FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gruppo Chișinãu

«12»
fcsteaua.ro01.05.2008 13:40

Steliști de pretutindeni...

 

Pe zi ce trece, mã bucurã faptul cã fac cunoștințã din ce în ce mai aproape de tot ceea ce înseamnã fenomenul Steaua. Cu 2 ani în urmã nici nu aveam prin gând cã voi ajunge sã privesc meciurile echipei favorite alãturi de un grup de oameni care au aceeași pasiune. Astãzi aștept cu nerãbdare startul fiecãrei partide, pentru cã în acea seara e sãrbãtoare și GRUPPO CHIªINÃU e la datorie.

 

Cu ocazia meciului Steaua - Poli Timișoara am fost invitați de un grup de suporteri steliști din Cimișlia - un oraș situat la CCA. 70 km de Chișinãu. Am primit invitația cu mare entuziasm și am pornit la drum. În mașini am cântat și am fluturat fulare și steaguri, spre mirarea polițiștilor care nu înțelegeau ce se petrece.

 

Ajungând în Cimișlia, am fost întâmpinați de un grup de persoane, inclusiv de câțiva membri ai Consiliului Local. Spre surprinderea noastrã, am vãzut în centrul orașului statuia lui ªtefan cel Mare, ceea ce este o raritate mare la noi în Moldova, unde multã lume se hrãnește, mințindu-se, cu nostalgia timpurilor cu secera și ciocanul.

 

Am hotãrât atunci cã vom extinde Asociația "Suporter Steaua" Chișinãu, deschizând o filialã în Cimișlia. Ideea a fost acceptata cu scandãri și cântãri. Apoi a urmat meciul propriu-zis. L-am urmãrit toți cu sufletul la gurã, mai servind câte o bericicã pentru a pãstra vocea.

 

Deși rezultatul meciului nu a fost unul satisfãcãtor, dupã meci am cântat și scandat în continuu. Un pic obosiți, ne-am pornit spre Chișinãu. A fost o cãlãtorie de neuitat, care va rãmâne pentru mult timp în amintirea noastrã.

 

Nu-mi iese din cap imaginea adolescenților din Cimișlia, lumina din ochii lor când au descoperit pentru ei înșiși o pasiune pe care o vor urma toatã viața de acum încolo - o pasiune pentru Steaua.

 

Deși, începutul a fost greu, totul pornind de la un grup de suporteri din Chișinãu, sînt convins cã vom continua sã ne dezvoltãm în continuare, având un singur scop: promovarea spiritului de învingãtor, spiritului de suporter adevãrat, spiritul magicului fenomen numit Steaua!

 

Crețu Sergiu

Living_Dead_Stripper01.05.2008 15:00

N-ar fi rau ca ECHIPA Steaua, echipa fanion a Romaniei, sa sustina cateva amicale in ,,republica'' de peste Prut. Ar mai aduce ceva bucurie romanilor de acolo...

Padrese01.05.2008 15:05

Toata stima si respectul pentru niste adevarati suporteri stelisti. Speram cat mai curand si o filiala AISS Chisinau.

greco01.05.2008 15:45

Multe felicitãri și din partea mea! Sunt lucruri care ne leagã și peste granițele ce ne separã... Steaua e unul dintre ele!

Garrincha01.05.2008 16:13

Felicitarile mele pentru ca ati reusit sa va organizati si sa creati un grup de suporteri si peste Prut

Adi Tanas01.05.2008 16:18

Sunt deacord cu voi.Nici nu va imaginati citi suporteri STELISTI sunt in R.Moldova(eu ma numar printre ei).Ar fi o sarbatoare pentru noi daca Steaua ar disputa vreun amical la Chisinau(nu la tiraspol)

 

Bundy01.05.2008 16:19

Intr-un moment in care in Romania se incerca tot felul de aliante si coalitii impotriva Stelei e foarte bine ca in Moldova si nu numai( Canada de asemenea) exista astfel de initiative. Forza Steaua!

tsouha01.05.2008 16:31

pot sa va spun numai ca santem din ce in ce mai mult... si in viitor vrem sa ajungem la perioada in care vom organiza deplasari spre Bucuresti...dar pana atunci mai este, dar oricum sintem optimisti....

axl01.05.2008 16:55

Felicitari si mult succes Gruppo Chisinau!

Astristul01.05.2008 18:00
N-ar fi rau ca ECHIPA Steaua, echipa fanion a Romaniei, sa sustina cateva amicale in ,,republica'' de peste Prut. Ar mai aduce ceva bucurie romanilor de acolo...

 

Subscriu.

Parca a fost o astfel de initiativa acum 1 sezon, dar cei de la FMF, si anume presedintele Cebanu daca nu ma insel, au mutat meciul de pe arena Zimbru din Chisinau, la Tiraspol pe stadionul celor de la Sheriff, iar Gigi nu a mai vrut sa faca amicalul acolo pentru ca la Chisinau sunt romanii adevarati si nu in Transnistria!

 

FELICITARI SI LA MAI MARE! :wink:

forzateaua

tsouha01.05.2008 18:27
N-ar fi rau ca ECHIPA Steaua, echipa fanion a Romaniei, sa sustina cateva amicale in ,,republica'' de peste Prut. Ar mai aduce ceva bucurie romanilor de acolo...

 

Subscriu.

