Întãrâtat fiind de aerul canicular al verii, cât și de apropierea începutului de sezon mi-am luat inima-n dinți și l-am acostat pe Gigi Becali somându-l în cel mai solemn mod cu putințã sã-mi acorde un interviu. Mai de voie – de nevoie acesta a acceptat pe loc.
Iatã ce a ieșit:
Pânã mã duc sã mã schimb,
Așeazã-te undeva
Servește-te cu ceva...
Un whisky sau o cafea,
Un suc, ceai, sau orice-ai vrea
Sercretara te servește,
Nu ezita, îndrãznește!
-Mulțumesc cã acceptați
Interviu sã-mi acordați,
Aș vrea un pahar cu lapte,
De oaie, dacã se poate...
-Hahalerã ordinarã!
Ia poftim pe scãri afarã!
Imediat, acum, urgent,
Cã ești cam impertinent!
-Nu vroiam sã vã jignesc,
Numa' sã vã amintesc:
Sunteți totuși un cioban,
Nu vreun boier cu caftan...
-Bã, io sunt miliardar,
Mare latifundiar,
Tu ești doar un ou clocit
Boschetar nenorocit!
Ești la mine în palat
Tot în aur îmbrãcat,
E palat de președinte,
Se vede cã nu ai minte!
N-ai vãzut cum stã la poartã
Crucea auritã, înaltã,
Cu un Hristos de alamã,
Chiar nu ai bãgat de seamã?!
Sfântul Gheorghe e pe masã,
E din aur și mãtasã,
Balaurul îl rãpune
Sã se laude la lume.
Am icoane și vitralii
ªi multe alte detalii,
Am, cã am fost miruit,
Fiindcã sunt un om sființit!
Am observat imediat:
Ești diavol împielițat,
Dar las' cã am gãsit eu,
Ac pentru cojocul tãu!
-Sã vorbim despre fotbal...
-Acu' o întorci? Halal!
Ia hai sã îți predic eu,
Cuvântul lui Dumnezeu!
Vãd cã ești cam apucat,
Ești de fotbal posedat,
Dar acum bine îmi vine bine:
Scot io toți dracii din tine!
-Bre nea' Gigi, stai un pic,
Sunt stelist de când sunt mic,
Sunt un om, dã-te-napoi!
Sun la 112!
-Ho bã, stai cã am glumit,
Acum clar, m-am lãmurit:
Ai s-ajungi în iad, știi bine,
Vai și-amar va fi de tine!
-Valiza cu milionu'?
-Am s-o returnez la Domnu'
Cã el m-a îmbogãțit,
Am sã-i plãtesc însutit!
-Ce ne facem cu Bãnel?
-Tare drag îmi e de el,
E ca și copilul meu,
E pâinea lui Dumnezeu.
El aleargã, el centreazã,
Singur se mai faulteazã,
E ceva mult mai nasol
Când mai dã autogol...
-Dicã totuși a plecat...
-E de îngeri protejat,
L-am dat la Catania,
Tocmai în Italia.
-La Mendoza ați renunțat...
-Foarte bine c-am scãpat!
Cãlugãrii mã mustrau,
Când aflau câți bani îi dau...
-Ceva despre Lãcãtuș?
-Pe el tre' sã-l sun acuș,
O sã-i transmit ce mi-a spus,
Ce-a hotãrât Cel de Sus.
-Dar de Adrian Ilie?
-Cu transferuri mã îmbie.
Propune, eu mã gândesc,
Întreb pe Tatãl Ceresc.
-Dacã pleacã și Rãdoi?
-Dumnezeu va fi cu noi!
Ne va da un jucãtor,
Tot așa de muncitor.
-Vreți sã-l vindeți și pe Goe?
-Normal, cã doar n-o fi Noe,
Vând chiar tot ce am mai bun,
Cã vreau mulți bani sã adun!
-Nu-l folosim nici pe Rada...
- ªi care ar fi tãgada?
Nu postește, e fițos,
Nu-i destul de credincios...
-L-ați vinde și pe Zapata?
-Sã-mi dea cât cer eu, și gata!
Jur pe Dumnezeu din cer,
Cã imediat îl transfer!
-Vindeți tot, ce ați fãcut?
O luãm de la-nceput?
Reconstrucție de la zero?
Bre nea' Gigi, ești ca Nero!
-Eu ți-am zis cã ești nebun,
N-are rost sã îți mai spun:
N-o voi reconstrui eu,
O va face Dumnezeu!
O sã fac Steaua Creștinã,
Purã, fãrã nicio vinã,
Iar pe cei necredincioși
O sã-i țin ca pe leproși!
Iar când vom juca în Ligã
Tatãl Nostru din cer strigã,
O sã-i strivim pe Lyon,
Ca zidul din Ierihon!
Diavolul mi te-a trimis,
Sã mã enervezi ți-a zis,
Dar te fac eu de ocarã:
M-am sãturat, ieși afarã!
-Doar sã vã întreb ceva...
-Piei Satanã undeva!
Smãrãndescule, hai ia-l,
Am nervi în ultimul hal!
Smãrãndescu m-a luat
În stradã m-a aruncat,
ªi uite-așa a rãmas,
Interviul în impas...
Cristian Ionuț
(LDS)
