FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Moțãței

«12»
fcsteaua.ro13.05.2008 13:42

Când m-am decis sã scriu pentru acest site am facut-o determinat de faptul cã este un moment extrem de greu în istoria noastrã, care va putea decide evoluția "stelismului" pentru o perioadã mare de timp. Temerile mi s-au adeverit, Steaua a ratat titlul pe ultima turnantã și se aflã în centrul unei campanii de denigrare fãrã precedent. Aici facem abstracție de fenomenul Becali. El ajutã permanent la distrugerea imaginii noastre inconștient, dar existã și tagma celor care și-au fãcut un singur țel în a ne pune la pãmânt, în a ne terfeli numele și istoria, lucruri intangibile pentru oricine are ceva în cap.

 

Am rãmas oarecum impasibil la aberațiile venite din gura lui "Arpi" legate de câștigarea Cupei Campionilor pentru ca toatã suflarea media l-a pus la respect pe ungur. Ceea ce mi-a declanșat un val de repulsie este însã declarația lui Eugen Tricã, soțul Lorenei Tricã, ginerele lui Ilie Balaci ca sã-l localizați pe harta fotbalisticã. El a spus astãzi despre ªtefan Iovan cã este nici mai mult, nici mai puțin decât sclavul lui Victor Pițurcã. Ce se mai poate spune în fața unei astfel de aberații? Prea mult..., personal cred cã aici s-a cam întrecut limita. E timpul sã punem lucrurile la punct.

 

Întâi sã concluzionãm cine este Tricã pentru cã îmi va lua foarte puțin caracterizarea lui. În momentul în care ne exaspera la Steaua cu evoluțiile lui i se spunea în râs, jucãtorul de un milion de dolari, pentru cã ,vrem nu vrem, a fost și poate va mai fi transferul cel mai scump din istoria Diviziei A. A fost adus din Bãnie cu arcanul în contul unei datorii pe care Ilinca o avea la frații Pãunescu și în glorioasa lui existențã la Steaua de 4 ani a marcat 19 goluri. Cu toate astea a fost mereu un caracter dificil, ca sã nu spun mai multe. În 2000 l-am așteptat cîteva ore ca sã-i iau un interviu abia s-a lãsat înduplecat și la niște întrebãri pertinente mi-a rãspuns în 2 peri folosind un limbaj de lemn, agramat, pe care l-am periat la greu în redacție. În schimb cred cã dacã i-aș fi dus ultimele apariții de manele și l-aș fi abordat într-un bar din Regie, nu la stadion am fi legat o prietenie trainicã. Cum a plecat de la Steaua, ce performanțe a fãcut la sud de Dunãre, știm cu toți, însã revenirea lui în România, cumulatã cu transferul la CFR ne-a arãtat tuturor fața lui adevãratã. La meciul direct s-a comportat ca ultimul golan, fiind la un pas sã se încaiere cu Lãcãtuș, la el acasã in Craiova aproape a fost linșat, iar la finalul acestei stagiuni a sãrbãtorit titlul de campion la Cluj strigând injurii la adresa noastrã.

 

Cine este însã ªtefan Iovan? Dacã cineva ar face o statuie sã celebreze momentul de la Sevilla oscilez între douã imagini: cea în care Duckadam urmat de toți ai nostri pornește cu cupa în brațe în turul de onoare al stadionului, de fapt în istorie, sau cea cu Moțãței ridicând imperial trofeul. Nu mã satur de imaginea lui de învingãtor, privind lumea ce ne era la picioare și ridicând maiestuos un trofeu unic. Ce imagine, ce stare de spirit se citește și se transmite din privirea olteanului... Poate puțin știu despre "sclavul" lui Victor Pițurcã ce fel de om și de caracter era. Tudorel Stoica era cãpitanul nostru fiindcã era o fire distinsã, un gentelman desãvârșit, dar liderul absolut al vestiarului era Iovan. Sã spun o snoavã care nu știu dacã apare pe undeva. La un moment dat Hagi și Lãcãtuș erau oarecum pe poziții conflictuale, amândoi având veleitãți de lideri, personalitãți puternice. Dupã un meci în vestiar au sãrit la bãtaie, însã Moțãței a intervenit și le-a administrat o corecție de neuitat. Legenda spune cã pe unul îl ținea în timp ce îl altoia pe celãlalt, dar asta o vom afla poate chiar de la el. Cine este Iovan? Dacã nu vã mai aduceți aminte de deposedãrile lui și de șutul sãu care concura canonada lui Boloni, sã lãsãm cifrele sã vorbeascã...

