FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Sa-l stergem din Istoria Stelei!

«123»
JustBe09.05.2008 16:16

Si atunci cand noi vom lua Steaua Caini pasarile caile ferate marinari si care mai sunt vor disparea.....gandeste-te Steaua nu mai e a ta ca ai tinut 37 de ani si cat mai ti in continuare Steaua e a noastra fara cel nemernic in prin plan.......Gandeste-te poate baiatul tau sau fata ta vrea o Stea fara Becali.......intreaba-ti lumea si familia si apoi vorbii de Steaua.....

cristian01409.05.2008 16:18

@ andyro

 

Daca Steaua s-ar autofinanta, ceea ce mi-e greu sa cred, momentan, realizezi ca ne trebuie un manager extraordinar de corect care sa nu bage mana in buzunarul clubului ? Unde gasesti asa ceva in Romania ? Sau cautam peste hotare ? Si cine sa caute ?

 

Si nu e de ajuns sa rasfoim Top 300 si sa punem degetul la intamplare. Eu i-as alege pe toti, sa extindem hegemonia (neexistenta) la nivel de mapamond.

ENDer09.05.2008 16:29

Steaua este cel mai puternic brand din Romania! => se poate autofinanta.

 

Vad f multi oameni pe forum cu "nea Gigi", bla-bla, mult bine si alte vrajeli. Luati-va de mana cu oierul si mars la transhumanta!

 

MORI Becali!

andyro09.05.2008 16:31

@cristian14

 

Daca pornim de la premisa ca toti fura, nu o sa ajungem nicaieri, niciodata (si nu vorbesc in plan fotbalistic). Eu nici nu vreau un stelist pur sange care sa investeasca de dragul Stelei (din aia 100-150-200 cati sunt acolo), ci doar un om capabil, care poate privi Steaua ca pe o afacere. Retine, capabil, asta insemnand ca stie cand e mai profitabil sa vanda un jucator, care intelege ca banii vin atunci cand exista performanta, ca suporterii sunt cei care pot aduce bani (seriosi) in club, samd - si nu un samsar de jucatori gen Borcea.

 

Deja am deviat putin de la scopul initial al topicului. De retinut si celelalte variante din primul post, si faptul ca nu suntem deloc in situatia disperata in care nimeni nu ne vrea, ci dimpotriva.

cristian01409.05.2008 16:38

Cred ca toti suporterii Stelei care vor binele acestei echipe isi doresc altceva la nivel de conducere. Asta presupune o echipa manageriala foarte capabila, tinand cont de renumele, istoria si brand-ul "Steaua". Si da, poate ca s-ar gasi vreunul cu dare de mana sa sustina Steaua financiar, sau oamenii de care vorbeam mai sus, dar ce facem cu pretul pe care-l cere Becali ? Daca vreodata se va gandi sa plece din Ghencea, fii sigur ca va cere o suma exorbitanta. Sute de milioane de euro, iar aici ies din ecuatie multi bogatasi din Top 300.

 

Gigi Becali: "Daca vand Steaua acum, scot minim 150 de milioane de euro".

Sorin Camner09.05.2008 16:39

Stiti care va este problema? Nu intelegeti, de fapt, niste lucruri evidente. Cred c-ar fi bine sa avem finantator pe Maiestatea Sa Regele Mihai. Poate asa intelegeti. Doar ca, acest lucru nu se poate face fara un interval in care intreprinderea Steaua sa fie preluata, din mers, de catre acel finantator. In clipa in care creditorul ar fii arestat, nu stiu pentru ce, da', in fine, nu conteza opinia mea, se va crea un vid de putere ce ar trebui umplut in mod automat. Acest lucru e destul de dificil. Daca nu ma-nsel, nici un patron din fotbal, poate cu exceptia lui Bucsaru, nu e mai breaz. Deci nu v-asteptati ca Academia Romana sa devina, brusc, patroana Stelei, pentru ca presedintele ei ar fi stelist. Si nici Armata nu mai ia echipa inapoi. cat despre cat am trait, de ce si-n ce fel, va urez succes, sa reusiti in viata ceea ce am reusit eu. Si, fiti atenti, eu intotdeauana si peste tot postez cu numele meu real, nu ma ascund dupa pseudonime, fulare si masti. Eu as putea sa dau ceva pt Steaua, da' n-ar fi nic cat o pereche de adidasi ai unui fotbalist. repet, pana pe 15 septembrie, pana la grupe, e cale lunga. ce ziceti, facem un imprumut la o banca?

