Ca orice stelist revoltat de "lucrãtura" din sezonul trecut, când "patrulaterul frustraților" a pus de un RAPT(Rapid, Arpazii, Poliția, Timișoara), suflându-i titlul Stelei printr-o regie grotescã, aproape la vedere, care n-a trezit bãnuiala FRF sau suspiciunea DNA, mã gândeam cã o Justiție Imanentã(pe care o asociem cu Dumnezeu, deși cred cã Prealuminatul are o armatã de consilieri cãreia i s-au repartizat nedreptãțile pãmântene) și va pedepsi pe infractori. ªi n-au trecut decât vreo șase etape cã deja s-au arãtat semnele clare cã autorii RAPT-ului au început sã plãteascã pentru nelegiuire.
Rapid s-a procopsit cu un iordanian, prea versat în sforãrii, care-l va transforma pe rapacele Copos într-un acționar "fascinant", iar în locul "litigiosului" Coman s-a ales cu doi de Carlos, suficient de gafeuri ca sã le piarã pofta de supremație. Plus cã antrenorul Peseiro se potrivește ca o mãnușã atât la cea mai incultã, închipuitã și agresivã galerie, cât și la cel mai gãlãgios staff, care confundã înjurãtura grosierã cu metafora. Doar Nae Manea mai salveazã câte ceva din stupiditatea vișinie cu acel numãr prea mare la pantofi al lui Peseiro, depãșind "involuntar" spațiul tehnic. Arpazii sunt mai versați la construcții de stadioane decât de echipe. Turul negociat și ultimele patru etape cumpãrate pe piața de gros(Bistrița cu echipa a doua; Rapid mimând jocul-lor le este atât de ușor sã piardã; Borcea le-a dãruit, pe ringul vienez, 6 puncte-3 direct, 3 în derby-ul cu Steaua, iar pe concitadini i-a lucrat printr-un "fomist" brazilian, în spelunca unei crâșme, prin ginerele Bãlãceancãi) le-a adus o ediție de coșmar: Fãlcosul înlocuit cu o Trombettã, sud-americani dezertând, stadion de 4 stele cu ghinion de 3 comete lituaniene prãbușite. ªi, vai, lui Paszkany nu-i mai reușește Târgu-Frumos!
Poliției nu-i merge bine nici vocal(looser-ul perpetuu Borcea nu o voia pe Steaua în grupele Champions League și ea de-al dracului, a treia oarã consecutiv, s-a strecurat în coșmarul lui Cristi Butelie), nici profesional, în ciuda reîntoarcerii rãtãciților ei, rezerve de lux la echipele Europei(ba Mitea se auto mitizeazã, susținând gogomãnia cã dacã n-ar fi fost accidentat ar fi jucat astãzi la Real sau Barcelona-miroase a turbare). La intern, menține din reflex "mijloacele specifice"(dar necontând în lupta pentru titlu, investitorii lui "câine plouat și poluat" negociazã puncte esențiale cu Gigi Becali, sau Mureșan pe filierã indirectã sau directã), iar în meciurile internaționale nivelul 17 Nentori le-a rãmas standard de excelențã. Lazzialii râd și azi la o pizza cu vânzãtorul Nãstase-Pepene de naivitatea lor antologicã(în ultima reprizã la București au îngropat iluziile fondate ale primelor trei).
Timișorenii, fruncea ce se crede buricul țãrii, cu o aroganțã bãțoasã, alimentatã de un rapidist, ce periodic viziteazã cantonamentele dinamoviste, au fãcut bal dupã ce au fãcut un egal cu Steaua pe Ghencea, ajutând CFR la câștigarea titlului cu cântec. ªi ditamai Banatul joacã dupã partitura unui escroc italian(conflictul secolului dintre un Jambon și o Burtã), e penalizat cu 6 puncte și Curva Sud bocește polifonic pe centura fotbalului la plesnealã. ªi sã mori de umor violet involuntar, fanii militeazã pentru pãstrarea palmaresului: o vitrinã cu douã cupe ale României stinghere, din care una adusã personal de brigandul stelist Lițã Dumitru). Dar sunt și câteva victime colaterale ale RAPT-ului: omul cu douã fețe, Mircea Sandu, peștele Prunea și "pariorul" Ionuț Lupescu(cum se mai vãicãrea el public de prea multe "arbitraje pro-Steaua"), toți, nu numai facilitând succesul clujean, dar vrând sã bage la apã Steaua cu "cazul Valiza". În vreme ce Steaua a tranșat în favoarea sa supremația Peninsulei Balcanice cu puternica Galatasaray, autorii de RAPT sunt biciuiți în contul fãrãdelegii lor. Doamne Dumnezeule, du-ți pânã la capãt dreapta Ta lucrare împotriva "lucrãturii" celor patru !
Constantin Ardeleanu