 

Iovan este fundașul care a marcat peste 20 de goluri în prima ligã, este jucãtorul care dupã ce a fost considerat indezirabil de cãtre Steaua în condițiile în care a pus și el umãrul la un titlu de campion a mai continuat 4 sezoane în divizia A, devenind liderul de necontestat al Rapidului. Spuneti-mi alt jucãtor care sã ținã în mânã vestiarul Stelei și cel al lui Rapid? Într-adevãr problemele din viața personalã l-au dus pe o pantã descendentã de unde a fost recuperat de cãtre prietenul sãu, Victor Pițurcã, însã în a-l numi un sclav deja este o afirmație mai mult decât gravã.

 

Este timpul sã ieșim din umbrã și sã ne apãrãm valorile. Dacã împotriva lui Gigi Becali nu putem reacționa momentan în nici un fel cu finalitate, creditorl fiind mai mult demon decât înger pentru noi, dar fiind al nostru, în fața nesimțiților care astãzi ne vor reprezenta în Liga Campionilor pe munca noastã trebuie sa luãm atitudine. Steaua este Everestul Fotbalului românesc, legendele ei sunt zei pentru generații întregi de suporteri, iar noroiul scurs de la Cluj nu va putea niciodatã sã întineze imaginea lor.

 

Domnilor de la Cluj, pentru ca reprezentați orice, mai puțin spiritul ardelean, caracterizat prin bun-simț și demnitate, dați-mi voie sã va împãrtãșesc o atitudine cu care noi suntem obișnuiți: Caracterul, înãlțimea și puterea se vãd mai bine atunci când câștigi decât atunci când pierzi, iar la acest lucru tocmai ați retrogradat în Divizia B. Chiar sunt curios dacã Moțãței va avea vreo replicã realã, nu inventatã de mass-media pentru a întreține scandalul. ªtiu cã dacã l-ar vedea în fațã pe Tricã, ce pãțeau Hagi și Lãcãtuș era "mizilic", dar toate s-ar întâmpla în spatele ușilor închise din vestiar în timp ce afarã printre trosnituri s-ar auzi "Sã moarã mama nea Fane dacã am zis io ceva nașpa de matale, bulangii de ziariști mi-au pus în gurã vorbili ãlea, te rog eu nu mai daaaaaaaa!"

 

alex (keluboss)

 

later edit: am luat de bunã din romaniansoccer informatia cã Iovan a înscris 200 de goluri în Divizia A farã sa verific. În cazul în care va apãrea undeva cã l-a depãșit pe Romario îl voi premia personal pe cel care-mi semnaleazã greșeala cu o cantitate de bere apreciabila

axl13.05.2008 13:49

Dupa Steaua - CFR imi aduceam mustrari ca m-am lasat dus de val si i-am strigat lui Trica numai de bine de Lorena. Acum imi pare bine.

392306_mediumsquare.jpg

MoWeed13.05.2008 13:51

S-a gasit marele talent al fotbalului romanesc sa comenteze de un fotbalist care a castigat CCE. Bine ai zis ca nici trica nici copilul lui la un loc nu vor avea goluri cate a avut fundasul Iovan.

Probabil nu ii va raspunde acestui gunoi pentru ca nici macar nu merita atat. Probabil si acum l-ar bate pe marele trica(nu pot sa nu uit episodul de la Craiova cand s-a uitat Ganea mai urat la el si deja nu mai stia cum sa fuga mai repede).

Problema este ca nu se sesizeaza nimeni la declaratiile unui jucator necunoscut in afara Romaniei la adresa antrenorului secund al nationalei

Chiar sunt curios daca va fi suspendat acest jeg cum a fost suspendat si Goian pentru declaratii

ultrash13.05.2008 13:51
triCACA asta e un jeg! geniala faza cu "sa moara mama nea Fane" :thumbup:
ariven2113.05.2008 14:04

Ce sa stie saracul Trica...Cu cine vrei sa vorbesti? De la cine te astepti sa se poarte civilizat? De la un Trica care nici suporterilor lui de la Cluj nu le da decat in sila autografuri? Citez:"Hai gata, disparreti ca ma calcati pe nervi!" Asta la iesirea din Sora Shopping Center...

 

De Arpy si de Mury imi permit sa fac o proroocire...Vor deveni rivalii lui "Ciobaine" (a se citi englezeste) in materie de declaratii...