Raulredblue09.05.2008 16:46

Sandu si cu mitica sunt de vina...astia 2 sunt buba...astia 2 ar trebui sa moara.....sau bagati la pusc...nu vine ma un nebun dela sa ii impuste pe amandoi sa scapam de ei....offfffffffffff

Kalmarulez09.05.2008 17:07
Steaua este cel mai puternic brand din Romania! => se poate autofinanta.

 

Vad f multi oameni pe forum cu "nea Gigi", bla-bla, mult bine si alte vrajeli. Luati-va de mana cu oierul si mars la transhumanta!

 

MORI Becali!

Thats the spirit mate :D:thumbsup:

Imi tot spuneti sa-l las pe Gigi in pace si chestii de asta dar nu stiu dc nu respectati opinia celorlalti poate voua va place sa va uitati la un campionat cu butoane

:steagcruce: sunt suporter Steaua de mic copil ma interesat in totdeauna ca joaca echipa nu si Jiji al nostru :thumbdown:

Captain RedBlue09.05.2008 17:12

Pentru godfather86, samer si altii la fel ca ei

 

Spre deosebire de idolul vostru, actualul finantator al Stelei, eu nu am sa ma cobor niciodata la nivelul pe care deocamdata inca nu reusiti sa-l depasiti.

 

Pentru Sorin Camner si toti cei care cred ca Steaua nu va supravietui daca pleaca actualul finantator

 

Am sustinut multi ani de zile Clubul Sportiv al Armatei Steaua, asa ca am tot dreptul sa vorbesc despre ceva la care am contribuit atat financiar cat si sufleteste. Stiu ca acolo este si o parte din viata si munca mea. Chiar daca sectia de fotbal s-a separat demult de clubul mama, prin palmares si traditie va ramane intotdeauna in memoria colectiva ca fiind clubul armatei. Nu am nimic impotriva faptului ca acum finantarea Stelei este privata...Sa fiu bine inteles...Nu am nimic impotriva actualului sistem de finantare, ci impotriva personajului...A distrus un simbol! Asta ar trebui sa vedeti! Daca ar pleca, ar fi mai bine! Posibili finantatori dispusi sa investeasca intr-un nume ca Steaua sunt destui. Uitati-va numai ce s-a intamplat in ultimii 2-3 ani in Liga I, la Cluj, Urziceni. Credeti ca nu mai exista nimeni in Romania, sau de ce nu in strainatate, care sa investeasca la Steaua? Va las pe voi sa raspundeti!...

asterix09.05.2008 17:20

din pacate va fi foarte greu sa scapam de nebun. chiar deca il vor exclude din fotbal tot el va conduce Steaua , probabil va da clubul la vreunul din nepotii lui si conducand din umbra. singurul mod de a scapa de el este sa moara. nu este frumos sa doresti moartea cuiva dar am ajuns la capatul rabdarii. cineva spunea pe aici ca daca ciobanul pleaca nu mai are cine sa bage bani la Steaua ceea ce eu nu cred. daca am pune fiecare stelist 10 euro de fiecare am avea cel mai mare buget din Romania , si cred ca exista multi milionari cu capul pe umeri care si-ar dori sa investeasca la Steaua. FORZZA Steaua

metzzz09.05.2008 17:27

@Sorin Camer , azi ne vorbesti de bine de oier , maine il votezi ,poimaine te duci la oficiala si ii lingi guzul pentru 1 $ si tot asa pana ajungi sa devii un sclav , daca nu deja ai devenit. Stai calm ca investitori se gasesc , dar sa dispara ciobanul.

