FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Excepții care confirmã regula

«12»
fcsteaua.ro30.08.2008 21:16

Reconfortant acest val de optimism care a inundat întreaga suflare roșu - albastrã odatã cu aceastã izbãvitoare calificare în grupele UEFA Champions League, deși dacã e sã ne uitãm la palmaresul ultimilor douã participãri în aceastã competiție ar trebui sã ne mai ponderãm entuziasmul.Aceastã calificare era cea mai importantã dintre toate celelalte datoritã faptului cã acum Steaua nu mai era singura echipã româneascã din grupe. Un eventual amar și nedorit eșec ar fi dat apã la moarã tuturor frustraților de pe plaiurile mioritice și sânge în instalație hidrei anti-steliste din presa scrisã și audio-vizualã.

 

În anturaj, în presa scrisã sau pe web, e plin de comentarii elogioase la adresa antrenorului Marius Lãcãtuș, a lui Mirel Rãdoi, ba chiar sunt aduse elogii lui Bãnel Nicolițã sau chiar lui Gigi Becali. Aceastã atitudine, profund normalã în astfel de momente, ridicã totuși un semn de întrebare: "Care este adevãrata fațã a Stelei"? Fiindcã am vãzut Steaua de la Vaslui, Steaua de la Iași sau Steaua de la Bistrița și totodatã am vãzut și Steaua din Ghencea în meciul cu Galata, Steaua Imperialã pe care cu toții ne dorim s-o vedem de aici înainte.

 

Ridic acum acest semn de întrebare deoarece am mai trãit astfel de momente în urmã cu doi ani de zile, când dupã dubla manșã cu Standard Liege și acel magnific 4 - 1 de la Kiev, meci pe care îl consider a fi cel mai reușit dintre toate partidele susținute de Steaua în acești 18 ani post-decembriști, lumea a dat uitãrii dezastrul de la Middlesbrough și mai aveam puțin și-i sanctificam pe "tacticianul" Olãroiu și prea-fericitul George Becali. Ce a urmat apoi ne putem aminti cu toții: o sarabandã a dezastrelor care a atins punctul culminant la acel 2 -4 cu spurcãciunile în Ghencea, când Oli a slobozit cãtre Becali celebrul citat: "Bã Gigi, mi s-a șters fotbalu' din cap, nu mai înțeleg nimic!"

 

În fotbal, ca în orice domeniu de activitate, existã oameni la care eșecul este un accident așa cum sunt și personaje la care un succes oarecare reprezintã realizarea vieții lor pe care o vor arãta la adânci bãtrâneți nepoților și strã-nepoților. Existã un Mourinho, Alex Ferguson, Wenger sau Rafa Benitez, așa cum existã un Andone, Sãpã-League, Hizo sau Þãlnar. La ambele dintre aceste categorii de tehnicieni excepția confirmã regula. Aceastã calificare, ale cãrei merite sunt exclusiv ale lui Marius Lãcãtuș, a echilibrat balanța dintre eșecuri și succese, atât și nimic mai mult.

 

Pentru Steaua urmeazã acum un program infernal în care întreaga echipã și conducere tehnicã vor fi solicitate, iar dacã e sã ne uitãm pe programul lunii Noiembrie putem spune cã e chiar mai mult decât atât. Iatã-l:

 

1 Noiembrie: Dinamo - Steaua

5 Noiembrie: Lyon - Steaua

9 Noiembrie: rapid - Steaua

15 Noiembrie: Steaua - Poli-bragadiru-timișoara

22 Noiembrie: Craiova - Steaua

26 Noiembrie: Bayern Munchen - Steaua

30 Noiembrie: Steaua - Unirea Urziceni

 

Atunci vom vedea dacã Marius Lãcãtuș e fãcut dintr-un alt material decât Olãroiu,abia atunci ne vom putea da seama dacã avem sau nu un antrenor, fiindcã de când a plecat Protasov o tot ținem la mica pocnealã, fiind doar niște simpatici sparing-partners pentru granzii Europei. Anul acesta ne dorim mai mult.

 

La sfârșitul acestei campanii din Champions League și al acestui tur de campionat vom putea spune cu certitudine care este excepția și care este regula în cazul antrenorului Marius Lãcãtuș...

 

Cristian Ionuț

(LDS)

 

danimarcu30.08.2008 22:16

Este bine ca ridici aceasta problema acum.

