Nu obișnuiesc sã vizitez pagina de web a gesepeilor. Totuși mai intru din când în când pentru a mai citi din cugetãrile clasicilor contemporani, acești corifei ai fotbalului abstract, Ioanițoaia, Tolontan, Andrieș, Buzãrin & company. Pentru amuzament.
Însã acum am gãsit pe un blog al unui autorist catapultat direct de sub Podul Grant pe pagina principalã a gazetei, aceste citate pline de umor involuntar care aparțin bufonilor din clubul aristocratic al frânarilor de sub pod, dar și unele care sunt atribuite, (cel puțin așa susține autoristul) unor personalitãți cum ar fi Fãnuș Neagu sau Ilie Nãstase,ceea ce ne aratã cã în aceastã lume nu existã oameni perfecți.
Nu m-am putut abține sã nu rãspund fiecãruia dintre acești psalmi ghiuleșteni...
" Rapidul este un greiere care cântã mereu iluzia cã fotbalul nostru ar putea fi mai bun decât este" Ioan CHIRILÃ
Cântã deseori în van,
Cântã fals, se vrea artist,
Dar e lupul moralist...
" Rapidul este o romanțã pe care o poți cânta plesnind din bici pe lîngã boi sau scrâșnind din dinți" RADU COSAªU
Când boii sunteți de fapt voi!
Scrâșnind din dinți ne tot cântați,
O simplã manea de frustrați...
" Rapidul e frumos ca o carte de aventuri, pe care unde o deschizi tot frumoasã și palpitantã e" Ion BÃIEªU
TV-uri Samsung și blaturi,
Finalul a fost siropos
Când s-a cãrat alde Copos.
" Ãsta e Rapidul: plãcerea fabulației, plãcerea invenției, plãcerea de a crea legende și de a le da imediat cu tifla" Ion BÃIEªU
Istoria falsificați,
Programul trecut în agendã:
Fabricați o nouã legendã!
" Toata lumea joacã meciuri, numai Rapidul derby-uri" FÃNUª NEAGU
La orice casã de pariuri,
Se iau în calcule și-n schemã
Precipitațiile de flegmã...
" Cel mai important lucru este cã rapid existã" MITICÃ Popescu
Devine insignifiant,
La sub-podari când te referi,
Au fost și azi, au fost și ieri...
" Mã îndoiesc, deci cuget. Cuget, deci exist. Exist, deci sînt Rapidist" FLORIAN PITIª
Când cugeți depre rapidiști,
Nu poți sã fii manierat
Între confrații lui Mailat...
" Un adevãrat rapidist este un Prometeu. El a furat focul sacru al jocului și de atunci, în fiecare sãptãmânã, i se mãnîncã ficații" FLORIAN PITIª
Luați și coate în ficați,
ªi prometeul Corsicanu'
ªi-o ia regulat cu pulanu'...
" Vișiniul, culoarea care ne reprezintã, este o culoare cehovianã (vezi "Livada cu vișini"). Așa cum piesele lui Cehov se numesc comedii, fotbalul nostru se numește sport" FLORIAN PITIª
De-l târâți acum cu arcanul
Sub pod la voi, sã facã sport?
În duhoare de pește mort...
" Peste 500 de ani, Ministerul Aerului va fi reprezentat de cei care-și dau aere. Noi rãmânem ce am fost: navetisti, chiar cosmici" FLORIAN PITIª
Va da un ordin cam sinistru,
ªi legi fãcute la urgențe
Cã din Ghiulești vin flatulențe...
Rãmâneți simpli navetiști
Niște ratați și looseri triști,
Vã trâmbițați galactici, cosmici,
Rãmâneți doar penibili, comici...
" Caragiale ar fi fost cu siguranțã rapidist" RADU ENESCU (eseist)
Deși aveți unul cât tancu',
Deținãtor de burdihan,
Numitul Iancu – Marian...
" N-am profesat gazetãrie sportivã tocmai pentru cã nu pot fi imparțial. Cum ar putea sã scrie cronicã sportivã un individ dupã care toate golurile înscrise în poarta Rapidului sunt marcate din clarã poziție de ofsaid?! ªi în neființã tot cu Rapid voi ține" RADU ENESCU (eseist)
Soldatul sãu necunoscut,
Mai poți avea o încercare
La urmãtoarea reîncarnare...
" Pasa se învațã, pentru dribling trebuie sã ai har" IONICÃ Bogdan
Apoi gândul și-a slobozit,
Ni-l paseazã de sub pod,
Are har, dar e nãrod...
" Rapidul a facut întotdeauna artã pentru artã" COLEA RÃUTU
În naturã moartã,
Sub pod se aratã
La calea feratã...
