mdionis
Craciunescu imi pare un om obiectiv, nepartinitor , si rezonabil, in multe faze ,in care ziaristii s-au grabit sa dea cu barda el a avut o parere neutra si chiar a preferat sa fie singurul care isi apara punctul de vedere impotriva mai multor...trepadusi
Tot ce se poate.
Eu nu îi contest lui Crãciunescu neutralitatea.
Dacã Ion Crãciunescu spune cã poziția lui Pepe Moreno era sancționabilã (nu știu dacã e așa), îi contest punctul de vedere cu privire la aceastã fazã. Tipologia fazei face parte din ceea ce se învațã în Italia la școlile de specialitate.
Interpretarea fazei depinde de cele douã elemente-cheie:
1. intenționalitatea fundașului craiovean de a juca mingea;
2. schimbarea netã a direcției de deplasare a mingii.
Intenționalitatea rezultã clar pe baza urmãtoarelor elemente:
1. Dãnãnae privește cu atenție mingea pe toatã durata fazei (se observã cu ușurințã pe filmuleț), nu o pierde din vedere nici o clipã;
2. ªutul lui Ovidiu Petre este slab, între momentul acestuia și intervenția lui Dãnãnae se scurg circa 0,4 secunde, timp suficient pentru luarea deciziei de a pune piciorul la minge;
3. Pânã în momentul șutului lui Ovidiu Petre, Dãnãnae se retrage oblic cãtre poarta proprie, depãrtându-se de jucãtorul stelist (în particular, ultima sa mișcare înaintea șutului este retragerea piciorului drept); dupã șut, Dãnãnae nu se mai deplaseaza ci ridicã în mod evident piciorul stâng în lateral, întrerupându-și cursa;
4. Piciorul stâng nu este întins ci flexat, pentru a putea controla mingea printr-o eventualã destindere în momentul contactului cu aceasta, este în mod vãdit o intervenție la minge iar nu un pas natural ținând de cursa lui inițialã;
5. Dinamica fazei în ansamblu este cât se poate de elocventã iar arbitrul se gãsește la circa 10 m de faza, pe limita careului mare, excelent plasat pentru a putea aprecia intenționalitatea intervenției lui Dãnãnae.
Schimbarea netã de direcție de deplasare a mingii este perfect evidentã, nu cred cã are rost sã o mai discutãm.
Aceste douã elemente sunt necesare și suficiente pentru a decide cã momentul inițial (și unic) în care trebuie apreciatã regularitatea poziției lui Pepe Moreno este cel al intervenției lui Dãnãnae.
În acest moment, Pepe Moreno este într-adevãr dincolo de linia fundașilor craioveni (deci off-side) însã poziția nu este sancționabilã deoarece el primește balonul de la un adversar. Punct definitiv.
Iar dacã o fazã similarã se va petrece vreodatã în defavoarea Stelei, golul va fi la fel de regulamentar iar protestele eventuale complet nejustificate.
Nu cred cã formarea unei viziuni corecte reprezintã "bãtutul apei în piuã". În calitatea noastrã de suporteri educați, cred cã ar fi mai indicat sã fim și bine informați atunci când ne dãm cu pãrerea.