FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Inchiriere/cumparare Al II-lea Server Fcs

«12»
Bodanel11.09.2008 12:44
aceeasi situatie si cu error.log din lighttpd, avea 21 GB :w00t: , apache fcsteaua.ro-access_log si logurile AISS.ro, ambele insumand vreo 16 GB :yes:

 

21 GB wtf? De asta nu vroiai tu sa imi dai mai mult spatiu pe forum?

 

Acu la modu serios.

Azzido daca imi permiti un sfat. Fa logrotate si un script care sa stearga log-urile mai vechi de x zile, saptamani, luni. E simplu. Si toata treaba se face automat.

Bodanel12.09.2008 08:38

Se busi stelist.ro. Incercam sa incarc o poza.

 

ASSERT: *** Search: _installLocation: engine has no file!

Stack Trace:

0:ENSURE_WARN(false,_installLocation: engine has no file!,2147500037)

1:()

2:()

3:()

4:epsGetAttr([object Object],alias)

5:()

6:SRCH_SVC_getEngineByAlias(http://stelist.ro/)

7:getEngineByAlias(http://stelist.ro/)

8:getShortcutOrURI(http://stelist.ro/,[object Object])

9:canonizeUrl([object KeyboardEvent],[object Object])

10:handleURLBarCommand([object KeyboardEvent])

11:anonymous(textentered,[object KeyboardEvent])

12:fireEvent(textentered,[object KeyboardEvent])

13:onTextEntered()

14:handleEnter(false)

15:onKeyPress([object KeyboardEvent])

16:onxblkeypress([object KeyboardEvent])

 

Azzido12.09.2008 09:15

acum vad ca merge.

eh, testele astea...

 

Azzido12.09.2008 09:24

COLOCARE SERVER

 

Spatiu gazduit U inclusi (serviciu inclus 2 Mbps acces Internet, acces in 100 Mbps MAN, trafic nelimitat)

100 euro

Azzido12.09.2008 15:03

iata ce am cumparat:

 

http://www.intel.com/Assets/PDF/prodbrief/...oduct_brief.pdf

procesor dual core 3,16 Ghz

hard 1 terra de la Seagate

memorii nu am gasit. aveau doar module de 1 giga

am luat sursa de 600W, carcasa tip server,

Azzido12.09.2008 18:42

la rds in data center nu putem sa punem serverul pt ca e nevoie de kit special, iar noi nu avem un asemenea kit, deci trebuie vorbit la etp.

la etp oferta este urmatoarea:

 

http://www.server-hosting.ro/

Pret: 150 euro/luna

Oferta include:

 

* Trafic lunar: 500 GB

* Alimentare UPS

* Mediu securizat

* Monitorizare permanenta a serverului si a serviciilor ce ruleaza, cu posibilitate de alerta via email in caz de failure.

* Accesul clientului la server se poate face la orice ora, in urma unui simplu anunt.

* Suport tehnic non-stop, persoana prezenta in datacenter non-stop.

* Perioada contract: minim 1 luna.

* Garantat 99.5 % Network uptime

* Taxa de setup: 0

* Adrese IP: 2

 

 

Optiuni:

 

* Upgrade la 1000 GB lunar: +50 euro/luna

* Downgrade la 200 GB lunar: -20 euro/luna

* Remote reboot port: +15 euro/luna

* Reduceri la plata in avans pe 6 sau 12 luni

Azzido15.09.2008 05:40

am luat toate componentele, le-am asamblat, functioneaza!

 

configuratia este :

intel core 2 duo la 3,16 Ghz, 4 giga de ram, hdd de 1 terra, video incorporat pe placa de baza, sursa de 600W, gigabit LAN, dvd rw LG, carcasa tower.

 

am instalat pana la urma un slackware, am pus apache care e ok, am instalat proftpd, de fapt am instalat tot ce e pe dvd-ul slackware, sistemul de fisiere folosit este ReiserFS.

 

ip-ul este 89.32.128.251,

sa imi ziceti ce mai e cazul sa instalam, configuram, etc

 

daca instalati ceva, va rog sa scrieti aici ca sa stim cu totii.

 

root@fcs2:~# uname -a

Linux fcs2 2.6.24.5-smp #2 SMP Wed Apr 30 13:41:38 CDT 2008 i686 Intel® Core'2 Duo CPU E8500 @ 3.16GHz GenuineIntel GNU/Linux

root@fcs2:~# df -h

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on

/dev/sda1 47G 3.6G 44G 8% /

/dev/sda3 878G 80M 878G 1% /var

tmpfs 1.6G 0 1.6G 0% /dev/shm

root@fcs2:~#

carminastan15.09.2008 11:55

as zice sa stergi parola de aici :D

Azzido15.09.2008 12:01

pai o mentionasem pt ca ma gandeam ca vreti sa va uitati pe acolo, eventual sa instalati/configurati diverse chestii

carminastan15.09.2008 12:38

pai acum am luat la cunostinta. nu mai era nevoie sa stea. am vast ca ai sters-o

Bodanel20.10.2008 11:56

citat de pe stelist.ro

 

De la: ciungu_nord

10/19/2008 04:23:01

 

buna nu vrei sa facem cunostinta????

 

 

ar trebui sa ii facem sectiune de matrimoniale (cred ca ar avea priza la pustime). ce parere aveti?

Azzido20.10.2008 12:09

eh, lasa ca se descurca ei si fara sectiunea asta.

poate dupa ce o sa avem mai multi useri

George Stan20.10.2008 22:40

Saracu' Ciungu, incearca si el... Nu stiu daca il stiti, e un terminat, dupa ce ca e handicapat (fizic, are ceva la mana), mai este si extrem de naiv, in cam orice grup este considerat cel mai prost etc :)

Bodanel21.10.2008 06:34

Sincer eu credeam ca e vreun ultras de tastatura. Insa m-a lovit cand am vazut intrebarea (mai tineti minte cum se cerea prietenia odata?).

Azzido16.12.2008 19:07

in caz ca va intereseaza aspectul serverului :)

mai demult s-a defectat un modul de memorie, deci kinkston sucks.

acum avem memorii noi, Corsair FTW

in schimb am intampinat ceva probleme cu recunoasterea memoriei de catre sitemul de operare.

am recompilat kernelul si am rezolvat.

server.jpg

Bodanel17.12.2008 09:07

Ti-am spus eu sa nu folosesti mandriva :) . Totul e bine cand se termina cu bine.

Azzido24.12.2008 11:03

am mutat pe serverul stelist.ro hubul dc++ al lui tzepi, FC.steauahub.ro

Azzido29.12.2008 19:00

Va rugam sa urgentati scoaterea hub-ului offline de pe serverul stelist.ro, pentru ca traficul udp realizat de cei aproximativ 1500 utilizatori ai acestui hub provoaca probleme serioase in reteaua noastra.

 

Insistam ca hub-ul sa nu mai fie operational pana la ora 21:00, 29 decembrie 2008, altfel vom fi nevoiti sa deconectam serverul din reteaua noastra.

 

O seara buna.

 

--

Razvan Cojocaru

ETP Consulting SRL

 

---

sunt niste retarzi.

am scos hubul :thumbdown:

Azzido24.06.2009 05:20

reminder pt George: trebuie reziliat contractul pentru serverul vechi fcsteaua.ro, apoi o sa recuperez eu hardul de 1 TB

«12»