Parca a fost o astfel de initiativa acum 1 sezon, dar cei de la FMF, si anume presedintele Cebanu daca nu ma insel, au mutat meciul de pe arena Zimbru din Chisinau, la Tiraspol pe stadionul celor de la Sheriff, iar Gigi nu a mai vrut sa faca amicalul acolo pentru ca la Chisinau sunt romanii adevarati si nu in Transnistria!

 

FELICITARI SI LA MAI MARE! :wink:

forzateaua

 

sincer sa-ti spun, cred ca asta a fost una din putinele decizii bune luate de finantator... era o greseala mare sa se joace amicalul la tiraspol, cand in kisinau sunt foarte multi stelisti...

 

un detaliu interesant: dupa ce presedintele fmf ciobanu a facut tot posibilul ca sa nu joace Steaua in Chisinau, a fost decorat de presedintele voronin pentru nustiu ce merite.... interesant, nu?

floroflores01.05.2008 19:15
Multe felicitãri și din partea mea! Sunt lucruri care ne leagã și peste granițele ce ne separã... Steaua e unul dintre ele!

intr-adevar FELICITARI si aplauze pentru prietenii nostri de acolo!!! insa cred ca CEL MAI IMPORTANT LUCRU CE NE LEAGA ESTE Steaua !!! Nu vreau sa supar pe nimeni,insa recunosc ca nu ma leaga alte foarte multe lucruri de Moldova Republic,numai ca oricand as prefera Chisinaul in fata Tiraspolului,evident!!! Inca o data felicitari ros-albastrii de oriunde!!! FORZA RAGGAZZI !!!

Sunnyblack01.05.2008 20:32

Super frumos, sunt din ardeal si felicit frati nostri romani din moldova.

 

Forza Steaua

Denilsonn01.05.2008 21:00

sunt mai multe grupe de suporteri in Moldova,unul dintre ele fiind cel de la Cahul,oras din sudul Moldovei..Nu este o reclama sau niste laude,pur si simplu Steaua peste tot este iubita,apreciata si sustinuta.. FORZA Steaua EEE..

MoWeed02.05.2008 06:10

Felicitari pentru Gruppo Chisinau si va doresc sa joace si Steaua un amical la Chisinau in viitorul apropriat

nicu8802.05.2008 08:48

spuneti-mi va rog mult si mie cum pot sa contactez cu grupul stelist din chisinau.

sunt din chisinau si as vrea sa iau legatura cu ei. mersi anticipat

greenyes02.05.2008 08:55
Multe felicitãri și din partea mea! Sunt lucruri care ne leagã și peste granițele ce ne separã... Steaua e unul dintre ele!

intr-adevar FELICITARI si aplauze pentru prietenii nostri de acolo!!! insa cred ca CEL MAI IMPORTANT LUCRU CE NE LEAGA ESTE Steaua !!! Nu vreau sa supar pe nimeni,insa recunosc ca nu ma leaga alte foarte multe lucruri de Moldova Republic,numai ca oricand as prefera Chisinaul in fata Tiraspolului,evident!!! Inca o data felicitari ros-albastrii de oriunde!!! FORZA RAGGAZZI !!!

 

Ne leaga FOARTE MULTE LUCRURI pe care nici noi nici fratii nostri de peste Prut nu le stim pentru ca nu am fost lasati sa stim, noi dupa 89 de al doilea regim comunist care inca conduce tara si ei dupa 1945 pana astazi.

 

FORZA Steaua. Basarabia pamant romanesc!!!!

NewBoy02.05.2008 09:03

Denilsson cum noi putem sa te contactam,spune te rog numarul de mobil...

Presedintele FaN Club Cimislia Rotaru Veceslav 069327754

vice-presedinte Iepure Vasile 069961636

 

Forza Steaua! sau acceseazane pe www.fanclubcimislia.weblog.ro

ullo02.05.2008 09:07

FELICITARI....MOLDOVA FACE PARTE DIN Romania

 

:steagcruce::steagcruce::steagcruce:

NewBoy02.05.2008 09:09

WWW.fanclubcimislia.weblog.ro intrati este weblogul creat de fanii Stelei Bucuresti!

or.cimislia

tsouha02.05.2008 09:17
spuneti-mi va rog mult si mie cum pot sa contactez cu grupul stelist din chisinau.

sunt din chisinau si as vrea sa iau legatura cu ei. mersi anticipat

 

ne gasesti la orice meci al Stelei, la sport bar OFF-SIDE, Botanica, pe bd. Dacia, linga magazinul sofia ;)

Schumacher02.05.2008 09:30

Cum pot sa ma inscriu si eu la grupul vostru? cum sa iau legatura cu voi?

ytse jam02.05.2008 09:53

impresionant...

 

mult respect

stelist24/2402.05.2008 11:30

va rog , cine este membrul acestui grup sa imi scrie in icq 455760938 ca sa aflu cum ma pot alatura voua) eu si fularul meu de la AISS asteaptam sa intram in acest grup))))

Schumacher02.05.2008 11:52

Cum pot sa ma inscriu si eu la grupul vostru? cum sa iau legatura cu voi? Scrieti va rog pe *****@yahoo.com

 

Editat de Moderaori

 

Datele private nu se dau pe forum. Trimite-i un PM lui tsouha si sunt sigur ca iti v-a spune tot ce vrei.

«12»