FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Proba

«12»
bodanelu23.05.2008 09:11

Preder de 30 de ori jucatorii gen Ov. Petre, Paraschiv, Nesu, Emegara decat indolentii ca Mendosa, Dica...

 

Ceea ce nu intelegi tu: orice antrenor care accepta banca Stelei trebuie sa o faca stiind ca ciobanul o sa dicteze echipa. atat timp cat jegul se afla in frunte.. nu o sa avem antrenor capabil de o performanta buna.

tazonne23.05.2008 09:33

@ThereauRistul chiar daca pana acum il sustineam pe Laca si eram sigur ca el este antrenorul de care aveam nevoie incep sa iti dau dreptate... a ajuns din idolul nostru o carpa a ciobanului si nimic mai mult

@bodanelu nu cred ca trebuie sa avem licienta pro sa ne deam seama ca Lovin si Banel sunt chiftele, nu trebuie sa avem licienta pt a ne da seama ca ultimele 7-8 meciuri castigate au fost cu un noroc imens, nu trebuie sa avem licienta sa ne dam seama ca Lacatus este doar antrenor cu numele...

sincer nu cred a in anii ce vor urma vom mai avea o echipa care sa fie spaima campionatului... ci doar o echipa de" rebuturi"...

DT23.05.2008 10:09
Ceea ce nu intelegi tu: orice antrenor care accepta banca Stelei trebuie sa o faca stiind ca ciobanul o sa dicteze echipa. atat timp cat jegul se afla in frunte.. nu o sa avem antrenor capabil de o performanta buna.

 

ne-am resemnat deja? gata? ramane Becali pe viata aici si cu asta basta? hai fratilor, desteptarea. nu trebuie sa acceptam situatia asta, desi se pare ca am inceput deja!

andyro23.05.2008 12:28
Articolul e destul de interesant dar porneste de la o premiza falsa. Ce "proba" sa treaca Adrian Ilie cand el nu are mana libera? El si Lacatus se gandesc la cateva posturi deficitare,Adi Ilie cauta niste jucatori buni si Jiji ii refuza pentru ca sunt prea scumpi pentru buzunarul sau(desi nu cred ca am dat mai mult de 2 milioane pe un jucator in acesti ani,un mizilic la nivel international si la ce buget pretinde ca are gibonul).

 

Se stie ca Jiji practic face transferurile(pentru ca el are ultimul cuvant,a spus-o chiar el),el impune strategia echipei in anumite meciuri considerate importante de el(vezi episodul cu Dinamo cand am jucat la 0-0 cu 2 inchizatori exact cum a spus gibonul) si poate cel mai tragic pentru noi,nu doreste dezvoltarea normala a echipei,avand in vedere ca ii pasa mai mult de bani decat de performanta desi cele 2 nu se exclud,problema e ca ciobanul vrea castig sigur si in fotbal nu exista asa ceva. Ca sa faci multi bani,trebuie sa bagi multi bani,si ciobanul nu face asa ceva,chiar el a spus ieri ca la o oferta mai mare il da pe golanski desi a zis de atatea ori ca e netrasferabil. Principii,principii,dar la o suma mai mare uitam de ele.

 

Asa ca stati linistit,strategie pe termen mediu si lung nu exista,campania de transferuri se face de la o zi la alta,dupa cum se scoala Jiji iar de antrenor nu mai zic nimic,pentru ca eu consider ca avem nevoie de un antrenor mai experimentat si care sa doreasca o abordare mai ofensiva a jocului. Asadar avem premize pentru un nou sezon "minunat",pentru care trebuie sa-i multumim lui jijel ,Adi Ilie si Lacatus fiind victime colaterale,care raman pentru ca vor sa faca ceva pentru clubul la care au cunoscut gloria,dar nu au puterea in mana.

 

@predatorpulse, nu, cred ca tu pleci de la o premisa gresita. In momentul in care Adi Ilie si Lacatus au acceptat posturile respective, stiau foarte clar ce ii asteapta. Sau daca nu stiau, au aflat intre timp, si nici unul dintre ei nu si-a dat demisia.

 

Asta poate insemna 2 lucruri - pot sa isi faca treaba in conditiile astea, sau se agata de posturile alea desi nu sunt lasati sa faca nimic. Eu nu vad deloc o dilema in situatia lor - poti (esti lasat) sa faci ce ai de facut, faci; nu poti sau nu esti lasat, iti dai demisia. Nu ramai in functie pe post de manager-marioneta, fiind mereu scuzat ca "nu e lasat sa iti faci treaba".

 

Daca intr-adevar s-ar intampla ce zici tu (si sunt intr-o proportie destul de mare sigur ca se va intampla), Adi Ilie ar trebui sa faca o conferinta de presa in care sa isi prezinte demisia si sa spuna clar motivele. Asa cum a facut cineva care a avut coloana vertebrala si a plecat atunci cand n-a fost lasat sa isi faca treaba, si anume Hagi. Daca nu o va face, atunci va suporta 100% responsabilitatea. Deci e o proba.

fedora23.05.2008 12:51

Sincer nu am mari asteptari de la noul sezon.

Sper sa plece Dica si Goian pentru ca nu mai sunt motivati sa joace la Steaua.

Sper sa plece Nicolita pentru a vorbi din nou de echipa de fotbal Steaua.

Si mai sper sa aducem un mijlocas stanga, caz in care am avea de departe cea mai buna echipa din tara.

Dar chiar si asa sperantele sunt mici stiind ca avem pe banca o dezamagire ca Laca.

Cei nehotariti se vor edifica in primul meci oficial, cu Banel si Lovin titulari iar Janos si Dayro pe banca de rezerve. Da, stiu, trebuie sa-mi iau licenta PRO sa pot comenta.

