FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Poli Iasi - Steaua 0 - 2 (0 - 0)

«123»
fcsteaua.ro08.08.2008 20:30

Dupa o prima repriza in care gazdele au fost foarte determinate si au facut risipa de efort, Steaua reuseste sa treaca la conducerea jocului in cea de a doua parte. Paseaza mult si isi creaza situatii de gol.

 

Atacurile Stelei s-au legat indeosebi pe partea stanga in directia ei de atac, de unde, pe rand, jucatorii de banda Szekely si Banel si varfurile Dayro si Arthuro au pornit faze periculoase.

 

In urma unei astfel de faze, la originea careia a fost Radoi, polistul Pecnik, vrand sa respinga in corner si-a introdus balonul in proprie poarta. 1-0 Steaua!

 

Golul doi a venit in minutul 89 si a fost marcat de Bogdan Stancu, dintr-o pasa semnata Adrian Neaga. 2-0 si meciul este jucat.

 

Steaua a facut un joc tactic bun, pasand rapid pentru a evita contactul direct cu adversarii si reusind faze de efect. Amintesc faza in care Arthuro a driblat 3 fundasi ieseni, a sutat cu stangul si Branet a prins. O alta faza periculoasa la poarta lui Poli a fost ratata de Dayro, care in situatie de 1 la 1 cu portarul, a trecut mingea peste el, usor stanga, dar acesta din urma a revenit si a indepartat pericolul.

 

Spre final Szekely a fost atacat dur de fundasul de pe partea sa, s-a accidentat si a fost inlocuit, folosirea sa impotriva Galateisaray fiind sub semnul incertitudinii.

 

Steaua putea sa mai marcheze, dar ingerul pazitor al buturilor iesene, Branet, si-a facut bine datoria.

 

O victorie meritata, care are menirea sa ne dea incredere pentru meciul Stelei de miercuri, de la Istanbul.

 

Steaua: Zapata, Golanski, Ghionea, Goian, Nesu, Szekely, Lovin, Mirel Radoi, Banel Nicolita, Dayro Moreno, Arthuro.

 

Au mai jucat: Tiago, Neaga si Bogdan Stancu.

 

Virgil

 

MoWeed08.08.2008 20:37
Spre final Szekely a fost atacat dur de fundasul de pe partea sa, s-a accidentat si a fost inlocuit.

De fapt s-a accidentat ca a calcat gresit. Oricat de mult urasc Poli Iasi pentru jocurile la rupere cu noi, trebuie sa recunosc ca ieseanul nu are nici o vina...

danimarcu08.08.2008 21:04

Frumos comentariu,in stilul celor de pe site-ul oficial.Ati uitat sa precizati ca in prima parte am fost inexistenti in atac,in afara sutului lui Arthuro...

Si ca iesenii sunt cei mai slabi din Liga tuti-fruti.

Ma rog,poate asa izbandim,ascunzandu-ne capul in pamant,ca strutul...

enjoy08.08.2008 21:04

apropo, strutul isi ascunde capul in nisip, se si intelege de ce; daca noi putem sa ni-l ascundem in pamant inseamna ca suntem cel putin "tari de cap".

armanovici08.08.2008 21:06

Sincer imi cer scuze pentru ca l-am proslavit pe Lovin intr-un articol anterior.Imi pun cenusa in cap.

Mi-a scos peri albi azi,pe langa Nicolita care era laudat de Vochin de imi venea sa inchid televizorul de nervi.

 

Surpriza neplacuta Nesu:haotic,imprudent,putea sa ne coste azi, ala a fost 11 m clar ca lumina zilei(intrare de berbec)...cum dracu poti sa faci asa gafe Mihaita???

 

Suprize placute: Tiago(joc dintr-o bucata, capul sus),Bogdan Stancu-finalizare de fotbalist adevarat,atacant de rasa(a simtit poarta cu ochii inchisi).

 

Concluzii: joc foarte prost in prima repriza, slab in a doua, pe Lovin si Nicolita i-as trimite vreo 6 luni la echipa a doua,lui Nesu i-as trage doua palme sa i se inroseasca urechile,inca are impresia ca e in vacanta.

 

Pacat de Szekely, Arthuro mai are nevoie de perioada de acomodare.

 

Radoi IMPERIAL, impresionant si defensiv si ofensiv! OMUL MECIULUI!!