Intr-adevar,e un entuziasm general.Steaua a aratat forta si echilibru,desi inca nu am atins forma maxima,ceea ce sper sa se intample tocmai in perioada lui noiembrie,despre care ai pomenit in articol.

Sper ca am ajuns la stadiul in care nu mai reprezinta pt noi o problema succesiunea nebuna de jocuri tari...Cred ca Lacatus stie sa-i motiveze pe jucatori mai mult decat o facea Oli.De fapt Oli nu stia sa motiveze jucatorii in niciun fel.

S-a mai adaugat acum doi ani concurenta neloiala a lui Dinamo pe plan intern,care castiga tot si prin toate mijloacele ,ceea ce ne-a cam picat rau la moral,ducand in final la meciurile anoste marca Olaroiu pe care le stim...In plus oboseala acumulata in acea perioada,cand unii dintre titulari erau mereu accidentati,iar rezervele nu se ridicau la nivelul titularilor a pus capac.

Sper ca anul asta sa fie altfel.Nu mai este o echipa care sa conduca clar in liga1,este un mai mare echilibru,rivalele noastre au si ele meciuri mai grele,nu mai castiga fara lupta...

In plus,cred ca avem acum si rezerve care pot substitui oricand titularii,ceea ce e bine.Daca mai vine si Ogararu e perfect.

Atunci vom vedea dacã Marius Lãcãtuș e fãcut dintr-un alt material decât Olãroiu-Lacatus e facut din alt material decat Oli.Nu o sa-l vezi niciodata facand bilutze cand echipa nu merge bine...

stelist24/2430.08.2008 22:18

e rau nene de tot cu programul, aici vei vedea ce fizic au jucatorii nu ce antrenor e nea Laca

 

insa eu cred ca se poate de facut din acesti jucatori 2 echipe competitive! care sa poata lupta pe 2-3 fronturi

shack3r30.08.2008 22:59

Un articol foarte echilibrat . Asta ar trebui sa fie ideea,sa atingem punctul maxim de forma al acestui tur in luna noiembrie si sa nu avem accidentati.Restul vine de la sine..

P.S. : apreciez ca ai scris numele Unirii Urziceni cu litere mari,ca Bayern ,Lyon si Steaua.

Korado30.08.2008 23:06

Referitor de dezastul de la Boro nu sa uitat ( echipa nu a jucat prost acolo , am marcat doua goluri ) echipa Steaua avea la vremea aceea un portar demn de bagat in >>>>> masiii , echipa mergea bine desi jucau aproape aceiasi jucatori meci de meci. Si acuma cand imi aduc aminte de dezastrul ala parca mi se lasa cu un gust amar cand puteam sa fim si noi o noua Sevilla pe harta Europei !!

stelist24/2430.08.2008 23:08
Referitor de dezastul de la Boro nu sa uitat ( echipa nu a jucat prost acolo , am marcat doua goluri ) echipa Steaua avea la vremea aceea un portar demn de bagat in >>>>> masiii , echipa mergea bine desi jucau aproape aceiasi jucatori meci de meci. Si acuma cand imi aduc aminte de dezastrul ala parca mi se lasa cu un gust amar cand puteam sa fim si noi o noua Sevilla pe harta Europei !!

 

1. ne-am aparat cu fundul in poarta

2. puteam fi Steaua cea puternica pe harta Europei , ca sevilla nu ar mai fi existat)

CaTaLiNsm StElIsTu31.08.2008 04:46

Am spus-o si inainte de meciul ciu Glata si ma repet si acum si raman la aceasi idee...faptul ca am castigat cu galata se datoreaza exclusiv jucatorilor prin daruire exempla si munca asidua si nicidecum antrenorului,conduceriisau etc....acestia imparta cam10%din contributia castigarii preliminarilor,restul fiind meritul exclusiv al jucatorilor.Si sincer asta e adevarul,nu am vazut nici o schema tactica care sa ma uimeasca sau vreo mutare care sa schimbe jocul,ci am vazut numai jucatori alergand peste "limta permisa".

De calitatile de antreenor ale lui Laca ne vom comvinge exact cum se spunea in topic....in luna Noiembrie,atunci cand efortul jucatorilor nu va fi suficient in fata valului de provocari....

