@ Victor
Hai sa fim seriosi , stii mai bine decat noi ca Ilie & Lacatus nu au avut libertate absoluta la transferuri si jucatorii adusi sunt castigati probabil la cazino .
Ma uit la campania de transferuri facuta de cioban ( acum cu Swindon ) si ma gandesc deja de groaznicele deplasari de la Medias sau Ploiesti , pentru a juca cu Otopeni-ul .
Ce vroiai sa faca Ilie daca nu a avut bani pentru transferuri ? Sa scoata din joben jucatori de superclasa ?Te asigur ca daca la inceput de fiecare mercatto sau sezon ii era pusa in fata o anumita suma de bani ( decenta pentru un club de talia Stelei ) pe care sa o cheltuiasca , iar raspunderea sa fie pe umerii sai , cu siguranta accepta . Insa cand Virgil Becali sau Teia Sponte au cuvant mai mare decat al tau , e timpul sa iti faci bagajul si sa te duci .
Ilie e vinovat doar de un singur lucru si anume ca e un profesionist si nu s-a ciobanit prin presa zilnic .
nu exista libertate absoluta la transferuri. cineva spunea insa ca un croitor iscusit lucreaza si in functie de materialul avut la dispozitie si-l innobileaza. in cazut antrenorului Lacatus metafora 'croitorului iscusit' nu functioeaza!
invartim adevarurile si ajungem sa decretam ca lotul actual al Stelei este mai slab decat cel al lui swindon? sigur, putem spune ca avem o echipa care poate fi inca mult imbunatatita, dar e fals sa ne autoconvingem ca lotul e slab si de aceea bietul Lacatus nu are ce sa faca?! este o scuza prea ieftina. adevarul este ca nu jucam absolut nimic si ca haosul tactic este evident! aici nu mai e vorba de transferuri, ci de exprimarea unui grup. aratam ca o trupa de lautari si nicidecum ca o orchestra (buna, slaba dar o "orchestra") ce canta dupa o partitura! lotul e slab, daca este sa ne comparam cu marile forte europene, dar pentru Romania este foarte bun.
vinovatia lui Ilie se gaseste in alta parte: in multele greseli din campionatul incheiat, in amatorismul relatiei cu arbitrii, cu media si cu alti manageri generali, in hilarul unor programari de meciuri, in salariile uriase oferite unor jucatori sub-mediocri (ma indoiesc ca daca l-ar fi atentionat pe Becali acesta ar fi plusat la salarii in cazul lui Croitoru, Cristocea, Badea, rada, etc), in "relatia periculoasa" cu zamfir. cearta pe comision intre Ilie si veri chiar nu ma intereseaza. pacat insa ca motivele pecuniare sunt ascunse sub paravanul unor teluri nobile.
mai vorbim!