FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miorița la Euro 2008

«12»
fcsteaua.ro18.06.2008 00:27

Pe-un picior de plai

Unde habar n-ai

Iatã vin cu tot

La aeroport

Jucãtori – vedete

Cu cercei și plete,

Ghiuluri, celulare,

ªi cu girofare

Cu gagici frumoase,

În țoale bengoase.

 

Se vor îmbarca

Cu toți vor pleca

Spre un campionat

De toți așteptat

Cam de vreo opt ani

Speranțe și bani,

Ni s-a împlinit

Pohta ce-am pohtit

 

Ne-au aruncat sorții

Într-o grupã a morții,

Cu dârzi olandezi,

Cu cocoși francezi

ªi italieni

Iuți și cam vicleni.

 

Cu toți am crezut

De la început,

Biata Miorițã

Va fi chisãlițã,

Vom fi niște miei

În groapa cu lei,

Cu toți ne gândeam

ªi ne plãnuiam

De la început

Nu-i nimic pierdut,

Sã jucãm frumos

ªi spectaculos,

Orice gol marcat

Sau punct câștigat

Va fi prețuit

ªi sãrbãtorit...

 

Umpluți de emoții,

Am înfruntat sorții

Jucând primul meci

C-o echipã – terci,

De cocoși francezi

Ce ai noștri iezi

De se-nvârtoșau,

Sigur o bateau.

 

Dar am remizat

C-un zero barat

Într-un meci închis

De mare plictis...

 

Apoi a urmat,

Meciul așteptat,

Mare tevaturã

Cu echipa azurã,

Ce fusese încinsã,

Umilitã, învinsã,

De niște batavi

Aprigi rãu și bravi.

 

Dumnezeu din cer

ªi c-un tușier

Mult ne-au ajutat,

Gol le-au anulat,

ªi-un italian

Puțin cam plãvan,

S-a cam bâlbâit,

Direct l-a servit

Pe al nostru Mutu,

Care a dat cu șutu'

Le-a bãgat-o în plasã

ªi mortul în casã.

 

Dar nu a ținut

Decât un minut,

Cã ne-au egalat

Dintr-un gol ciudat,

Cãci un brav fundaș

Zis Gabi Tamaș,

Dã pe lângã minge

ªi meciul se-ncinge.

 

Nenea flueraș

Cu capul golaș,

Ne face cadou

Ca la anul nou,

Un pinalti mare

De calificare,

Numa' gol sã dai,

Cã noroc tot ai...

 

Intrã iar în scenã,

Vedeta eternã

Tot Mutu șuteazã

ªi normal, rateazã!

În toatã splendoarea

ªi calificarea...

 

Acum olandezii

Au bãtut francezii,

Fãcând cu ei borș

Zeamã de cocoș.

 

Bieții noștri iezi

Spun la olandezi

S-o lase mai moale,

Capul nu-i mai doare

Sunt calificați

ªi-ar fi câștigați,

Meciul lor sã-l dea,

Atunci ar scãpa

De italieni

Care sunt vicleni,

Sãrmanii francezi

Vãd doar stele verzi,

Sunt împrãștiați,

Descalificați.

 

În al treilea joc,

Nu mai era loc

Sã se speculeze,

Sã se parieze,

Miorița laie

Iese la bãtaie,

Cã e favoritã

De lume iubitã,

Temuții batavi

Nu mai sunt chiar bravi,

Vor sã se conserve

Au bãgat rezerve,

Sunt buni de bãtut

De la început.

 

Joacã relaxat,

Rateazã distrat,

Ai noștri stresați

Cad ca secerați,

Cu fundul pe jos

ªi joacã fricos.

 

Dicã parcã doarme,

Mutu are toane,

Contra n-are treabã

Tot cade prin iarbã,

Bãnel tot aleargã

Mingea s-o culeagã,

ªi face marcaj

La kilometraj,

Daniel Nicolae

Parcã e de paie

Fuge-mprãștiat,

Parcã-i dezmembrat,

ªi alde Cociș

Centreazã cruciș,

Mingea în tribunã

Parcã ar fi pe Lunã

Iar bietul Pițurcã

E sãtul de țurcã,

Schimbã disperat

Dar s-a terminat!

 

Meciul s-a sfârșit,

Rãu ne-au umilit,

Jucând cu rezerve

Iar noi cu conserve.

 

Vor veni în țarã,

Pentru a câta oarã?

Spunând rãspicat:

IARêI AM RATAT!

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

 

shack3r18.06.2008 01:24

Of..trist dar adevarat. Din pacate totul porneste de la mentalitate,si cum noi,de la primul cersetor din Bucuresti pana la Basescu avem aceeasi mentalitate, e imposibil sa emitem pretentii. Astfel,vom urmari campionatul european ca ultimele turnee finale,cu un dezinteres total,ne va ramane doar sa ne alegem o favorita de care,sa fim seriosi,ne doare fix in pix daca invinge sau nu . Asa ca,sa inceapa jocurile . Favorita mea e Croatia

endorama18.06.2008 03:28

mai tu esti chiar talentat.....

