Dar, vai! Ce oroare! Ce fapt de neimaginat! Ce lucru de nepovestit! DNA –ul clujean (sic!) a reținut cinci bãrbați înarmați cu...un milion de dolari! Printre ei, și locotenentul becalian Teia Sponte! Descinderea marelui organ judiciar, cel care a prins atâția hoți în România, de nu mai erau de prins decât ãștia care dau bani echipelor sã joace corect, s-a produs în restaurantul Aroma! Ceva miroase puternic în toatã chestia asta!
Anchetatul penal Dragomir Dumitru, același personaj care spunea zilele trecute cã Steaua nu poate sã batã Buzãul decât dacã e blat, a mai scos o perlã, preluatã cu generozitate de ziarul care a premiat într-o festivitate peniblã inspiratã din fotbalul american jucãtorii campioanei en-titre. Așadar, inculpatul Dragomir Dumitru spune cã DNA-ul e complice la "crima" comisã de "cei de la Steaua". Pentru a prinde pe cineva asupra faptului trebuie ca anchetatorii sã-i însceneze un flagrant. Aduceți dovezi, stimați membri ai DNA și ai presei, înainte sã operați rețineri sau sã scrieți articole tendențioase! Prindeți-i pe cei necinstiți și pedepsiți-i conform legii, nu mai faceți lucrurile pe jumãtate! Nu judecați cu mãsuri diferite cazuri similare, tovarãși ziariști!
Au mai fost meciuri suspecte, au fost chiar jocuri în care era clar cã va fi blat, de exemplu Ceahlãul - Aek Bragadiru. De ce DNA-ul nu a demarat ceva ascultãri de telefoane, ceva verificãri de conturi bancare, ceva supravegheri 24/24 ale celor implicați la echipele respective? Au început sã aparã deja în media electronice dorințele frustraților de retrogradare a Stelei. E drept, deocamdatã pe bloguri, dar ele sunt citate pe site-urile ziarelor de sport. E mult mai simplu, nu-i așa, sã semnezi cu un nume de cretin pe un blog anonim și sã debitezi inepții. Cine te poate da în judecatã? Prinde orbul, scoate-i ochii!
Am vãzut meciurile la serviciu. La penalty-ul echipei care este campioanã toatã lumea s-a bucurat de parcã ar fi câștigat la loto. Dinamoviști, rapidiști și alții se îmbrãțișau de parcã câștigase România campionatul european. Unele femei, fãrã nicio treabã cu fotbalul în mod normal, suspinau și ele orgasmatic: "s-a fãcut dreptate!" Auziserã și ele la televizor sau citiserã în ziar cã dreptatea înseamnã sã piardã Steaua campionatul. Nu trebuie sã simțim urã fațã de acești oameni, ci compasiune, milã! Aceastã bucurie e tot ce le-a mai rãmas în viețile lor goale!
HAI Steaua! SPRE GRUPELE UCL!
alexblaja
