FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stadionul Steaua este pentru nemti << Ceaunul vrajitoarelor >>

«123»
Theo@Steaua16.09.2008 20:52
E prima oara cand citesc ca Stadionului Steaua i se mai spune si ceaunul vrajitoarelor. Total neadevarat. Asta ar fi singura inadvertenta cititita in articolul de mai sus.

Hai sa dau vina pe traducere. Nu cred ca nemtii au spus ca "este cunoscut si sub numele de" ci cred ca s-au exprimat mai mult "Ghencea, un adevarat ceaun al vrajitoarelor", ceea ce este o frumoasa metafora, tinand cont de mandra, bogata si crunta istorie medievala germana.

 

Unde mai pui si o scena din Faust... intr-adevar. Dar aici se face diferenta intre nivelul cultural al cititorilor. Din pacate.

Marius17.09.2008 05:48

Pentru cei ce "inca" se mai simt "lezati" de ceaunul vrajitoarelor, uitati ce am gasit pe site-ul goal.com, la avancronica meciului Steaua - Bayern

 

One thing that will be a huge benefit for the Romanian side is the fact that they are to play at the Stadionul Steaua, otherwise known as the Temple of Romanian Football. In spite of its meager capacity of 27.557, many regard the Stadionul Steaua as one the most difficult stadiums to visit in Europe.

 

On Wednesday, the stadium will surely be packed to capacity, and loyal Steaua fans will do their best to make the visitors uncomfortable.

 

Ai dracu strainii astia, nimic nu stiu si nici nu ne respecta...

«123»