 

Nu are rost sa dam vina pe ei ca au castigat...Noi trebuia sa nu pierdem cu javrelele si eram campioni...In final aici s-a redus totul...Dar Steaua noastra draga nu stie sa joace asa...Aproape intotdeauna cand am avut nevoie doar sa nu luam bataie ca sa realizam ceva, atunci am clacat...

 

Oricum lupta a fost frumoasa...

 

Ce va fi in viitor...mi-e tare frica...

LARI13.05.2008 14:08

Ma bucur ca ati avut initiativa de a scrie cateva randuri despre Stefan Iovan. Senzational jucator, iar cele 200 de goluri reusite in Liga I spun totul despre calitatile sale.

 

Despre Trica, nimic nou. Doar a avut nesimtirea incredibila de a se lua de Piturca, antrenorul care l-a facut mare in fotbal. Ce sa mai spui de un om ale carui frustrari legate de echipa nationala si de valoarea sa au ajuns la paroxism?

 

MOTATEI, ai fost si vei ramane imens!!! MULTUMIM PENTRU TOT!!!

MavericKk13.05.2008 14:21

intr-adevar, si eu infierez atitudinea lui trica, un jeg uman, o dejectie

dar pacat ca te-ai luat dupa www.romaniansoccer.ro si nu ai realizat gafa de proportii comisa... cum sa aiba Iovan peste 200 de goluri in Liga I, are vreo 20 si ceva...nu 207 cum scrie eronat acolo...daca nu ma insel, singurul jucator roman care a depasit 200 de goluri in prima Liga este dudu georgescu.

in rest, felicitari, bun articol

keluboss13.05.2008 14:30
:))) ooops asa e, nu stiam cate goluri a dat si am dat link direct pe romanian soccer, vorba ziaristior turci.. sa mi se taie mana cu care am scris gresit
bossy13.05.2008 14:50

Stefan Iovan,un adevarat jucator.Mereu in inimile noastre!!

trica este un jeg,si el face parte din specia "Frustratus Incultus"

vlad7513.05.2008 15:01

Singura problema a lui Trica acum este sa nu cumva sa pice in aceasi grupa cu Anorthosis Famagusta !!! S-ar duce dracu si singura lor speranta sa faca un punct in CL! (sper sa nu sariti pe mine si sa cititi printre randuri!)

O parere si din alte parti:

Fotbalistul bulgar Karadjinov a provocat un nou scandal cu romanii. ?Trica este un tigan de roman. E un tantalica, adica ceva intre tantalau si p...a (pasarica)?, a spus fotbalistul lui Lokomotiv Sofia. Romanul a spus ca il va actiona in judecata

AdrianUltras2513.05.2008 15:09

Daca am ajuns sa comentam si ce a zis trica....

 

 

trica si-a demonstrat valoarea cand i-a injurat pe fanii olteni si pe cei ai Stelei.

 

Un tradator! Si de la un tradator nu te poti astepta la nimic bun.

 

Crapa inima in el ca nu merge la euro si de aia trebuie neaparat sa atace in stanga si dreapta asa cum a facut-o si cand a vazut ca titlul e aproape de a fi pierdut.

 

Nu il mai bagati in seama pe trica!

fcs13.05.2008 15:11

Bun articolul, insa incearca sa mai lasi cate un rand liber din cand in cand, pentru ca asa e greu de citit.

keluboss13.05.2008 15:17

@ Adrian. Ba cred ca trebuie luati in seama acum si altoiti pentru orice injurii. Sunt campioni lumea se uita in gura lor si incet-incet o sa auzim mai multi spunand aaa Cupa Campionilor luata de Steaua o vrajeala, aaaa Stefan Iovan un betiv si lista poate continua pana cand spunem noi stop

AdrianUltras2513.05.2008 15:17

P.s.

 

Sunt curios cate etape va fi trica suspendat.

 

Daca Goe a luat 2 pt ca a zis ca cei de la Otelul au fost motivati de cei de la cefere, sunt curios cate etape va lua trica pt aceasta insulta adusa antrenorului secund al echipei Nationale!

AdrianUltras2513.05.2008 15:22

Keluboss

 

Ai dreptate.

Trebuie altoiti si inca foarte bine.

Ca daca nu i-au invatat mamele si tatii lor sa fie cuminti, un par peste spinare sunt foarte sigur ca le-ar baga in cap toate bunele maniere.

