În România otv-istã a lui Ogicã sau a lui Iri și Moni Columbeanu, a Magdei și a lu' Tolea Ciumac, a lu' Adrian Copilu de Vito, a lu' Mititelu, Borcea, Paszkany (e și România ãstuia) și lista ar putea continua cu enumerarea acestor personaje chiar și în ordine alfabeticã, în aceastã Românie din pãcate majoritar reprezentativã ca numãr de capete de locuitori, murdãrirea simbolurilor și valorilor a devenit ceva obișnuit precum mersul la toaletã.
Ca sã ne raportãm numai la lumea fotbalului, aș începe prin a exemplifica cu Gheorghe Hagi, diamantul coroanei fotbalului românesc, terfelit de un cioban parvenit îmbogãțit de Domnu' (zice el), de Domnu' Hrebenciuc (zic alții). L-a folosit pentru imagine, pentru a fi un paravan între el și suporterii care îl injurau vârtos pentru episodul "fularul". I-a mers, apele s-au liniștit, iar ciobanul s-a descotorosit de el ca de o vadrã cu zer stricat. A fost un pic de scandal codimentat cu puținticã indignare din partea zerariștilor din presa mioriticã, dupã care a urmat adoptarea tacticii strãbune a punerii batistei pe țambal și a mersului blat pe burtã.
La fel cum s-a procedat și în cazul declarațiilor ungrocului putred de la Cluj, care lua la mișto de ceardaș câștigarea acelei Cupe de catre Steaua '86. Putregaiurile din presã, indignate atunci de așa zisul scandal "Valiza", s-au mulțumuit în a rãspândi emanațiile asiaticului mâncãtor de carne crudã. În afara fostelor glorii ale Stelei, direct vizate, o excepție notabilã a fost DOMNUL Cristian Þopescu, a cãrui voce a fost totuși imediat acoperitã de râgâitul epocii maneliste pe care o trãim...
ªi fiindcã ne aflãm în pre-ziua debutului de sezon fotbalistic al Stelei, care se va produce la Vaslui, nu putem sã nu-l aducem aminte și pe Dorinel Munteanu, o altã fostã mare glorie a fotbalului românesc terfelitã de vechilul schizofrenic - paranoid Adrian PorumBoy-u. Colac peste pupãzã, acum acestuia îi ține isonul și fostul pârnãiaș cu fața mâncatã de vãrsat de vânt, Penescu de Pitești, care cu un tupeu specific tagmei de Periprava, de unde provine, l-a fãcut într-o intervenție telefonicã la o emisiune, pe fostul cãpitan al echipei naționale, milog (!)
Un exemplu la fel de tragic ar fi și situația actualã a lui Marius Lãcãtuș, suprins de camerele TV cu celebra frazã: "Acu" îl bag Gigi, acu' îl bag!... No comment și fãrã justificãri. Adrian Ilie a înțeles situația, sãrind din mers înainte ca ciobangutanul sã tragã cãruța pe dreapta. Marius Lãcãtuș a ales sã continuie. Din servilism, vor spune dușmanii, pentru bani și pentru cã aceasta este șansa carierei sale de antrenor, ar spune un fin observator, pentru cã iubește Steaua mai mult decât orice pe lumea asta, ar spune un suporter înfocat care încã mai crede în onoare și dragoste necondiționatã. Numai cã în cazul foarte probabil a ratãrii participãrii în grupele UEFA Champions League, Marius Lãcãtuș va avea soarta predecesorului lui Pedrazzini, Gheorghe Hagi, care cu toatã gloria sa a fost dat afarã pe ușa din dos. Deja un alt mare nume, Dan Petrescu, e pregãtit sã-i ia locul.
Așadar vina nu aparține în exclusivitate acestor neanderthalieni semi-analfabeți, owneri de cluburi. O parte din vinã o au și aceste foste glorii care din dragoste, pentru carierã sau bani, acceptã acest statut de perle în troaca porcilor.
Cristian Ionuț
(LDS)
