Nu stiu cine merita campionatul,dar noi nu il meritam,la ce evolutii am avut in acest campionat. Pacat de cativa jucatori valorosi din lotul nostru care au muncit mult si ei ar merita un titlu pentru cat au tras,mai ales cand altii au jucat amicale in acest retur cu dinamu si Rapid.
De ce nu meritam campionatul:
1)pentru ca jucam cu Banel si lovinho titulari,greu sa castigi cand joci in 9 oameni meci de meci.
2)pentru ca nu avem mentalitate de invingatori,jucand la 0-0 la dinamu acasa si stand cu fundul in poarta cand se stia ca apararea lui Dinamo e svaiter. La primul corner executat corect(in sfarsit banele ai facut si tu ceva) le-am dat gol, si cand am atacat mai mult in primele 10 minute a aparut si ocazia lui Dica. Apoi jucatorii s-au retras dintr-un reflex pornit de pe vremea lui Olaroiu,si s-au aparat supranumeric si ce a urmat stim cu totii.
3)pentru ca nu avem management competent. Steaua era in criza de mijlocasi si s-au adus patru atacanti,Mendoza,Habib,Pepe si Dayro, si s-a alungat din Ghencea singurii mijlocasi de meserie,Bostina si Ochirosii. De asemenea,un mijlocas ofensiv precum plesan a fost fortat sa joace defensiv,si culmea e ca chiar a facut-o bine,insa nu e normal sa joace pe un post cu care nu e obisnuit.
4)pentru ca patronul nostru vrea sa avem sateliti in prima Liga
5)pentru ca japita de jijel s-a milogit pentru cele 3 pc cu bricheta cand putea sa accepte o rejucare si astfel a dat 6 pc lejere chefereului,cu dinamu si Rapid, si meciuri mult mai aprinse impotriva Stelei cu echipele adverse care vroiau sa-i bata pe "aia care au castigat cu bricheta".
6)pentru ca nu avem un antrenor cu viziune. Lacatus a castigat intr-adevar zece meciuri la rand,dar aceste meciuri au fost castigate foarte chinuit,unul a fost castigat cu bricheta,si in general echipa nu a convins. Chiar si in cea mai categorica victorie,4-0 cu u Cluj, am avut mari emotii la 1-0 si zapata ne-a scos iarasi din rahat. A stat un retur intreg si nu am vazut un sistem tactic pus la punct de Laca, a preluat sistemul brevetat de turcaloiu, 2 inchizatori care habar nu au cu mingea, un varf masiv si la mijloc o ciumuleala de zile mari in care se tot schimba pe posturi ba Dica,ba plesan,ba mendoza,ba Banel de iese o varza. De aia dam goluri doar din faze fixe.
Daca ar fi sa vb doar de meciul de ieri,miscarea cu Banel fundas a fost fatala,la fel ca cea cu Lovin la mijloc,care se calca pe picioare cu Ovidiu Petre. Oricare alta formula de start ar fi fost mai buna,oricine era mai bun ca Banel acolo, rada sau Baciu chiar daca nu sunt fundasi laterali,sunt totusi FUNDASI,pe cand Banel e un baiat cu suflet mare si atat. Eu asta nu inteleg la Lacatus,de ce insista cu Banel cand el nu joaca NIMIC,sau cu Lovin cand el e o gluma, ov Petre e cu 5 clase peste el. Mai bine juca cu Dica si mendoza la mijloc si cu Dayro pe postul lui Dica,mai rau nu avea cum sa iasa.
Multi o sa il aparati pe Laca cu argumentul ca i-au iesit schimbarile de cateva ori,pai i-au iesit pentru ca mecanismul era din start rupt in doua si apoi Laca mai incerca sa dreaga situatia. Imi pare rau pentru Lacatus dar mai are nevoie de experienta inainte de a lua o echipa ca Steaua.
Unii dintre voi mai sperati la titlu si trebuie sa va spun ca sunteti naivi. chefere va juca cu u Cluj si habar nu aveti ce presiuni o sa fie pe u Cluj sa dea meciul. U Cluj sunt infratiti cu dinamu si nu vor ca Steaua sa ia titlul. Si chiar daca s-ar juca pe bune u Cluj e in ultimele 3 echipe ale campionatului,cum sa incurce pe chefere o asemenea echipa,plus ca ei chiar nu au pentru ce sa joace,poate doar ca sa-si faca baremul. Titlul e pierdut si gata. Sa speram ca anul viitor nu vom mai vedea atata incompetenta dar avand in vedere cine ne conduce ma indoiesc...
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.