Deocamdata, din perspectiva antrenorului, Lacatus mai are foarte mult pana sa fie pus pe aceeasi treapta cu Olaroiu.
Cand ii sariti la jugulara lui Olaroiu, incercati sa fiti cat de cat obiectivi! Puteti incepe de altfel prin a va pune urmatoarea intrebare: cam ce lot si care erau primele rezerve in epoca Olaroiu, comparativ cu ce este acum la Steaua? Cati fotbalisti erau pe la Bologna?
Indraznesc sa spun ca Lacatus dispune in momentul de fata de cel mai puternic lot pe care l-a avut Steaua dupa Revolutie. Depinde doar de el daca va performa in conditiile date!
Din perspectiva caracterului si al mentalitatii, Olaroiu mai are mult pana sa fie egalul lui Lacatus, daca nu cumva imposibil, tinand cont ca nu e vorba de ceva matematic, pe bani.
Cand sariti la la jugulara lui Lacatus amintiti-va ca nu are niciun an pe banca (incluzand si pauza competitionala). Oricare antrenor din lumea asta are nevoie de timp sa construaisca intr´adevar o echipa, sa-i imprime un stil; aici sa nu uitam conditiile antrenorului si prerogativele de la Steaua. Avem motive de orice fel sa credem ca se merge intr-o directie buna, in aceasta constructie. Si in niciun caz Marius nu are relatiile intime, pe care le avea acelasi Olaroiu cu becali. Sa ne amintim cat de satui eram toti de stilul ¨italian¨, si dintre acestia multi ar fi dat toate rezultatele pe un joc mai spectaculos, mai ¨vitezist¨. Corect, lotul actual e superior si numeric, dar mai ales valoric. Dar cu lotul asta a plecat Lacatus din prima zi pe banca Stelei sau l-a avut mereu la dispozitie in totalitatea sa? Da-ti-i timp, oameni buni, ca el ne arata ca avem motive sa facem asta.
Iar daca vorbim despre motivatii financiare nu cred ca in era Oli jucatorii se plangeau din acest motiv, iar diferentele actuale nu cred ca reprezinta destul de mult sa justifice ceva.
Cand e vorba de acordat merite, toti suntem prezenti, cand e vorba sa se asume raspunderi si pareri nu ramane (mai) nimeni.