 

Harald31.08.2008 07:00

nu stiu daca impresia mea este corecta, de cativa ani incoace, meciurile cu Dinamo si Rapid sunt de fiecare data la o etapa distanta. Oare este intamplator ?

 

:steag_cruce_invers:

laur_2331.08.2008 08:35
nu stiu daca impresia mea este corecta, de cativa ani incoace, meciurile cu Dinamo si Rapid sunt de fiecare data la o etapa distanta. Oare este intamplator ?

 

:steag_cruce_invers:

 

nu este intamplator! totul a inceput in sezonul '03-'04...

sabin130731.08.2008 08:57

Eu cred ca este vorba despre aceeasi boala, de a da verdicte si a pun etichete repede.. aproape ca nu ne mai intereseaza meciurile si rezultatele in sine, cat ne intereseaza sa mai catalogam un antrenor, sa mai dam un un verdict.

 

¨Atunci vom vedea dacã Marius Lãcãtuș e fãcut dintr-un alt material decât Olãroiu,abia atunci ne vom putea da seama dacã avem sau nu un antrenor.¨ Cristian Ionut, intuitia ta ce iti spune? Oare Lacatus e facut dintr-un alt material decat Olaroiu?.. Oare mai exista dubii in acasta privinta?.. Vad ca da.. Este tara judecatorilor si a juratilor, dar cand vine vorba sa-si asume cineva o parere sau o idee, nimeni nu mai ramane. Exemplul cel mai clar este al campaniei anti-Laca, cand jumatate din membrii si administratorii forumului puneau in discutie de-acum onoarea lui Lacatus, nu mai avea nimic de-a face cu fotbalul; iar dupa Steaua-galata, nu am vazut mai mult de 2 persoane care sa recunoasca eroarea si duplicitatea. Cum se sta la panda, cum se asteapta un pas gresit pentru ca valul de contestatari inarmati cu noroi sa asedieze o legenga vie, Marius Lacatus; legenda care continua sa confirme, spre stupefactia unora.

 

Scuzati-mi malitiozitatea, cred ca trebuie sa mai asteptam inca 100 de ani sa vedem daca Lacatus e intr´adevar antrenor, daca are orgoliu, onoare, sau daca pentru acest om clubul Steaua a insemnat ceva, nu-i asa?.. dupa ce citesc pe aici, mi se pare logic, legitim, sa ma astept sa gasesc un articol in care sa se dicute devotamentul lui Lacatus pentru Steaua Bucuresti.

enjoy31.08.2008 09:27

@ sabin 1307

Subscriu 100% la cele scrise de tine, mai ales ca anterior a postat un "specialist" care nu vede rolul antrenorului in meciul cu galata. E plin de "specialisti" fara curajul raspunderii, animati de dorinta schimbarii "sefului", care au vazut fotbal la televizor si nici aici suficient, care s-au nascut ca mama omida cu harul ghicitului in bobi. In alta ordine de idei, Lacatus si ECHIPA AU NEVOIE DE SUSTINERE, NU DE CONTESTARI. Valul de simpatie e normal si el trebuie sa imbarbateze echipa, sa-i sustina moral pe baieti, sa-i determine sa-si sporeasca capacitatile. Increderea e una din armele care pot face diferenta atunci cand valoric esti apropiat de adversar; si Steaua are valoare la aceasta ora! Haide Steaua!

MoWeed31.08.2008 10:35

Luna noiembrie va fi de foc pentru noi; vom avea destule meciuri grele. Dar avem un lot destul de numeros cu cateva rezerve care pot juca oricand titulari, plus ca unul din cele mai mari atuuri a lui Lacatus e motivarea jucatorilor. Putem trece peste luna noiembrie cu brio; avem experienta necesara.

redondo31.08.2008 11:38

Ca sa luam campionatul trebuie in primul rand sa nu mai pierdem puncte cu echipele mici. acolo se joaca titlul nu in derby-uri

 

SuperstaR1831.08.2008 11:40

da da :| avem rezerve de valoare... asa cum am avut si`n meciul cu Bistrita... ce facem daca Doamne-fereste se accidenteaza Zapata(oricum nu prea e in forma acuma) si tre` sa apere Cernea sau Vatca? Ne-am dus pe... :|

PS: ce pesimist par :noexpression: scuze :D... am incredere doar in titulari :D

kosm1n31.08.2008 12:46
Ca sa luam campionatul trebuie in primul rand sa nu mai pierdem puncte cu echipele mici. acolo se joaca titlul nu in derby-uri

 

Te inseli! In derby-uri se face legea! Acolo se arata care e mai bun!

dragos_drlsteaua31.08.2008 13:30

Eu stiam ca daca exista o regula, atunci ea nu are exceptii, iar daca un lucru prezinta exceptii, atunci cu siguranta nu mai poate fi regula. In fine, poate ma insel eu...

