FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

COSTICÃ TOMA A TRECUT ÎN NEFIINÞÃ

«12»
fcsteaua.ro14.05.2008 13:04

Federația Românã de Fotbal își exprimã pe aceastã cale profundul regret pentru trecerea în neființã a fostului mare fotbalist Costicã Toma, un portar de mare valoare și fost internațional al naționalei României, care a decedat ieri, 13 mai 2008, la vârsta de 80 de ani.

 

Nãscut în Brãila, la 01.01.1928, Costicã Toma a jucat 108 jocuri în divizia A, toate la fosta echipã a armatei CCA, actuala Steaua București, între anii 1952 și 1961. A câștigat 5 titluri și 2 Cupe ale României cu CCA și a fost selecționat în naționala țãrii noastre de 16 ori.

 

Ca tehnician a activat în perioada 1979-1985 la Centrul Național Luceafãrul, unde a fost antrenorul selecționatelor naționale de juniori, avându-i ca elevi, printre alții, pe Gicã Hagi, Gicã Popescu, Miodrag Belodedici, Florin Prunea, Ovidiu Sabãu, Marius Lacatuș, Mircea Rednic și Ioan Andone.

 

Înmormântarea va avea loc vineri, 16 mai 2008, ora 12.30, la cimitirul Ghencea Militar.

 

Sincere condoleanțe familiei îndoliate !

 

Odihneascã-se în pace !

 

sursa: FRF.ro

c.ronaldo1714.05.2008 13:06

Nu am avut ocazia sa il urmaresc niciodata, dar, imi pare sincer rau.

Dumnezeu sa`l odihneasca`n pace!

MoWeed14.05.2008 13:11

Nu l-a vazut jucand niciodata, s-a retras cu 27 de ani inainte sa ma nasc eu. Dar cred ca cifrele acelea spun totul.

Odihneasca-se in pace!!!

 

 

PS: Tare sunt curios daca o sa fie postat pe site-ul oficial macar un comunicat....

Padrese14.05.2008 13:12

O legenda a clubului nostru s-a stins. Dumnezeu sa-l odihneasca.

greco14.05.2008 13:14

Eu le propun celor care se pot comporta decent în astfel de situații sã vinã la înmormântarea de vineri. Sper sã nu se cânte lângã sicriu și nici sã nu fie douãzeci de blitz-uri pentru "amintiri". Dar sã arãtãm în liniște cã ne pasã de oamenii care au fãcut cu adevãrat din Steaua un simbol al României.

 

Dacã mãcar acest exemplu ne-ar ajuta sã fim mai aproape de niște oameni de valoare cât timp îi mai prindem în viațã...

 

Odihnește-te în pace, Costicã Toma!

metzzz14.05.2008 13:33

Dumnezeu sa-l odihneasca !

The Flyer14.05.2008 13:48

a fost unul dintre portarii de referinta ai clubului!sincere condoleante familiei!RIP Costica Toma!

 

pentru ca uitasem:alaturi de ÞOP Voinescu........"Sînt fraier dacã nu-l pot învinge"

Spiritul le-a rãmas însã neatins amîndurora. Pare cã a rãmas doar prietenia, dar cicatricele vechiului "rãzboi" se simt și acum. Toma îl mai înțeapã pe vechiul sãu coleg: "Dacã nu eram eu, ãsta nici acum nu știa cum se bea un pahar cu vin! Cã îl duceam la Mon Jardin". ªi rîde. Rîde și Voinescu. ªi totuși, parcã se pîndesc, ca doi inamici. Ilie Savu, fostul lor antrenor, trebuie sã facã iar pace: "Lasã, cã amîndoi ați fost buni!".

 

Cei doi s-au întîlnit la Steaua în '52. "Þop" Voinescu era acolo de 2 ani, titular incontestabil. "Nu m-a speriat asta. Prietenii mi-au zis: "................". "ªi ce dacã, are trei picioare?", le-am rãspuns. Așa cã m-am dus și am început antrenamentele". Amîndoi aveau doar 1,74 m înãlțime. Voinescu era mai subțirel, numai 60 de kilograme, Toma mult mai robust, 80. "Amîndoi erau însã ca niște cîini la antrenamente. Mã obligau sã-i bag cu rîndul în poartã", își amintește Ilie Savu.

 

MERCI FCS!SI PETRU CEI CARE NU STIU http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=7604

 

alte cuvinte nu+si au rostul!

carbone14.05.2008 13:49

nu l-am vazut jucand, dar am citit si am auzit numai lucruri minunate despre el...intr-o perioada in care banii erau practic inexistenti, iar oamenii aveau mai mult bun simt... ei devin legende cand nu mai exista. Dumnezeu sa-l odihneasca...vei ramane in muzeul nostru pentru totdeauna..

LARI14.05.2008 14:26

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

 

MULTZUMIM PENTRU TOT, Nea Costica!!!

vanfootball14.05.2008 14:50

Dumnezeu sa-l odihneasca!

mad7914.05.2008 14:53

Dumnezeu SA-L ODIHNEASCA :notangel:

f234567k14.05.2008 15:10

Dumnezeu sa-l odihneasca!

laur_2314.05.2008 15:16

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe unul dintre cei mai mari portari din istoria Romaniei!

AdrianUltras2514.05.2008 15:27

Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

MARIAN fortza STEAUA14.05.2008 15:54

Odihneasca-se in pace

Astristul14.05.2008 16:03

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

1uLy4Nn14.05.2008 16:08

Dumnezeu sa'l ierte

AdiM14.05.2008 16:36

Regrete eterne pentru un om de mare valoare, pentru un sportiv de referinta. Va ramane mereu in primplanul a ceea ce inseamna Steaua.

w3bmaster14.05.2008 16:52

Dumnezeu sa il odihneasca

Joga Bonito14.05.2008 17:03

Sa-i fie tarana usora. Respect etern pt fostele glorii.

katabossx14.05.2008 19:02

Dumnezeu sa il odihneasca in pace..

alexiss14.05.2008 19:22

Dumnezeu sa-l odihneasca! Steaua lui va straluci mereu! :steagcruce:

scorpyfcs15.05.2008 05:39

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.O stea s-a stins din nou. :no:

zagado2615.05.2008 06:27

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si sa-l aseze alaturi de celelalte Stele ale Stelei care ne-au parasit!

morosanu'15.05.2008 08:02

ADIO MAESTRE SI Dumnezeu SA TE ODIHNEASCA!

«12»