amneziile din careul nostru (inclusiv la I gol a stat foarte departe de Niculescu si l-a lasat sa se intoarca cu fata la poarta), dar si furia ofensiva din anumite momente.

 

din pacate mijlocajul central ramane marea problema. acesta este si motivul ca apararea nu mai pare atat de sigura. asa cum e gandit jocul de Protasov, cu pressing inalt facut de multi jucatori, un inchizator puternic, cu travaliu, anticipatie si serviciu bun este cheia tactica. de unde sa-l iei insa ?!

 

mie Dinamo mi s-a parut inca departe de un joc modern. sigur o victorie iti da moral si impresia ca esti puternic, dar practic le-a trecut glontul pe la ureche. eu nu cred ca daca se vor prezenta tot asa in campionat Steaua ii mai "iarta"! oricum nu pare un adversar de care sa te temi ca joc! raman insa "blaturile"!

 

iar noi avem acum un singur obiectiv: Liga! Protasov ar trebui sa inteleaga ca nu are 20 titulari de aceeasi valoare, iar jucatorul roman nu poate juca constant in regimul miercuri - duminica - miercuri. asa ca prioritatile trebuiesc stabilite foarte clar si fara echivoc.

George Stan01.08.2005 10:55

Nesu e un baiat simpatic si un fotbalist de perspectiva. Insa cred ca numarul gafelor de ieri tinde sa egaleze numarul ocaziilor in care a atins mingea...

La fel, parere formata la locul faptei.

«123»