Are balta pește. Din belșug chiar. Da' belșugu' cu pricina e întodeauna împãrțit de cei puțini în defavoarea turmei celor mulți, din care o pãrticicã din ce în ce mai micã mai iese sã le ștampileze celor puțini și îmbuibați buletinele de vot.
Scârbitã de politicã, majoritatea poporenilor a așteptat ca pe un binemeritat balon de oxigen acest Campionat European, care tocmai se apropie de final. Dar ne-a pricopsit necazul cu eterna și fascinanta tembeliziune românã deținãtoare exclusivã de drepturi de transmisie a acestui adevãrat spectacol. Totodatã ne-au fost îndesate în urechi și elucubrațiile emise de cohorta de dinamoviști ratați aciuatã la televiziunea cu pricina. Nu degeaba, ci pe banu' contribuabilului, de unde se furajeazã aceastã instituție...
Cu alte cuvinte eu, umil tânãr contribuabil român plãtitor de abonament radio – TV tre' sã plãtesc ca sã ascult searã de searã clișeele molfãite de antrenorul-administrator-delegat-istoric-filozof-moderator-procuror-KGB-ist Cornel Dinu, ifosele pseudo-intelectualului ratat, comentator de tururi cicliste și prezentator de știri sportive, Radu Naum. Colac peste pupãzã ar fi și icnetele lui Enãchescu, în timp ce din studio modereazã unul cu un nume de cântãreț de muzicã popularã, Tudor Furdui, un puști nevinovat cu fațã de plutonier major din filmele cu B.D. care e veșnic de acord cu orice invitat, indiferent ce-ar spune.O adevãratã menajerie, care dacã ar fi invitatã pentru o searã (eventual la o emisiune în reluare) ar fi fost acceptabil. Dar noi trebuie sã-i suportãm pe ãștia plãtindu-i în același timp din buzunarul nostru!
Cireașa de pe tort, care încununeazã scremetele acestor ratați a fost meciul din aceastã searã, Germania – Turcia. Ne cerem scuze, defecțiune tehnicã. Acest anunț a tronat obsesiv pe ecranul televizorului pe parcursul reprizei a doua. Când s-a întrerupt emisia scorul era 1 – 1, când a revenit scorul era deja 2 – 2. Dupã meci, totul s-a remediat ca prin farmec. Apare Frumușelul Furdui care ne comunicã motivele defecțiunii. Vinovați e elvețienii. O fi plouat prea tare, iar undele s-au udat nemaiputând sã ajungã la satelit. Probabil. Posibil. Plauzibil.
Asta nu schimbã cu nimic datele problemei:
Furați mai subțire, bãi aceștia! Cumpãrați-vã aparaturã performantã, angajați personal calificat, comentatori, moderatori. Cã doar sunteți plãtiți din banu' contribuabilului!
Are balta pește. Din belșug chiar. Dar totuși...
Cristian Ionuț
(LDS)