 

Ziceam doar ca nu ar mai trebui sa discutam despre ei.

Daca incepem sa comentam tot ce zic, le dam prea multa importanta.

 

Ori niste nimicuri ca trica,paskanii,Borcea,Iancu the hutt,proumbboyul si Copos nu sunt demni nici de un scuipat.

laur_2313.05.2008 15:23

Singura modalitate prin care as crede un eventual raspuns al lui Fane Iovan la adresa incultului de la Cluj ar fi s-o vad la TV, spusa de el si nu prin presa, unde se rastalmacesc mereu vorbele unuia sau altuia...

Eu nu am auzit ceea ce a spus marele talent trica...insa, mi se pare ceva normal pentru ceea ce reprezinta dumnealui in acest peisaj fotbalistic.

Oricum-in ceea ce priveste acea perioada-eu voi ramane toata viata cu sentimentul acela unic de a le auzi numele pe Ghencea:Motatei, Laca, Piti, Loti, Miti, Tudor, Belo, Duca,Bumbi(Colonelul),Pele,Ilie !!!

amarel13.05.2008 16:21

Bun articolul. Insa cu TRICA, ne irosim timpul si nervii degeaba, ,e tipul omului care nu invata din greseli ,persista in aceeasi greseala ,incapabil sa evolueze !!!!

Nu stiu daca ar trebui sa ne bucure faptul ca nu va merge la Europene, dar cred ca oricum nu prea avea loc in lot !!!

sa le dam noi peste bot cu evolutiile din UCL, si UEFA, si atunci TRICA v-a face raie pe suflet !!!!

tavyto13.05.2008 17:24

pai trica vorbeste numai prostii e cam "paralel".tocmai el sa gasit sa vorbeasca de Iovan...

1on13.05.2008 17:39

Tricã, omul care s-a aruncat cu capul într-o piscinã cu adâncimea de 30 cm. S-a întâmplat acum vreo 4 ani, pe când juca în Israel. Dați search cu "TRICA" în textul de la urmãtorul link: http://www.cafeneaua.com/nodes/show/5858/j...ziarul-ziarul/1

 

PS: Eu țin minte cã de fapt sãrise într-o piscinã normalã, dar goalã. O sã caut ziarul de atunci când mai ajung la țarã.

xDaJACKALx13.05.2008 18:10

"Crezui ca e de 3 m nu de 30 cm " muuuuuuuuuuuuuuuicaaaaaaaa!!=)))

I.N.Money13.05.2008 18:27

Incep sa cred ca ginerele lui Balaci a innebunit complet de cand a ajuns la Cluj , altfel nu stiu cum se poate explica atitudinea asta deplasata a lui .

In curand niste baieti in alb o sa ii ofere o camasa cu maneci lungi pentru a se calma si a nu mai iesi prin presa sa isi scuipe frustrarea pe care a adunat-o in ultima perioada . Vad ca astia nu se mai opresc din trãncãnit prin presa , ba pe la Speciale , ba pe nu stiu unde .

Andone sare in apararea lui Paszkany si a lui Muresan atacand si el Steaua 86 , uitandu-l deja pe Demollari si pe a lui super trupa , apoi Trica fara frica il injura pe unul care a avut privilegiul sa ridice o cupa europeana deasupra capului .

Dar lasa Eugene , injura , scuipa , ca tot o sa vezi Campionatul European la TV .

w3bmaster13.05.2008 18:49

Ne obosim noi cu terminatii de la Cluj nu stiu ce rost are NU MERITA

 

Forza Steaua

danimarcu13.05.2008 19:00

Nu-l mai bagati fratilor in seama pe gunoiul asta,ca nu merita! Nu vedeti ca nu poate sa iasa in evidenta prin ceea ce reprezinta ca jucator,si atunci face si el valuri,sa auda lumea de el?...

Ptiuuuu,ce familie de frustrati!...Daca as fi neam cu trica si cu deshelata de nevasta-sa, m-as ascunde in munti de jena!...

keluboss14.05.2008 07:38

Injura trica, injura, cam asta e mesajul din articolul lui Tolontan de astazi care-i ia apararea nesimtitului care troneaza pe prima pagina, Cred ca pana la urma an scris pre bland despre el

metzzz14.05.2008 13:28

azi a declarat ca ii e ca un frate mai mare=))))))))))))) crek s-a prins ca ii rupe capul cand il prinde :))))))

«12»