Tot ce vroiam sa spun este ca marele antrenor Protasov tocmai a fost demis de la Dnepr, nu de alta, dar a fost eliminat din Cupa UEFA de Bellinzona, un fel de Rosenborg pentru reputatul tehnician...

w3bmaster31.08.2008 14:04

Eu zic sa mai treaca 10-15 meciuri si vom trage concluzii atunci ...

 

In momentu asta u vad cam asa treburile

 

Ne batem la titlu Noi si Rapidu restu se cam tarasc

 

In LC locu 3 nu avem voie sa il pierdem sper un loc 2 cu conditia sa ne ... pe Lyon si sa vrea toata lumea razbunare

 

idee e ca sper sa jucam fotbal ca daca joci nu ai cum sa nu castigi ..

stelist nebun31.08.2008 16:18

ca tot ai pomenit de Protasov...acuma cik e antrenor la CFR Cluj!!!!

Verssace31.08.2008 19:47
ca tot ai pomenit de Protasov...acuma cik e antrenor la CFR Cluj!!!!

asa am auzit si eu , mã oftic putin asa ..

redblue7131.08.2008 20:19

Sper sa nu supar prea mult si accept din prima sa fiu considerat negativist, dar chiar si dupa galatasaray, eu cred in continuare ca Lacatus este un mare fotbalist, dar un antrenor mai mult decat mediocru!

 

Ma uitam pe echipa probabila cu Pandurii si STUPOARE.... Lovin titular alaturi de Ovidiu Petre, ceea ce inseamna 2 inchizatori!!! De ce mai luam jucatori de fotbal adevarati, nu stiu?! De ce Bicvalvi se chinuie pe la buzau iar handicapatul de Lovin are credit de vreo 3 ani, iarasi e o enigma!

 

Dayro e pus sa alerge ca Banel si se ''iroseste'' inutil pe teren, in loc sa-l exploateze pe o arie de teren mult mai redusa, Arturo e bun sa distribuie mingi pentru un sa zicem Stancu care sa o bage in ate, ceea ce nu se intampla, ca sa nu mai vorbim de noua inventie a lui Lacatus, Baciu fundas de banda!!! Cu galata a iesit bine, dar eu cred ca mai departe o sa avem probleme, conceptia de joc fiind una total eronata!

 

Avem acum vreo 30 de fotbalisti, dar primul 11 are aceleasi ''accidente'' de fotbalisti ca si anii trecuti si chiar nu prea pricep ce se doreste ca STIL DE JOC! Nu avem nimic care sa denote spirit ofensiv, nu avem nimic care sa te faca sa crezi ca baietii sunt constienti de valoarea lor si a colegilor pe care ii au in teren, suntem departe de tot ce inseamna fotbal de inalta clasa, si culmea, nu ne deranjeaza treaba asta!!! Uitati-va la Zenit, ganditi-va la antrenorul lor si o sa intelegeti cat de departe suntem de ceea ce inseamna conceptie de joc moderna (Manchester era un fel de echipa mica asa cum anul trecut Bayern era UMILITA de rusi!!!).

 

Credeti ca vom putea sa jucam vreodata ca Zenit cu Lacatus antrenor???

 

Daca DA, meciurile cu Bayern vor fi o simpla formalitate, daca NU, Dumnezeu sa ne ajute (spre bucuria ciobanoidului...).

 

FORZA Steaua

axl31.08.2008 20:23
Ma uitam pe echipa probabila cu Pandurii si STUPOARE....

Toata argumentatia ta cade din start.

ssilviu_1931.08.2008 22:47
Referitor de dezastul de la Boro nu sa uitat ( echipa nu a jucat prost acolo , am marcat doua goluri ) echipa Steaua avea la vremea aceea un portar demn de bagat in >>>>> masiii , echipa mergea bine desi jucau aproape aceiasi jucatori meci de meci. Si acuma cand imi aduc aminte de dezastrul ala parca mi se lasa cu un gust amar cand puteam sa fim si noi o noua Sevilla pe harta Europei !!