 

Arbitraj slab(nu neaparat maniera anti-Steaua dar sub nivelul cu care eram obisnuit de la Augustus), Iar Savaniu a fluierat ca un impegat de miscare, minim 4 offsideuri semnalizate aiurea pe atacul nostru.

 

Transmisie de rahat, parca filmau cu telefonul mobil, urasc tot mai mult Antena 1 si surogatele ei de prost gust. Cu toate bubele lor, Pro TV e cu 2 clase peste,imi pare nespus de rau ca nu transmit ei dubla cu Galata!

danimarcu08.08.2008 21:08
mi s-a parut mie sau arbitrul a lasat jocul foarte dur; am avut senzatia ca popa i-a invatat pe ai lui sa atace prin orice mijloace.

Ti s-a parut tie!...

Nesu nu e cu nimic mai prejos decat iesenii.

Arbitrul a fost bun,parca prea bun,daca tinem cont ca Nesu l-a faultat clar in careu pe un jucator iesean si nu a dat penalty...

apropo, strutul isi ascunde capul in nisip, se si intelege de ce; daca noi putem sa ni-l ascundem in pamant inseamna ca suntem cel putin "tari de cap".

 

@enjoy - pamant nisipos... :oops:

f234567k08.08.2008 21:17
Radoi IMPERIAL, impresionant si defensiv si ofensiv! OMUL MECIULUI!!

Mai mereu la noi Mirel este omul meciului. Pe cand si un jucator ofensiv(fara meciul cu Brasov)?

cristian01408.08.2008 21:21

raramvazutprostcanicolilz9.th.jpg

 

Banel, Banel, Banel Nicoliiiiiiitaaaaaaaa.

MoWeed08.08.2008 21:22

cristian014

 

A luat-o Banel sa centreze....

steaua2708.08.2008 21:23

Daca ramanem fara Radoi e...nasol de tot!

Marius08.08.2008 21:24

ba, da' nesimtit mai e Dayro ala... cum se baga el peste Banelinho :(

cristian01408.08.2008 21:28

Ce bafta au gemenii golului, Banelinho si Lovinho. Recent s-a accidentat Plesan, iar astazi, din pacate si Szekely. Prevad o asezare ofensiva pe Ali Sami Yen cu cei 2 in primul 11. Poate revine si Surdu de la Brasov ca e baiat sufletist.

AdrianUltras2508.08.2008 21:29

Sper sa fie sanatos Szekely ca in rest...

enjoy08.08.2008 21:51

@ danimarcu: eschiva aprobata!

danimarcu08.08.2008 22:04

@enjoy-multumesc! :king:

 

Ce nu mi-a placut mie la meciul asta,in afara faptului ca nu am jucat nimic:

Golanski-a gresit aproape toate pasele,ceea ce ma ingrijoreaza,fiind vorba de el;

Dayro-se pare ca inca nu stie sa joace in deplasare,pare conditionat de caldura stadionului propriu;

Lovin si Banel in echipa de start(desi o iau asta ca pe o incercare a lui Laca sa scape de ei in eventualitatea unor accidentari..));

Nesu-unul din preferatii mei pt travaliu,e in continuare bezmetic.Nu se poate conta pe el din pacate...

Nefolosirea lui Ochirosii,desi a jucat bine de cate ori i s-a dat ocazia.Laca pare fixist in ceea ce-l priveste.

Ce m-a bucurat:apararea,desi nu e ca anul trecut,ne da in continuare semne ca e de nadejde.Zapata a aparat bine astazi,desi nu prea a avut de lucru.

Radoi-cel mai bun si serios stelist din lot.

Stancu-un atacant de rasa.

Pacat ca Szekely s-a accidentat,asta ar mai lipsi sa nu poata juca in Turcia.

Una peste alta,e bine ca am castigat,dar nu e bine sa ne facem ca nu observam lacunele din jocul nostru.

AdrianUltras2508.08.2008 22:11

danimarcu

 

eu zic ca dupa Radoi, Nesu a fost cel mai bun de pe teren.

 

Sa ne gandim doar.

 

I-a dat lui tanasa sa muste un umar si nu a luat galben.

Mai mult, i-a facut un galben lui Cristi bratu pt un fault nu asa de dur.

 

Plus alte ruperi(si nu doar de ritm) care au cam linistit adversarul.

 

Nesu e de-al nostru!

xDaJACKALx08.08.2008 22:18
Spre final Szekely a fost atacat dur de fundasul de pe partea sa, s-a accidentat si a fost inlocuit.

