Nu dati cu pietre nici in Piturca si nici in jucatori. Nu-i dracul atat de negru pe cat il vopsim noi la nervi:))
Amititi-va ce greu ne-a fost si noua(Steaua) cu echipe de 2 lei cand statea cu fundul in poarta.
Intr-o padure de picioare, nici daca dai mingea cu tacul sau cu mana, parca nu ajunge la destinatie.
Nu pot fi acuzati de dezinteres si ca nu au avut determinare, dar ... fotbalul se joaca pe goluri. Marius Nicolae a fost o catastrofa nationala in materie de ratari:)La un moment dat, exasperat, Goian si-a asumat si rolul de atacat.Chiar a fost amuzant...adica sa razi cand putea la fel de bine sa plangi! Finalul a fost penibil si chiar m-a ingrijorat Goian cum poate gafa, ca despre Moti...sa fie acolo la Siena lui:))
Si Ghionea m-a (re)deceptionat dupa episodul Vaslui si altele ... El care a luat la greu coate-n gura nu s-a invat minte ca un jucator de clasa nu face asa ceva, mai ales cand ai in fata niste desculti. Colac peste pupaza, l-a facut tot de-a sulea intr-o zona neutra!
In paranteza fie spus, e alarmanta tendinta unor jucatori de la Steaua de a faulta absolut gratuit si a incasa cartonase cand nu era cazul.... Nu mai dau aici exemple, ca le stiti mai bine decat mine. Nesu a plecat, dar au mai ramas suficienti capabili sa te lase in 10 atunci cand iti frige buza mai tare:)
Hai sa vedem si partea plina a paharului...Sa vedem cum si alte nationale cu blazon s-au chinuit in seara asta cu echipe "mici". Ne place, nu ne place, nu suntem nici o superputere in fotbal si nici un meci nu este dinainte castigat 100 %, indiferent de echipa. Traim globalizarea si se rescrie harta fotbalului. Vedeti Austria? Dupa ce a dat 3-1 Frantei, toti au pus-o pe seama antrenorului, ca deh...a schimbat stilul, bla,bla,bla...nu ca la noi...jocul batrinesc a lui Piturca.
Iata ca au furat-o cu 2-0 de la invingatorii nostri:))Aia care ne-au dat 2 suturi si 3 goluri si au avut bulan cat cuprinde:))
Se poate spune ca Lituania e mai buna decat Franta?Dupa rezultate asa s-ar zice, dar realitatea este cu totul alta!
Serbia abia au luat-o cu 2-1 de la Franta, dupa ce abia a batut Feroe cu 2-0 printr-un autogol si 1 gol dupa min. 90.
Ce s-ar mai putea spune? Multe, dar trebuie sa admitem, cu realism, ca Romania nu este buricul Europei si ca fiecare joc trebuie abordat la castig si nu la impresie artistica. Sa avem pretentia de a calca in picioare toate echipele, indiferent de brand, si sa le cerem determinare maxima in joc, dar sa nu-i calcam noi in picioare pe ei cand acest lucru ne le prea reuseste, atat ca scor cat si ca joc.
Ar mai fi ceva!
Sa nu credeti ca starea de rahat care este la nivel mediatic, la nivel de FRF si LPF, etc nu afecteaza si jucatorii. Te duc plamanii si picioarele, dar nu te mai duce capul daca mintea e intetzosata de nervi si probleme. Cine a facut sport competitional stie f bine cat de important este moralul si mintea limpede ca sa-ti iasa ceva, oricat de bun ai fi ca sportiv.
In rest, sa batem Farul!
)