 

1. ne-am aparat cu fundul in poarta

2. puteam fi Steaua cea puternica pe harta Europei , ca sevilla nu ar mai fi existat)

nu cred ca puteam invinge sevilla in acea finala.calificarea in finala era deja o performanta extraordinara,insa nu cred ca puteam pune probleme unei echipe precum sevilla din acea perioada!sa nu uitam ca la 3 luni distanta acea echipa a sevillei umilea marea echipa a barcelonei in supercupa europei!in plus de asta mai avem si marturia celor 4 meciuri jucate de Steaua impotriva sevillei in care realmente nu am pus probleme echipei andaluze!deci sa nu ne hazardam si sa ramanem doar cu durerea ca nu am fost la eindhoven pentru ca mai mult de atat nu cred ca se putea face

redondo31.08.2008 23:26

 

 

nu cred ca puteam invinge sevilla in acea finala.calificarea in finala era deja o performanta extraordinara,insa nu cred ca puteam pune probleme unei echipe precum sevilla din acea perioada!sa nu uitam ca la 3 luni distanta acea echipa a sevillei umilea marea echipa a barcelonei in supercupa europei!in plus de asta mai avem si marturia celor 4 meciuri jucate de Steaua impotriva sevillei in care realmente nu am pus probleme echipei andaluze!deci sa nu ne hazardam si sa ramanem doar cu durerea ca nu am fost la eindhoven pentru ca mai mult de atat nu cred ca se putea face

Perfect adevarat

sabin130731.08.2008 23:29
Sper sa nu supar prea mult si accept din prima sa fiu considerat negativist, dar chiar si dupa galatasaray, eu cred in continuare ca Lacatus este un mare fotbalist, dar un antrenor mai mult decat mediocru!

 

Ma uitam pe echipa probabila cu Pandurii si STUPOARE.... Lovin titular alaturi de Ovidiu Petre, ceea ce inseamna 2 inchizatori!!! De ce mai luam jucatori de fotbal adevarati, nu stiu?! De ce Bicvalvi se chinuie pe la buzau iar handicapatul de Lovin are credit de vreo 3 ani, iarasi e o enigma!

 

Dayro e pus sa alerge ca Banel si se ''iroseste'' inutil pe teren, in loc sa-l exploateze pe o arie de teren mult mai redusa, Arturo e bun sa distribuie mingi pentru un sa zicem Stancu care sa o bage in ate, ceea ce nu se intampla, ca sa nu mai vorbim de noua inventie a lui Lacatus, Baciu fundas de banda!!! Cu galata a iesit bine, dar eu cred ca mai departe o sa avem probleme, conceptia de joc fiind una total eronata!

 

Avem acum vreo 30 de fotbalisti, dar primul 11 are aceleasi ''accidente'' de fotbalisti ca si anii trecuti si chiar nu prea pricep ce se doreste ca STIL DE JOC! Nu avem nimic care sa denote spirit ofensiv, nu avem nimic care sa te faca sa crezi ca baietii sunt constienti de valoarea lor si a colegilor pe care ii au in teren, suntem departe de tot ce inseamna fotbal de inalta clasa, si culmea, nu ne deranjeaza treaba asta!!! Uitati-va la Zenit, ganditi-va la antrenorul lor si o sa intelegeti cat de departe suntem de ceea ce inseamna conceptie de joc moderna (Manchester era un fel de echipa mica asa cum anul trecut Bayern era UMILITA de rusi!!!).

 

Credeti ca vom putea sa jucam vreodata ca Zenit cu Lacatus antrenor???

 

Daca DA, meciurile cu Bayern vor fi o simpla formalitate, daca NU, Dumnezeu sa ne ajute (spre bucuria ciobanoidului...).

 

FORZA Steaua

n-ai fix nicio treaba, prietene

eduardo_stelist01.09.2008 06:33
Tot ce vroiam sa spun este ca marele antrenor Protasov tocmai a fost demis de la Dnepr, nu de alta, dar a fost eliminat din Cupa UEFA de Bellinzona, un fel de Rosenborg pentru reputatul tehnician...

 

 

Si cica vine la CFR......

«12»