Sorin Camner09.05.2008 17:44

@metzz

 

@Sorin Camer , azi ne vorbesti de bine de oier , maine il votezi ,poimaine te duci la oficiala si ii lingi guzul pentru 1 $ si tot asa pana ajungi sa devii un sclav , daca nu deja ai devenit. Stai calm ca investitori se gasesc , dar sa dispara ciobanul.

 

Unul dintre defectele lui Becali il reprezinta incultura. Din pacate, nu cred ca poti reprezenta o alternativa a inculturii acestuia. In Anglia exista o universitate - Oxford, unde, in 1921 s-au publicat regulile polemicii. Una dintre reguli este absenta cuvintelor vulgare. Voi nu cred ca puteti purta o polemica civilizata.

Cat despre vot, scuzati-ma, vorbesc eu undeva de vot. Eu va cer, doar, sa fiti lucizi. Si sa ganditi. Nu prea remarc gandirea. Elanul tineretii - da. Si visele. Din pacate, repet, viata e ceva mai complicata. OK. Sa dea Dumnezeu sa se intample ceea ce va doriti. Sa va vad atunci.

 

Pana una alta, nu mi-ati sugerat nici un nume pentru a prelua Steaua. Un nume ar fi de ajuns.

 

PS. Limba Romana este esentiala pentru a dovedi incompatibilitatea cu Becali. "daca nu deja ai devenit", cu scuzele de rigoare, nu este in Limba Romana. Pe de alta parte, va rog mult sa nu ma mai insultati. Atata timp cat eu, chiar daca vorbesc cu niste copii, folosesc pronumele personala la persoana de reverenta franceza, nu va permit sa-mi vorbiti altfel. Nu de lata, da' pe cand eu il priveam pe Huidu, voi nici nu erati planificati. cat despre cine e Huidu, cautati si aflati. Daca exista cineva sa-mi spuna pe ce post juca, imi scot palaria.

metzzz09.05.2008 17:53

@Sorin scamer , nu te`am insultat , doar ca esti tipul de forumist care vine si vorbeste de sus , cat despre partea cu linsul am drepate , miercuri cand am plecat de la meci si am trecut pe langa oficiala unii ziceau ca " Daca imi da si mie 100 $ ii zic ca il votez" . Asa ca prin ceea ce ai postat tu nu reiese decat ca stii sa vorbesti de sus , ca si cum cei care il contesta pe gibon ar fi niste prosti.

Presupun ca ai citit Lapusneanul , si stii faza cu multi da prosti si ce s-a intamplat cu cel ce a zis asa despre multime. Asa ca nu ma lua tu pe mine cu cultura ta si cu Oxford. Crede-ma ca tu nu ai trecut de perioada Ceasca. Doresti sa iti dam noi un nume , ceea ce demonstreaza ca tu nu poti gandi nici pentru tine.

Sorin Camner09.05.2008 18:07

@metzz

 

Nici n-are sens sa vorbesc. E bine c-ai ajuns pana acolo, Lapusneanu este exact nivelul la care vrei sa te afli, cat despre Ceausescu, cred ca habar n-aveti ce bun ar fi fost Valentin, acum.

 

Pe de alta parte, atunci cand tu vei fugi sa-ti bagi votul in urna PD-L, eu voi merge sa votez cu Maiestatea SA, asa cum o fac de 18 ani, de pe 20 mai, si cum o strigam la Universitate in 1990. Si fii atent, findca iesim total din topic, cand vei reusi sa intelegi limbajul articulat, poate vei intelege si ceea ce spun eu. Pana atunci cuvintele mele vor fi simple hieroglife. Cat despre descifrarea lor, Champollion nu cred ca e pe forum.