De fapt s-a accidentat ca a calcat gresit. Oricat de mult urasc Poli Iasi pentru jocurile la rupere cu noi, trebuie sa recunosc ca ieseanul nu are nici o vina...

Dar Szekely s-a mai resimtit dupa doua atacuri, poate ca ar fii trebuit sa fie schimbat mai repede sa nu forteze,parerea mea.

Daniellone08.08.2008 22:22

Acum m-am intors de la meci (eh, mai greu, stiu, dar "cine-a pus carciuma-n drum?"). As vrea doar sa mentionez atmosfera de la meci. In afara de tiganii din galeria lui Poli, restul stadionului tinea cu Steaua. Cand a iesit Steaua la incalzire tot stadionul i-a aplaudat, cand a iesit Iasul cateva aplauze razlete. Nu stiu daca s-a vazut la TV, dar in minutul 85, la 1-0, Neaga a venit sa bata un corner si toata partea aceea de tribuna l-a incurajat si aplaudat. Rica s-a uitat putin confuz si a aplaudat si el tribuna. Iar la golul 2, macar jumatate de stadion a sarit in sus de bucurie. Pacat de echipa Iasului ca mereu joaca cu noi la rupere, iar cu Dinamo sta capra, pentru ca orasul e stelist intr-o proportie covarsitoare.

 

In rest, jocul nostru scartaie rau de tot, era sa adorm in prima repriza. Am ajuns sa fie Mirel si conducator de joc (?!) ... Iar Nesu e pur si simplu inconstient: cand vezi ca adversarul nu e in stare sa iti dea gol daca joaca pana maine, tu ii dai 3-4 lovituri libere din preajma careului, practic singura lor sansa de a marca? Ii apreciez daruirea, dar mai multa chibzuinta nu i-ar strica. Ghionea mi s-a parut foarte bun. Nu stiu cum s-a vazut la TV, Dayro a jucat slabut, dar trebuia sa-l vedeti, se demarca la fiecare faza si nu primea niciodata mingea, mai avea putin si plangea de ciuda. Asta e, bine macar ca am batut...

DwL08.08.2008 22:29

Daca Steaua joaca asa cu Galata e f greu sa ne calificam, Gatala nu e Poli.

Oricum o victorie importanta care le ridica moralu baietilor nostri pt meciu cu Galata

 

Forza Steaua .

danimarcu08.08.2008 22:33
danimarcu

 

eu zic ca dupa Radoi, Nesu a fost cel mai bun de pe teren.

 

Sa ne gandim doar.

 

I-a dat lui tanasa sa muste un umar si nu a luat galben.

Mai mult, i-a facut un galben lui Cristi bratu pt un fault nu asa de dur.

 

Plus alte ruperi(si nu doar de ritm) care au cam linistit adversarul.

 

Nesu e de-al nostru!

Nesu e preferatul meu,dupa Radoi.Cel putin din punctul de vedere al spiritului stelist.

Parerea mea e ca Nesu joaca dezordonat,si cum spunea @Daniellone mai sus ofera multe lovituri libere gratuite adversarilor.Face faulturi inutile,si pune echipa in pericol de multe ori prin intrarile sale,chiar si cand situatia nu o impune.La un meci cu un adversar bun,s-ar putea sa ne coste intrarile sale dezordonate.De-asta am spus ca nu ne putem baza pe el.Dar,el are capacitatea sa-si modereze intrarile,a dovedit de atatea ori ca poate juca si mai calculat.

Probabil ca lipsa sa indelungata isi pune amprenta pe evolutia sa.Nici cu Marin nu ma laud,ba chiar as putea zice ca Marin are un dezavantaj in fata lui Nesu:varsta...

ionutzmt08.08.2008 22:37

Slabut jocul, dar sper ca baietii nostri s-au menajat pentru meciul cu Galata, mai ales ca antrenorul lor a fost in tribune. Mi-ar placea sa vad ca Steaua evlueaza asa cum a facut-o in repriza a doua cu Brasovul. Evident, il remarc si eu pe Radoi, iar langa el il asez pe Rica, a carui intrare a mai aranjat jocul nostru pe partea stanga, din piciorul sau plecand faza de la golul doi. In eventualitatea ca Janos nu se va reface pentru Istanbul, mi-ar placea ca Rica si Ochirosii sa fie aripile noastre in meciul cu turcii.