Tupac Amaru18.06.2008 07:17

Hai Dee, apari tu si spune-ne iara ca nu respecta nu stiu ce ritm iambic etc etc

Forza Banel! (traducere libera "atentie la buzunare!")

 

PS

Citind tot ce tu ai scris

Un ras hatru m-a cuprins

Si eu spun ca nu ma-nsel

Daca strig "Forza Banel!"

 

PPS Imi pare rau, dar eu nu mai tin minte din meciul de aseara decat ca cei doi comentatori sorosieni au pronuntat la fiecare 10 secunde cuvantul "Banel".

Asta este realmente ingrijorator pentru natia noastra, prostia multiplicata la niveluri alarmante. E mult mai ingrijorator decat nefericita imbinare dintre Miorita si Tziganiada.

MoWeed18.06.2008 08:48

trist dar adevarat.....iarasi am ratat...

crossman18.06.2008 08:54

=)))))))cel mai tare de pana acum=))))))cat de penal=))

Nicul18.06.2008 08:56

ar fi interesant daca dupa aceasta editie de campionat european am putea aduce jucatori precum Ümit Korkmaz (Austria, rapid viena, 23 de ani, jucator polivalent mijlocas dreapta sau stanga); Roger Guerreiro (Polonia, legia varsovia, jucator polivalent, mijlocas stanga sau central), jucatori cu evidente calitati tehnica, mai precis oameni care pot dribla.

Living_Dead_Stripper18.06.2008 09:19

@ Tupac Amaru & Mo Weed:

 

Totdeauna râsul

Compenseazã plânsul,

Totdeauna hazul,

Macinã necazul...

MoWeed18.06.2008 09:42

Asa e acum ne-a mai ramas numai sa facem haz de necaz.... :mellow:

clausblaus18.06.2008 10:44

Felicitari!Trebuie sa mai si radem uneori.....si am ras credema!

MoRRiS18.06.2008 14:03

E prea tare poezia asta si foarte adevarata. Felicitarile mele :)

 

metzzz18.06.2008 16:15
ar fi interesant daca dupa aceasta editie de campionat european am putea aduce jucatori precum Ümit Korkmaz (Austria, rapid viena, 23 de ani, jucator polivalent mijlocas dreapta sau stanga); Roger Guerreiro (Polonia, legia varsovia, jucator polivalent, mijlocas stanga sau central), jucatori cu evidente calitati tehnica, mai precis oameni care pot dribla.

 

 

Visezi :gathering:

SSK18.06.2008 16:44

Ha ha ha...partea cu adevarat tare: am primit acum 20 de minute un mail de la o colega (!), continand exact aceasta poezioara :) Se pare ca a fost apreciata, daca a inceput sa circule asa de repede!

w3bmaster18.06.2008 22:07

Da e super tare :)

 

bodanelu18.06.2008 22:32

si eu am primit pe mail de la mai multe persoane, chiar si din state. plus ca am vazut-o pe mai multe bloguri. felicitari.

Living_Dead_Stripper19.06.2008 05:35

@ SSK & bogdanelu:

 

Se pare ca asa raman in constiinta publica baladele rapsozilor populari anonimi :)

84ava19.06.2008 06:56

Buzdug si Morar iti recita balada chiar acum la radio.:D.Felicitari!

carminastan19.06.2008 11:29

Acum a aparut si in GSP. LOL

MoWeed19.06.2008 11:31

@LDS

 

Imi dai un autograf?:)))))

I.N.Money19.06.2008 11:42

A aparut in Gsp , dar numele lui LDS nu e pe nicaieri . Probabil se considera ca e o creatie a lui Dan Udrea :rolleyes:

metzzz19.06.2008 12:03
A aparut in Gsp , dar numele lui LDS nu e pe nicaieri . Probabil se considera ca e o creatie a lui Dan Udrea :rolleyes:

sa-i dea in judecata daca nu spun sursa de unde au luat-o :boxing: un ban cinstit ar face :yeahh:

cristian01419.06.2008 12:36

http://www.ziua.ro/news.php?id=7994&data=2008-06-18

 

http://www.gardianul.ro/2008/06/18/sport-c...08-s115783.html - Cel putin astia au amintit si autorul.

 

www.campulung-online.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=525&Itemid=1

 

www.antena3.ro/sport/Romanul-sa-nascut-poet-Miorita-varianta-Euro-2008_27609_ext.html

 

www.newsreport.ro/articole/Euro2008/1917937/Miorita-varianta-adaptata-pentru-Euro-2008.html

 

pescurt.ro/stiri-sport/miorita,-varianta-adaptata-pentru-euro-2008_18-06-2008_662749

 

www.ziua.net/mail.php?f=news&id=7994&data=2008-06-18

 

www.gardianul.ro/print-115783.html

 

Exemplele ar putea continua. Face furori balada asta. :thumbsup:

Felicitari autorului.

SSK19.06.2008 13:06

Impresionant!

Living_Dead_Stripper19.06.2008 17:12

Ma, voi ma bagati in sperieti...

Daca ma cauta astia acum :)

xDaJACKALx19.06.2008 21:23

Mama de n-am primit la massuri cu balada ta...E isterie deja :thumbup:

«12»