Ziua de azi a mai adus delegației României încã 3 medalii. În urmã cu câteva momente, gimnasta Sandra Izbașa - sportivã a CSA Steaua - a cucerit medalia de aur la proba de sol, cu un exercițiu notat cu 15,650! Sandra Izbașa a reușit sã le întreacã pe gimnastele țãrii gazdã și a ocupat podiumul alãturi de americancele Shawn Johnson și Nastia Lukin.
În proba de tradiție a maratonului, cursa de 42 de kilometri și 195 metri, a triumfat Constantina Dița Tomescu. Sportiva din România a reușit sã cucereascã aurul într-una din cele mai dificile și mai prestigioase curse ale întrecerii olimpice!
Tot azi, echipajul de canotaj 8+1 al României a cucerit medalia de bronz, clasându-se în urma echipajelor SUA și Olandei.
Felicitari sportivilor noștri!
