Federația Românã de Fotbal își exprimã pe aceastã cale profundul regret pentru trecerea în neființã a fostului mare fotbalist Costicã Toma, un portar de mare valoare și fost internațional al naționalei României, care a decedat ieri, 13 mai 2008, la vârsta de 80 de ani.
Nãscut în Brãila, la 01.01.1928, Costicã Toma a jucat 108 jocuri în divizia A, toate la fosta echipã a armatei CCA, actuala Steaua București, între anii 1952 și 1961. A câștigat 5 titluri și 2 Cupe ale României cu CCA și a fost selecționat în naționala țãrii noastre de 16 ori.
Ca tehnician a activat în perioada 1979-1985 la Centrul Național Luceafãrul, unde a fost antrenorul selecționatelor naționale de juniori, avându-i ca elevi, printre alții, pe Gicã Hagi, Gicã Popescu, Miodrag Belodedici, Florin Prunea, Ovidiu Sabãu, Marius Lacatuș, Mircea Rednic și Ioan Andone.
Înmormântarea va avea loc vineri, 16 mai 2008, ora 12.30, la cimitirul Ghencea Militar.
Sincere condoleanțe familiei îndoliate !
Odihneascã-se în pace !
sursa: FRF.ro