 

PS Becali, repet, e un analfabet care a pus mana pe Steaua si suferim toti din cauza asta. Problema este ca-ntr-o tara in care toti imbogatitii sunt hoti, cu foarte putine exceptii, decat sa ia Steaua Vantu, cel ce-si manifesta odata dorinta s-o faca, cel care a furat din buzunarul a cateva sute de mii de amarati, prefer s-o detina asta care n-a furat din buzunarele saracilor, ci dimpotriva. cat despre afcerea cu terenurile si Armata, lucrurile sunt mult mai simple decat par si n-are omul nici o vina. Iar pana cand Malcolm Glazer o sa cumpere echipa, trebuie sa avem bani in Ghencea. Oricat l-ati uri pe Becali, incercati sa dati la o parte patima si sa ganditi logic si lucid.

maye09.05.2008 18:20
@Sorin scamer , nu te`am insultat , doar ca esti tipul de forumist care vine si vorbeste de sus , cat despre partea cu linsul am drepate , miercuri cand am plecat de la meci si am trecut pe langa oficiala unii ziceau ca " Daca imi da si mie 100 $ ii zic ca il votez" . Asa ca prin ceea ce ai postat tu nu reiese decat ca stii sa vorbesti de sus , ca si cum cei care il contesta pe gibon ar fi niste prosti.

Presupun ca ai citit Lapusneanul , si stii faza cu multi da prosti si ce s-a intamplat cu cel ce a zis asa despre multime. Asa ca nu ma lua tu pe mine cu cultura ta si cu Oxford. Crede-ma ca tu nu ai trecut de perioada Ceasca. Doresti sa iti dam noi un nume , ceea ce demonstreaza ca tu nu poti gandi nici pentru tine.

:))..tare metzzz :thumbsup:

steauafan09.05.2008 18:26

@Sorin camner si altii care cred ca fara Gigi nu se poate

 

Vreti un nume de investitor?

 

Ilie Nastase.

 

Si acum lasati-ne!

Captain RedBlue09.05.2008 18:34

Hrebenciuc. A sustinut intotdeauna Steaua, are suficienta forta financiara si nu in ultimul rand are o calitate esentiala. Vorbeste putin.

maye09.05.2008 18:43
@Sorin camner si altii care cred ca fara Gigi nu se poate

 

Vreti un nume de investitor?

 

Ilie Nastase.

 

Si acum lasati-ne!

Ilie Nastase + niste investitori straini(sunt sigur ca Ilie Nastase ar aduna oameni de onoare) ar fi o solutie excelenta...

axl09.05.2008 19:00
Pana atunci cuvintele mele vor fi simple hieroglife. Cat despre descifrarea lor, Champollion nu cred ca e pe forum.

Ne iei cam de sus, domnu' Sorin. N-ar fi mai bine sa-ti arunci margaritarele unor porci mai elevati? Ca noi se pare ca nu prea le-avem cu slefuirea.

 

Si-acum la chestiune, daca Becali se hotaraste sa vanda Steaua va avea ZECI, daca nu sute, de oferte.

metzzz09.05.2008 20:29

steauafn , bine punctat . Ilie Nastase , care , cand a plecat de la Steaua a spus ca nu se mai intoarce pana nu pleaca distinsul gibon. Si ca sa il impacam pe Sorin Scama , prietene , Nastase ar atrage la echipa cel putin unu cu mai multi bani decat gibonu.

Dar ma rog dupa cum iti ziceam , tu nu ai trecut inca de epoca lui Nicu Ceausescu si de sintagma "noi muncim , nu gandim" . Asa ca nu te mai obosi draga Sorin ca nu poti gandi !

Sunnyblack09.05.2008 20:31
@metzz

 

Oricat l-ati uri pe Becali, incercati sa dati la o parte patima si sa ganditi logic si lucid.

 

daca vorbesti de gandit logic, atuncia cum poti spune asa bullshit.

noi nu suntem russia unde oligarchi fac ce vor, si toti numa sa uita la tine.

 

nu are nici o legatura, cu "il suport eu pe Becali sau nu", dar Jiji pateaza ISTORIA Stelei.

 

tu ai auzit vriodata ceva de istorie mah?

 

ce crezi tu mah, ca noi murim fara el?

Steaua ESTE Steaua = Mandrie si Onoare nu jafuri + milogi.

mihaicc09.05.2008 21:01

eu nu am auzit de cineva sa traga de Becali sa vanda clubul.Becali trebuie condamnat pentru ceea ce a facut in trecut cu Hagi si in multe alte cazuri,dar in acest moment(nimeni nu ma poate convinge de altceva) a asigurat sanse egale Stelei in fata c.f.r-ului.

