FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Interviu cu Gigi Becali

«12»
fcsteaua.ro30.06.2008 11:31

Întãrâtat fiind de aerul canicular al verii, cât și de apropierea începutului de sezon mi-am luat inima-n dinți și l-am acostat pe Gigi Becali somându-l în cel mai solemn mod cu putințã sã-mi acorde un interviu. Mai de voie – de nevoie acesta a acceptat pe loc.

 

Iatã ce a ieșit:

 

-Hai odatã, cã n-am timp,

Pânã mã duc sã mã schimb,

Așeazã-te undeva

Servește-te cu ceva...

 

Un whisky sau o cafea,

Un suc, ceai, sau orice-ai vrea

Sercretara te servește,

Nu ezita, îndrãznește!

 

-Mulțumesc cã acceptați

Interviu sã-mi acordați,

Aș vrea un pahar cu lapte,

De oaie, dacã se poate...

 

-Hahalerã ordinarã!

Ia poftim pe scãri afarã!

Imediat, acum, urgent,

Cã ești cam impertinent!

 

-Nu vroiam sã vã jignesc,

Numa' sã vã amintesc:

Sunteți totuși un cioban,

Nu vreun boier cu caftan...

 

-Bã, io sunt miliardar,

Mare latifundiar,

Tu ești doar un ou clocit

Boschetar nenorocit!

 

Ești la mine în palat

Tot în aur îmbrãcat,

E palat de președinte,

Se vede cã nu ai minte!

 

N-ai vãzut cum stã la poartã

Crucea auritã, înaltã,

Cu un Hristos de alamã,

Chiar nu ai bãgat de seamã?!

 

Sfântul Gheorghe e pe masã,

E din aur și mãtasã,

Balaurul îl rãpune

Sã se laude la lume.

 

Am icoane și vitralii

ªi multe alte detalii,

Am, cã am fost miruit,

Fiindcã sunt un om sființit!

 

Am observat imediat:

Ești diavol împielițat,

Dar las' cã am gãsit eu,

Ac pentru cojocul tãu!

 

-Sã vorbim despre fotbal...

-Acu' o întorci? Halal!

Ia hai sã îți predic eu,

Cuvântul lui Dumnezeu!

 

Vãd cã ești cam apucat,

Ești de fotbal posedat,

Dar acum bine îmi vine bine:

Scot io toți dracii din tine!

 

-Bre nea' Gigi, stai un pic,

Sunt stelist de când sunt mic,

Sunt un om, dã-te-napoi!

Sun la 112!

 

-Ho bã, stai cã am glumit,

Acum clar, m-am lãmurit:

Ai s-ajungi în iad, știi bine,

Vai și-amar va fi de tine!

 

-Valiza cu milionu'?

-Am s-o returnez la Domnu'

Cã el m-a îmbogãțit,

Am sã-i plãtesc însutit!

 

-Ce ne facem cu Bãnel?

-Tare drag îmi e de el,

E ca și copilul meu,

E pâinea lui Dumnezeu.

 

El aleargã, el centreazã,

Singur se mai faulteazã,

E ceva mult mai nasol

Când mai dã autogol...

 

-Dicã totuși a plecat...

-E de îngeri protejat,

L-am dat la Catania,

Tocmai în Italia.

 

-La Mendoza ați renunțat...

-Foarte bine c-am scãpat!

Cãlugãrii mã mustrau,

Când aflau câți bani îi dau...

 

-Ceva despre Lãcãtuș?

-Pe el tre' sã-l sun acuș,

O sã-i transmit ce mi-a spus,

Ce-a hotãrât Cel de Sus.

 

-Dar de Adrian Ilie?

-Cu transferuri mã îmbie.

Propune, eu mã gândesc,

Întreb pe Tatãl Ceresc.

 

-Dacã pleacã și Rãdoi?

-Dumnezeu va fi cu noi!

Ne va da un jucãtor,

Tot așa de muncitor.

 

-Vreți sã-l vindeți și pe Goe?

-Normal, cã doar n-o fi Noe,

Vând chiar tot ce am mai bun,

Cã vreau mulți bani sã adun!

 

-Nu-l folosim nici pe Rada...

- ªi care ar fi tãgada?

Nu postește, e fițos,

Nu-i destul de credincios...

 

-L-ați vinde și pe Zapata?

-Sã-mi dea cât cer eu, și gata!

Jur pe Dumnezeu din cer,

Cã imediat îl transfer!

 

-Vindeți tot, ce ați fãcut?

O luãm de la-nceput?

Reconstrucție de la zero?

Bre nea' Gigi, ești ca Nero!

 

-Eu ți-am zis cã ești nebun,

N-are rost sã îți mai spun:

N-o voi reconstrui eu,

O va face Dumnezeu!

 

O sã fac Steaua Creștinã,

Purã, fãrã nicio vinã,

Iar pe cei necredincioși

O sã-i țin ca pe leproși!

 

Iar când vom juca în Ligã

Tatãl Nostru din cer strigã,

O sã-i strivim pe Lyon,

Ca zidul din Ierihon!

 

Diavolul mi te-a trimis,

Sã mã enervezi ți-a zis,

Dar te fac eu de ocarã:

M-am sãturat, ieși afarã!

 

-Doar sã vã întreb ceva...

-Piei Satanã undeva!

Smãrãndescule, hai ia-l,

Am nervi în ultimul hal!