Felicitaru lui Bogdan Stancu pentru primul gol oficial in tricoul Stelei, dar mai ales pentru felul cum a finalizat. Promite sa devina un atacant de rasa.

predatorpulse708.08.2008 22:56

Bun articolul. Scurt si la obiect. Felicitari celor ce au pus poza aia cu Banel "deposedandu-l" pe Dayro,mi-a adus aminte de o faza din meci cand Banel avea mingea pe la 20 m de poarta ieseana si simtind o mana pe spate s-a aruncat de zici ca era piscina in fata sa. Ghici ce? Era arthuro(sau un alt jucator al Stelei,nu mai stiu exact),se incurcasera reciproc dar banelinho avand capul in pamant nu s-a uitat in jurul sau si s-a facut de ras. Exact ca in poza aia cu Dayro...

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

MariusBM09.08.2008 00:04
fular-campionii:steag_cruce_invers::steag_cruce_invers:fular-campionii sincer mai avem de muncit.Noile achizitii inca nu s-au acomodat.Jocul noistru e plictisitor(parerea mea)Forza Steaua!!
eduardo_stelist09.08.2008 05:36

Acum m-am intors de la meci (eh, mai greu, stiu, dar "cine-a pus carciuma-n drum?"). As vrea doar sa mentionez atmosfera de la meci. In afara de tiganii din galeria lui Poli, restul stadionului tinea cu Steaua. Cand a iesit Steaua la incalzire tot stadionul i-a aplaudat, cand a iesit Iasul cateva aplauze razlete. Nu stiu daca s-a vazut la TV, dar in minutul 85, la 1-0, Neaga a venit sa bata un corner si toata partea aceea de tribuna l-a incurajat si aplaudat. Rica s-a uitat putin confuz si a aplaudat si el tribuna. Iar la golul 2, macar jumatate de stadion a sarit in sus de bucurie. Pacat de echipa Iasului ca mereu joaca cu noi la rupere, iar cu Dinamo sta capra, pentru ca orasul e stelist intr-o proportie covarsitoare.

 

 

las`o moarta in balarii: am terminat facultatea in Iasi si am fost la toate meciurile din copou cand a venit Steaua, exceptand anul acesta si nu e deloc asa; nu pot sa cred ca juma de stadion a sarit la golul nostru, nu pot sa cred ca la incalzire Steaua a fost aplaudata si Poli a primit doar cateva aplauze razlete, este imposibil ca exact anul acesta sa fim bine primiti la Iasi.

 

nu zic ca iesenii sunt antistelisti, ne simpatizeaza dar de aici si pana la a spune ca au erupt de bucurie la gol e cale lunga.

 

cred ca acea carciuma te`a afectat profund.....ai fost in Ghencea cu Brasovul si aveai impresia ca esti pe Emil Alexandrescu.

baron09.08.2008 06:01

Ce schimbare de ton. Aseara injuram jocul haotic al jucatorilor nostri si acum le gasim circumstante atenuante. NU JUCAM NIMIC. Asta e adevarul. Si vreau sa spun ceva de Dayro: a fost tinut om la om tot meciul, ba de Ilie, ba de Ciobanu. Si el a avut cea mai mare ocazie a meciului. In plus, cand il ai pe Banel si pe Lovin linga tine, ba si pe Szekely care sa recunoastem inca nu joaca asa cum ne-am asteptat, nu prea ai cum sa iti iasa multe. Dayro e cu 2 clase peste Dica. Il mai aud pe Stoica cum ca Dayro incetineste jocul Stelei fata de Dica. Pai nu imi aduc aminte ca Dica sa fie initiatorul unor moristi de pase. Avem jucatori dar nu avem antrenor. Pacat. O alta hiba: oare nu da Domnul sa se accidenteze si Lovin??? Dar cred ca nu are cum. El nu intra in niciun tackling. Si la final e un jucator care merge "ceas". El si cu colegul sau, as in ale pasatului, Ovidiu Petre. Cand te gandesti ca spaniolii ii au la inchidere pe Xavi, Sena sau Iniesta, si noi pe Mister Lovin si Petre, innebunesti. O sa avem echipa atunci cand o sa avem dinnou un antrenor strain, de preferinta nu italian, cand Lovin, Petre, Nicolita vor juca la Concordia Chiajna. Pina atunci imi pun, etapa cu etapa, sperantele in punga si valiza cu bani ale lui nea Jiji.

«123»