Vorbe multe, vorbe goale... Atunci expectatiile noului sezon se bazeaza pe necunoscute gen transferuri, e de asteptat ca lucrurile sa mearga prost. Iar daca totusi treaba merge bine, atunci e doar exceptia care confirma regula. Daca se aduc mai multi jucatori, atunci putem numi sezonul urmator de "reconstructie", iar obiectivele vor fi cel mult intrarea in cupele europene. Daca se aduc 1-2 jucatori care sa se impuna in prima echipa, atunci putem spera la o imbunatatire a jocului cu efecte benefice pe termen scurt. Totul e chestie de perceptie, iar punctul de referinta este ce conteaza. Daca ne raportam la jegurile de competitii romanesti, atunci schema cu cei 1-2 jucatori face sens si probabil ne vom bate la titlu cu Dinamo si Rapid (CFR are datorii de platit in sezonul urmator!!). Daca ne raportam la LC si echipele care conteaza, atunci e cazul sa incepem reconstructia acum. Partea buna este ca Buzaul ne poate rula jucatorii tineri, ca ei pot creste impreuna. Dar daca ei tot cresc pina la pensie, iar noi tot aducem jucatori din America de Sud de la care asteptam minuni peste noapte, atunci asteptarile noastre sunt nerealiste. Elton, Dayro, Armenteros, etc nu vor salva Steaua de la intrarea in anonimatul pre-1986. Ce ne trebuie este rabdare si tutun, plus intelepciunea de a creste generatii de jucatori impreuna si a le da sansa sa ajunga pe Ghencea. Dar cine are rabdare in Ghencea? Daca noi cei din tribune nu avem, ce pretentii sa avem de la Gigel din Pipera, pt care impactul este diferit (in plan politic, de popularitate la TV, financiar, etc).
Apropos de Dica, Goian si solutiile de inlocuire: Dica e jucator de super-clasa, e ceva care nu prea se inlocuieste, ci eventual jocul se schimba dramatic; si Dica si Goian sunt jucatori care au demonstrat valoare, Rada si Dayro inca incearca, deci comparatiile sunt fortate si arata frustrarea fanilor la adresa jucatorilor care trebuiau sa care in spate Steaua in sezonul incheiat; fotbalul european nu se bazeaza doar pe driblinguri ci si pe ambitie si motivare personala, iar din punctul meu de vedere tocmai de aceea Nicolita a fost titular. Pt ca Szekeli sa se impuna in prima echipa in locul lui Nicolita, el trebuie sa-si castige locul si prin ambitie, motivare personala, rautate in joc, nu numai prin tehnica evident superioara. Stim toti ca ciobanul din Pipera schimba favoritii des, dar tocmai de aceea jucatorii Stelei ar trebui sa ofere la intrarea pe teren exact ce asteapta el (culmea, si noi la fel!), adica sa fie precum oastea romana la Marasesti, sa curga "sange", sa-si lase plamanii in iarba, iar atunci vom avea si noi o ECHIPA.