 

Smãrãndescu m-a luat

În stradã m-a aruncat,

ªi uite-așa a rãmas,

Interviul în impas...

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

 

ralukasteaua30.06.2008 11:50

Foarte multa inspiratie...a iesit ceva chiar amuzant! In alta ordine de idei, de saptamana stelista se mai aude ceva?

Night_mare30.06.2008 11:52

u meriti premiat;)ai mai mult talent decat multi cititorii acestui site impreuna!!;)felicitari nu-ti irosii acest talent pe care il ai!!

MoWeed30.06.2008 12:09
:))))))esti mortal omule
Tupac Amaru30.06.2008 12:18

Bravo dom'ne!

Sa stii ca iar m-ai facut sa rad, ai realmente talent.

Acum fii pregatit ca apare critica literara Dee, care ne va spune ca ai mai multi triftongi pe vers decat numarul maxim admis.

steaua_gloria30.06.2008 13:28

Frumos ! ;)

razvan_cmi30.06.2008 14:15

Esti dat dreaqu , ce mai! Am inceput deja sa ti colectionez poemele.

lupi30.06.2008 15:15

scz de offtopic,da meciu de deseara pe cv program?

c.ronaldo1730.06.2008 15:21

Maine pe prima pagina in GSP: Dan Udrea, interviu cu Gigi Becali!

Felicitari, e fantastic :)

w3bmaster30.06.2008 15:55

Ionut pe cand un volum scris de tine :)

 

 

Living_Dead_Stripper30.06.2008 16:55

Multumesc tuturor pentru aprecieri si incurajari.

 

@ Tupac Amaru:

 

Totdeauna, in orice activitate se vor gasi oameni care nu vor aprecia un lucru indiferent care ar fi acesta. Macar dee si altii combat civilizat cu argumente care pot fi sau nu pertinente,spre deosebire de alti cativa care doar injura (si nici macar la injuraturi nu se pricep)

 

@w3bmaster:

 

Pai e deja ,,under construction'' aici pe site... :)

 

 

Puteti lasa si voi o poezioara, o epigrama lui Gigi, sa-i aratam ca ,,He will never walk allone''

fedora30.06.2008 17:30

Foarte frumos, un salt calitativ semnificativ fata de ce ai scris pana acum.

Felicitari!

oop30.06.2008 17:31

esti talentat omule,felicitari!

laur_2330.06.2008 17:58

Foarte tare!!! Felicitari!

 

Ar fi nemaipomenit sa-l putem aborda pe marele conducator si sa-l instiintam in legatura cu tampeniile pe care le face...

MALDINI01.07.2008 05:57

Super tare :P Ai talent omule =D

ENDer01.07.2008 08:39

SUper tare, am murit de ras. Tine-o tot asa xD

Virgil01.07.2008 11:45

Interviu zici? Eu cred ca mai degraba aduce a balada. Balada satirico - comica.

Remarc ca ti-ai imbunatatit rima (ar trebui sa multumesti celor care te-au criticat anterior pentru versurile libere).

Buna pentru divertisment. Altfel, fara valoare.

1uLy4Nn01.07.2008 11:54
:)))) bun articol. meriti un :kisstogether: pt ca ne-ai mai inveselit un pic
aleex501.07.2008 11:56

Esti tare omule. Tin-o tot asa!

s0rins_9201.07.2008 15:39

:x super tare :gathering:

clausblaus01.07.2008 16:38

Nu stiu cu ce te ocupi in viata de zi cu zi,dar sa stii ca ai putea face cariera.Mai avem nevoie si de putina veselie!FELICITARI!

stelista no. 101.07.2008 19:37

haz de necaz!

asta e primul articol despre Steaua

care imi aduce zambetul pe buze

de ceva timp

 

Mersi :)

dee01.07.2008 20:05
Bravo dom'ne!

Sa stii ca iar m-ai facut sa rad, ai realmente talent.

Acum fii pregatit ca apare critica literara Dee, care ne va spune ca ai mai multi triftongi pe vers decat numarul maxim admis.

 

Vad ca simti nevoia unei interventii din partea mea, e a doua oara cand imi soliciti "critica" vis-a-vis de epigramele lui LDS. Nu mai insista; i-am promis ca voi interveni doar atunci cand imi va placea ceea ce citesc, iar in rest am sa ma abtin de la comentarii. Si mai usurel cu "triftongii", "diftongii", "rima", "iambul" etc , nu eu i-am analizat prozodia ( nici nu ma pricep), eu doar am vizat un alt aspect , strict legat de exprimare, cu care el nu a fost de acord. ( atat)

 

Ma bucur ca mai sunt oameni in stare sa faca haz de necaz si nu se limiteaze la articole pline de jigniri si atacuri asupra adversarilor. LDS a facut pasul asta, a lasat in urma un anumit tip de articole si cu siguranta va "circula" mult timp pe cale virtuala. "Miorita" doar a deschis drumul :)

Mugur_Cornateanu01.07.2008 22:12

LDS, cred ca te-am ginit si pe Youtube. video dedicatie pentru Gigi Becali. tu esti? sau altu cu talent? am dat 5 stele la clip. se merita:)

micodo02.07.2008 03:49
Acum fii pregatit ca apare critica literara Dee, care ne va spune ca ai mai multi triftongi pe vers decat numarul maxim admis.

 

Muahahahahaahaha, cel mai tare am ras la asta!

 

ps felicitari lsd!

 

«12»