La ce se intampla acum in fotbalul romanesc este nevoie de "presiunea" lui Becali,pentru ca altfel o sa ajunga sa castige campionatul c.f.r-ul la 20 de puncte diferenta.

Recoba09.05.2008 21:51

"Pe de alta parte, atunci cand tu vei fugi sa-ti bagi votul in urna PD-L, eu voi merge sa votez cu Maiestatea SA, asa cum o fac de 18 ani, de pe 20 mai, si cum o strigam la Universitate in 1990."

 

 

 

@Sorin

din ce zici tu am tras si eu niste concluzii, poate dupa tine prostesti. Prima ar fi ca te vad asa de boem dupa senzationalul rege Mihai cel care ne a vandut tara si sa intors dupa vreo jdemii de ani sa si ia Pelesul inapoi de patriot ce e.Dar intreb, asa de batran esti omule? adica vorbesti de parca ai trait pe vremea regatului.

Iar a doua chestie ...felicitari si sincere multumiri pentru faptul ca ai fost la universitate in 90.Nu stiu insa daca ai fost doar la golaniada sau si la mineriada.In fine asta nu inseamna ca tre sa bravezi pe un forum unde stai de vb cu niste copii cum mai sus chiar tu ai afirmat.Ce vrei sa dovedesti ca doar tu poti vb si restu nu ?

endorama09.05.2008 22:06

mai, eu sincer, desi il urasc pe Becali, nu sunt totusi 100% de acord cu ideea articolului. cred totusi va Becali a avut in primii 5-6 ani in care a fost la Steaua (2000-2005) o influenta pozitiva atat asupra Stelei cat si asupra campionatului. faptul ca avem acum un campionat de loc 11-12 in Europa si nu unul de loc 25, se datoreaza in mare parte lui Becali. asta fiindca el a fost primul investitor din fotbalul romanesc care a pus performanta inaintea intereselor materiale.

 

in ultimii ani insa a devenit o frana in calea evolutiei - inca o data, atat pentru Steaua cati si pentru restul campionatului. faptul ca decide antrenorii in functie de cat de supusi ii sunt, faptul ca se baga peste deciziile antrenorului samd sunt niste lucruri care n-au cum sa duca decat la falimentul sportiv al Stelei. pe de alta parte, incearca sa compenseze valoarea adevarata prin aranjamente de culise, iar asta face mult rau atat Stelei cat si fotbalului romanesc in general.

 

de aceea, parerea mea e ca Becali isi are rolul lui in istoria clubului, dar ar fi tare bine ca rolul lui sa inceteze cat mai devreme. ma indoiesc insa ca asta se va intampla. singurul care ar putea decide asta ar fi Basescu - asa cum s-a intamplat si in cazul lui Copos de altfel.

 

Un studiu realizat de mine.......35% din viata o pierdem ca ne stresam din Cauza lui Jiji. :chair:

 

ha ha... ce mult adevar contine paragraful asta :)))

predatorpulse709.05.2008 23:29

@endorama,iti dau dreptate dar doar partial. Jijel Becali a facut 2 lucruri bune pentru Steaua,mari si late: refacerea gazonului si marirea nivelului salarial. Lucrurile rele au fost mult mai multe la numar si nu am nici timp si nici chef sa le enumar acum.

 

El e modelul perfect al parvenitului roman. N-a avut niciodata educatie in adevaratul sens al cuvantului(nu cu diplome cumparate),fiind un cioban cu putine clase,s-a imbogatit cum s-a imbogatit si apoi a simtit nevoia perversa de a deveni cunoscut,de a sti lumea ca el e bogat si ca sa arate ce puternic este. Cand a luat Steaua l-a apucat Dumnezeu de picior,cred ca daca luam anii de cand e la Steaua a aparut mai mult la TV decat presedintele si premierul la un loc pentru ca Steaua iti da notorietate.