FortuneTeller23.05.2008 14:22

Vorbe multe, vorbe goale... Atunci expectatiile noului sezon se bazeaza pe necunoscute gen transferuri, e de asteptat ca lucrurile sa mearga prost. Iar daca totusi treaba merge bine, atunci e doar exceptia care confirma regula. Daca se aduc mai multi jucatori, atunci putem numi sezonul urmator de "reconstructie", iar obiectivele vor fi cel mult intrarea in cupele europene. Daca se aduc 1-2 jucatori care sa se impuna in prima echipa, atunci putem spera la o imbunatatire a jocului cu efecte benefice pe termen scurt. Totul e chestie de perceptie, iar punctul de referinta este ce conteaza. Daca ne raportam la jegurile de competitii romanesti, atunci schema cu cei 1-2 jucatori face sens si probabil ne vom bate la titlu cu Dinamo si Rapid (CFR are datorii de platit in sezonul urmator!!). Daca ne raportam la LC si echipele care conteaza, atunci e cazul sa incepem reconstructia acum. Partea buna este ca Buzaul ne poate rula jucatorii tineri, ca ei pot creste impreuna. Dar daca ei tot cresc pina la pensie, iar noi tot aducem jucatori din America de Sud de la care asteptam minuni peste noapte, atunci asteptarile noastre sunt nerealiste. Elton, Dayro, Armenteros, etc nu vor salva Steaua de la intrarea in anonimatul pre-1986. Ce ne trebuie este rabdare si tutun, plus intelepciunea de a creste generatii de jucatori impreuna si a le da sansa sa ajunga pe Ghencea. Dar cine are rabdare in Ghencea? Daca noi cei din tribune nu avem, ce pretentii sa avem de la Gigel din Pipera, pt care impactul este diferit (in plan politic, de popularitate la TV, financiar, etc).

 

Apropos de Dica, Goian si solutiile de inlocuire: Dica e jucator de super-clasa, e ceva care nu prea se inlocuieste, ci eventual jocul se schimba dramatic; si Dica si Goian sunt jucatori care au demonstrat valoare, Rada si Dayro inca incearca, deci comparatiile sunt fortate si arata frustrarea fanilor la adresa jucatorilor care trebuiau sa care in spate Steaua in sezonul incheiat; fotbalul european nu se bazeaza doar pe driblinguri ci si pe ambitie si motivare personala, iar din punctul meu de vedere tocmai de aceea Nicolita a fost titular. Pt ca Szekeli sa se impuna in prima echipa in locul lui Nicolita, el trebuie sa-si castige locul si prin ambitie, motivare personala, rautate in joc, nu numai prin tehnica evident superioara. Stim toti ca ciobanul din Pipera schimba favoritii des, dar tocmai de aceea jucatorii Stelei ar trebui sa ofere la intrarea pe teren exact ce asteapta el (culmea, si noi la fel!), adica sa fie precum oastea romana la Marasesti, sa curga "sange", sa-si lase plamanii in iarba, iar atunci vom avea si noi o ECHIPA.

DelPiero1023.05.2008 15:47

Nu cred ca Adi Ilie si Lacatus isi pot proba valoarea!La Steaua,nimic nu se face fara cioban!El este manager,antrenor,psiholog...3 in 1,mai bun ca orice sampon!

w3bmaster23.05.2008 22:23

Sa asteptam stransferurile (nu astea de prin presa alea reale) 2 Mijlocasi si 1 Aracant si in rest depinde de plecari ...

 

Forza Steaua

DanStan24.05.2008 06:51

Bine, sa zicem ca maine Adi Ilie si Lacatus isi dau demisia. Intrucat principala conditie pentru a lucra la FC Steaua e obedienta fata de creditor e clar ca nici inlocuitorii lor nu vor fi mai buni. Care-i managerul sau antrenorul ala de top care ar prefera sa-si ignore meseria si sa asculte orbeste aberatiile unui mic Ceausescu doar pentru a primi un salariu baban ? A, ca s-ar gasi oricand manageri si antrenori de mana a 2-a sau a 3-a care s-o faca, e clar. Chiar daca Adi Ilie si Lacatus au partea lor de vina e clar ca inlocuirea lor nu va avea nici un efect pana in momentul in care conducerea nu se va mai amesteca in alcatuirea lotului si a echipei.

Marius24.05.2008 06:57

Inlocuirea lor ar avea efect daca ar urma "modelul Hagi". Sa vina si ne spuna "milioanelor de stelisti" de ce nu si-au facut treaba, daca geigei se baga peste ei, etc.

 

Banuiesc (cand e vorba de psihicul uman nu poti fi sigur niciodata) ca va fi o emulatie in randul fanilor, cu proteste fara precedent, cu un gibon fluierat 90 de minute pe Ghencea, luat in bascalie peste tot si de toata lumea... se pot face destule lucruri...

grizzly24.05.2008 10:39

il doare la basca pe maimutoi de proteste si fluieraturi. va declara iar intrarea oprita pentru "huligani" si gata, ne calmeaza instant. asta e ca raia, nu mai scapi de el.

Joga Bonito24.05.2008 20:19

Suntem putini stelisti adevarati... la naiba. Restul sunt romani tristi cu spirit de turma (ma numar si eu printre ei :D).

Acum vreo 2 ani l-am criticat pe daffy duck cand a zis cuvintele astea pe site, pe vremea cand mesajele veneau pe o singura fereastra si nu era formatul asta tip forum.... dar acum il inteleg perfect.

O sa putrezim in mediocritate cu ciobanul la conducere.

 

am mai modificat putin, ca iar ma baga moderatorii la puscarie... :punk:

«12»