In primul rand cred ca trebuie sa stabilim ce server o sa avem.
Inchiriem de la etp cu 200 E/luna sau ne cumparam propriul server ?
Eu as opta pt varianta a doua.
Am cautat putin pe net si am ales cateva componente:
Procesor Intel Core 2 Duo E8400, 3.0GHz, socket 775
(http://www.emag.ro/procesoare/procesor-intel-core-2-duo-e8400-30ghz-socket-775--pBX80570E8400)
539,00 RON
Placa de baza Asus P5K64-WS, Socket 775
( http://www.emag.ro/placi_baza/placa-de-baza-asus-p5k64-ws-socket-775--pP5K64-WS )
419,83 RON
HDD Seagate Barracuda 1TB, 7200rpm, 3GB/s
(http://www.emag.ro/hdd/hdd-seagate-barracuda-1tb-7200rpm-3gb-s--pST31000340AS)
478,14 RON
Discount Kit Dual Channel Corsair TWIN3X 2048MB DDR3, 1333MHz
( http://www.emag.ro/memorii/kit-dual-channel-corsair-twin3x-2048mb-ddr3-1333mhz--pTWIN3X2048-1333C9DHX )
285,96 RON
Placa video Asus Nvidia GF7200GS, 256MB DDR2 64bit, PCI-E
http://www.emag.ro/placi_video/placa-video-asus-nvidia-gf7200gs-256mb-ddr2-64bit-pci-e--pEN7200GSHTD256M
96,21 RON
DVD-RW Asus 2014S1, 20x, negru, bulk
http://www.emag.ro/dvd_writer/dvd-rw-asus-2014s1-20x-negru-bulk--pDRW-2014S1-bulk-B
81,63 RON
Carcasa Midletower Delux DLC-MF436, ATX, 450W, silver & black
http://www.emag.ro/carcase/carcasa-midletower-delux-dlc-mf436-atx-450w-silver-black--pDLC-MF436
90,38 RON
TOTAL 20 mil
cam asta este o configuratie ideala zic eu.
in functie de ce o sa instalam pe server mai umblam la configuratie.
eventual mai punem ram, poate luam un procesor mai puternic.
Ca sistem de operare eu zic sa instalam un Linux Mandriva Power Pack, il folosesc de aproximativ o luna la munca si este super, cred ca e pt prima oara cand vad o varianta de mandriva care sa ma multumeasca.
Stiu ca mandriva asta nu are un renume prea bun dar in ultima perioada au crescut mult.
Tinand cont de problemele care le avem cu gentoo eu as vrea sa il evitam pe viitor, cu toate ca este super stabil, dar nici sa avem problemele care le avem acum.
Vezi AICI
Bun, sa recapitulam:
Mandriva cu urmatoarele servicii importante: apache, postfix cu horde (trebuie customizat), sshd, pureftpd, iptables, mysqld, verlihub, desktop manager gnome sau xfce, pe partea de social networking nu stiu ce soft sa folosim, va las pe voi sa va dati cu parerea.
Pentru instalarea softurilor suplimentare o sa folosim smart urpmi care este un soft super tare si usor de folosit.
De cumparat echipamentele, instalat, configurat si testat ma ocup eu.
Mare atentie la faza cu e-mail gratuit.
Trebuie sa ne gandim ce spatiu de stocare o sa oferim/casuta de mail pt ca 1 TB poate sa nu fie de ajuns.
Cat despre colocarea serverului propun sa ramanem cu etp.ro care sunt f buni.
Daca toata lumea e de acord si avem si banii respectivi, eu sa zic sa ne apucam de treaba.