" Când bãteam mingea în preajma Giuleștiului, cãlcam cu toții parcã altfel, mai pe vârfuri" Ilie NÃSTASE
La buzunare, permanent,
De aia tot cãlca altfel,
Cã ținea mult la portofel...
" Cotizația sufleteascã a Rapidului rãmâne mereu impresionantã" Mircea Lucescu
Muce o sã tot plãteascã,
Pe unde a antrenat,
Doar în funcție de contract...
" Rapid e cea mai curatã echipã din fotbalul românesc" Cornel DINU (1987)
Mai e și pupincurist,
Peste timpuri, peste vreme
A rãmas un simplu vierme...
" Îmi scot pãlãria în fața galeriei Rapidului, în fața unor oameni cu suflet mare, care emoționeazã orice adversar prin devotamentul lor intrat deja în legendã" Florin HALAGIAN
De mailați și de garoi,
'Geaba îl citați la japcã
Cã mereu a purtat șapcã...
" Galeria Rapidului ocupã maiestuoasã, ca o veritabila reginã, fotoliul de onoare al galeriilor fotbalului românesc" Vasile BOLBOJA, fost președinte al Comitetului de suporteri
Falnicã și suveranã,
Privește ai sãi supuși:
Un stol plin de pescãruși...
" Dacã am avea la Craiova o asemenea galerie, am fi iar deasupra tuturor" Mircea CANÞÃR (ziarist craiovean)
La Craiova, în Bãnie?
Scuipați-l pe Mititelu
ªi-o sã vã atingeți țelu'...
" Ricã, singurul urmaș al tatãlui sau, Don Quijote" Cornel NISTORESCU
Ricã-i un tip sufletist,
Dar ca sã rãmân în temã:
Nistorescu e o hienã!
" Rapidismul nu e o mafie, ci o credințã, o religie" Eugen IGNAT (fost președinte al Rapidului)
Rapidismul e prostie!
E penibil, e frustrare,
Slavã Domnului cã moare!
" Noi pierdeam frumos, cei de astãzi cîștigã urât" LADISLAU RAFFINSKY
Vã fac o simplã urare:
Sã pierdeți în continuare,
La mai mult și la MAI MARE...
" Un fotbalist adevãrat e acela care simte cã dacã ar fi fãcut orice altceva în viațã, s-ar fi ratat" Baratki
ªi sub pod toți v-ați ratat,
Stați cu toții adunați,
Într-o cloacã de frustrați!
" Decât un gol urât, mai bine o barã frumoasã" Niki Dumitriu
Pe lângã și pe afarã,
Sã dãm noi goluri urâte,
Cu zecile, chiar cu sute...
" Pentru mine, Rapidul e o dimineațã aurie de toamna, când în gãrile din Câmpia Bãrãganului și Dobrogea, unde trenurile opresc o singurã clipã, zeci de oameni se aruncã în vagoanele amorțite de somn, ca sã intre în București pentru douã ceasuri, atât cât joacã Rapidul" Fãnuș Neagu
E ghiuleștean pasionat,
Când vãd cum tot delireazã,
Sigur trenul deraiazã...
" Rapidul face parte din sufletul oamenilor simpli ca bobul de zãpadã din bradul sãrbãtorilor de iarnã, ca fantasma lunii din apele mãrii, ca durerea din suferința înfrângerilor. Rapidul e cel mai scurt drum dintre culmea gloriei și Valea Plângerii. Rapid e curcubeul înalțat peste Calea Griviței pânã la Podul Giulești și (…) la marginea vieții noastre" Fãnuș Neagu
ªi-o istorie de doi bani,
Sunteți bob de mãtrãgunã,
Pacostea și neagra ciumã!
" Când vezi fanii Rapidului cum suferã la înfrangere, îți vine sã te lași de fotbal" Adrian Iencsi
Orice pas greșit e tragic,
85 de primãveri
De frustrãri și de dureri...
" Rapidul este emoția copilariei ramasã într-unul din ungherele inimii" Dan Claudiu Tanasescu (scriitor si gazetar)
E pãcat și e penibil,
A fost și va fi frustrant
Sã te naști sub Podu' Grant...
" Rapidul e o iubitã mai nãbãdãioasã decât fenomenul meteo" Radu Enescu (scriitor)
E plin de javre și de hiene,
Iubita cea nãbãdãioasã
E și perversã, și zoioasã!
Concluzie:
Iubitul vostru club, rapid,
E zero absolut, e vid,
Ați fost, mereu veți fi sortiți,
În umbra Stelei sã trãiți!
Cristian Ionuț
(LDS)