 

Rezultatele bune de la inceputul domniei becaliene sunt rezultatul intalnirii a 3 factori: MM Stoica,Walter Zenga si un lot bun cu care se putea incepe o reconstructie fata de perioada Piturca. Era cumva becalul mai ponderat de cat acum? Nu,dar exista MM intre el si echipa plus ca Zenga i-a invatat pe multi dintre jucatori ce inseamna profesionalismul. Echipa juca,obtinea performante,Becali isi continua recitalul de prost gust si de fiecare data cand presa incerca sa atace Steaua via Becali le dadeam peste nas folosind argumentul rezultatelor si taceau din gura.

 

In timp, Zenga a fost schimbat cu Protasov,apoi a venit Oli si s-a vazut ca dupa plecare ucraineanului jocul a luat-o in jos rau de tot,trend ce a continuat si cu antrenorii adusi sa potoleasca tribunele,Hagi si Lacatus. Asadar postul e antrenor din ultimii ani a cam fost ocupat de ucenici nu de niste antrenori experimentati,deja o bila neagra,asta fara sa mentionez imixtiunea lui fecali peste antrenori in ceea ce priveste tactica si jucatorii.

 

Apoi a plecat Stoica si jucatorii au fost expusi mentalitatii becaliene, eu nu cred ca Adi Ilie e la fel de apropiat de ei cum era MM. Combinati mentalitatea fotbalistului roman cu cea a lui Becali si vedeti ce iese, un dezastru, cu jucatori care abia alearga pe teren pentru ca stiu ca ii baga patronul in prima echipa,cu plangaciosi care merg la palat sa se planga de antrenor si poate ce e mai enervant,cu jucatori care se multumesc cu putin si care in general intoc spatele suporterilor.

 

De cand Becali nu mai are antrenor competent, de cand el face transferurile(cel mai grav e ca el are ultimul cuvant si ma indoiesc de abilitatea lui Ilie de a-l convinge asupra unui jucator) si de cand i-a invatat prost pe jucatori, de atunci s-a dus dracu totul,incet dar sigur.

V-am mai spus uitati-va in arhive si sa vedeti ca jijel era chiar mai involburat atunci ca acum si asta avand in vedere ca el "a mai invatat fotbal".

 

Jiji va fi foarte greu de sters din istoria Stelei,poate fi inlaturat doar daca merge la parnaie sau crapa,si nici atunci nu cred ca scapam de Becali,pentru ca are nepoti garla care pot prelua clubul. De vandut nu poate fi vorba pentru ca va cere minim 200 de milioane dolari,a zis-o chiar el, iar eu nu vad om de afaceri in Romania gata sa dea atatia bani pe un brand si apoi sa dea alti bani ca sa investeasca in continuare. Majoritatea "oamenilor de afaceri" ar cumpara Steaua daca ar fi pana in 15 milioane pentru ca stiu ca isi pot recupera suma in 1-2 ani cu o evolutie buna a echipei in campionat pentru ca am merge in CL.,nu sta nimeni sa investeasca pe termen lung,dovada buna fiind creditorul nostru de astazi.

 

Asa ca din pacate,probabil vom ramane cu babuinul la conducere,singura noastra speranta fiind ca justitia sa-l condamne pentru altceva(afacerile cu terenurile) si sa speram ca vine cineva sa preia pe gratis sau macar pe bani putini echipa si sa aiba un plan pe termen lung pentru ea.

 

Repet,Jiji nu e cel mai corupt om din fotbalul nostru,exista altii mult mai manjiti decat el,dar se vede de la o posta ca partenerii de competitie s-au saturat de el si sincer,in afara de ala de la buzau nu stiu cine mai e cu Becali. Becali este in schimb cea mai mare molima care s-a abatut asupra Stelei in toata existenta sa(nu mai zic din ce motive) iar asta ar trebui sa tina minte suporterii stelisti care tin la viitorul acestei echipe( ca vad ca multi uita toate tampeniile facute sau declarate de gibon la primul rezultat mai bun).

 

Becali ar trebui facut persona non grata in fotbal alaturi de Iancu,Copos,Borcea,paskzany si muresan si altii de teapa lor.

 

CIOBANE PLEACA DIN Ghencea!!!

 

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

«123»